Skocz do zawartości
Zanda

Sporo pytań od laika.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.
Wiem, że jeżeli chodzi o pytania to zapewne te które zadam pojawiły się już na forum, natomiast bardzo często mimo odpowiedzi rodzą się kolejne wątpliwości dlatego właśnie zakładam własny temat gdzie postaram się w pełni ująć o co mi chodzi ;)
Na samym wstępie muszę zaznaczyć, że jestem zupełnym, zupełnym laikiem jeżeli chodzi o akwarystykę. Brak mi fundamentalnej wiedzy i dlatego właśnie mam wiele pytań i wątpliwości które mam nadzieje pomożecie mi rozwiać. Zaznaczyć muszę, że cena nie gra zbyt dużej roli natomiast ogranicza mnie miejsce. Posiadać chcę koralowce miękkie i parę żyjątek. 
Za około 2/3 tygodnie chciałbym spróbować swoich sił z pierwszym zbiornikiem a więc przechodząc do tematu..:
1) Akwarium które chcę założyć ma mieć około 50L. Czy lepiej będzie kupić gotowy zestaw od nano reef czy raczej osobno kupić zbiornik, filtr, lampy?
2) Żywa skała czy sztuczna, żywy piasek czy sztuczny? Chodzi mi o to czy opłaca się wgl wydać pieniądze na te żywe elementy akwarium czy lepiej samemu zacząć wszystko od 0?
3) Czytałem że lampy powinny świecić przez około 7/8h. Czy ma znaczenie w jakich godzinach będą świecić? Chce lampy podłączyć pod zwykły programator czasowy i ustawić np czas od 14-22.
4) Jak to jest z tymi filtrami RO? W początkowej fazie na pewno nie będę ich niestety posiadać i mam zamiar posiłkować się wodą demineralizowaną. Czy taki filtr mogę podłączyć np pod zlewem w łazience? Podłączany jest na zasadzie jakiegoś "rozgałęźnika"?
5) Jak już jesteśmy przy tej wodzie.. Ile procent wody powinno być podmieniane?
6) Jakie bakterie powinienem użyć? Czy dodawać je od samego początku i nie przestawać czy może tylko przez określony czas?
7) A co z tą kontrolą wody? Mam zamiar ją oczywiście przeprowadzać ale nurtuje mnie kwestia regulacji tych pierwiastków. Załóżmy że moje akwarium ma np zbyt niskie KH albo moje PH będzie niekorzystne.. Jakby ktoś mógł tak ładnie opisać w jakich sytuacjach co robić..
8.)Czy przy tak małym akwarium lepiej stosować jakieś mocniejsze "turbinki" do cyrkulacji wody czy wystarczą te najprostsze?
9) Jak to jest z tymi filtrami?? Co się w nich znajduje, jakie elementy muszę wymieniać i co jaki okres czasu?
10) Czy grzałka w takim akwarium posiada termistor który ustawia się pod daną temperaturę? A co jeżeli woda będzie zbyt ciepła? Jak ją schłodzić?
11) Jakie światło powinienem zastosować? Jakiej barwy/ o jakiej mocy/ ile tych Kelwinów?
12) Co zrobić jeżeli pojawią się glony?
To może teraz troszkę o tych "żyjątkach. Chciałbym posiadać w takim akwarium jednego błazenka, jedną krewetkę czyszczącą, może jeszcze jakąś rybkę chociaż nie wybrałem konkretnej, małą rozgwiazdę.
13) Czy przy takim litrażu to co wybrałem ma wgl rację bytu?
14) Jak gruba powinna być warstwa piasku dla rozgwiazdy i czym ją karmić?
15) Czy krewetka żywi się tą samą karmą co np błazenek? Jak wygląda generalnie dokarmianie takiego zbiornika? Co jaki czas i jaką ilość jedzenia?
I tak wiem wiem. Pytań jest sporo, na większość odpowiedź znajdę pewnie w innych tematach natomiast zaraz zrodzą mi się kolejne pytania i znowu będę błądzić a chciałbym mieć takie informacje w  jednym miejscu aby się nimi posiłkować ;) Przepraszam za wszelkie niejasności i liczę na pomoc. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcąc zalozyc morskie, wydaje mi się ze na połowę z tych pytań powinieneś sam sb odpowiedzieć. 

Raczej wątpię, że ktoś napisze Ci od A do Z co masz kupić/zrobić i to ruszy i będzie fajnie. 

Poczytaj wątki o podobnych litrazach i sam odpowiesz sb na połowę z tych pytań ✌

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega powyżej, przed rozpoczęciem przygody radzę poczytać fora (opisują tam ludzie podobnej wielkości swoje zbiorniki) poszukać na youtube - tu też są super filmy dla początkujących i ludzie tłumaczą od zera jak się za to zabrać. Nie napisałeś gdzie mieszkasz (może ktoś w okolicy może pomóc na starcie).

Twoje pytania są od prozaicznie prostych do takich na które odpowiedzi trudno będzie udzielić nawet znawcą z kilkuletnim stażem.

Ja ze swojej strony napiszę, czytaj, czytaj i szukaj odpowiedzi na Twoje pytania a przy okazji znajdziesz odpowiedz na kilkaset następnych, i na dobry początek podpowiem jak szukasz miejsca to takie żeby wsadzić możliwie największy zbiornik i objętościowo i finansowo ;).

Powodzenia i jak będziesz zaczynał zacznij prowadzić "dziennik" z zakładania zbiornika, zawsze będzie wszystkich łatwiej Ci pomagać w razie potrzeby.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Oczywiście rozumiem wasze podejście do sprawy i zrobię tak jak napisaliście a więc spisze sobie te pytania w notatniku i będę sam szukac odpowiedzi :)

Gdyby okazało się jednak że nie mogę takowej informacji znaleźć będę kontaktować się dalej na forum i mam nadzieję że pomożecie :) jezeli chodzi o miejsce zamieszkania to okolice Poznania. Co do samego zbiornika to niestety te 50L to jest max na jaki mogę sobie pozwolić ? Dziennik założę i postaram się relacjonować jak mi idzie.

pozdrawiam

Edytowane przez Zanda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 50L to max. daj znać jakie wymiary ma mieć baniak i czy panel w środku czy z sumpem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małą reorganizację pokoju i może uda się ugrać trochę większy litraż ;d Długość około 50cm, szerokość 35/40cm (szafkę mam 42cm dlatego skłonny byłbym raczej do 35), wysokość 35cm. Zawsze te 10L więcej! :D Myślałem raczej o kaskadzie na szybke. 

Edytowane przez Zanda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Zanda :)

Jestem też nowa na forum, ale może w czymś Ci pomogę. Z Twoich szczegółowych pytań wynika, że bardzo dobrze wszystko przemyślałeś i chcesz mieć wszystko dobrze zorganizowane. Ja czytałam i oglądałam wszystko o morskim przez jakieś 3-4 miesiące, po czym jak chciałam założyć zbiornik to stwierdziłam, że wszystko mi się miesza i nic już nie wiem. Pamiętałam jednak, że ktoś powiedział, żeby w radach trzymać się paru osób, paru filmów, bo wiadomo, ile ludzi tyle zdań. Pomyślałam jakie filmiki są o początkach zakładania akwarium i Tobie też wskażę jeden z nich: nie byłam w sklepie tych ludzi, ale naprawdę są tutaj podstawy

Potem zrobiłam swój plan tego co chcę mieć. Jak na pierwsze akwarium trzymałam się nawet małej kostki. Wtedy dałam to tutaj na forum i czekałam na podpowiedzi. Może zrób podobnie? Ja ciągle nie mam zbiornika, bo szklarz mi się ociąga, ale jedną z podpowiedzi było, żeby zbiornik miał tło z czarnego Lacobelu, tego ciemnego szkła, tak mi się ten pomysł spodobał, że nie chce już innego akwarium (60x45x40). Ponoć morskie uczy cierpliwości, więc chyba zostanę najcierpliwszym uczniem ?

Pozdrawiam motywująco ?

Tu jeszcze coś takiego:

 

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź ;)
Filmy które wstawiłaś oglądałem jakiś czas temu i też uważam, że są dosyć interesujące dla początkujących. Na ten moment odłożyłem zakładanie akwarium do początku przyszłego roku. Zbiorę jeszcze trochę wiedzy, dam sobie teraz czas na zakup potrzebnego sprzętu. Na wiele pytań udało mi się już uzyskać odpowiedzi a więc jak tylko wystartuję to podzielę się oczywiście zbiorniczkiem. Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Planuje w tym tygodniu zamówić lampę do mojego akwarium. Akwarium ostatecznie będzie rozmiarów 60x30x30 a więc jednak te 50L (Ubolewam ale co zrobić). Korale chciałbym mieć raczej miękkie i w późniejszym etapie może dołożyć coś trudniejszego. Mam duży problem z wyborem lampy ponieważ chciałbym na bocznej krawędzi mieć kaskadę dlatego szukam raczej takich z mocowaniem do tylnej szyby. Znalazłem do kupienia w Chinach za około 150zl LED SPECTRUM NANO. Czy dwie takie lampy wystarczyłyby do tego co zamierzam zrobić czy raczej jest to totalny badziew? Jeżeli tak to może ktoś mógłby zaproponować coś do 600zl ciekawego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osmodeusz, czy ta lampa od 2 takich jak wysłałem będzie dużo lepsza czy jest to raczej na zasadzie "10%"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem skąd jesteś, ale może przejedź się do najbliższego sklepu, z akwarystyką morską i opowiedz obsłudze, o swoich oczekiwaniach i funduszach jakie możesz na to hobby przeznaczyć.

Powinieneś też otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. 
I wtedy podejmiesz decyzje, czy chcesz się poświecić (szczególnie czas i pieniądze ) temu hobby, czy też dać sobie spokój.

Sorry za szczerość, ale mam dziwne wrażenie, że zaczynasz totalnie o d... strony 

a bez podstawowej (wynika to z pytań które zadajesz) chociaż wiedzy o tym hobby, to nic dobrego z tego nie wyjdzie.

I zdaj sobie sprawę, że nie ma łatwych i trudnych zwierząt.

Są takie jedynie, które jakoś tam znoszą skrajnie złe warunki, które zafundował im człowiek.

Teraz, chcesz mieć zdrowe i piękne zwierzęta, czy jedynie chcesz mieć ?

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz mnie za co przepraszać :) Każda krytyka jest dobra byle była konstruktywna.

Te pytania może i czasem troche głupie rodzą się z chęci pozyskania wiedzy aby od d*py strony nie zaczynać :) staram się nagromadzić po prostu jak najwięcej informacji aby nie popełnić błędu. 

Z drugiej storny jeżeli pytam na forum tak jak np wyżej o konkretną lampę a dostaje odpowiedź dołóż i kup ta to nie jest to dla mnie zadowalająca informacja bo chciałbym się dowiedzieć od osób bardziej doświadczonych co takiego ma tamta lampa czego tej brakuje :) I jasne, mogę przeprowadzać research kilkugodzinny tylko i tak w pewnym momencie zapewne zatrzymam wie w danym miejscu i nie będę umiał sobie konkretnie odpowiedzieć bo opinie będą podzielone. Uważam że koleżanka wyżej napisała coś bardzo mądrego tzn "w radach trzymać się paru osób". Ja założyłem że będę trzymać się waszych opinii stąd też te moje pytania.

 

Co do zwierząt łatwych/trudnych miałem na myśli to co napisałeś tylko może źle to ubrałem w słowa. Wiem że w małym zbiorniku trudniej będzie mi utrzymać stabilne parametry wody dlatego chce zacząć od tych "łatwiejszych"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×