Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 7.07.2021 o 23:47, Bea_01 napisał:

suplementacja: Mg plus, Calcium blend, Amino mix, bakterie to seachem stability.

A gdzie Jod... ?  obecnie stosuję Nyos Jodine, wcześniej wodny roztwór jodku potasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 😉

Po trochę dłuższej nieobecności chciałam znowu prosić Was o pomoc. Pięknie jeszcze raz dziękuję, że byliście przy starcie mojego akwarium, bo bez tych cennych rad sama nie dałabym radę rozpocząć morskiej przygody. Po prostu mnie poprowadziliście od początku, choć czasem nie słuchałam 💖.

@max1974 bardzo przepraszam, że nie zareagowałam na Twoje pytanie, co ze zbiornikiem, zwlekałam, a to czasu nie było, a to zdjęć nie miałam i tak zleciało, na dobrych chęciach się skończyło...

Chciałabym, żebyście sami ocenili to akwarium i powiedzieli mi czego brakuje, co podciągnąć? To nie jest jeszcze do końca stabilne akwarium, jak i do końca ładnie nie wygląda, tak jakbym chciała. Najważniejsze jednak, że toczy się tam życie. Myślę, że wytworzyła się właściwa dla tego życia biologia.

Przypomnę się: akwarium 60x45x40, w obiegu 95 l. 9kg skały, w tym 3 kg żywej z korzeniami branche, żywy piasek, startowałam na soli AF, obecnie Red Sea Coral Pro Salt. Z urządzeń w zbiorniku to: filtr FZN3, a w nim: siporax i na górze włóknina, odpieniacz Bubble Magus QQ1, falownik Sicce 2000 i drugi Jebao (SOW-4) 4000, lampa świetlówki T5, 4x24 Wat Giesemann w obudowie Blau aquaristic Lumina, filtr osmozy USTM z membraną i filtrem z żywicą, wymiana filtrów miesiąc temu.

Parametry wody: No2-0, No3-10, Po4-0,03, PH-8, KH-7,3 było niskie 6,1, dźwigane preparatem. Poza tym: Ca-410, Mg-1410 i zasolenie 0,35 ppm. Podmiana wody co tydzień 10%.

Co dozuję: bakterie MicroBacter Brightwella przy podmianie wody, Microbe-Lift KH-booster – 5ml na tydzień, Reef Kalkwasser 0,5 łyżeczki/1l wody RO po 10 ml dziennie; magnez Mg Plus z AF – okazyjnie, w przypadku spadku magnezu,  jod AF po 1 kropelce dziennie (dla xeni, żeby pulsowała), stront i bar Component A z AF dla wzmocnienia mikroelementów – raz na tydzień 5 ml. Chyba wszystko.

Obsada: midas, 2 błazenki, garbik, krewetka czyszcząca, krewetka szkarłatna, 3 krewetki wundermani, krab czerwononogi, ślimaki: nasarius, strombus, columbela ze 100 szt., tektus i jakieś nieznane, poza tym dużo spaghetti worms , kiełże, wieloszczety.

Korale głównie miękkie i lps oraz milka.

Ostatnio napisałam w lipcu, potem przyszła plaga cyjano/dino. Obiecałam sobie, że nie napiszę tutaj dopóki sama się z nią nie uporam. Uznałam, że chyba przez to moje grzebanie w zbiorniku wszystko tak kiepsko wychodziło. No i męczyłam się z brunatną pajęczynką przez kilka miesięcy. Przedmuchiwałam zbiornik pipetą, przelewałam wodę przez czyste płótno czy rajstopę, aby ją oczyścić, chyba ze 3 miesiące to trwało, aż w końcu odpuściło.

Potem była walka z aiptazją. Pomogły i krewetki i środek na aiptazję. Dziś mam 3 krewetki wundermani i w zbiorniku czysto od aiptazji tzn. pojawiają się pojedyncze ukwiały.  Te 3 krewetki wszędzie chodzą razem, jak była jedna to ciągle siedziała w kryjówce.

Z czasem w moim akwarium zaczęły schodzić glony te nitkowate, sierściuchy itd., za to do dziś pozostały zielone kwiatuszki, które kiedyś Osmodeusz zidentyfikował  jako glon parasolkowaty Acetabularia Dentata lub Parvula. Podobały mi się nawet i tak jak aiptazja zagościły na długo w zbiorniku. Dziś mam te glony tylko na 2 skałach, reszta skał jest czysta, niby niedużo, ale jednak są widoczne.  Nie daje żadnej chemii na glony, ale jak się zrobi większy kożuch to obcinam te parasolki małymi nożyczkami w akwarium. Za pierwszym razem patrzyłam czy się nie namnożą, ale nie, robię to podczas podmiany wody i staram się wyłapać je wężykiem. Nie wiem co z tymi glonami robić?

Akwarium rozrosło się. Wprowadziłam nowe korale, tak jak radziliście tzw. konsumentów. Z obsadzeniem tych dwóch skał czekam, aż glony ustąpią, chociaż pomyślałam o zasłonięciu ich jakimś rozłożystym koralem. Może to by coś pomogło?

Chciałabym kupić jakieś nowe korale, ale na chwilę obecną nic nie może dojść do akwarium dopóki nie oddam komuś trochę korali z tych co się rozrosły. Najbardziej rozrosła mi się anthiela, xenia i capnela. Anthiela pięknie powiewa po bokach skał, ale jest tak duża, że powinna trafić do większego akwarium. Xeni zaś mam chyba z 50 małych szczepek, rosną na szybach, na dnie i są coraz większe. Capnela sama się nie rozsiewa, ale rośnie w górę i staje się rozłożysta. Mam jej chyba ze 4 sztuki, które jeszcze można pociąć. Anthielę i capnęlę najchętniej oddałabym komuś kto ma duże akwarium np. po restarcie. Jeżeli ktoś tutaj zagląda i może tak jak ja zaczyna przygodę z morskim, to chętnie się podzielę. Tylko 1 zasada, jeżeli jest to początkujący akwarysta to musi przyjechać po korale. Dalej uważam, że w kiepskim środowisku osłabione korale nie przetrwają. 

Mogę oddać: Xenię, Capnellę, Anthielę, trochę briareum i pseudogorgonię. 

Czy to prawda, że jeżeli mam dużo korali miękkich i lps to korale twarde mogą się nie utrzymać? Mam milkę, która pięknie rośnie, ale straciłam seriatoporę, coś jej musiało nie pasować.

Na razie to wszystko. Jak się uda wkleję parę zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie Beata 😊

IMG_20220902_142319.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ładnie to wszystko wygląda.  Przeczytałem całość i szkoda że nie opisujesz częściej zbiornika . Miękkie konkurują z sps . Ale makroglony również , osmo dał jeden temat o makro i koralowcach i zgadzam się z tym , ale to tylko moje przemyślenia i to z czym się spotkałem we własnym zakresie , oraz to co się dokopałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Beata Kocham Cię :drinks:

Bomba "pierwsze szkiełko", i miło że wracasz żeby to pokazać

Jestem pod wrażeniem :good2: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Osmodeusz napisał:

Beata Kocham Cię :drinks:

Bomba "pierwsze szkiełko", i miło że wracasz żeby to pokazać

Jestem pod wrażeniem :good2: 

Jak by sobie nie radziła to częściej by zaglądała  , a tak to ładny baniaczek ukrywa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 😊

Wow, cieszę się bardzo, że tak chwalicie... omal z krzesła nie spadłam jak to zobaczyłam :banana: 

Tak, to jest pierwsze szkiełko i nigdy nie miałam akwarium ...

Wiem, że będą jeszcze problemy, ale ten czas który przeszłam to chyba było przełomowe. Uświadomienie sobie jak działa to akwarium nie jest łatwe. Nic nie robić, dużo obserwować i wprowadzać małe zmiany. No i uczyć się uczyć...

Przygotowałam dla Was filmiki, żeby lepiej przyjrzeć się akwarium. Zobaczymy, czy te linki będą działać.

https://drive.google.com/file/d/14rvDGLg6f4koFuaWY3wh3CnI7bPIKHo0/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/14tf0GVmnAWCt0sICbAu_RVazN4fbfbFx/view?usp=sharing

Pozdrawiam

Beata

p.s. Ariel nie lubię obiecywać, ale postaram się powolutku opisywać zbiornik, mam tyle pytań ...🤔

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, Bea_01 napisał:

p.s. Ariel nie lubię obiecywać, ale postaram się powolutku opisywać zbiornik, mam tyle pytań ...🤔

Kobiecie zawsze się wybaczy , masz śliczny baniak . Oby tak dalej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arielprzypomnę się z tym wybaczaniem jak coś zbroję ☺️

W dniu 5.09.2022 o 00:34, Ariel napisał:

Ale makroglony również , osmo dał jeden temat o makro i koralowcach i zgadzam się z tym , ale to tylko moje przemyślenia i to z czym się spotkałem we własnym zakresie , oraz to co się dokopałem .

Przypomni mi ktoś, gdzie mogę znaleźć ten temat, albo chociaż w którym dziale, bo chętnie poczytam. Osmodeusz tutaj bardzo dużo pisze i wielka mu chwała za to, ale trudno coś pojedynczego szybko znaleźć.

Ok, to dziś chciałam zacząć od trochę luźnego tematu, a mianowicie chodzi o zidentyfikowanie dziwnego żyjątka w moim akwarium. Wiem, że mam kiełże, ale stworzonko jest mniejsze od kiełża, posiada plamki i sunie po ziemi, pełznie. Wklejam link do filmików.

https://drive.google.com/file/d/158A82y5pv8HNn4M0KHX62pWgUCqoMcpx/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/15BBG5eh3HtlXSKBWPMidfsw7pTx1rJ2-/view?usp=sharing

Pozdrawiam 😊

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, Bea_01 napisał:

zidentyfikowanie dziwnego żyjątka w moim akwarium.

wygląda na jakiegoś płazińca (Flatworm) :ru: - chyba

https://www.reeflex.net/kategorie/125.html

w tle słychać, że cukier w domu jest https://drive.google.com/file/d/158A82y5pv8HNn4M0KHX62pWgUCqoMcpx/view?usp=sharing :biggrin:

 

P.S.  Patrzę na ten Twój zbiorniczek, i ...  gonisz najlepszych Beata ?

:woot::biggrin:;)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

wygląda na jakiegoś płazińca (Flatworm) :ru: - chyba

https://www.reeflex.net/kategorie/125.html

w tle słychać, że cukier w domu jest https://drive.google.com/file/d/158A82y5pv8HNn4M0KHX62pWgUCqoMcpx/view?usp=sharing :biggrin:

 

P.S.  Patrzę na ten Twój zbiorniczek, i ...  gonisz najlepszych Beata ?

:woot::biggrin:;)

Ja bym zostawił tak jak jest , no może cusik jeszcze dodał . Baniak wymiata , lubię jak faluje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Przeszłam chwile grozy. Midas był zagrożony, oby był... Wygląda na to , że sytuacja została opanowana, ale nie wiem co zrobiłam dobrze, a co te chwile grozy wywołało. Wkleję filmik jak midasek wyglądał, eh.. Wchodzę do pokoju, zapalam światło, a midas przy szybie w rogu, pływał w pionie, na samej górze tuż przy tafli wody, ale jakby się nie wynurzał na zewnątrz tylko tak trwał. Moje przybliżenie się do szyby nie spłoszyło go. Minęło parę minut, a on dalej tak pływał. Pierwsze co przyszło mi na myśl to napowietrzyć zbiornik. Szybko podłączyłam pompkę z dwoma bączkami. No i zaczęłam myśleć co dziś robiłam przy zbiorniku. Po godz. 15 sprawdzałam zasolenie, było idealne 35 ppm. Po południu dostali pół kostki artemii, a wieczorem szczyptę płatków i granulek, nie podawałam ich od 2 dni. Około godz. 22 przed zgaszeniem światła rozrobiłam w wodzie z akwarium trochę Phyto Mix i wlałam dla korali (raz w tygodniu podaję). I tyle. Po wrzuceniu bączków sprawdziłam jeszcze raz zasolenie i to samo. Dodatkowo zrobiłam test na ph - 7,7 i Kh - 7. Stwierdziłam, że testy są ok, więc to nie środowisko. Pomyślałam, że coś go zatruło, brzuszek miał trochę ciemny. Do wody wlałam trochę kropelek czosnku i czekałam. Midas powoli opadał na dół, jakby nie miał siły trwać już na górze, to wzięłam ręką go przytrzymałam i powoli przesunęłam w górę. No i tak go podtrzymywałam, bo co tu dalej robić, był zupełnie bezwładny. I wiecie co się zadziało? Gdzieś po 5 min. otrząsnął się, uciekł spod moich palców, popływał, zrobił kupkę i wrócił do swojej kryjówki 🐟😄

Posiedziałam jeszcze przy nim z pół godz., zrobiłam też w małym wiaderku z wodą ro solankę i wlałam ją do zbiornika. Pomyślałam, że może przyda się trochę świeżej wody. Tak trochę myślę, że może nałykał się tego fito i mu zaszkodziło? Nie wiem co u rybek oznacza takie pływanie w pionie? Nie wiem też jak długo tak pływał, przy mnie chyba z 15 min. Nic nie wiem o tych rybkach, w sensie jak coś się dzieje niedobrego to jak ratować.

Midas - ryba, która z uwagi na swoją złotawą barwę wzięła swą nazwę od króla Midasa, który miał dużo złota. Należy do ślizgaczy, cokolwiek to znaczy. Poza tym jest rybką terytorialną, czyli broni swoich włości i lubi jeść artemię. Ot tyle mogę powiedzieć z głowy. Z taką wiedzą rybkę można łatwo zabić...trzeba by dodać.

Idę spać, bo już nic nie wymyślę...

https://drive.google.com/file/d/15RqAxWFYhOBKuhYGy0_RGMZsRi401566/view?usp=sharing

Dobrej nocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 🖐️

Pozbierałam się juz po zmartwieniu z midasem. Przestraszyłam się w ten wieczór. Tak bardzo polubiłam to akwarium, że byłaby to dla mnie duża strata.

Ok, odniosę się trochę do Waszych odpowiedzi.

@Osmodeuszpierwsze co wbiłam w google to płazińce, jeżeli to one to chyba pożyteczne co? Bałam się tylko, że ktoś z Was rozpozna jakiegoś nieproszonego gościa w stylu wirki. Poza tym ostatnio ich nie widuję, więc może mają jakiegoś smakosza w akwarium.

Przy okazji napiszę, że znalazłam też asterinę, 1 stworzonko chodzące po skałach. Z tego co wyczytałam to jeżeli nie ma się w akwarium ich naturalnego wroga to lepiej wyławiać, bo gustują w koralach. Czy te asteriny trafiły do mnie w żywej skale czy też może przyniosłam z koralami? Może powinnam zacząć dipować korale zanim włożę do akwarium?

@ArielCieszy mnie, że nie widzisz tam haosu, ze spokojem będę więc kupowała nowe korale. Też lubię jak coś faluje, no i już po nocach marzą mi się te piękne euphylie. Szkoda, że to wszystko takie drogie...

To zapytam o jedną rzecz. Z obserwacji akwarium widzę już które korale nie mogą wzrastać koło siebie. Miałam zoa na skale, a obok powiewała anthiela. Z czasem zoa zaczęły się zamykać. Nie wiedziałam czemu, aż dostrzegłam, że anthiela tak urosła, że sięga zoa. Przestawiłam zoa i chyba po 3 dniach już w pełni wszystkie główki były rozwinięte. Nie pamiętam na którym forum, ale chyba nano-reef była taka lista korali sporządzona właśnie pod kątem stania obok siebie korali. Akwaryści sami dodawali do niej korale. Nie mogę jej teraz znaleźć. Wie ktoś może gdzie to może być? Ułatwiłoby to życie moje i koralom 😜

No to jeszcze jeden temat. Lampa nad akwarium to świetlówki t5  4x24 Wat (Giesemann), które nadal świecą. Nie były jeszcze wymienione. Moim zdaniem są dobre, ale tutaj na forach czytam, że powinno się je wymienić, bo już jakby nie miały tej potrzebnej mocy. Czy mam to zrobić? Jeżeli tak to czy na te same, bo chciałam kupić świetlówkę aktyniczną, żeby mieć to ładne niebieskie światło. Obecnie mam 2 niebieskie, 1 białą i 1 różową. Będą miały z 1,5 roku.

Pozdrawiam 😉

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Bea_01 napisał:

Moim zdaniem są dobre, ale tutaj na forach czytam, że powinno się je wymienić, bo już jakby nie miały tej potrzebnej mocy. Czy mam to zrobić? Jeżeli tak to czy na te same, bo chciałam kupić świetlówkę aktyniczną, żeby mieć to ładne niebieskie światło. Obecnie mam 2 niebieskie, 1 białą i 1 różową. Bę miały z 1,5 roku.

Kiedyś podpytałem akwarystów z dużym doświadczeniem co ile wymieniają świetlówki i większość co miała miękkie i lps dobijali od 8 miesięcy do roku . Więc ja osobiście wymienił bym je , tym bardziej , że wyczytać możesz to samo w necie . 

8 godzin temu, Bea_01 napisał:

Nie pamiętam na którym forum, ale chyba nano-reef była taka lista korali sporządzona właśnie pod kątem stania obok siebie korali.

O to chodzi?

https://nano-reef.pl/forums/topic/80516-walki-korali-miękkich-lista-koralowców-miękkich-wraz-z-ich-wzajemnymi-relacjami/

Przy większość koralowców można po którym czytaniu znaleźć czy jest agresywny  , czy też nie . Może trochę pomóc w doborze i ustawieniu w baniaku . Ja robię na tyle odstępy , by miały trochę miejsca , zwłaszcza te co szybko rosną . Wszystko co strasznie szybko zarasta skałę staram się umieszczać osobno , lub często przycinam .

8 godzin temu, Bea_01 napisał:

asterinę

Asteriny możesz sama wyławiać  , nie jest to jakieś upierdliwe . Często w zoaskach gustują . Problematyczne mogą być jak jest ich zbyt wiele .

O płazińcach jest mnóstwo tematów , zazwyczaj w dziale pomocy . Również mam , siedzą na niektórych glonach .

https://reefhub.pl/pasazerowie-na-gape-w-akwarium-morskim/

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 👋

@Arieldzięki za odpowiedź. Tak to jest ta lista o którą mi chodziło, super, że ją wstawiłeś :good2: będzie mi łatwiej dobierać korale, dziękuję :thanks:

Świetlówki wymienię. W moim akwarium może i korale szybko rosną, ale nie wszystkie są ładnie wybarwione, a to może być sprawka lampy. Kiedyś w aplikacji Band widziałam piękne zoasy i zapytałam, czym gość je karmi. Odpisał mi, że światłem 😁 no...a u mnie są brązowe, chyba mam odmianę purple bee, oceńcie sami, wstawię fotkę.

Artykuł Bartka o pasażerach na gapę kiedyś już czytałam, ale warto wracać do tych artykułów, bo wcześniej nie znałam tych żyjątek, a teraz z obserwacji wiem więcej.

Oglądałam też filmik @Osmodeusz Nie będę już wklejała linku, bo jest wyżej. Sanjay Joshi przedstawia swoje akwarium z przewagą miękasów. Przepiękne akwarium. Tam sarcophytony mają takie długie polipki, że dosłownie falują. Sinularia, gorgonia takie duże, nawet jest aiptazja dekoracyjna :biggrin: Ślicznie to wszystko poukładał, takie bardzo naturalne i wszystko jest widoczne. Znalazłam w sieci też inne filmiki Joshi's reef tank. Postawił ogromny zbiornik 500 galonów, na którym są dosłownie grupy spsów. Na jednej ścianie naliczyłam 5 falowników. Warto obejrzeć. Sanjay 500 Gallon Mega Reef - Extended 'Reef Nerd' Edition +10 Minutes - YouTube Wszystko u niego zdrowo rośnie. On chyba jest jakimś guru w akwarystyce morskiej.  @Osmodeusz a możesz bliżej tego gościa przedstawić? W sensie opowiedzieć o nim.

😊

p.s. Na 3 zdjęciu moje 3 piękności, droga na której stąpią wolna jest od aiptazji :woot:

zoa 1.jpg

zoa 2.jpg

zoa 3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tylko nie wymieniaj wszystkich na raz 😜  . Te listy czasami sie nie sprawszają . Jest strasznie duzo informacji z ktorymi sie nie zgadzam , miedzy innymi chodzi o ukwiały . Ale to moje odczucia.

@Osmodeusz  pewpewnie zaraz referacik będzie 😉   .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arielsłuszna uwaga o lampach, świetlówki wymienia się po jednej, żeby to nie był szok dla korali :thumbsup: Ty tam dzieś napisałeś też o wschodach i zachodach przy świetle, czy to ma też pomóc rybkom, żeby nie było nagłego zgaszenia światła? Sroki za głupie pytanie, ale jak gaśnie lampa to np. u midasa widzę taki popłoch i od razu ucieka do swojej kryjówki.

14 minut temu, Ariel napisał:

@Osmodeusz  pewnie zaraz referacik będzie 😉

No moglibyście przybliżyć "rozpoczynającym przygodę morską" trochę tych autorytetów z zagranicy. Polskich trochę znamy, a też warto by było wspomnieć. Szwendamy się po tych ytubach, googlach i różnych forach i sami musimy ich wyławiać 😝

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Bea_01 napisał:

a też warto by było wspomnieć

np. o ciekawej grze ... :biggrin:

gdzie mozna wcielić sie w postać płetwonurka, i poznać ocean bliżej :woot:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×