Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Nowicjusz napisał:

Wundermani nie podgryzają korali,nie są w ich jadłospisie,w przeciwieństwie do aiptazji.Co do zielonych kwiatuszków też ich miałem dużo,ale w miarę znikania glonów zielonych i dojrzewania akwarium zaczęły znikać,teraz mam ich kilkanaście,a też były ładne łączki.Co do nazwy to przeszperałem internet i też nic nie znalazłem.Robak z wyglądu spagetti ale ma trochę krótkie odnóża,może jakaś inna odmiana albo jeszcze nie wyrośnięty.

No sory ale tego ze nie beda podgryzac niestety nie zagwarantujesz sugeruje poczytac inne fora + to ze lubią opędzlowac slimaki . Tak samo miałem mitraxa ktory "nie podgryza korali" a posmakowal w dunce 

U mnie wundermani + apitasia x  i to zalatwilo temat  lepiej nie czekac az bedzie rożyczek za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, max1974 napisał:

No sory ale tego ze nie beda podgryzac niestety nie zagwarantujesz sugeruje poczytac inne fora

Czytam inne fora i można wnioski wysnuć dwa.W sklepach nie zawsze sprzedają nam to co chcemy,pod nazwą wurdemani często dostajemy inne krewetki,też pasiaste,też mające w diecie aiptazje,nie które mniej lub bardziej rozrabiające w akwarium.A drugi wniosek jest taki że wygłodniałe stworzenia mogą podgryzać korale,dla tego należy je regularnie dokarmiać i problem z podjadaniem korali znika.Można zresztą zapytać innych akwarystów posiadających te krewetki,czy u nich podgryzają korale.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wurdemanii innych korali nie zjedzą. Ale aiptasi też do końca nie zjedzą. Gdyby to zrobiły straciły by źródło pożywienia.😂 Jeśli chcesz pozbyć się tego do końca to musisz dodać kurację aipexem i osobiście się zaangażować. To białe to jakiś filtrator....czy gąbka? Być może. Co do robala to powiem szczerze....nie zastanawiałbym się nad jego nazwą tylko czym prędzej go usunął....nie wygląda ślicznie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej Beatka😎

To co na zdjęciu, wygląda na gąbkę, gąbką jest.

Przerażający „robal” to, Spaghetti worms - pożyteczny czyściciel.

A te zielone kwiatki, wyglądają mi na jakiś glon parasolkowaty, być może z rodziny Acetabularia, ale głowy nie dam.

tumblr_inline_pcm3oovZFH1v8tj47_1280.png

 

 

pozdr.

 

W dniu 4.06.2021 o 22:52, Bea_01 napisał:

może mi ktoś odpisać coś w kwestii tego co pokazałam na fotkach: białej niby gąbki, zielonych kwiatków i dziwnego stworka? Będę wdzięczna 

 

P.S. Która to dokładnie Acetabularia, pojęcia nie mam - musisz poszukać

mi pasuje albo Dentata, albo Parvula :rolleyes:

https://www.algaebase.org/search/genus/detail/?genus_id=32940

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ☺️

Dzięki za odpowiedzi na moje pytania. Zdjęcia, które wstawiam tutaj są trochę kiepskiej jakości, tym bardziej cieszę się, że ktoś zadał sobie trud i poszukał tych wszystkich żyjątek :thanks:. Fajnie, że mam gąbkę w akwarium. Ktoś kiedyś napisał, że obecność gąbki oznacza dobrą wodę w akwarium. Zawsze jakiś plus.

W dniu 6.06.2021 o 15:26, Osmodeusz napisał:

A te zielone kwiatki, wyglądają mi na jakiś glon parasolkowaty, być może z rodziny Acetabularia, ale głowy nie dam.

Faktycznie bardzo podobne. Odmiana Parvula podobniejsza, bo ma krawędzie białe i zieleń jakby ciemniejsza.

W dniu 4.06.2021 o 23:09, Nowicjusz napisał:

Robak z wyglądu spagetti ale ma trochę krótkie odnóża,może jakaś inna odmiana albo jeszcze nie wyrośnięty.

Osmodeusz też pisze, że spagetti także zostaje w akwarium, mam tylko nadzieję, że to już dorosły osobnik, głowy nie dam, ale z 2 cm miał 😁 Przeraziło mnie to "nie wyrośnięty" 😲

Moje testy wody z 13 czerwca:

NO2- 0

NO3- 2

PO4- 0,03

PH- 8,0 (takie 100%)

Ca- 290 (nie da się więcej)

KH- 8,0 spadło trochę

MG- 1400 podniesione dawkami Mg Plus

Mam pytanko. Z testem na KH dostałam dodatkową buteleczkę, na której pisze: Reference Solution: Calcium 425+/-1%, Magnesium 1310 +/--1%, 'Salinity 33ppt +/--1%. Czy to jakiś płyn referencyjny? Do czego mogę go użyć?

Problemów nie brakuje, ale na wyjazd jestem już przygotowana. Dolewka pięknie działa, karmnik też. Dokupiłam drugi rodzaj płatków, bo rybki dalej nie jedzą granulek. Próbowałam podawać z mrożonką, z płatkami, same, raz na dzień... wolą być głodne. Trudno, niech będą płatki, a dodatkowo 2-3 razy w tygodniu dokarmianie mrożonkami, bo będzie ktoś doglądał akwarium.

Aiptasia mnoży się. Po powrocie kupię krewetkę. Super te fotki z krewetkami 😉 Poproszę w sklepie o sprawdzoną, która na pewno je aiptazję i zapytam, czy nie mogłabym jej oddać, gdyby jednak nie jadła 😈 Trochę mnie już znają w sklepie, może pójdą na ugodę 🤔 Zrobiłam taką próbę z aiptazją. Pewnie nie pochwalicie, ale doszła do mnie taka rada, żeby zakleić klejem dziurę do której ucieknie ukwiał. Najbardziej chodziło mi o te na podstawkach korali. Obkleiłam 3 podstawki i 3 miejsca na skale. Na razie, po tygodniu cisza. Chociaż ponoć  będą poszukiwały innego wyjścia lub mogły puścić do wody gamety, które ją rozmnożą. No zobaczymy 🙁

Nie wiem czy pisałam, ale glon trochę cofa się. Zobaczyłam też w akwarium chyba cyjano, ale w małych ilościach, takie kożuchy brunatne. Raz na dzień delikatnie dmuchałam na korale pipetką i brunatne coś odlatywało. Poza tym przy podmianie wody większość wciągnęłam do wężyka. Jest tego mało i liczę, że samo odejdzie.

Chwilowo zrobiłam też porządek z siatką przeciw wyskakiwaniu rybek. Wiem, że na rynku są takie profesjonalne z profilami, ale są drogie. Już kiedyś kupiłam w sklepie akwarystycznym samą siatkę jump guard. Z Castoramy miałam takie plastikowe zaciski i one trzymają siatkę z przodu i z boku. Problem był z krawędziami, na których były media filtracyjne. Postanowiłam przerzucić siatkę przez media i z tyłu umocowałam 2 linki z haczykami. Haczyki z góry trzymają siatkę a z dołu przyczepione są do wystającej z 6 cm maty pod akwarium. I tak z tyłu tego nie widać, a trzyma się nieźle. Z przodu wygląda gorzej, ale na razie tak musi być. Jeżeli chcę podać jedzenie to operuję plastikowymi zaciskami, a przy podmianie odsuwam siatkę do tyłu za media. Pewnie zrobilibyście to lepiej, ale mnie to wystarczy. Siatki jump guard było sporo, mam na jeszcze 1 akwa., więc może z czasem dorobię się tych oryginalnych profili. Sama siatka 60 zł, a linki plus haczyki to 10 zł.

Ok, dziś obiecane wcześniej wieloszczety, mam też aiptazję na fotkach, ale jak zobaczyłam na Band fotkę z małego akwarium pełnego różyczek to te moje ukwiałki to maluszki.

Pierwsze fotki są ze stycznia tego roku, kiedy wieloszczety pokazywały się rzadko. Nie było ryb, więc polowałam na nie w nocy i fotki są z lampą. Skała była wtedy jasno zielona.

 

 

20210106_052354.jpg

20210108_203532.jpg

20210108_203616.jpg

20210108_213224.jpg

@Octopus Teraz okaz, który zobaczyłam na dużej skale. Widok jest z przodu, ale on zachodził na górę i na dół tak jak narysowałam kreskę. W pewnym sensie był wspaniały 😄

Następnie kolejny tłuścioszek przy małej skale i briareum. I na koniec wieloszczety, które pierwsze wychodzą wieczorem na skały, są liczne, ale małe. Zdjęcia gorsze, bo bez lampy, ale nie chciałam płoszyć rybek.

I na końcu mały wieloszczet. Sporo ich pływa w akwarium. Babka, którą miałam zjadła jednego dnia 20 szt. po czym na drugi dzień już jej nie widziałam. Dopadła ją zemsta wieloszczetów. Szkoda jej, ale apetyt miała, midas i błazenki mogliby się od niej uczyć. Szkoda, że ich nie jedzą 😉

20210513_222557.jpg

20210601_211254.jpg

20210531_062543.jpg

20210513_222600.jpg

20210531_062245.jpg

20210526_223628.jpg

20210604_212843.jpg

20210323_213345.jpg

Zdjęć aiptazji nie mam za ciekawych. Pokażę tylko jedno, na którym ukwiał wygląda bardzo malowniczo. Ma jakieś białe paseczki. Szkoda, że potrafi zrobić krzywdę koralom.

Pokażę jeszcze to cyjano i jeżeli ktoś by mi potwierdził czy to jest cyjano to byłabym wdzięczna 😊

20210605_183445.jpg

20210606_141010.jpg

20210606_141016.jpg

20210610_155045.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bea_01 napisał:

Czy to jakiś płyn referencyjny? Do czego mogę go użyć?

płyn referencyjny = wzorcowy. Cel sprawdzenie poprawności wskazań testów, parametry masz podane a sprawdzasz nim co chcesz np refraktometr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Bea_01 napisał:

Pokażę jeszcze to cyjano i jeżeli ktoś by mi potwierdził czy to jest cyjano to byłabym wdzięczna 😊

Tak , to cyjano . U mnie jest tego sporo . Na drugie pytanie masz wyżej odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej;)

Dziękuję pięknie za szybkie odpowiedzi 🤗

@chwialek czyli mogę użyć tego płynu do kalibracji refraktometru, którym badam zasolenie wody i skoro tam pisze Salinity 33ppt, to ustawiam tym śrubokrętem na 33ppt, bo np. obecnie używam też z Saliferta płynu do kalibracji i muszę ustawić na 35 ppt. Tylko mi potwierdź proszę. Może to jest proste, ale chcę mieć pewność, że dobrze myślę. Nie wiem tylko jak miałabym tego użyć do poprawności wskazań testów skoro robię testy kropelkowe. Czy to jest do urządzeń typu Hanka?:ru:

@Ariel Czy coś robisz z cyjano? Piasek mam czysty, bardziej siedzi na skałach.

I jeszcze takie pytanko, jak podnieść NO3?

Pozdrawiam Beata 😉

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Bea_01 napisał:

Nie wiem tylko jak miałabym tego użyć do poprawności wskazań testów skoro robię testy kropelkowe.

Tak możesz użyć do kalibracji refraktometru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Bea_01 napisał:

I jeszcze takie pytanko, jak podnieść NO3?

No3 można podnieść przez zmniejszenie dozowania bakterii bądź pożywki dla nich , dodanie rybki ( u mnie odpada , w przyszłym miesiącu mam urlop i nie chce nic dodawać ) , leje No3 w płynie . 

 

9 godzin temu, Bea_01 napisał:

Czy coś robisz z cyjano? Piasek mam czysty, bardziej siedzi na skałach.

Podnoszę No3 bo testy nie wykrywały a Po4 miałem 0,03 . Ale ja muszę podnieść też No3 ze względu na to , że mam glony wyższe w baniaku . Miałem trochę cyjano na piasku 2x2cm i tyle samo na skale , tylko u mnie jeszcze akwarium młode więc to normalne . W dodatku zmieniłem lampę , cyrkulację i podnoszę No3 i teraz mam więcej cyjano , ale już po nocy pojawia się mniej . Możesz mieć przez młody zbiornik , bądź w tym miejscu jest słaba cyrkulacja . 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne te wieloszczety Bea. Jak na nie patrzę, to słyszę sonatę księżycową Beethovena nie wiem czemu..

Bez sarkazmu, jarają mnie te stworki, w ogóle wszystko mnie teraz jara.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 6.06.2021 o 15:26, Osmodeusz napisał:

A te zielone kwiatki, wyglądają mi na jakiś glon parasolkowaty, być może z rodziny Acetabularia, ale głowy nie dam

Mam je też , tylko maluteńkie , ledwo je widać . A przydało by się by trochę podrosły i przetrwały , ale ponoć po pewnym czasie znikają . 

 

W dniu 19.06.2021 o 11:12, Osmodeusz napisał:

@Octopus a najbardziej jarają, między palcami 😜

Wtedy to i marsz Chopina, w uszach Ci zagra😂😜😱

No , jazdę miałem już kilka razy . Kilka dni nie wiedziałem co z paluchami zrobić . Pęseta nie wyciągnie wszystkiego , bo igły się łamią .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 😊

Wróciłam na pokład statku pod nazwą "Mini rafa koralowa" 🤗

Akwarium podczas mojej 2 tygodniowej nieobecności przetrwało :banana:

A ku ku jesteśmy i żyjemy :bunny:

 

20210707_163434.jpg

20210707_163452.jpg

Sarcophyton bardzo podrósł. Wręcz rozpanoszył się. Za to słabo wypadła Caulastrea. jej szkielet jest taki ciemny, jakby gnił.  Czy uważacie, że mam ją oddać na  przechowanie, do czasu aż będą lepsze warunki w akwarium?

20210707_163715.jpg

20210707_163726.jpg

Skały po niecałych 7 miesiącach wyglądają tak jak niżej na zdjęciach, a parametry po podmianie wody 5 lipca, czyli przedwczoraj są takie:

NO2- 0,03

NO3- 25

PO4- 0,05

PH- 7,7

Ca- 320

KH- 6,4

Mg- 1620

zasolenie 35 ppm

Do tej pory suplementacja: Mg plus, Calcium blend, Amino mix, bakterie to seachem stability.

Pytanko: czy dalej tak stosować czy coś zmienić ? Patrząc tak na skałę i parametry :ru:

20210706_220837.jpg

20210706_220845.jpg

Kolejny problem. Chyba mam valonie na żywych skałach i to na obu.:down: Proszę potwierdzcie czy mam rację i jak z tym walczyć ?☹️

 

20210707_193538.jpg

Pozdrawiam serdecznie ☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Bea_01 napisał:

NO3- 25

Masz trochę wysokie No3 jeśli jest takie po podmianie . Sprawdź następnym razem prze podmianą , to będziesz wiedziała ile wzrosło .

Ca jest za niskie i kh również a Mg za wysokie . Musisz te parametry skorygować .

8 godzin temu, Bea_01 napisał:

Chyba mam valonie

Nie chyba tylko na pewno

 

8 godzin temu, Bea_01 napisał:

Za to słabo wypadła Caulastrea

Jeśli dobrze widzę to masz tam szklaną róże z prawej strony . W dodatku koral traci tkankę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×