Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Pomyślmy...

hmm, czego zabrakło ?
 

4089c12971f72aa1203365fa93fe3f03.jpg

 

Wiem wiem... REKINA !:r:

A tak na serio to bardzo Wam dziękuję za cierpliwość nade mną i moim baniaczkiem. Ten wątek będzie kopalnią wiedzy na temat jakich błędów powinien unikać akwarysta, coś w rodzaju encyklopedii błędów akwarysty :excl:

Trochę opadłam z sił. Na pocieszenie powiem, że dziś błazenki pływały koło sarco, chyba zaprzyjaźniali się. Zobaczymy czy z tego będzie jakaś symbioza :wub:

1 godzinę temu, boft napisał:

Tyczy się to zwłaszcza worków w których były korale, bo w tej wodzie często jest sporo toksyn które są wypuszczone przez niektóre koralowce w czasie stresu  ..

Ciekawa informacja.

1 godzinę temu, Bart1996 napisał:

Zdarzyło się, że wlalem kilka razy 🙃

Ale najwidoczniej woda była dobra bo nic złego się nie działo 😁

Tobie udaje się spaść zawsze na 4 łapy, ale trzymam kciuki za Twój zbiornik, oby dalej tak się dobrze rozwijał :thumbsup:

 

6 godzin temu, indiana napisał:

Na zdjęciu wygląda jak biotopo amazonki a nie rafa koralowa i faktycznie grubo tam od fito.

Zbiornik dojrzewa, nie ma tam tyle życia, a tym samym spirala łańcucha pokarmowego, pokazana na tej fotce nie nakręca się. Jaka jest równowaga w biologii, aż niesamowite

Pozdrawiam serdecznie 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie ma akwarium? Minelo 2 miesiace od ostatniego posta 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 😊

Witaj @boft Wywołałeś mnie do tablicy, a ja dziś cały dzień do Was piszę. Mam nadzieję, że masz czas na lekturę , bo będzie długa 😁

Mój ostatni problem dotyczył zakwitu fitoplanktonu lub zakwitu bakteryjnego. Nie używałam fito, ale mógł on dostać się z wodą z woreczków ze sklepu, wlanych przeze mnie do akwarium. Do zakwitu bakteryjnego też sama mogłam się przyczynić, gdyż przedawkowałam bakterie Prodibio.

Nie wiem w końcu co to było, ale najlepiej zadziałała lampa UV 11W (z pompką), 3-4 dni i woda była krystaliczna. A nie było łatwo ją dostać. Sprzedawcy doradzali różne rzeczy i nie chodziło o naciąganie na kasę, bo wychodziło nawet taniej. Tyle, że żaden ze sprzedawców nie widział mojego zbiornika. Napiszę co nie zadziałało, może komuś się przyda:

- wrotek, małe zwierzątko posiadające min. układ wrotny (stąd nazwa) i  1 nóżkę, którą odbija się i skacze sobie. 3 litry wrotka poskakały sobie w moim akwarium i cisza,

- woda od innego akwarysty, podmiana 40 l nic nie dała, przez 1 dzień jakby było mniej zielono, ale potem  powrót i zmętnienie trwało dalej,

- pomysł sprzedawcy, który miał zadziałać chyba na zasadzie efektu synergii, wszystko razem połączone sprawi, że woda się wykrystalizuje. Było to kupno dodatkowego filtra Jeneca ze skimerem i lampą UW ale o mocy tylko 3,5 W, do tego media filtracyjne, jakieś słabe kuleczki i węgiel i jeszcze osobno preparat Clarity z Seachema. Koszt filtra 108 zł, a Clarity 20 zł. Nie zadziałało, ale filtr mam do dziś, trzymam tam moją pierwszą ceramikę z AF, a do większego filtra dałam siporax.

- węgiel aktywny Aquaela, najpierw zamoczyłam go w zimnej wodzie RO, a jak za 2 dni nie było poprawy to dałam nowy aktywowany we wrzącej wodzie RO, wzięłam to z jakiegoś filmiku, ponoć lepsza moc. Przegrał wojnę z fito czy też bakteriami.

To wszystko trwało 2-3 tygodnie. W końcu kupiłam lampę z Aqua Nova 11 W (200zł) do niej pompa z Aquaela UN POMP (117 zł) i węże. Poprosiłam o taki zestaw, żeby go tylko podłączyć i włożyć do akwarium. Tak też się stało, dostałam jeszcze poradę, żeby zanurzyć wąż w gorącej wodzie to wtedy łatwiej da się go naciągnąć na króciec przyłączeniowy. Lampa była na zewnątrz, przykleiłam ją do ściany akwarium 4 przyssawkami, a pompka musiała być zanurzona w wodzie, do tego wąż do pomki, z pompki do akwarium na pobór wody i z lampy do wody wlewał przefiltrowaną wodę. Sama lampa z żarnikiem szklanym, z bezpiecznym montażem, polecam. Po 1 nocy nic nie zeszło, ale już pod koniec następnego dnia lekko puściło, a potem zmiany były bardzo widoczne.

Z nowych rzeczy u mnie to kupiłam drugi cyrkulator, tym razem Jebao SOW 4000, w przyszłości mogę do niego podłączyć drugi taki sam i mogą oba chodzić na 1 kontrolerze.

Dołożyłam też ten węgiel aktywny, którego wcześniej nie miałam i ceramikę siporax. Starą ceramikę przeniosłam do tego drugiego filtra z lampą UV. Mam też siatkę na stałe, jakby z drucika, kupioną w eRybce przeciw wyskakiwaniu ryb, na razie siatka trzyma się na plastikowych zaczepach, bo profile do niej są bardzo drogie. Widziałam w necie pomysł z profilami do paneli podłogowych, ale jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić jak to zrobić.

Kupiłam też w eRybce euphilię yaeyamaensis 3 główki za 100 zł, która bardzo dobrze przyjęła się w akwarium. Jest zielona z blado różowymi końcówkami.

Po tym koszmarze z mętną wodą zamówiłam też parę miękasów (capnella, Xenia, zoa, briareum). Zwierzątka przyszły następnego dnia, nie minęło chyba 12 godzin. Wyglądały na zdrowe. Tym razem zrobiłam wszystko jak należy, nie wlewałam wody z woreczków, najpierw zadbałam o temperaturę wody, potem dolewałam wody z akwarium do woreczków.

Wydawało się, że wszystko będzie ok. Niestety już na drugi dzień pojawił się brązowy nalot i to właśnie na koralach. Wcześniej sarco i euphylia nie łapały żadnego nalotu. Trochę na podstawkach porosły glonem. A tu jakby tego było pełno. Trochę je otrzepywałam, ale to nic nie pomagało, korale marniały, zoa jakby się rozpuszczały, aż w końcu zauważyłam, że sarco leży na jednym boku, a euphylia marnieje w oczach. Wyciągnęłam te nowe korale i dałam do osobnego wiadra ze słoną wodą, postały tam z 3 dni, ale nie odratowałam je. Myślę, że woda w akwarium była już trochę zatruta, bo euphylia straciła 1 główkę, a sarco dostał małą rankę jak się przewrócił.

Od tamtej pory dałam sobie spokój z koralami z wysyłki. Moja teoria jest taka, że przywiezione do mnie ze sklepu, w ciągu 1 godziny korale są silne i mogą się pozbierać po zmianie środowiska, ale te z wysyłki są osłabione, a ja mam w akwarium tak słabe parametry, że zamiast się wzmocnić to padają. Dlatego postanowiłam trochę wspomóc akwarium, no niestety chemią. Kupiłam magnez Mg plus AF w buteleczce i wapń w postaci wodorotlenku wapnia Reef Kalkwasser. Potem dopiero przeczytałam, że ten kalkwaser nie jest dla początkujących akwarystów. No, ale rozrabiam go w wodzie, potem stoi z 2 dni i jak woda się wyklaruje to pipetą wlewam do akwa. Po kilku dniach poziom magnezu bardzo ładnie mi się podwyższył, ale wapń tak minimalnie. No i to są te 2 parametry, z którymi nie mogę sobie poradzić. A marzyły mi się różowe glony wapienne na skałach…🤗

Dokupiłam jeszcze AF Amino Mix (1 kropelka co drugi dzień)  i AF Phyto Mix (kilka kropel co drugi dzień). Stosował ktoś, polecacie?

Dziś sarcophyton wygląda już ładnie, ranka zagoiła się sama. O euphylii zaś czytałam, że po paru miesiącach być może pojawi się główka z polipami.

No i tak to w moim akwarium wygląda. Jeżeli dobrze rozumiem to, żeby utrzymać parametry muszą być konsumenci, czyli więcej korali, więc i tak muszę je wprowadzić. Co proponujecie najprostszego i wytrzymałego? W najbliższym czasie czekają mnie też wydatki związane z dolewką i karmnikiem, bo wyjeżdżam na 2 tygodnie, a nie chcę opiekunowi zostawić za dużo pracy. Marzy mi się też taka mała hanka na pomiar PO4. Ciągle to akwarium nie jest do końca skompletowane, a tyle już wydałam kasy. A potem oglądam filmik na yt, na którym ktoś prezentuje koszt akwarium morskiego - 400 zł…😵

Parametry wody w akwarium na dziś (testy saliferta) :

NO2 – 0,1

NO3 – 10

PO4 – 0,03 (test AF)

PH – 8-8,15

Ca – 290

Mg – 1370 (test AF)

KH – 9,6

Zasolenie 35 ppt (refrektometr), sprawdzam je 3 x dziennie, a raz w tygodniu kalibruję. Od ok. 2 tyg. cały czas jest stałe. Podmiany wody robię raz w tygodniu ok.20l, a mam tak w obiegu 90l.

Pytanie mam: jak liczycie PO4, bo jak mi wychodzi 0,03 to mam przemnożyć przez 0,3 czyli wychodzi na to, że mam 0,009 ? taki wynik mam podawać?

Wapń jeszcze pod koniec kwietnia wynosił 260, więc trochę w górę, a magnez po Mg plus wzrósł do 1440 i przestałam dolewać, ale spadł do 1370.

Porównując fotki sprzed 2 miesięcy to glona jakby mniej, ale za to pojawiła się aiptasia i spirorbis. Aiptasia na razie pojedyncze sztuki, a spirorbis takie małe białe robaczki siedzące na skale, ponoć filtrują wodę i same odejdą. Nie mogę się doczekać kiedy… 😖 Poza tym mam chyba całą plagę wieloszczetów. Codziennie widzę, jak ze skał wylatują białe malutkie, ale to jeszcze nic. Raz zobaczyłam takiego długiego i dobrze utrzymanego wieloszczeta, jak zaczął się rozciągać to miał chyba z 20 cm. Czy wieloszczety mogą zagrozić rybom lub koralowcom? Midas tak z niepokojem patrzy raz na białe robaczki, raz na te wieloszczety chodzące niedaleko jego kryjówki. Widziałam jak główką odepchnął raz strombusa, ale czy taki wieloszczet może mu się wbić w ciałko? 🤔

Ok, to tyle ode mnie. Kto wytrwał do końca to dziękuję. Teraz wyślę fotki.

Pozdrawiam 😉

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Tak wyglądało działanie lampy UV, z dnia na dzień zmętnienie wody ustępowało. Jeszcze wstawię 1 zdjęcie, które tam się nie zmieściło.

4.jpg

Teraz euphylia, zakupiona, po utracie 1 główki i obecnie.

20210410_221403.jpg

20210503_214814.jpg

20210510_061506.jpg

Wkleję jeszcze te białe robaczki, aiptasie i wieloszczeta:

20210426_090555.jpg

20210508_203401.jpg

20210513_222504.jpg

No i na koniec jeszcze sarcophyton jak miał rankę i po zagojeniu:

20210515_143836.jpg

20210518_183817.jpg

20210424_180822.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bea_01 napisał:

euphilię yaeyamaensis

nie to żebyś miała na co narzekać ale wg mnie to euphyllia glabrescens.

9 godzin temu, Bea_01 napisał:

Dokupiłam jeszcze AF Amino Mix (1 kropelka co drugi dzień)  i AF Phyto Mix (kilka kropel co drugi dzień). Stosował ktoś, polecacie?

Phyto mix stosowałem. Patrząc jednak na obecny stan zbiornika, niedawny zakwit i glony... wstrzymał bym się z dokarmianiem tego typu dodatkami.

9 godzin temu, Bea_01 napisał:

Co proponujecie najprostszego i wytrzymałego?

Wszystkie są łatwe i wytrzymałe pod warunkiem że dopasują im warunki panujące w naszym zbiorniku.
Duncanopsammia axifuga, Caulastraea w 3 wariantach kolorystycznych, Euphyllia oprócz ancora, Zoanthus, Briareum Ultra Fluo (na osobnej skałce) , Anthelia (koniecznie na osobnej skałce tak aby nie przeszła na główną konstrukcję). Pseudogorgonia ( Plexaurella i Pinnigorgia )

9 godzin temu, Bea_01 napisał:

wieloszczet może mu się wbić w ciałko?

Cały nie ale kolce może zostawić w rybie.

9 godzin temu, Bea_01 napisał:

Pytanie mam: jak liczycie PO4,

testu AF-e używałem raz. Ale nie pamiętam nic o mnożeniu wyniku. Skala odczyt przez fiolkę od góry i mamy uzyskany wynik. I odwieczny problem który to odcień... dlatego pod PO4 uważam iż niezbędna jest hanna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Beata, cieszę się, że mi przecierasz szlaki, interesująco piszesz, fajnie się to czyta.

Będę śledził i uczył się na błedach ( oby jak najmniej).

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moj gust za duzo kombinujesz , chyba za duzo ruchów na raz jak to ogarniesz to nawet nie bedziesz wiedziala co zaskoczyło i pomoglo.

Słone uczy cierpliwosci czym mniej wkladania "łap"tym lepiej ,fajnie miec za***iste akwa ale od razu to sie niestety nie da, A nauka niestety kosztuje .

Jak wyjdziesz na prosta zapraszam po korale do Koźla bez wysyłki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jak koledzy wcześniej napisali , żadnego papu dla korali , tylko to co ryby dostają . Podmianą wody zrestartowałaś baniak , z bakteriami ostrożnie . I tak dodam od siebie , wyciąganie korali z baniaka , lampki uv jak na choinkę , nic nie dadzą . Lanie wody z worków to kiepskie rozwiązanie , różnie z tym bywa . Pisz trochę częściej co się dzieje w baniaku , bo widzę że zapał masz i szkoda by było ciagle pod górkę iść . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Dziękuję pięknie za uwagi 😊

Witam ziomka z mojego miasta @max1974 🖐️ Chyba miałam farta, że napisałeś bo przeglądałam to forum i rzadko tu bywasz. Wiem, że słone uczy cierpliwości i że mam nie wkładać łap do zbiornika. Już mnie tu postawiono do "pionu" ☹️

Mnie się zawsze wydaje, że działanie to podstawa, a tu niestety tak nie jest. Zobaczymy kiedy wyjdę na tą prostą, jeśli wogóle wyjdę, bo wszystko trochę przeraża, te glony i te ceny 😏

Cieszę się, że ktoś dotarł do mojego wątku. @Octopus pamiętaj, nie możesz popełnić tych samych błędów co ja, może o parę zwierzaków będzie więcej na małej rafie ☺️ Przeglądałam Twój wątek wcześniej, wypływasz od razu na szerokie wody. Życzę Ci powodzenia i poszukaj sobie tutaj 2 lub 3 osoby, wiesz takich fachowców i słuchaj się ich w najważniejszych kwestiach. Tylko jak Ty tą małżonkę przekonasz do tego morskiego to ja nie wiem ... musisz użyć wszystkich czarów jakie mogą na nią zadziałać :sorcerer:

@chwialek no i rozwiałeś dużo moich wątpliwości. Faktycznie co do euphylii masz rację to odmiana glabrescens, sugerowałam się nazwą z paragonu :facepalm: Przeglądałam te euphilie, bo szukałam co jedzą, ale nie zwracałam uwagi na nazwę. Dzięki również za zwrócenie uwagi na ten test PO4. Zerknęłam do pudełka i co widzę... małą karteczkę w j. polskim, ale z tytułem test Nitrate/ NO2:facepalm: dlatego mi to nie pasowało. Co do Phyto Mix to przestanę go stosować, bo to już druga opinia, że to znowu nie dla początkujących. Czyli na razie bez fito, chyba, że kiedyś sama zrobię, taki domowej roboty. A Ty masz jakieś hodowle?

Dziękuję Ci też za nazwy korali, coś sobie wybiorę, tak myślę o Briareum, Zoa na razie nie, mają te trujące toksyny. Anthelia jest piękna, Caulastrea to lps. Nie wydaje Ci się, że Euphylia u mnie zbyt mało się otwiera? Może poczekam z lpsami. Zobaczę które z tych będą w sklepie, ale kupię na razie tylko 2 szt.

No i powiedz, co ja mam zrobić z tymi wieloszczetami? Zostawić? Czy szukać jakichś pułapek na wieloszczety, bo ponoć są :crazy: ale to znów będzie moja ingerencja własna w życie akwarium :down: ja już naprawdę dużo tam nie ruszam, piasek leży odłogiem, za niedługo dsb zrobi mi się w 3 cm warstwie, przy podmianie zbieram tylko paprochy z wierzchu. Wyhodowałam tłuste wieloszczety, zawsze coś.

@Ariel Postaram się trochę częściej pisać. Faktycznie o bakteriach nie napisałam. Zostałam przy moim Seachem Stability. Chciałam jednak zapytać o bakterie BioGro Marine 123. Dostałam gratis końcówki w 3 buteleczkach. Tylko po tym zakwicie to średnio mam ochotę na coś nowego. Słyszał ktoś, coś?

I na koniec fotka. Midas na czatach wypatrujący wieloszczety 😖

Pozdrawiam serdecznie Beata

 

20210520_214023.jpg

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Bea_01 napisał:

A Ty masz jakieś hodowle?

Nie. Jakoś nie jestem zwolennikiem lania fito o nie do końca sprecyzowanym przetrawieniu nawozu...  W zasadzie to obecnie mógłbym się w to zacząć bawić tylko po co. Zamiast zabawy w hodowanie odlewanie przelewanie mycie i uważanie aby nie zainfekować zdecydowałem się używać to Easy Reef easy booster bez lodówki z dozowaniem ręcznym lub automatycznym daje rade. Kosztuje ale czasu nie zajmuje a jak mawiają czas to pieniądz.

19 minut temu, Bea_01 napisał:

Euphylia

Glony jej życia nie ułatwiają, baniak widać jeszcze dojrzewa. Coś co bym zaproponował to delikatną suplementację jodem. Jodek potasu lub Iodine Active z Nyos... świeża szczepka musi też się zaaklimatyzować, a 100% przeżywalności zakupów to chyba nikt nie ma...

23 minuty temu, Bea_01 napisał:

co ja mam zrobić z tymi wieloszczetami? Zostawić?

Zostawić, i tak będą i będą rosnąć. Jeśli zauważasz że ich przyrost jest zbyt szybki to znaczy że za dużo karmisz... Jeśli będą naprawdę duże można odłowić i zutylizować. 20cm długości i około 1cm grubości, mniejszymi bym się nie przejmował. Odłowienie dużych egzemplarzy łatwo zrobisz pęsetą ... Maxspect Coral Tweezers tę polecam. Nie jest mała i super precyzyjna ale do celów przestawiania korali, warto ją mieć, nie podrażnia tkanki i nie rdzewieje.

Edytowane przez chwialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Bea_01 napisał:

Tylko jak Ty tą małżonkę przekonasz do tego morskiego to ja nie wiem ... musisz użyć wszystkich czarów jakie mogą na n zadziałać :sorcerer:

Jesteś kobietą , to możesz coś podpowiedzieć , przyda się wszystkim panom na forum . 

 

10 minut temu, Bea_01 napisał:

Czyli na razie bez fito, chyba, że kiedyś sama zrobię, taki domowej roboty.

Jak sama zrobisz to wiesz co lejesz , ale na razie odpuść . Bo musisz mieć więcej korali i mniej problemów .

 

13 minut temu, Bea_01 napisał:

No i powiedz, co ja mam zrobić z tymi wieloszczetami?

Te wielkie usuń i zostaw małe . 

 

15 minut temu, Bea_01 napisał:

Zoa na razie nie, mają te trujące toksyny.

Bez przesady , są baniaki tylko z nimi . Trochę ostrożności nie zaszkodzi , ale bez przesady . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę Ci nie podziękować za ciepłe słowa, więc to robię😉.

Jak Ci się znudzą koralowce, zawsze możesz zrobić konkurs na miss/mistera wieloszczeta, będzie ich od liku za niedługo 🤓. Możesz im żłobek założyć tam pod skałą po lewej, i doglądaj!!

 

19 minut temu, Bea_01 napisał:

Życzę Ci powodzenia i poszukaj sobie tutaj 2 lub 3 osoby, wiesz takich fachowców i słuchaj się ich w najważniejszych kwestiach.

Będę się pytał, chłopaki cierpliwe przecie są :whistling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak trochę nie na temat , ale zawsze chciałem duże wieloszczety takie po 40+ i ciągle lipa :unsure: . Jeśli jesteś pewna , że nie są stare to możesz zużyć . Ale nie na raz , jeden tydzień to , a drugi tamto . Bo na raz się skumulują i znów będzie lipa . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Ariel napisał:
15 godzin temu, Bea_01 napisał:

Tylko jak Ty tą małżonkę przekonasz do tego morskiego to ja nie wiem ... musisz użyć wszystkich czarów jakie mogą na n zadziałać :sorcerer:

Jesteś kobietą , to możesz coś podpowiedzieć , przyda się wszystkim panom na forum . 

Romantyczna podróż statkiem po Morzu Czerwonym:wub:  i albo zanurkować na rafę koralową :l_diver: , albo podziwiać rafę ze statku ze szklanym dnem 🤩  Żona się ucieszy i będzie chciała mieć takie korale i rybki w domu, a późnej jak ten maluszek ze zdjęcia urośnie to wspólnie wybiorą się na podróż życia na Wielką Rafę Koralową do Australii :yahoo:

Ariel ja myślę, że ona już jest przekonana, bo inaczej Octopus nie planowałby takich detali, o których pisze w swoich postach. Oby, oby ... :thumbsup:

Tematów dużo, wieloszczety zostawiam, niech sobie żyją, chociaż 20 cm długości i 1cm grubości to już jak mały wąż, a 40+ to bym nawet oglądać nie chciał 🤔😓

Jutro jadę do eRybki. Z automatycznych dolewek to Aqua ternd levelautomatic Eye ponoć jest najlepsza. No i karmnik kupię. Martwię się tylko o jedzenie dla rybek, bo jedzą mrożoną artemię i płatki spiruliny. Mrożonek nie dam do karmnika, więc trzeba poszukać jakiś dobry suchy pokarm. Jakieś rady co do dolewki i karmnika?

@chwialekdzięki za konkretne wskazówki, a zapytam jeszcze o tą suplementację wapniem i magnezem. Stosować to dalej, czy teź odpuścić i zdać się tylko na sól?

Apropo soli chcę kupić wiaderko 22 kg. Do tej pory miałam Aquaforestu, czy warto dołożyć tą 100-kę i kupić Reed Sea ? Co polecacie?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Beti, musiałem chwilke pogrzebać i znalazłem, taka lektura na mroźne zimowe wieczory Bartka Stańczyka

https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/

Czytałem to parę tygodni temu i powiem szczerze, nie dałem rady całości przeczytać, przewinąłem na sam dół do podsumowania i tam wszystko w przystępnej pigułce połknąłem.

Ale na pewno, nasza ekipa z własnego podwórka doświadczalnego opisze to prościej i dosadniej.

I tak prywatnie, jakie Morze Czerwone? Jaki statek ze szklanym dnem?🤣

To nie te czasy...

Już w 1975 roku Danuta Rinn szukała mężczyzn wspaniałych takich🤓.

I z tego co wiem nie znalazła 😓

Pozdrawiam również 🤗

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Octopus napisał:

Już w 1975 roku Danuta Rinn szukała mężczyzn wspaniałych takich🤓.

I z tego co wiem nie znalazła 😓

Za to Pudzian Band odnalazł pojedyncze egzemplarze :

Nigdzie nie znajdziesz takiego pięknego, zdolnego jak ja

Nigdzie nie znajdziesz, bo takich już nie ma

Jak dinozaury wymarły jedyny egzemplarz to ja ...:dance4: hihi

A wracając to merytorycznych tematów to dziękuję za lekturę. Przeważnie jak czytam Bartka Stańczyka to po nim już nic nie czytam, bo tam jest wszystko.

Zauważyłeś, że tutaj trzeba wszystko analizować? Hasło sól i możesz referat napisać. Nie wiem czy dotarłeś do hasła węgiel aktywowany. Na you tube "Solniczka w baniaku" przedstawia testy węgla różnych firm. Warto obejrzeć. Może się przydać.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Bea_01 napisał:

Jakieś rady co do dolewki i karmnika?

Też słyszałem , że jest dobra . Ja mam ciagle Tunze , ale głośność pompy jest .... powiedzmy że zagłuszy odkurzacz 🙄. To można zmienić przez dokupienie gniazdka i wymianę pompy , ale cena wtedy rośnie i jest naprawdę drogo . Karmnik to jeśli wielkość nie przeszkadza to rondomatic , ale jest ogromny . Za to ma jeden plus , dawki pokarmu wcześniej sama ustalasz . Osobiście mam JBL i nie narzekam , chociaż mam w tej chwili zbyt mało ryb i w przyszłym tygodniu nemok i krewcia będą miały głodówkę przez kilka dni . Słyszałem też , że ten nowy karmnik juwela jest dobry , ale osobiście nie miałem w łapkach . O soli to nie podpowiem , bo każdy chwali co innego , ja mam Tropic marine pro reef . A wcześniej co jakiś czas zmieniałem 😋 , ale ciagle wracam do tej . I mam ją zawsze na starcie zbiornika 😉

6 godzin temu, Bea_01 napisał:

Ariel ja myślę, że ona już jest przekonana, bo inaczej Octopus nie planowałby takich detali, o których pisze w swoich postach. Oby, oby ... :thumbsup:

Albo zostanie postawiona przed faktem dokonanym , przyjdzie z pracy i zapyta co to ? A on nowy mebelek kochanie z lampką :woot:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Bea_01 napisał:

a zapytam jeszcze o tą suplementację wapniem i magnezem.

to zależy od konsumpcji... Jeśli ubywa ci Kh, Wapnia i Magnezu a po podmiance nadal jest go nie wystarczająca ilość wówczas warto wdrożyć suplementację.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem film, dzięki. 

Ciekawe wnioski, szczególnie ten nr 5 na liście, 9 zł za pudełko...

Można powiedzieć,, cudze chwalicie, a swego z Chin nie znacie"

1 godzinę temu, Bea_01 napisał:

Pudzian Band odnalazł pojedyncze egzemplarze :

Bea, nie wierz Pudzianowi, on tylko laski chce wyrwać, mówię Ci. Będziesz żałować, idź w Grechutę😎

 

50 minut temu, Ariel napisał:
7 godzin temu, Bea_01 napisał:

swoich postach. Oby, oby ... :thumbsup:

Albo zostanie postawiona przed faktem dokonanym , przyjdzie z pracy i zapyta co to ? A on nowy mebelek kochanie z lampką

Taki plan. I jeszcze dodam,, ja do roboty muszę iść,  w szopie jest wiaderko, trzeba akwarium wodą napełnić, 70 kg skały wsadzić, siądź przed szkłem i jak jakiś wieloszczet wyjdzie pyknij zdjęcie😮

Jak masz jakieś ciekawe filmy zapodaj B)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×