Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

@Ariel mówimy tu o pierwszym w życiu akwarium, do tego akwarium morskim.

Ciężko ogarnąć nowicjuszce wszystkie pojęcia naraz, a co dopiero przejść przez dojrzewanie bezstresowo.

Nie wspomnę już, że jest bombardowana jakimiś metodami, nie do końca zrozumianymi przez samego, proponującego tą metodę - bo w tym akurat przypadku można ją sobie...

I metoda "ciut mniej soli, ciut więcej - nic się nie stanie" tzn. co? wraz ze spadkiem zasolenia, zmienia się jedynie "słoność" wody słonej?

No  :wallbash:AS

 

Chodzi w temacie o to żeby pomóc jakoś, a nie mącić cud wynalazkami i nowym spojrzeniem na dojrzewanie zbiornika - bo się nie uda, a zniechęci jedynie. Ilu asów już było, co to w dwa tygodnie mieli zbiornik pełny?

i gdzie teraz te zbiorniki?

A ja każdy zbiornik prowadzę na kranie i bez odpieniacza, ogólnie bez filtracji zewnętrznej i leje, sypie ciul wie co jeszcze.

I nie "onanizuje" się tym faktem, krzycząc że odpieniacz BEE, RODI - BEE

I co? mam polecić?

Ktoś weźmie odpowiedzialność na siebie? :wallbash:

1 godzinę temu, Ariel napisał:

coś na zasadzie odpieniacza wklejało się w akwarium , a nazwy poszczególnych elementów zwalały z nóg  

to się mułapka nazywało :biggrin::biggrin::biggrin:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
27 minut temu, Osmodeusz napisał:

to się mułapka nazywało :biggrin::biggrin::biggrin:

Ja wtedy padłem po gaciach i nie dałem rady czytać dalej . Muszę to jeszcze raz znalezć , przyda się coś na poprawę chumoru. A dla nowicjuszki , dobry start to taki bez strat , ale często się nie da , pamiętaj , że wszystko co padnie , oddaje coś do wody i nawet taki mały zbiornik potrafi po dojrzeniu przerobić niezauważalnie sporą rybę . 

Dam Tobie radę , możesz nie słuchać : Przestań grzebać , jeśli masz jeszcze coś w zbiorniku co żyje . to daj znać . Napisz dokładnie co masz i w jakim stanie , Jak wietrzysz chatę , lakiery wszystkie , perfumy i tp ........... Nawet bez odpieniacza ładujemy syf do wody , ale to można ogarnąć , ile karmisz  , musisz w jednym konkretnym poście opisać wszystko .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ?

Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy. No tak, nie jest łatwo pomóc komuś kto zaczyna od zera z akwarystyką i to jeszcze morską. Staram się jednak prawie codziennie coś czytać nt. morskiego. Fakt, że informacje podane na forum trochę mi się mieszają. Nie mam zamiaru jednak narzekać, bo wiem, że ludzie chcą pomóc. Nie wiem czy da się w jednym poście opisać wszystko, ale coś tam naskrobię ?

Zacznę od testów:

Zasolenie 31 ppm (tak od 3 dni) z drugiej strony skali 1,024

NO2 - 0,1

NO3 - 2

PO4 - 0,03 wg. Saliferta

PO4 - 0,05 AF

PH - 8,0

Ca - 270

KH - 7,7

Mg - 1280

Wiem, opieprz będzie za zasolenie. Było za wysokie i ciągle dolewałam wodę RO bez soli. Nie wiedziałam czy spadło chwilowo i odczekałam te 2 dni. Podmian oczywiście nie robię. Nie mam też filtra Di, ale filtry są 5 stopniowe (2 wkłady liniowe z granulowanym węglem aktywowanym-L-GAC i 2 wkłady liniowe sedymentacyjne-L-PS) firmy USTM plus membrana-TLC 75. Nie mam miernika TDS, no i przymierzam się do kupna tego filtra z żywicą. Chociaż wydaje mi się, że ta woda jest dobra, czy ten filtr jest aż taki ważny? No, takie dylematy mam ?

Lecimy dalej, odpieniacz Bubble Magus, a filtr Versamax 3, piasek żywy Samoa 9 kg, skała sucha 9 kg, żywa 1 kg w tym gałęzie branch.

Ślimaczki i 1 krabik zagościły u mnie 16 stycznia. Oprócz 1 Turbo to wszystko żyje, a krabik przeszedł nawet wylinkę.

Co mam, ano: 2 Strombusy, 1 Babylonię, 1 Nassariusa i 1 Astralium, a krab to czerwononogi Paguristes Cadenati .

Co do pożywienia tu też dylemat ogromy (po dzisiejszym dniu). Po porannej kawie zauważyłam, że 1 strombus jeszcze się nie rusza. Trochę to było dziwne, bo zazwyczaj kiedy idę przed godz. 7 do pracy to już się ruszają, a tutaj godz. 8 a ten śpi sobie.

Zapamiętałam gdzie był i bardzo zdziwiłam się jak po zakupach ok. godz. 14 strombus dalej był w tym samym miejscu. Myślałam, że po nim. Był w miejscu, gdzie trochę zostało jedzenia sprzed 3 dni, więc pomyślałam, że zjadł nieświeże granulki i zatruł się. No i musiałam interweniować ŁAPKĄ  ☹️ Przesunęłam ślimaka na płaską skałę i wybrałam trochę tego jedzenia z piachu. No i to tyle co zrobiłam ręką. Potem taką długą rączką od ręcznego czyścika wzruszyłam cały piasek w akwarium. Potem zobaczyłam, że strombusik żyje, powoli wyciągał trąbkę, ale nic nie jadł. Gdzieś po 2 godzinach zaczął spacerować, jak zawsze naokoło akwarium przy krawędzi i zjadał swoje glony. Pomysł z tym jedzeniem (płatki i granulki dla rybek ze spiruliną) powstał tu na forum. Karmienie zaczęłam dopiero w tym tygodniu, ale na razie odstawiam go. Tak najbardziej to była nim zainteresowana tylko babilonia, bo odkopywała się i biegła do niego. Strombusy coś tam w powietrzu ruszały trąbkami, ale nie wiem czy go jadły. No chyba, że to z jedzeniem nie miało nic wspólnego tylko moje parametry nawaliły? Nie wiem ...

A teraz co do moich łapek, perfum i kremików. Przed każdym włożeniem rączek do akwarium lece umyć je pod kranem. Wiem, że jest chlor, ale zaraz potem wkładam ręce do wody RO, którą mam przygotowaną w małym wiaderku, więc nie wiem czy aż tak szkodzę ? Poza tym właśnie z poświęcenia dla akwarium nie malowałam pazurków, za to teraz, skoro całkowicie mam nic nie robić to właśnie sobie umaluję ? A z perfum to polecam Chanel Mademoiselle, bardzo ładne, polecam dla dziewczyny/żony ☺️

A tak na poważnie to przecież wiem, że muszę uważać. Nigdy jeszcze nie pomyliłam wody i nie umyłam niczego w kranówce. Chociaż okazji jest dużo. Staram się regularnie czyścić kubeczek odpieniacza, falownik, grzałkę czy termometr bo wiem, że tam ciągle osiadają te glony. Zresztą brzydko to wygląda. Czyszczę tak raz na 2 tygodnie, czasami częściej, jak mi się chce ?

Ariel pytałeś jeszcze o wietrzenie pokoju, bo to może być ważne. No mam okno tuż przy akwarium. Otwieram je z góry i staram się pilnować, żeby za długo nie wietrzyć. Częściej, ale na krótko. Jak były duże mrozy -10 to nie otwierałam. Zawsze sprawdzam temperaturę wody.

Wybaczcie za ten długi elaborat. Staram się już pisać krótko, bo mnie też nie chce się czytać jak ktoś tak długo pisze, ale czasami się nie da inaczej. Jeżeli coś jest jeszcze ważne to pytajcie.

Pozdrawiam Beata

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO trochę za dużo grzebiesz :) Daj temu baniakowi i biologii w nim działać samemu :) nie ma potrzeby co 2 tyg lub częściej  czyścic falowników grzałek itd, glony sie osadzają, jak sie baniak ustabilizuje i dojrzeje znikną - to nie muzeum, cierpliwosci. Czy wypłukanie rąk coś daje ? skóra nasiąka chemia, (ot choćby gliceryna i izopropanolem z wszelkich płynów do dezynfekcji  jakże obecnie powszechnej)  Niektórzy łapy moczą tylko w rękawiczkach, generalnie powinno się moczyć łapska jak najrzadziej.

Co do strombusow u mnie tez tak jest ze 2 dni potrafi siedzieć zakopany w jednym miejscu a później normalnie jest aktywny - tak tez sprawdzałem czy żyje ;)

Co do RO sa hardcore'owcy prowadzący baniaki na kranówce... - to już skrajności... Ale powinnas miec RODI - samo RO nie wszystkie cząstki filtruje, nie wyłapie Ci np krzemianów.. co za tym idzie  okrzemki będą baaaardzo szczęśliwe, dino tysh ;)

Zainwestuj w dodatkowy korpus z żywica, nie jest to wielki koszt  a dzięki temu nie będziesz dostarczać niepożądanych pożywek dla glonów i innych niemile widzianych organizmów.

 

Edytowane przez boft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Boft
Jak oglądam Wasze akwaria to macie tak czysciutko, ale nie wiedziałam, że to może być też kwestią dojrzewania w akwarium.
Ok to przestanę tak czesto czyścić.
No trochę mam problem z cierpliwością, zauważyłam to sama Osmodeusz już mi tyle razy o tym mówił ...

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Bea_01 napisał:


Jak oglądam Wasze akwaria to macie tak czysciutko, ale nie wiedziałam, że to może być też kwestią dojrzewania w akwarium.

 

Jak to sie mowi - wszedzie dobrze gdzie nas nie ma ;) na zdjeciach czysciutko bo malo kto zdjecia robi na brudasa ? Juz pisalem wczesniej - pospiech wskazany jedynie jak wode wylejesz na podloge :D

 

Zapomnialem dodac ze TDS - nawet ten za dwadziescia pare zl tez warto miec, dzieki niemu skontroujesz chocby to w jakim stanie jest zywica i membrana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zasolenia pilnuj , stałe parametry to podstawa . Często jest tak , że coś mocno odbiega od normy , ale w zbiorniku wszystko jest porządku . Ja mieszkanie wietrze kilka razy dziennie i mam ten plus , że w łazience mam okno , więc zawsze przewietrze jeśli czegoś używam . Jak gotuje , to też okno otwieram . Rękawiczki to dobra sprawa , zwłaszcza długie . Jedzenie nie powinno zalegać  3 dni w zbiorniku . Miałem kiedyś akwarium na krainie , ale nie polecam . Filtr na żywice i tds zakup . Glony same przyszły i same pójdą , tylko trzeba poczekać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Dziękuję za odpowiedzi. Wlewam powoli dolewki z zasoloną wodą. Nie piszecie nic o moich wynikach testów. Przez ten pokarm, co wrzuciłam trochę wyniki nutrientów podniosły się do góry. Porównuję do jednej z tabel w necie to i tak nie jest dobrze. Wiem akwarium dojrzewa. Widzę, że Osmodeusz jeszcze się nie wypowiedział. Pewnie jedzie już na oparach cierpliwości do mnie 🤔. Moja wczorajsza akcja ratunkowa ze strombusem musiała go dobić 😫. Cóż, trzeba poczekać parę dni, może mu przejdzie 😁

Odkryłam w moim mieście w jednym ze sklepów zoo kącik z akwarium morskim. Taka niespodzianka. Akwarium w przewadze z miękasami, pływa parę rybek min. Valentini, Pokolec i babka kopiąca.

Kupiłam 2 pęsety do akwarium ze stali nierdzewnej. Mam nadzieję, że takie w morskim można używać?

Pozdrawiam

Takied880748e54ca4239f6a39db1123f5027.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pipeta na pewno się przyda , a pęsety jak zaczną rdzewieć , to do śmietnika . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli te pęsety pewnie nie są całkiem nierdzewne jak łyżeczki do kawy

Tak piszę bo wczoraj wlałam wieczorem 2 l zasolonej wody , ponieważ zasolenie spadło do 31 ppm. Przed chwilą mierzyłam i jest dalej 31. Pewnie trzeba czekac aż woda odparuje i zwiekszy sie zasolenie.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

parametry.jpg

 

Do korekcji zasolenia możemy użyć kalkulatora np.tu https://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/

Ale możemy obliczyć ze wzoru http://wordpress1986001.home.pl/autoinstalator/wordpressplus/?p=26

Osobiście nic bym nie zmieniał, ale parametr ten utrzymywał na tym poziomie (duża cześć sklepów utrzymuje zasolenie 1.024)

 

co do "nowej" teorii zasolenia w przygotowywanej "solance"

W dniu 28.12.2020 o 00:37, Marcin_P napisał:

za każdym razem może być ciut więcej, lub za każdym razem może być ciut mniej od tych książkowych 35 ppt

zwróć uwagę, jak zmieniają się parametry (przykład na podstawie RedSea Salt)

rss.jpg?1500545163221

Tak więc (zgodnie z ową teorią) każda podmiana wody, z odstępstwem od założonego zasolenia to fundowanie zwierzakom stresu - "ciut większy, ciut mniejszy":whistling:

 

AMEN

P.S

     Jak podpowiada, jeden z kolegów forumowych.

To jak w życiu - „ciut mniejszy, ciut większy. A jednak różnica kolosalna” 🤗😁

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Osmodeusz napisał:

   Jak podpowiada, jeden z kolegów forumowych.

To jak w życiu - „ciut mniejszy, ciut większy. A jednak różnica kolosalna” 🤗😁

No racja , tylko dopóki jeszcze nic tam nie ma to powinno się ustabilizować parametry i potem je trzymać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Dziękuję za odpowiedzi. Czas na małą aktualizację zbiorniczka:

Zasolenie - 33 ppt

NO2 - 0,1

NO3 - 5

PO4 - 0,03 wg. Saliferta

PO4 - 0,05 AF

A z towaru doszło:

pipeta - 59 zł

AF Stone fix do klejenia skał - 39 zł

pokarm dla ryb ze spiruliną - 16 zł

pęseta duża - 39 zł

pęseta mała - 17 zł

włóknina - 10 zł

Razem: 180 zł

Poprzednio: 2.984 zł

Aktualnie: 3.164 zł

Tego, co nie wypaliło liczyć nie będę. Myślę, że zbiornik wrócił już do stanu sprzed włożenia korali, oby. Trochę zmniejszyłam światło tzn. świecę 12 godzin, ale tylko niebieskimi lampami ( Świetlówki 24W T5 Giesemann x 2). Nie świecę białą i różową. Tylko nie wiem czy mnie się wydaje, czy te skały zaczęły lekko czernieć. Jutro strzelę fotę, żeby było w świetle dziennym. Najgorzej będzie jak ktoś mi napisze, że to wszystko zaczyna tam gnić a nie dojrzewać, no to będzie załamka i koniec zbiornika 😭

A co do Marcinowego "ciut więcej, ciut mniej" to jest to stwierdzenie bardzo życiowe 😀 Dzisiaj gotowałam rosół i ciągle zastanawiałam się, czy dodać czegoś ciut więcej czy ciut mniej hehe

Pytanko mam o włókninę. Gdzie się w nią zaopatrujecie. Kupuję dobrej jakości włókninę, ale małe kawałki i trochę drogo to wychodzi. Nie można dostać tej włókniny w dużych opakowaniach?

Pozdrawiam :l_diver:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

20 minut temu, Bea_01 napisał:

Pytanko mam o włókninę. Gdzie się w nią zaopatrujecie. Kupuję dobrej jakości włókninę, ale małe kawałki i trochę drogo to wychodzi. Nie można dostać tej włókniny w dużych opakowaniach?

dla przykładu :whistling:

https://allegro.pl/listing?string=owata tapicerska&bmatch=cx210105ap-enfasap-diap-com-1-4-0129

obecnie korzystam, jednak https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/jbl-symec-100g-gesta-wloknina-wata-filtracyjna-111

bo idę do sklepu akwarystycznego, i leży - to biorę :biggrin:

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dziękuję, o to mi chodziło, o taką z rolki :biggrin:. Sama bałabym się kupić nie wiedząc czy nadaje się do akwarium. Ja znów kupowałam z Aqua nova, ale tam podają w cm - 36x11,5x2 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie akwarium tak wyglada 042056fb31d59866e6f6cf84c0c1e2e8.jpg8bbd39fb9d2448358cde4592dc5cfd78.jpgb5053389e574e05a4c434e845392573c.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, od wczoraj mam taką pajęczynkę na szybie i nie wiem co to jest. Może ktoś rozpozna? 9d4bbf86a68e50bb28a5870964ebadd2.jpg94f78accc4ea28b12a1f95c9ba4f773c.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bea_01 napisał:

Witam, od wczoraj mam taką pajęczynkę na szybie i nie wiem co to jest. Może ktoś rozpozna? 9d4bbf86a68e50bb28a5870964ebadd2.jpg94f78accc4ea28b12a1f95c9ba4f773c.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatal

Ja tam amatorka jestem, ale to chyba spaghetti worm. Pożyteczny :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×