Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie nie mam regularnego cyklu świecenia. Od 6:30 rano do południa, potem przerwa do 15 tej i znowu do 21. Teraz np. jeszcze świeci. Policzyłam i wychodzi mi że będzie 12 godzin. A na noc wyłączam ją zupełnie. Tak myślałam, że jak będą ryby to będę zapalała małą lampkę, żeby w pokoju nie było zupełnie ciemno, ale czy to wystarczy? Ta moja lampa nie ma żadnych regulacji świecenia. Ma 4 świetlówki i można włączyć osobno 2 w środku i osobno 2 od krawędzi.

Pozdrawiam Beata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie zwykły programator i ustaw 12 h świecenia ale ciągłego np od 10 - 22 .Nocne nie jest wymagane .

1 godzinę temu, Bea_01 napisał:

Właściwie nie mam regularnego cyklu świecenia

No to musisz to poprawić :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro kupię w Castoramie programator czasowy. Dziś podmieniłam 3 litry wody. Rano zobaczę czy zasolenie spadło. Po krótkiej przerwie znów w odpieniaczu pojawiła się brudna woda, więc wszystko chyba jest  w porządku. Ściany akwarium robią się zielone, ale nie czyszczę, niech sobie ten glon rośnie. A na piasku brązowo. Zauważyłam też na skałach małe kropelki. To pewnie pęcherzyki powietrza. Mam nadzieję, że nie uwalniają się tam jakieś gazy spod tego piasku.

Pozdrawiam Beata

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, Bea_01 napisał:

Jutro kupię w Castoramie programator czasowy.

x 2, bo kable dwa:biggrin:

szyby, przeleć za przeproszeniem bo potem żyletką będziesz drzeć:dance4:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam jeszcze pytanie. Czy w związku z podmianą tej wody mam dodać 5ml bakterii? Na razie zasolenie bez zmian.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie Ci się nie zmieni dopóki jakaś część WODY nie odparuje, zwiekszy się wtedy stężenie soli. 

Wlej, ja lalem po 2msc od startu od pierwszej podmianki do tego momentu, kiedy walczę z cyjano ?

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Bart1996, nie wiem jak to zrobiłam ale zasolenie w tej chwili wynosi 35 ppt. Dopełniłam wody RO do 95 l w akwarium, bo znów trochę wyparowało. Może to było przyczyną, że zmieniło się to stężenie soli. Wyczyściłam też szyby akwarium i przy tej okazji lekko poruszyłam tez piasek. Może mnie za to opieprzycie, ale chyba mam dość tych glonów. Na dole przy piasku szyby dalej są lekko zielone i chyba faktycznie będę je musiała drapać żyletką. Mam czyścik z rączką zakończony żyletką, ale nie chce mocno przyciskać, bo boję się, że piasek porysuje szyby. Chyba tam sama zadziałam z żyletką w łapce :biggrin:

Bart jak u Ciebie z cyjano, nic w swoim wątku nie piszesz. Czy już pozbyłeś się tych nitek? Gratki za sexy krewetkę. Robi ona coś pożytecznego w tym akwarium czy tylko się obija i cieszy oko akwarysty? :P

Pozdrawiam

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bea_01 napisał:

Mam czyścik z rączką zakończony żyletką

Kup sobie taki i będziesz zadowolona :) 

Mag Float Long Scraper Czyścik Magnetyczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Bea_01 napisał:

Hej Bart1996, nie wiem jak to zrobiłam ale zasolenie w tej chwili wynosi 35 ppt. Dopełniłam wody RO do 95 l w akwarium, bo znów trochę wyparowało. Może to było przyczyną, że zmieniło się to stężenie soli. Wyczyściłam też szyby akwarium i przy tej okazji lekko poruszyłam tez piasek. Może mnie za to opieprzycie, ale chyba mam dość tych glonów. Na dole przy piasku szyby dalej są lekko zielone i chyba faktycznie będę je musiała drapać żyletką. Mam czyścik z rączką zakończony żyletką, ale nie chce mocno przyciskać, bo boję się, że piasek porysuje szyby. Chyba tam sama zadziałam z żyletką w łapce :biggrin:

Bart jak u Ciebie z cyjano, nic w swoim wątku nie piszesz. Czy już pozbyłeś się tych nitek? Gratki za sexy krewetkę. Robi ona coś pożytecznego w tym akwarium czy tylko się obija i cieszy oko akwarysty? :P

Pozdrawiam

Zrobiłaś dobrze, sol nie paruje dlatego jak woda wyparuje zwiększa się jej stężenie w wodzie. ?

Co tam dużo pisać, wymienilem Żywice,podmiany bez dozowania bakterii, dużo więcej pokarmu ze względu na zerowe poziomy No3 i Po4(1kostka mrozonki dziennie) i przedmuchiwalem Zoa które lekko były pokryte cyjano. Aktualnie mała plamka na piasku, myślę że walka zakończona pomyślnie - cyjano znika. 

A co do Krewetek, po za cieszeniem oka nie zauważyłem innych pożytecznych rzeczy ?

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bart1996 napisał:

Co tam dużo pisać, wymienilem Żywice,podmiany bez dozowania bakterii, dużo więcej pokarmu ze względu na zerowe poziomy No3 i Po4(1kostka mrozonki dziennie) i przedmuchiwalem Zoa które lekko były pokryte cyjano. Aktualnie mała plamka na piasku, myślę że walka zakończona pomyślnie - cyjano znika. 

Czyli pierwsze koty za płoty. Pokonałeś pierwsza plagę. Super :thumbsup:

A pytanko mam, w przyszłym tygodniu będę szukać ślimaczków i krabików. Ma ktoś na zbyciu? ?

Szczęśliwego Nowego Roku 2021, zdrowia, szczęścia, pomyślności a w akwarium spadku nie tylko parametrów, ale i cen w sklepach, wzrostu koralowców i jak najmniej plag ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 godziny temu, Bea_01 napisał:

będę szukać ślimaczków

tu bym się do @Bart1996 uśmiechnął, na Twoim miejscu oczywiście :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Osmodeusz napisał:

tu bym się do @Bart1996 uśmiechnął, na Twoim miejscu oczywiście :biggrin:

Uśmiechnales się za koleżankę ?

Mam kilka columbelli na zbyciu, o Turbo dam znać bo zapomniałem ostatnim czasem że mam wogole ślimaki, a columbelle przypominają o sobie kiedy czyscikiem czyszczę szyby ?? kilka wieloszczetow też się znajdzie bo wyhodowalem naprawdę wielkie bestie jak na 30l ??

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bart1996 napisał:

Uśmiechnales się za koleżankę ?

Mam kilka columbelli na zbyciu, o Turbo dam znać bo zapomniałem ostatnim czasem że mam wogole ślimaki, a columbelle przypominają o sobie kiedy czyscikiem czyszczę szyby ?? kilka wieloszczetow też się znajdzie bo wyhodowalem naprawdę wielkie bestie jak na 30l ? ?

Uśmiecham się uśmiecham ??? oczka mi się cieszą na te ślimaczki, czekałam aż się odezwiesz ? Może columbelle zjedzą to co nie doczyściłam na szybach ? Super, to kontakt na priv ...

Wczoraj robiłam testy

NO2 niewykrywalne

NO3 niewykrywalne

PO4 wg.Aquaforestu 0,05 lub 0,07 (nie mogłam się zdecydować)

PO4 wg.Saliferta 0 (nie rozumiem tego)

zasolenie 35 ppt.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłam układ skał. Teraz zbiornik wygląda tak. Ogólnie wydaje mi się, że za mało tej skały. Wiem, że mogę dodać jedynie suchą skałę, bo żywa od nowa zacznie porastać glonami. Coś pomyślę.

20210102_215833.jpg

20210102_215846.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello ?

Czas na małą aktualizację. Do zbiornika doszło parę ślimaczków i krab czerwononogi. Wszystkie przeżyły godzinną podróż i aklimatyzację, a są to:

2 ślimaki Strombusy, ślimak Astralium, ślimak Turbo, ślimak Nasarius, ślimak Babylonia i krab czerwononogi Paguristes Cadenati. Po wpuszczeniu do wody krab od razu uciekł na skały, Babyliona zakopała się, Astralium długo udawał nieżywego, a 2 strombusy i turboszczak od razu wzięły się do jedzenia. Turbo trzyma się szyb, a strombusy skał, piasku kopać nie chcą. Nasarius jedynie siedzi w piachu, jego "antenkę" wyciągniętą ponad piasek widzę w różnych miejscach.

Zakupiłam też kolejne testy i 3 kg. suchej skały, żeby trochę dodać. W tym tygodniu dojadą do mnie kolejne ślimaki i pierwsze korale miękkie od naszego forumowicza. Policzył za nie znacznie taniej niż w sklepie ? Będę miała pakiet startowy, jak to nazwał hehe

A teraz trochę pomiarów:

Zasolenie niezmiennie, z małymi wahaniami 35 ppt

NO2 - niewykrywalne

NO3 - niewykrywalne

PO4 - 0,03

Ph - 8,0

Kh - 7,3

Ca - 500

Mg - 1380

Aktualizacja kosztów:

1. 2x programator czasowy - 20 zł (Castorama)

2. Ślimak Strombus - 70 zł

3. Ślimak Astralium - 30 zł

4. Ślimak Turbo - 17 zł

5. Ślimak Babylonia - 40 zł

6. Ślimak Nasarius - 0 (chyba pasażer na gapę, brak ceny na paragonie)

7. Krab Paguristes Cadenati - 25 zł

8. Skała natural aquarium Rock 3 kg - 66 zł

9. Test Salifert Ph - 25 zł

10. Test Salifert Kh - 29 zł 

11. Salifert Ca - 42 zł

12. Aquaforest Mg - 40 zł

Razem: 404 zł

Poprzednio: 2.580 zł

Aktualnie: 2.984 zł

Pozdrawiam serdecznie ?

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę życia już jest. Na piątym i ostatnim zdjęciu ładne wieloszczety ?. Pewnie z żywą skałą przyszły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 17.01.2021 o 20:34, Bea_01 napisał:

NO3 - niewykrywalne

 PO4 - 0,03

Hmm, trochę niebezpiecznie to brzmi. Pachnie mi, w powietrzu nadchodzącym cyjano/dino.

Pan Redfield, mówi dzień dobry Beata ?

Także spokojnie z nagłymi zmianami

 

powodzenia

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Cyjano/dino przybyło. Osmodeusz dobrze wypatrzył. Te zielone glony przy brązowym cyjano to nic. Zielone nitki trzymały się skały i nigdzie nie wędrowały. Natomiast tego brązowego dziadostwa jest wszędzie pełno. W ciągu jednej nocy potrafi zakotwiczyć się w piasku czy na skale i podrosnąć.
Cyjano/dino przyszło do mnie w złym momencie. Zakupiłam parę korali (capnellę, calustreę, zoa i milkę). Nie wiem czy cokolwiek z tego przeżyje. Nauczka dla mnie, że do niedojrzałego zbiornika morskiego nie wprowadza się żadnego życia, oprócz ekipy czyszczącej. Dobrze że rybek mi się nie zachciało.
Te maleństwa codziennie są oblepione dino. Staram się je przedmuchiwać ale to nic nie daje. Chciałabym w poniedziałek zamówić więcej ślimaków, czy myślicie, że dobrze zrobię? Czy raczej dac spokój i czekać z miesiąc co z tego będzie? b070c5db8cb32fbf6b70729efb91770d.jpg88c93ebd1011e85d4c57aca7f5cc0c22.jpgd9530d3e0528fedafff1319e39be8fd0.jpg

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×