Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Tam nie ma życia ( nie mówię o bakteriach ) więc procesy które tam zachodzą podczas rozkładu mrożonki nikomu nie przeszkodzą ( chyba że przesadziłaś z mrożonkami ) a wręcz pomogą, bakterie mają co robić w tej chwili  :) No ale to moja opinia 

Edytowane przez Tom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Tom napisał:

Tam nie ma życia ( nie mówię o bakteriach ) więc procesy które tam zachodzą podczas rozkładu mrożonki nikomu nie przeszkodzą ( chyba że przesadziłaś z mrożonkami ) a wręcz pomogą, bakterie mają co robić w tej chwili  :) No ale to moja opinia 

aha :ru:

no to z kilkoma krewetkami, masz rację - będą miały zajęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Osmodeusz napisał:

no to z kilkoma krewetkami, masz rację - będą miały zajęcie

kilka to może za dużo ale jedna na pewno by nie zaszkodziła  :) ale generalnie jak już okrzemki widać to dobry znak i już zaczyna się coś dziać .....cierpliwości życzę i powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam nadzieję, że wszyscy poświętowali, bo czas zająć się moim akwarium ?

14 dzień od zalania solanką. Akwarium zmieniło się nie do poznania. Na skałach zieleń seledynowa, a na patykach falują jasno zielone niteczki.

Pierwsze testy za mną. Nie było to takie proste, bo te kolory były bardzo do siebie zbliżone. Generalnie wszystko w jasnych barwach. Kupiłam testy NO2, NO3 i PO4 saliferta i dodatkowo PO4 Aquaforestu.

NO2 - 0,25 (w instrukcji pisze, że należy przemnożyć przez 0,3 czyli 0,075)

NO3 - 5 (a patrząc z boku 50 podzielić przez 10 czyli 0,5)

PO4 - 0,03 wg.saliferta

PO4 - 0,05 wg.aquaforestu

Problem mam z refrektometrem (nowym). Próbowałam skalibrować go płynem do kalibracji saliferta, ale nie mogłam śrubokrętem ustawić skalę 0. Dotarł do 1 i koniec, opór.

Spróbowałam skalibrować wodą RO (nie RODI) i udało się, ale nie wiem czy tak można. Jeżeli tak to mam 1,029 zasolenia.

Wkleję parę fotek, żebyście mogli zobaczyć jak akwarium wygląda teraz. Ogólnie to cieszę się każdym glonem w akwarium ? chyba pierwszy i ostatni raz, bo później to będę ich unikać i pewnie winić siebie za kłopoty.

Czy to co napisałam jakoś trzyma się razem? Co robić dalej? Czekać czy powtórzyć testy?

Pozdrawiam świątecznie Beata

 

Aktualizacja kosztów projektu pt. akwarium morskie:

1. Refrektometr (dopłata) - 60 zł (liczę, że ten do alkoholu sprzedam)

2.Testy saliferta x 3 - 96 zł

3. Test aquaforestu x 1 - 46  zł

4. Ręczny czyścik aquaela (zapasowy) - 28 zł,

Razem: 230 zł

Poprzednio: 2.350 zł

Aktualnie: 2.580 zł.

2.jpg

1.jpg

3.jpg

4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bea_01 napisał:

Czekać czy powtórzyć testy?

spokojnie czekać :) daj biologi się ustabilizować , procesy fizyko chemiczne wody potrzebują czasu i spokoju :)

Możesz podesłać zdjęcie tego refraktometru ?

 Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Bea_01 napisał:

Próbowałam skalibrować go płynem do kalibracji saliferta, ale nie mogłam śrubokrętem ustawić skalę 0. Dotarł do 1 i koniec, opór.

Płynem kalibruje się do wartości 35 ppt, stąd problem?

 Zasolenie płynu: 35 ppt (promili) także jeszcze raz Beata, 2-3 krople i kręcisz do uzyskania 35 na skali refraktometru?

P.S.

Piękne dojrzewanie?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście, wrzuciłbym jakieś żyjątka, kiełże, ślimaczki, widłonogi, organizmy z piasku. Polecam Konrada z Sexykrewetka.

Trochę glona już jest, więc powinny się utrzymać, można ewentualnie dokarmić szczyptą karmy dla rybek czy korali.

 Będzie co obserwować, zwłaszcza w nocy po zgaszeniu światła (z latarką).

Jeśli glon nie będzie zanikał można ograniczyć świecenie.

Co do refraktometru, to jestem akurat zwolennikiem klasycznego szklanego spławika.

Trzeba sobie zrobić roztwór wzorcowy soli. Ja używam red sea salt.

 Rozpuszczam 38,2gramy soli w 1 litrze wody, odmierzone najdokładniej jak się da.

Odczytujemy podziałkę i zapisujemy. Mamy spławik wykalibrowany raz na zawsze na 35ppt.

Edytowane przez Marcin_P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tom napisał:

Możesz podesłać zdjęcie tego refraktometru ?

Już podsyłam. Przypomnę tylko, że pierwszy refraktometr jaki kupiłam to była pomyłka bo był on do alkoholu, ale tym samym płynem dał się skalibrować do 0. Tu nie ma nic trudnego (chyba) po prostu parę kropel płynu wlewam na szkiełko i patrzę pod światło na skalę. Kręcąc śrubokrętem ustawiam 0. Wcześniej ustawiłam sobie ostrość. Kręcą się 2 rzeczy: kółeczko do ostrości i ramię urządzenia. W instrukcji pisze, że można użyć wody destylowanej, wiec woda RO wydaje się być w porządku. Udało mi się zrobić dość dobre zdjęcie tego co widzę przez pryzmat.

 

3 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Płynem kalibruje się do wartości 35 ppt, stąd problem ?

No i coś w tym jest, bo przeczytałam na płynie do kalibracji " 35 0/00 solution for refractometers only".  Hmm ... skąpa ta informacja, skąd mam wiedzieć, że akurat do takiej wartości mam ustawić skalę.

A czy Wy robicie pomiar zasolenia na jakimś innym urządzeniu, żeby porównać? Bo pomysł Marcina_P żeby kupić sobie taki klasyczny spławik jest dobry. Już nad tym myślałam. Chodzi o to, że zasolenie to przecież podstawa, tak jak testy nutrientów. To musi być pewne bo pozabijam życie w akwarium. Co byście wybrali:

1. https://allegro.pl/oferta/grotech-areometr-8995945181

2. https://allegro.pl/oferta/hydrometr-fluval-sea-do-pomiaru-zasolenia-akwarium-10043221300

Chodzi mi o rodzaj, wybrałam te dla przykładu. Marcin_P a jakiej firmy Ty masz?

 

2 godziny temu, Marcin_P napisał:

Osobiście, wrzuciłbym jakieś żyjątka, kiełże, ślimaczki, widłonogi, organizmy z piasku. Polecam Konrada z Sexykrewetka.

Tak tak, niczego bardziej nie pragnę. Ale nie mogę tak zaszaleć, póki się tyn cykl nie zamknie. NO3 i PO4 są chyba za wysokie, do tego to zasolenie. Co myślisz?

Pozdrawiam

1.jpg

3.jpg

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Bea_01 napisał:

pomysł Marcina_P żeby kupić sobie taki klasyczny spławik jest dobry. Już nad tym myślałam. Chodzi o to, że zasolenie to przecież podstawa, tak jak testy nutrientów. To musi być pewne bo pozabijam życie w akwarium. 

Bardzo dobry pomysł?

tylko @Marcin_P nie wspomniał o dość ważnej kwestii m.in.„kompensacja temperatury”

tak żeby zobrazować istotne różnice, w pomiarach tymi przyrządami  https://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

i wtedy zakup takiego areometru https://korale.pl/tropic-marin-hydrometr-precyzyjny.html ma sens, tylko po co?

skoro masz ? 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad napisem ATC masz zatyczkę , ściągasz ją i za pomocą śrubokręta ustawiasz na skali 35  0/00 ( SKALA PO PRAWEJ) - jeśli kalibrujesz płynem Salifert Refrakto Check , jeśli kalibrujesz wodą ro to na tej samej skali musisz ustawić 0.

3.thumb.jpg.535b9f2590fe706875d36fa57267cc66.jpg

 Kręcisz w prawo bądź w lewo i obserwujesz skalę .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Melduję, że po skalibrowaniu refraktometru płynem saliferta wartość zasolenia pozostaje niezmienna i wynosi 1,029 g/cm3 co równa się 40 0/00.

Dziękuję Tom i Osmodeusz. Myślałam, że po świętach będę musiała zareklamować urządzenie.

Osmodeusz co do artykułu o pomiarze zasolenia z reefhub.pl to natknęłam się już na niego. Naprawdę czytałam go już kilka razy. Trochę trudnym językiem napisane.

Dla osób mających dobre podstawy w chemii, fizyce i matematyce to pewnie łatwe? O ile wydawało mi się, że rozumiem poszczególne fragmenty to całości nie ogarniam. No z artykułu zrozumiałam, że skoro mam refraktometr, który mierzy w temp. 20 st.C to skala wyrażona w g/cm3 będzie niedokładna. Rozumiem że te moje 1,029 g/cm3 muszę sprawdzić w tabelce nr 1 w kolumnie z temp.25 st.C, co daje 1,032 g/cm3 w 15 st.C i teraz tabelka nr 2 z temp.15 st.C kończy się pomiarem 1,030 który daje 40 0/00. Wynikałoby z tego, że zasolenie jest powyżej 40 psu (0/00) w temp.25 st.C. Czy to jest poprawny wniosek to głowy nie dałabym sobie uciąć. Refraktometry wydają się być dobre w tych pomiarach. Mamy 2 skale, niedokładną i dokładną w PSU, czyli gęstość próbki w temp. 20st. względem czystej wody w tej samej temp. Żeby obliczyć wartość pomiaru SG to muszę użyć tabelek. Wartość wyrażona w PSU nie wymaga korekcji, bo " mechanizm ATC przesuwa skalę tak, aby niezależnie od temperatury próbki, otoczenia, korygować załamanie światła, podając rzeczywisty wynik. Tak otrzymany wynik nie wymaga już żadnych dodatkowych zabiegów i w każdej temperaturze jest prawdziwy". Zatem w refraktometrach przy skali PSU kompensacja temperatury następuje przy kalibracji urządzenia. " Gdyby kompensacji nie było, pomiar musielibyśmy wykonywać w temperaturze 20stC, lub zaznaczyć, że próbka (otoczenie) miało inną temperaturę, oczywiście pomiar też byłby adekwatny do temperatury próbki ". Czy to oznacza, że Marcin_P powinien kalibrować spławik zawsze w tej samej temperaturze lub używać tabel do korekcji pomiaru? 

Pogubiłam się też w tych oznaczeniach zasolenia ppt, psu czy sg. Gdzieś znalazłam, że zasolenie oznacza się literką S (ang.salinity) i oznacza ilość gram soli rozpuszczonych w 1kg/1l wody. Wartości zasolenia podaje się też w promilach 0/00, ppt - parts per thousand i psu -  tzw. zasolenie praktyczne.

Tak na koniec napiszę, że wynik zasolenia w moim akwarium jest za wysoki, zatem sól z Aquaforestu to nie był strzał w 10. I ile ja teraz mam dolać czystej wody RO, żeby zmniejszyć to zasolenie do 1,023 ? :ru:

P.s.

18 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Piękne dojrzewanie?

Dziękuję :banana:To pilnujcie, żebym tego nie zepsuła.

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bea_01 napisał:

. Czy to oznacza, że Marcin_P powinien kalibrować spławik zawsze w tej samej temperaturze lub używać tabel do korekcji pomiaru? 

 

Kalibruje się spławik raz. On się nigdy nie przestawia( chyba że go potłuczemy?) Co chwilę czytam o problemach z refraktometrami. To ja wolę już mój spławik. Mam w akwa zawsze 25C, więc mierzę zawsze tak samo.

Najważniejsza jest stabilność. Nawet jeśli będzie soli ciut mnie, albo ciut więcej to nieistotne. Ważne żeby było stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Marcin_P napisał:

Mam w akwa zawsze 25C, więc mierzę zawsze tak samo.

Temperaturę przygotowywanej solanki, również masz za każdym razem tą samą?

 

10 minut temu, Marcin_P napisał:

Najważniejsza jest stabilność. Nawet jeśli będzie soli ciut mnie, albo ciut więcej to nieistotne. Ważne żeby było stabilnie.

no to jeśli tej soli, raz jest ciut mniej a innym razem, ciut więcej - to już chyba nie jest stabilnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę przygotowywanej solanki, również masz za każdym razem tą samą?

Tak.

no to jeśli tej soli, raz jest ciut mniej a innym razem, ciut więcej - to już chyba nie jest stabilnie?

 Chodziło mi o to że za każdym razem może być ciut więcej, lub za każdym razem może być ciut mniej od tych książkowych 35 ppt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Marcin_P pokaż mi to stabilne akwarium, w którym „jest ciut więcej, ciut mniej” - dobrze?

Bo to tak „mniej - bardziej” brzmi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bea_01nie masz na razie dużo życia oprócz glonków i innych robaczków  więc możesz sobie pozwolić na bezstresowe obniżanie zasolenia - oczywiście z głową :p 

Ja na twoim miejscu pobrałbym 1 litr wody z akwa i wlał same ro/ di i po godzinie sprawdził zasolenie , robił bym tak do uzyskania 1.025

Na następny dzień sprawdziłbym zasolenie i jeśli byłby w przedziale  1.023 -1.025 to tak bym zostawił , choć celowałbym bliżej 1.025 :)

17 godzin temu, Marcin_P napisał:

Co chwilę czytam o problemach z refraktometrami.

Dobrego  refraktometru  kalibrowanego  systematycznie nigdy nie zastąpisz jakimiś spławikami :) mówcie co chcecie ale się z tym nie zgodzę 

nie zapominajmy również o ATC - automatyczna kompensacja temperatury, zapewnia precyzyjne wyniki w zakresie 10 - 30 °C, żaden który znam spławik tego niema także ten :whistling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, Tom właśnie przed chwilą miałam trochę czasu i zrobiłam tak jak napisałeś. Odlałam 1 l wody z akwa i jak tylko zrobi się woda RO to ją doleję.  Co do refraktometru i całego mierzenia zasolenia to masz rację refraktometry mają ATC i nie trzeba kompensowac temperatury i przeliczać na te tabelki. Także żle tam wyżej napisałam na temat tego artykułu.  Dobrze że nie muszę nic robić tylko odczytywac pomiar taki jaki widzę. Mimo wszystko kiedys kupie sobie dobry splawik zeby zobaczyc jak to dziala. Marcin_P moze to ja tez ?

Chciałam jeszcze upewnić się że dobrze robię w 1 rzeczy. Według instrukcji załączonej do płynu z bakteriami Seachem stability płyn ten wlewalam 1 nakrętkę 5ml przez tydzień a teraz raz na miesiąc . Czyli więcej na razie nie wlewam? 

Dno akwarium zrobiło się lekko brązowe czyli pojawiły się okrzemki.  Uruchomiłam też odpieniacz białek ,ale nie ma zycia wiec i białek, a co za tym idzie nie ma piany. Ponoć odpieniacze pozytywnie wpływają na ph więc niech działa. Zauważyłam, że temperatura wody wzrasta o 0,5 stopnia kiedy długo świecę lampą. Muszę jak najszybciej umocować do niej nóżki wtedy będzie wyżej. A jak ja mam teraz świecić? Czy coś zmniejszyć? Z małymi przerwami świecę prawie cały dzień. Mam zwykle świetlówki 2 niebieskie,  1 różowa i 1 biała. 

Pozdrawiam Beata 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bea_01 napisał:

Z małymi przerwami świecę prawie cały dzień

Nie wiem jak to rozumieć , to ile świecisz ? jaki masz cykl dnia i nocy ? Generalnie lampa powinna świecić ok 12 h potem jest noc :)  co do  bakterii to lej wg instrukcji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×