Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Świetne to akwarium. Rybek tyle jak na prawdziwej rafie koralowej. Mogłabym pracować jak ta dziewczyna na zdjęciu. Ciekawe co by było jakbym chciała te rybki karmić. Rzuciłyby się w moją stronę i czy by mnie pogryzły czy tylko wzięły pokarm? hmm ...:ru: Choć wyglądają na łagodne :biggrin:

Przy okazji powiem co u mnie. Na dniach ma przyjść lampka z aliexpress. Już zaczynam się niepokoić ? no i czekam na montaż filtra RO. Potem już tylko sklep ze skałą pod Opolem lub eRybka w Zabrzu.

Pozdrawiam

P.s. Idę oglądać filmy o rafach. Macie tu niezłą bazę :thumbsup:

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

I nastał ten dzień :good2: 13 grudnia (nie jestem przesądna) cały dzień wlewałam zasoloną wodę RO  do akwarium. Na razie mam w nim 80 litrów. Zamontowałam filtr zewnętrzny Versamax FZN-3 wkładając do koszyczków wkład ceramiczny Bioceramax 1200 z Aquaela i na to trochę włókniny filtracyjnej (na górę). Zakupiłam tez zewnętrzny odpieniacz białek Bubble-magus QQ1. Z tego co wiem na początku nie jest potrzebny. Włączyłam go tylko na chwilę, żeby zobaczyć jak chodzi, ale oczywiście zasolona woda nie daje piany, więc na razie go nie odpalam. Grzałka Resun 250W. Szybko osiągnęła temperaturę 25 stopni. Do tego zakupiłam 1 falownik Sicce Voyager nano 2000, super cichy. Teraz skała i pasek. Skały suchej zakupiłam 6 kg, a żywej Branch 1 kg. Wygląda ładnie, ale czy nie jest jej za mało, sama nie wiem. Piasek wybrałam żywy Samoa Sand 9 kg i cały wrzuciłam do akwarium. O ile na początku było ok, to po dodaniu skały wydaje mi się, że jest go za dużo. Chciałam kupić babkę kopiącą, ale czy to wystarczy? Może jednak trochę wybrać? No i na  końcu lampa. Cóż...ta z aliexpres jeszcze nie dotarła i chyba straciłam wiarę, że dotrze. Za długo ta wysyłka trwa. Postanowiłam spróbować świetlówek Giesemanna 24W x 4 (2 niebieskie, 1 różowa, 1 biała), a pokrywa jest z firmy Blau aquaristic. Te pokrywy mają na wyprzedaży, choć tanie też nie były. Potrzebuję jeszcze dla niej nóżek, a na razie opieram o krawędzie akwarium. Czy tak może być?

Tak piszę te szczegółowe nazwy bo chciałam zrobić małe zestawienie kosztów całego projektu :ru:  Pewnie coś tam przepłaciłam, coś kupiłam słabego, no ale tak wybrałam. Kupowałam na allegro, w sklepach internetowych i byłam w 2 akwarystycznych. Mimo wszystko uważam, że najlepiej się wybiera przez internet. Zobaczę jak pójdzie dalej. 

Oto zestawienie kosztów i mam nadzieję, że komuś się przyda. Ceny z ostatniego miesiąca do dzisiaj.

1. Akwarium (60x45x40 z tłem z lacobelu, Opti White) - 200 zł (usługi szklarz),

2. Filtr kaskadowy Aquaela Versamax FZN-3 - 121 zł (allegro),

3. Bubble Magus QQ1 odpieniacz białek kaskadowy - 300 zł (allegro),

4. Resun grzałka z termostatem 250W - 35 zł (allegro),

5. Pokrywa do lampy Blau aquaristic Lumina T5 HO - 400 zł (eRybka Zabrze),

6. Świetlówki 24W T5 Giesemann x 4 szt. - 100 zł (eRybka Zabrze),

7. Pompa cyrkulacyjna Voyager nano Sicce 2000 - 120 zł (allegro),

8. Podwójny czyścik do szyb magnes - 28 zł (allegro),

9.  Refrektometr ATC (bez pudełka) - 40 zł (aliexpres),

10. Płyn do kalibracji Salifert - 19 zł (allegro),

11. Aquael BioCeraMax Ultra Pro 1200 1 L - 23 zł (allegro),

12. Mata pod akwarium 160x60, gr.10mm - 23 zł (allegro) bardzo dobra jakość,

13. Termometr Aqua Nova - 3 zł (allegro),

14. Uchwyty podstawki na szybę nakrywową - 20 zł (allegro),

15. Aqua Nova włóknina filtracyjna 36x11,5x2 cm - 5 zł (allegro),

16. Aqua Nova kotnik siatkowy 17x13x15 - 10 zł (allegro),

17. Sól Aquaforest Reef Salt 7,5 kg - 87 zł (sklep zwykły),

18. Filtr osmotyczny USTM RO5 - 370 zł (sklep zwykły),

19. Siatka do wyłapywania 10cm - 4 zł (eRybka Zabrze),

20. Seachem Stability 325 ml Special Edition - 48 zł (eRybka Zabrze),

21. Żywa skała Branch 1 kg - 99 zł (eRybka Zabrze),

22. Sucha skała 6kg (22/kg) - 132 zł (eRybka Zabrze),

23. Piasek żywy Ocean Samoa Sand 701 - 9kg - 128 zł (eRybka Zabrze),

24. Wiadro na wodę RO 12 L - 13 zł (Castorama),

25. Okrągła podkładka na kółkach (pod wiadro) - 22 zł (Castorama),

Razem: 2.350 zł

No i do tego trzeba by dodać koszt wody i prądu. No i kolejne koszty to będa testy i życie :)

Wczoraj wlałam 2 nakrętki (10ml) bakterii na te 80 litrów. Dziś już tylko 5ml i tak przez tydzień. Nie wiem jak z tym oświetleniem. Tak czasami wyłączę na godzinkę. Pokrywa posiada też chłodzenie, a na noc wyłączam. Świetlówki w lampie ułożyłam tak jak poradzono mi w sklepie, od zewnętrznej strony: niebieska, różowa, niebieska i biała. Można użyć 2 środkowych osobno lub 2 zewnętrznych.

Tyle się napisałam, ale cierpliwie czekam na Waszą ocenę, rady. Ogólnie bardzo się cieszę. Ciągle patrzę, czy tam coś pełza. Obawiałam się tych wieloszczetów, ale jest na odwrót, bo patrzę i wyczekuję w nadziei, że coś będzie pełzało. Zauważyłam parę miniaturowych muszelek i nic .. Woda robi się coraz bardziej przejrzysta, tylko ten filtr versamax jakby za dużo pluska. Niby mogę wlać więcej wody do akwarium, ale w instrukcji pisze, że ma być zachowana odległość 10 cm. No nic, może się przyzwyczaję. Ułożenie skały ciągle przekładam :) hihi O tym, co będzie się tam działo będę informowała na bieżąco.

Wytrwałym dziękuję za dotrwanie do końca i serdecznie pozdrawiam :l_diver::yahoo:

 

1 zakupy.jpg

2 akwarium ze skałą.jpg

4 akwarium ze skałą.jpg

5 akwarium ze skałą.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody trzeba dolać do dolnej krawędzi kaskady. Za dwa dni wrzucić jakąś krewetkę koktajlową jako pokarm dla bakterii i uzbroić się w cierpliwość.

Za 2-3 tygodnie można zacząć mierzyć azotyny i azotany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to spróbuję jutro dolać. Dodam jeszcze zdjęcia z boku, bo wcześniej nie chciały wejść. Dziękuję :)

6.jpg

7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pierwsze koty, za ....

:good2:

dobrze mówi, dolać koniecznie

i tą skałę bym trochę rozstrzelił po zbiorniku, co by przestrzenniej było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Skałę ścisnęłam, bo chciałam żeby były kryjówki dla ryb, ale masz rację trochę odsunę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.12.2020 o 21:43, Marcin_P napisał:

Wody trzeba dolać do dolnej krawędzi kaskady. Za dwa dni wrzucić jakąś krewetkę koktajlową jako pokarm dla bakterii i uzbroić się w cierpliwość. 

Woda dolana i faktycznie teraz cichutko płynie. Krewetki koktajlowe wrzucone, były małe więc dałam 3-4. Codziennie dolewam bakterii.

W dniu 15.12.2020 o 07:59, andzior70 napisał:

Po co taka mocna grzałka? W razie awarii bedziesz miała zupę rybną.

Rozeznałam temat i faktycznie nie wiem czemu taką mocną kupiłam, ale nic to, bo zamierzam kupić drugą zapasową. Dla mojego akwarium wystarczy 100W. Czy może poleciłbyś jakąś sprawdzoną firmę?

 

Dziękuję pięknie za rady. Na razie w baniaku spokój. Ciągle myślę nad tym piaskiem, że jest go za dużo. W necie zdania są podzielone. Zmierzyłam i mam tak w najwyższym punkcie ok.4 cm, a w najniższym 2 cm. Co myślicie? Może już zostawić. Teraz to nie problem, tylko z czasem będzie się na dnie robił syf. Skałę mam ułożoną na szybie, odsunęłam piasek.

Pozdrawiam

P.s. W baniaczku jest teraz 95 l wody. W pokoju zrobiło się inaczej, tak przytulnie, lampy świecą takim innym światłem. Tylko życia nie widać ?

Jutro podeślę jakąś fotkę .

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bea_01 napisał:

Czy może poleciłbyś jakąś sprawdzoną firmę?

 

 

Od 8lat mam fluvala e i stwierdzam że jest to najlepsza grzałka jakà kiedykolwiek miałem, lepsza nawet niż jager która mi padla po dwóch latach, najgorsze zaś jakie miałem to elektroniczne płaskie od krajowego dystrybutora (producenta)sprzętu z chin. Fluval ma jedną wadę a jest nią cena, niestety są to drogie grzałki. Fluval E100 Grzałka Z Termostatem 100W Do Akwarium
159,90 zł
 

Edytowane przez andzior70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Dziękuję Andzior70, przemyślę tą grzałkę. Faktycznie ta moja kosztowała 35 zł, ale nie śpieszy mi się, może kupię jak już nie będzie takich masowych zakupów :ru:

A tak to czyszczę szyby, obserwuję wodę, martwe krewetki ... :woot:

No i pierwsza wpadka. Chciałam dziś zmierzyć zasolenie, a w refrektometrze skala do pomiaru alkoholu :facepalm: Cóż..

Pozdrawiam :thumbsup:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Bea_01 napisał:

a w refrektometrze skala do pomiaru alkoholu :facepalm:ż..

??

popatrz na grzałki Atmana - dla mnie od lat nie zniszczalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Dzięki Osmodeusz, będę pamiętała o kupnie grzałki. Na razie myślę nad tym cyklem azotowym. Wygląda na to, że w moim akwarium za wiele się nie dzieje i już martwię się. Żywa skała jakby trochę się zmieniła. Wyślę Wam zdjęcia zrobione w dziennym świetle i proszę oceńcie, czy tam się coś dzieje. Ja patrze na to akwarium codziennie i wygląda mi na to, że jest bez zmian. Wieczorem poruszałam piaskiem i dolałam wody, bo wyparowało trochę. Krewetki gdzieś zniknęły. Być może są w szczątkach, albo leżą gdzieś pod piaskiem. Odpaliłam też odpieniacz białek, ale na noc go wyłączę. Jutro pobawię się nim, żeby go wyregulować. Poza tym czekam na nowy refrektometr, ale korci mnie, żeby już zamówić jakieś krabiki i ślimaczki, tylko co one będą tam jadły. Chyba, że zamrożone krewetki ? mam całą tackę... Co myślicie? :ru:

Przy okazji wyjaśniła się sprawa mojej lamki z Aliexpres. Sprzedawca powiadomił mnie, że nie przeszła ona kontroli celnej. Wobec tego musiałam otworzyć spór i wyobraźcie sobie, że do 3 dni miałam zwrot całej gotówki na moim koncie bankowym. Tam jest tak samo jak na Winted, że kasą dysponuje Aliexpres, a nie sprzedawca. Dopóki ja nie potwierdzę to sprzedawca kasy nie ma, stąd otwarcie tego sporu, żeby odzyskać gotówkę. Prezent na święta :thumbsup:

Pozdrawiam serdecznie.

1.jpg

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie masz czyściutko jak po sobotnim sprzątaniu :P ale spokojnie za niedługo ruszy a zacznie się prawdopodobnie od okrzemek ?więc cierpliwości i żadnych pochopnych ruchów .Powodzenia

Co do życia to pierwsze wykonałbym testy ,jeśli cykl będzie się zamykał to wtedy można myśleć o pierwszych lokatorach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Tom napisał:

Na razie masz czyściutko jak po sobotnim sprzątaniu

I to mnie martwi ? , ale ok cierpliwość ponad wszystko ...

Testy są w drodze, jak tylko przybędą to je wykonam. To idę czytać o tych okrzemkach ...:wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bea_01 napisał:

I to mnie martwi ?

Dobrze zrobiłaś że dałaś trochę żywej skały , coś to przyśpieszy cały cykl dojrzewania bądź jak kto woli nitryfikacyjny :P -zawsze możesz też iść starym sposobem i wrzucić trochę mrożonki żeby zapoczątkować  rozkład i cała machineria ruszy , mie wiem czy wiesz niektórzy kiedyś nawet dodawali mocz do akwa by to ruszyło :crazy: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Tom napisał:

nie wiem czy wiesz niektórzy kiedyś nawet dodawali mocz do akwa by to ruszyło :crazy: 

Ciekawe czy swój czy jakiegoś pieska ? hihi no ale masz rację amoniak był od razu. Dzisiaj jest 9 dzień po zalaniu akwa solanką i teraz gołym okiem widzę już te okrzemki, zwłaszcza na żywej skale. Sucha skała jest lekko muśnięta brązowym kolorkiem. Uspokoiłam się trochę, a co do mrożonek to dodałam pare małych mrożonych krewetek koktailowych, trochę piasek je zasypał, ale tam są. Pewnie i to  pomogło.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam ☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, Bea_01 napisał:

dodałam pare małych mrożonych krewetek koktailowych

wyciągnij to to, masz część żywej skały i to powinno na starcie wystarczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×