Skocz do zawartości
Bea_01

Akwarium 95l, 60x45x40

Rekomendowane odpowiedzi

@Aquaman Nie jest drogo. Sam proszek z wapniem 92 zł, a jest go pół kilo. Do tej pory zużyłam może 1/4 część. Starczy go jeszcze na rok. Mg prawie nie używam. Jedynie KH kończy się. Nie pamiętam ceny, ale kupione chyba z 3 miesiące temu.

Jeżeli chodzi o dozowanie wapnia to dodaję 0,5 łyżeczki/1 litr wody RO. Czekam 2 dni, aż roztwór zrobi się klarowny i wlewam tak ok.20 ml każdego dnia. Robię testy tak raz na 2 tygodnie i sprawdzam wapń. Jeżeli mieści się w widełkach to dozuję tak samo przez następne dni. W sumie na dole w butelce jest osad i jego już nie wlewam, robię następny roztwór pozostawiając ten osad. Tak max 3 razy zostawię osad i robię znów czysty roztwór, żeby tego wapnia nie było za dużo. Kiedyś miałam wapń bardzo niski i bałabym się zaprzestać go dozować. Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Wlewam roztwór bezpośrednio do akwarium wprost z takiej miarki, a powinno się wlewać przez kropelkowanie. Czyli tak jak działają pompy dozujące po kropelce (tak myślę). Jak to ma prawidłowo wyglądać?

No i zadziało się. Wkleję fotkę z Euphylią i proszę @Aquaman oceń czy bąbelki z prawej strony to poparzenie od ukwiału? 😪 Szczerze to myślałam, że ona rośnie, ale po tym co napisałeś to pewnie mylę się.

Mam pytanko odnośnie takiego małego ukwiału, który dziś znalazłam na szybie podczas czyszczenia. Wkleję fotkę. Niby jak aiptasia ale jakiś on biały. Małe aiptasie zawsze były lekko brązowe. A może to ten drugi wredny ukwiał majano? Szukałam w necie, ale nic nie znalazłam. Pomoże ktoś?

I na koniec fotka z moich skał bez zielonych kwiatuszków. Może do końca nie jest wyczyszczona z glonów, bo lekko zielona, ale ślimaki i jeżowiec zrobią swoje. Jeżowiec to potrafi do białej skały czyścić. Najważniejsze, że nie ma kwiatuszkowego sierściucha :woot: , to była udręka. Teraz pozostaje mi "zaludnić" skały. 

Pozdrawiam :thumbsup:

 

 

IMG_20221216_214843_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20221216_202657_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20221216_215106_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium już ładnie zarośnięte :D

Co do kalwassera to Ci nie powiem jak się dozuje. Ale czytałem, że chyba kropelkowo. Też chciałem stosować ale ponoć dużo osób od tego odchodzi. Jak masz takie małe zużycie to bym po prostu uzupełniał co jakiś czas Ca Plus albo coś w tym stylu. 

Z tą euphyllią zdecydowanie jest coś nie tak. Tym bardziej, że te bąble są tylko od strony ukwiała. Ja bym ją przestawił na razie w inne miejsce i zobaczył co się będzie działo. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem na coś natrafiłem w sieci i mi się przypomniało o Twoim ukwiale na szybie :D
Kraby porcelanowe żyją w symbiozie z Triactis products. Są bardzo podobne do tego co masz. Mogę się mylić oczywiście :D

pompom3.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 

@Aquaman   A stosowałeś kiedyś balinga od Ati? Ludzie w necie zachwalają go przez jego wygodne stosowanie. Nie trzeba nic mieszać. Tak naprawdę liczą się chyba same pierwiastki, a nie sposób w jaki są zmieszane. Pozostanę przy tym co mam, bo już kupione i trzeba zużyć. Testy zaś pokazują, że wszystko jest dobrze. Bałabym się stosować tylko podmiany wody. Miałam problem z utrzymaniem wapnia, no i KH też skakało. Euphylię przestawię. Szukam dla niej miejsca. Chciałabym zamienić anthielę i sinularię z prawej na euphylie, ale nie mam na nie zbycia. Nawet już bym za darmo dała. Po Nowym Roku ogłoszę się tutaj na forum lub olx. Bardzo ładne zwierzaki, ale jak się rozrastają to ciężko potem ustawić coś koło nich. Miałam zoa to anthiela je parzyła i nie otwierały się. Ta Euphylia radzi sobie z anthielą i żadna z nich nie jest poparzona. Może ją przesunę kawałek w lewo, a Anthielę zdeczko utnę 😃

Ukwiałki z Twojej fotki wyglądają jak ten mój ☺️ Tak przyglądnęłam się skale z tyłu akwarium i znalazłam jeszcze parę białych ukwiałków. Nie wiem co te krewetki robią, siedzą właśnie tam i nie chcą tego jeść. Kupiłam już preparat na aiptasie i trzeba będzie to wytłuc zanim się namnoży. Tego pojedynczego na szybie już wyciągnęłam. Nie wyglądał mi na jakiś unikat 😁

Chciałam jeszcze zapytać co znaczą oznaczenia przy nazwie korali:

Sp.  -  Np. Cyphastrea Sp. Red albo Briareum Sp.-szczepka

Rainbow - Np. Entacmaea quadricolor rainbow , Ricordea florida Rainbow, czy to jakaś klasa koralowców ...

Z dziwnych skrótów rozszyfrowałam jedynie WYSIWYG, czyli, że kupuję tego konkretnego korala, którego widzę na zdjęciu. Ang.what you see is what you get.

Do pooglądania Dunka, piękny koral ☺️ Pozdrawiam 👋

 

IMG_20221113_141559_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20221113_141814_Easy-Resize.com.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie stosowałem. Też czytałem że ludzie zachwalają. Ale jakoś wolę proszki od AF. 

Z Anthiellą też zaczynam mieć problem. Zaczyna mi rozrastać się na sporej skale i będę musiał ten proces jakoś zatrzymać :D

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 👋

@Aquamana masz gdzieś pokazany swój zbiorniczek? Chętnie bym pooglądała fotki 😉. Od jutra mam urlop, więc na święta trochę przeglądnę te fora. Może coś napiszę w innych postach, żeby moi starzy przyjaciele z tego wątki przypomnieli sobie o mnie 😆

Ciągli mi się jakieś pytania rodzą. Czy Ty trzymasz w akwarium węgiel, ale tak non stop ? Bo ja nie, a może powinnam?

Miłego wieczorku 😊

Do pooglądania koral Echinophora z nazwy chyba Jason Fox Fire. Widziałam, że ludzie mają ją też na samym dole akwarium, na dnie. U mnie jest na skale i nocą wypuszcza delikatne polipki.

 

Echinophora Jason Fox Fire.jpg

Skała z Echinophorą.jpg

Echinophora.jpg

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę odświeżyć swój stary temat bo dawno już nic nie wrzucałem :D Zdjęcia też się jakieś pojawią jak zrobię porządne. Bo moim telefonem ciężko się pod ledami robi hehe :D

Węgiel mam cały czas. Wymieniam co miesiąc jakieś 250g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.12.2022 o 20:00, Bea_01 napisał:

.  -  Np. Cyphastrea Sp. Red albo Briareum Sp.-

Krótko można powiedzieć że oznacza to nie potwierdzony gatunek

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquaman Odśwież stary temat, chętnie popatrzę na akwarium, na pewno jest piękne 😊 Dzięki za info o węglu. Może jak włożę węgiel to nie będę co drugi dzień wymieniać tej włókniny w koszyczkach. Spróbuję.

@andzior70Dzięki za informację co do skrótu "Sp". Dużo takich korali jest, czyli dużo do odkrycia 😊

Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. 🎄🎍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bea_01 napisał:

@Aquaman Odśwież stary temat, chętnie popatrzę na akwarium, na pewno jest piękne 😊 Dzięki za info o węglu. Może jak włożę węgiel to nie będę co drugi dzień wymieniać tej włókniny w koszyczkach. Spróbuję.

 

Szału nie ma. Dużo chciałbym tam pozmieniać. Podobają mi się ogródki z euphylliami więc będę szedł w tą stronę :D Także części miękasów niedługo będę się pozbywał.

 

9 godzin temu, Bea_01 napisał:

Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. 🎄🎍

I wzajemnie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach ☺️

@AquamanBardzo ładny ten Twój zbiorniczek. Podoba mi się ułożenie skały i dobór korali :good2:

Nie wiem, co z tymi nowicjuszami jest , ale na początku też byłam krnąbrna, nie słuchałam się i wiele rzeczy robiłam źle. My chcemy działania, a życie uczy nas czekania :P

Myślę, że będzie dobrze. Trzymaj się :thumbsup:

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej
Moi mili i kochani ale mam wiadomość
Normalnie nie dowierzam i chyba dziś nie zasnę
Błazenki w moim akwarium będą miały małe
Odkryłam to dopiero dziś wieczorem, zaraz podeślę fotki, filmik później bo nie mam miejsca. Światło już zgaszone, więc słabo widać. Poza tym one się denerwują, bo głowę mam tuż przy szybie. Nie mogę doczekać się rana kiedy światło będzie lepsze.
I co ja teraz mam zrobić 🫣???
Żywa artemia i pokarm dla maluszków, mam w kostkach taki puder dla korali, ale czy to bedzie dobre zrobię Wam fotki. A wogole to muszę chyba przenieść je do nowego akwarium? Jest płaska skałka a na niej korzeń branche z Xenią i to jest domek blazenków.
No ok, po kolei. Najpierw trzeba potwierdzić czy to są małe. To wokół czego pływają błazenki, faktycznie samiec jakby więcej, jest pomarańczowe i ma jakby białe kropki.
Który to byłby dzień? Z tego co czytam to będzie robiło się bardziej jasne. Martwi mnie krewetka czyszcząca, czy one ją odgonią od małych? Jakie mogą być zagrożenia?
No nic, idę do lektury i wysyłam fotki.
Pozdrawiam

5816e40f211338df6e662127801bdfc2.jpge71d7fb64806fc744c71116bdbd46a4a.jpg6824805c2e28bcc2a4ebec86f56ee569.jpgaaf85f6c4059852f48d00baa5352e693.jpg

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje srednio co 3 tygodnie maja ikre, rozwija sie do momentu az widac oczy malych rybek pozniej cos je zjada o ile nie sami rodzice:) W glownym akwarium mysle ze szanse na odchowanie nikłe 😞

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :thumbsup:

@boftDziękuję za odpowiedź, no trochę to smutne. Czy może być tak, że rodzice zjadają małe gdy mają taki instynkt, że one są słabe i nie przeżyją?

Wiadomość o małych błazenkach wysłałam do Was w środę, czyli dziś mija 4 dzień. Malutkie są brązowe i widać już, że każde z nich ma 2 oczka :)

Zrobiłam próbę podania żółtka kurzego, zmieszałam je z wodą, bo samo było za gęste i rybki bały się tego. Podawałam pipetą i woda robiła się mleczna, więc połowę żółtka zostawiłam.

Myślę, co zrobić. Z tego co wyczytałam to po tygodniu powinny być już larwy pływające. A gdyby tak w tym głównym zbiorniku odgrodzić ten kącik z błazenkami? Np. taką plexi przeźroczystą do samej góry, z dwóch stron, żeby larwy nie wypłynęły?

Z większymi rybami nie ma problemu, Midas i Garbik są spokojni i tam nie podpływają. Jedynie krewetka czyszcząca, ale samica błazenka tak ją goni, że ucieka. Jerzowiec Mespila był zagrożeniem, ale tam nie wszedł. Przestawianie go na drugi koniec akwarium nie ma sensu, on w godzinę potrafi wrócić. Raz obserwowałam go i obszedł skałę naokoło. Wiem, w nocy pilnują tylko rodzice...

A miałby ktoś z Was żywą artemię albo wrotkę, fitoplnakton, zooplankton etc.? Tylko musiałoby to być w miarę blisko mnie, tak do 1-1,30h drogi (K-Koźle opolskie).

Prześlę Wam zdjęcia i obiecany filmik.

Pozdrawiam serdecznie  i miłego świętowania 😊

 

https://drive.google.com/file/d/1-epTXDtLJg0j4FVPDKz4Snyg4pWT1jQb/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1-VBUt2PoD5RAxO1w_E5XEbW1-nBU_Vzf/view?usp=share_link

https://drive.google.com/file/d/1-bNevaPWjoC_pgTStwItclJ87RV0IHIY/view?usp=sharing

 

 

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciagle jest ikra, młode rozpływają się z tego co pamiętam koło 10dnia po tarle i wtedy powinny pływać w "zupie" z wrotka, jajkiem ich nie wykarmisz tylko zanieczyścisz wodę. Nie wiem co czytałaś ale coś źle zrozumiałaś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 

@andzior70o tym jajku to przeczytałam chyba na nano-reef, to była jakaś stara informacja, ale szukałam czegoś co jest pod ręką. Podałam tylko trochę i zaraz po przeczytaniu Twojej wiadomości już nie dałam nic.

Teraz błazenki razem ze skałką i Xenią są w małym 25 l akwarium. Przeniosłam je dopiero w niedzielę. W głównym akwarium trzymały się dobrze, książkowo, najpierw były barwy brązowej, a potem przeźroczystej z widocznymi oczkami. Zasłoniłam ten kącik drobną siatką, żeby duże ryby i krewetki nie wchodziły. Raz przez dziurę wpłynął tam garbik. Ja się patrzę a tu niebieska ryba w środku. A jak tylko podeszłam bliżej to garbik dał nura poza siatkę. Szybkość tego nura chyba oznaczała jego poczucie winy. Duże poczucie 😃 Jak nie było jeszcze siatki to widziałam jak błazenek samiec odgonił krewetkę czyszczącą. Zawsze krewetka chodziła gdzie chciała a tu taki instynkt błazenka. No miło się na to patrzyło. Dziś jednak piszę trochę ze smutkiem, bo chyba nic z tego nie będzie. Co dzień ich mniej. Dziś mija 13 dzień i nic nie pływa. Wydaje mi się, że w sobotę wieczorem zrobiłam ostatnią fotkę gdy jeszcze coś tam było, bo w niedzielę wieczór nie widziałam nic, jakieś resztki. Przez dzień Xenia jest rozłożysta i nic nie widać. Przeniosłam je w worku, który podłożyłam pod niewielką płaską skałę z xenią i błazenkami. Dzień przed przenosinami zrobiłam 10% podmianki wody. Testy wykazały mi PH 7,7, ale po podmiance ph wzrosło do 8. Nazajutrz przelałam wodę z głównego zbiornika. Wszystko wydało się w porządku. Zasolenie obniżone, bo dodałam wody RO, 33ppm. Teraz pisząc do was zmierzyłam i jest nawet 32 ppm w małym akwarium. Temp. 26-27 stopni. Wczoraj i dziś odlałam z 1l wody i uzupełniłam świeżą RO, nie z głównego zbiornika, żeby nie podniosło się zasolenie. Ten litr wody też po trochę wlewałam i odlewałam. No nie wiem na co jeszcze zwrócić uwagę, trochę było mało wapnia ok.300. Mg, kh w normie. Te pozostałe parametry NO2, No3 i PO4 ponoć tak nie wpływają na biologię, w której są małe rybki, bo biologia jest ustabilizowana. Ogólnie to w dużym akwarium rozwijały się dobrze, tak jak wyżej pisałam rosły. 

Tak przypomnę, zauważyłam ikrę 5 kwietnia, dziś mamy 18 kwietnia, czyli to już 13 dzień rozwoju małej ikry. Codziennie wieczorem robiłam fotki, a ostatnią mam z 16 kwietnia z małego akwarium. Jeżeli napiszecie mi, że mam już dać spokój i nie męczyć błazenków w nowym akwarium to jeszcze dziś tą samą metodą je przeniosę do głównego. To bez sensu, one się stresują, brzęczyk jest hałaśliwy, a nic z tego nie ma. Dziś już nie miałam nadziei, że tam cokolwiek będzie pływało. Jeszcze napiszę, że od 14 kwietnia mam hodowlę artemii, kupiłam ten model miski ufo, mało tam tego jest, więc zrobiłam drugą metodą, plastikowa kuweta oklejona z jednej strony i potem światełko z rogu do przyciągania artemii. Nie mogłam znaleźć tego nieszczęsnego wrotka. Dopiero przez weekend nawiązałam kontakt z Octopus Pracownia akwarystyczna i śledzę przesyłkę od nich, myślałam, że przyjdzie dziś, ale niestety inPost się nie kwapi. Za to dziś przyszło fito do karmienia tej wrotki. Małych błazenków nie będzie, ale 3 hodowle będą :wacko:

No i tyle, prześlę fotki i może jakiś film z tego małego akwarium. Swoją drogą jak to się tam mogło rozwinąć, ten brzęczyk wydaje mi się gorszy niż falownik, nawet xenia urwała się i leży na dnie. Pewnie wszystko źle zrobiłam. Napiszcie proszę co myślicie, żeby takich błędów nie popełniać na przyszłość.

Pozdrawiam serdecznie

Beata

Małe akwarium 25l, film 18.04.2023

https://drive.google.com/file/d/10giDNGvqEZCJBOVxi__gDNzUnWo24RNB/view?usp=share_link

Radość z nowego życia: 5-7 kwietnia 2023

https://drive.google.com/file/d/10gYQSBsvlQquH0EjkjznD9HHNdqENmSI/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/10fUkchS0Y9QHB5r6iNUObY_r966klaxv/view?usp=sharing

 

 

Ciąg dalszy...

8-9 kwietnia 2023

https://drive.google.com/file/d/10azr2WDDmqHm-ORli0gSsuTbRLoprtWb/view?usp=sharing

10-12 kwietnia 2023

https://drive.google.com/file/d/10YGBsPrv8I6JVY3TG_og4176DWf5x0jE/view?usp=sharing

13 kwietnia 2023

https://drive.google.com/file/d/10YEH_GIeMEcOFMBdx4naS6t2Ugx1ths5/view?usp=sharing

14 kwietnia 2023

https://drive.google.com/file/d/10U4B4qNUY_Wj6Vh_ttdDyWVYYhuitAjb/view?usp=sharing

15 kwietnia 2023 

Tutaj wklejam film, to jest sobota, gdzie było coraz mniej ikry ale jednak to co się zachowało nie zapowiadało nic złego.

https://drive.google.com/file/d/113UVfMm8q_QZF5Hn17Jx5WEVs4bvZb5R/view?usp=sharing

16 kwietnia 2023

https://drive.google.com/file/d/10SPzpxmJH6hZHHEmR7cQMvKLmIhX4tmN/view?usp=sharing

Wczoraj fotki nie zrobiłam, a to z dziś 18 kwietnia 2023

https://drive.google.com/file/d/11Bjo8WNsXxVc2JA0V-THpUVN5pWhxHDY/view?usp=sharing

To wszystko, mam po parę z każdego dnia, wybrałam te najwyraźniejsze.

 

Edytowane przez Bea_01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem było to pierwsze tarło, zazwyczaj kolejne są lepsze a błazny, szczególnie samiec, są dobrymi i nieustraszonymi rodzicami, moje często leczą rany po pokolcach ktore są dwa razy większe. Dobrana i zdrowa para ma tarło tak co dwa tygodnie więc masz szansę na młode, jednak skoki parametrów nie są zbyt dobrym prognostykiem, lepiej wpuść je do akwa ogólnego a to małe zostaw suche, po kolejnym tarle poczekaj do wyklucia i odessij młode weżykiem do jakiegoś pojemnika i zalej to małe akwarium wodą z ogólnego, ja bawiłem się w akwarium 12litrowym i jakoś kilka sztuk odchowałem, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej
Tak to pierwsze tarło. Czytałam, że można odłowić larwy wężykiem, ale myślałam, że to trudniejsze.
Co do parametrów masz rację, muszą być bardzo stabilne. Xenia zaczyna padać w tym małym akwarium, bo ma tylko białe światło.
Dziś koniecznie muszę przenieś skałkę, bo jeszcze błazenki stracą swój dom.
Akwarium wzięłam większe ze względu na przenosiny skały. Wyobrażałam sobie, że z jednej strony będzie domek dla rodziny błazenków, a po drugiej stronie ustawię przewróconą doniczkę, gdzie rybki będą się bawiły.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×