Skocz do zawartości
x_e_o_n_i_k

Mala Hanka HI781 na NO3 juz jest ......

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Wczoraj dotarła do mnie mała Hanka HI781 na pomiar NO3 .

Test może nie jest prosty jak by się mogło wydawać bo jest troszkę mieszania z fiolkami dolewanie ,  dosypywanie , przefiltrowywanie ale pokazuje wynik i o dziwo test wykonałem dwa razy w różnych odstępach czasowych wynik na zdjęciu który ni jak się ma do wyniku który podaje test salifert a ten pokazywał wartość niższą niż 25 a wyższa niż 10 i ku mojemu zdziwieniu i poniekąd zadowoleniu wynik 5 ....

 

Później zrobię zdjęcie co w komplecie .

PS. 

 

20201008_193824.jpg

Edytowane przez x_e_o_n_i_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak ,ze ta Hanka ma pomiar do 5.00 ppm?

To by znaczylo ,ze pokazuje Ci max co moze..;)

 

 

M.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ze strony HANNA instruments

 

Marine Nitrate Low Range Colorimeter is designed to accurately determine low range nitrate levels in saltwater aquariums and marine applications. With a digital read out, there is no more struggling to determine colors visually. 

Range: 0.00 to 5.00 ppm (as NO3–) [0.0 to 50.0 ppm (calculated) using dilution]

 

 

Kolorymetr  niskiego zakresu azotanów HI781 

Zakres: od 0,00 do 5,00 ppm (jako NO3–) [0,0 do 50,0 ppm (obliczone) przy rozcieńczaniu]

https://cdn2.hubspot.net/hubfs/2134380/product-manuals/IST781_09_20.pdf

Najbardziej podoba mi się przygotowanie próbki, jeśli azotany przekraczają 5,00 ppm:woot::huh::blink::facepalm:

Taki chyba sprzęcik dla „fanatyków”HANNA Instruments ?

 

Shaker do Azotanów :woot:

może dla kogoś z ULNS byłby przydatny ?

dla mnie osobiście, to jakieś nie porozumienie:ru:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowanie próbki pod pomiar 0do50 jest niczym innym jak rozcienczenie 1:10 wody z akwarium ze świeżą solanka zobaczę jeszcze jak będzie się bardzo różnił wynik ja się rozcienczy  woda ro .

Oczywiście to jest bardzo trudne i dla fanatyków ale jak chłopy próbowały robić testy no3 innymi forometrami dolewać mieszać przeliczać kombinować to były salwy zachwytów jak ktoś to mógł wymyślić. 

Niestety na tym swiecie jest cala masa ludzi którym nic nigdy nie będzie pasować nie chcesz nikt niekt nie zmusza cię do zakupu a komentarz zostaw dla siebie .

 

Witek owszem ale w tedy wynik mruga a jeśli świeci na stałe to jest wynik 

Edytowane przez x_e_o_n_i_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jedynie moja, subiektywna ocena?
Nie chciałem urazić, potrzebujesz, zakupiłeś więc posiadasz i musisz być zadowolony.

dla zainteresowanych tym „cudem” być może opinia innych forumowiczów ( to jest forum) będzie pomocna.

Ocena na „sucho”, bo nie posiadam tej „zdobyczy nowoczesnej techniki” w swoim arsenale. Ocena bez „onanizowania się” - na zasadzie :mam, i wow to działa !!!

może krótki jedynie fragment z instrukcji:

(...)

Przygotowanie roztworu: 

1. Odmierz 1ml próbki używając 1ml strzykawki HI740143

2. Wlej do fiolki do mieszania

3. dodaj sztucznej, wolnej od azotanów wody morskiej do znacznika 10ml używając zakraplacza HI740157P

4. zakręć fiolkę i zamieszaj

5. Załóż tępo zakończoną igłę na 10ml strzykawkę i ściągnij końcówkę ochronną

6. Odmierz 7 ml przygotowanego roztworu, pozostałość wylej z fiolki

7.  Wlej odmierzone 7ml z powrotem do fiolki. Kontynuuj normalną procedurę dodając HI781A-0. Pomnóż wynik x 10

Uwaga: Rozcieńczanie ma wpływ na dokładność pomiaru. Odmierzaj roztwór dokładnie!

Procedura pomiarowa:

- naciśnij przycisk ON/OFF aby włączyć urządzenie. Przez chwilę pokażą się wszystkie znaki na wyświetlaczu, następnie pojawi się Add C1 z mrugającym napisem press

Uwaga! Dla próbek o zawartości azotanów 5-50 przeprowadź procedurę rozcieńczania podaną powyżej!

- Nabierz 10 ml do strzykawki 10ml, odmierz 7 ml do dużej fiolki

- Używając 5ml strzykawką odmierz dokładnie 4 ml reagentu HI781A-0 i dodaj do dużej fiolki

- dodaj zawartość saszetki HI781B-0 do duzej fiolki. Zamknij dużą fiolkę i wstrząsaj intensywnie przez minutę.

- Ściągnij zatyczkę dużej fiolki, nakręć zabezpieczoną igłę na na strzykawkę 10ml, ściągnij plastikowe zabezpieczenie igły, nabierz całą zawartość dużej fiolki do strzykawki 10ml.

- zabezpiecz igłę i ściągnij ze strzykawki. Włóż papierowy filtr do obudowy filtra. Nakręć obudowę filtra na strzykawkę z roztworem,

- bardzo powoli naciskaj tłoczek strzykawki, aż napełnisz 10ml kuwetę pomiarową roztworem do znaku 10ml. Zakręć kuwetę, umieść w chekerze i zamknij pokrywę.

- naciśnij przycisk ON/OFF, jak pojawi się napis Add C2 i mrugający napis press checker jest wyzerowany

- usuń kuwetę z checkera, odkręć nakrętkę, dodaj całą zawartość saszetki HI781C-0. Zakręć kuwetę, i wstrząsaj intensywnie 2 minuty.

- Umieść kuwetę ponownie w checkerze.

- naciśnij i przytrzymaj przycisk ON/OFF. Pojawi się licznik odliczający 8 minut. Alternatywnie poczekaj 8 minut i naciśnij przycisk ON/OFF

- po odliczeniu 8 minut checker dokona odczytu i wyświetli zawartość azotanów w ppm. Checker wyłączy się automatycznie po 10 minutach.

 

Wskazówki dla dokładnego pomiaru. 

- upewnij się, że próbki nie zawierają żadnych zanieczyszczeń

- kiedy wkładasz kuwetę do checkera upewnij się, że kuweta jest sucha, czysta, nie ma na niej zabrudzeń, odcisków palców

- przetrzyj kuwetę szmatką z mikrofibry przed włożeniem do checkera

- wstrząsanie kuwetą może powodować powstanie bąbelków powietrza. Mogą one zawyżać pomiary. Zaleca się delikatnie obracanie i stukanie w kuwetę

- nie pozwól roztworowi stać zbyt długo po dodaniu odczynników, czas może wpływać na wyniki

- opróżnij kuwetę natychmiast po odczycie, w przeciwnym wypadku szkło może zostać trwale uszkodzone

???

Moja Ocena:

Reasumując, w tak budżetowych zbiornikach - jak moje, gdzie nie ma potrzeby utrzymywanie, wyśrubowanych parametrów (bo też nie posiadam, cud wymagających „cukierków”) -gadget zbędny 

(I nie mam tyle czasu???)

+ kolor ładny ?☺️?

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, x_e_o_n_i_k napisał:

Przygotowanie próbki pod pomiar 0do50 jest niczym innym jak rozcienczenie 1:10 wody z akwarium ze świeżą solanka zobaczę jeszcze jak będzie się bardzo różnił wynik ja się rozcienczy  woda ro

już ktoś to testował 

 

Dane na poniższym wykresie zostały wygenerowane przez rozcieńczenie 1 ml wody akwariowej 9 ml rozcieńczalnika o różnych proporcjach Instant Ocean i RODI. To dało mi roztwory o identycznym stężeniu azotanów i różnym zasoleniu. Wynik im wyższe zasolenie, tym niższe zmierzone stężenie azotanów (użyłem Red Sea Pro i zmierzyłem intensywność koloru za pomocą LR PO4 Hanna Checker).

Jest to efekt chlorków, który może spowodować, że pomiar azotanów w naszej wodzie akwariowej będzie wyłączony lub zmienny, gdy zasolenie nie będzie stale wynosić 1,026. Dzieje się tak teraz, ale efekt zwykle nie jest wykrywany podczas porównywania kolorów z kartą kolorów.

Wróćmy do zmniejszenia tego efektu zasolenia poprzez rozcieńczenie RODI. Używam poniższej linii regresji dla przykładowych danych.

cbe81891-ab8d-426b-9631-a70b8abc0d0f-png


Kiedy pomiar NO3 jest wykonywany na mojej wodzie akwariowej o ciężarze właściwym 1,026, oczekiwana ilość NO3 wynosi 0,52 ppm (skalibrowałem swój test w ten sposób), ale będzie to 0,59 ppm, jeśli spg wynosi 1,020, różnica 0,07 ppm lub względna różnica 14%. Kiedy rozcieńczam wodę w akwarium za pomocą RODI do spg 1,013 (rozcieńczam 1 ml wody w akwarium 9 ml mieszaniną Instant Ocean i RODI) i ponownie testuję, jeśli pierwotna spg wynosiła 1,026, mierzę 0,68 ppm, ale otrzymuję 0,71 ppm, jeśli pierwotna wartość spg wynosiła 1,020, różnica 0,04 ppm lub względna różnica 5%. Coś za nic? Nie. Gdyby intensywność koloru w tym teście nie wzrosła przy niższym zasoleniu, względna różnica nie zmieniłaby się od 14% przy niższym zasoleniu.

Takie podejście wiąże się jednak z kosztami. Pomiar bladych kolorów oznacza niższy stosunek sygnału do szumu i ogranicza to, jak wysoki można zmierzyć azotan. 

1677021-d8d78367f6b31702f8d7e0c2f9f7b759

 

hmmm, może ktoś jeszcze się wypowie, bo temat mnie wciągnął :ru::rolleyes:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zakup Hanny na NO 3 to dobrze wydane pieniądze. Otrzymany kolor z testu kropelkowego i porównanie  go z kolorem na  kartoniku graniczy z cudem. Możemy mieć dziesiętne no 3 a test kropelkowy pokaże 0. Przerobiłem już kilka testów na NO 3 i nie byłem z żadnego produktu zadowolony. Bardzo dużo negatywnych opinii przeczytałem na temat nowego miernika. Akwaryści piszą , że użycie miernika na NO 3 jest bardzo skomplikowane. Ja osobiście nic trudnego w mierzeniu tym miernikiem nie widzę. Czytając wypowiedzi odnosiłem wrażenie że najlepiej by chyba było gdyby miernik sam mierzył i odczytywał wynik. Zawsze w akwarium miałem śladowe ilości NO 3 a test kropelkowy oczywiście pokazywał 0. Dopiero po zmierzeniu za pomocą ICP otrzymywałem wyniki. Zgodzę się  że przy tym mierniku musimy wykonać więcej czynności niż przy pozostałych. Dla mnie test kropelkowy to wróżenie z kuli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osmodeusz takie prywatne pytanie czy Ty nurkujesz 

A wracając do tematu to po pierwsze testy w których porownuje się kolory są bezużyteczne test na no3 salifert też trwa całość około 4 minut .

I nie chodzi tutaj o nowinki tylko pomiar który mam wykonać raz ba miesiąc i mieć pewność że jest OK a nie pisać na każdym forum temat że mam wywp glonow i dlaczego się pojawiły. 

A no dlatego że albo pomiary są czysto prawdopodobne albo są dokładne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Strasznie bierzesz do siebie, moją prywatną ocenę ?

Ja takiego cudeńka nie potrzebuje,  to raz a dwa - w mojej ocenie test jest upierdliwy, ale ciekaw jestem ilu osobom może się przydać ? I ciekaw jestem ich zdania.

Na zachodnich forach aż huczy, u nas nic powiedzieć nie można ??

oczekiwałem dyskusji ?

Dla mnie jak NO3 jest poniżej 10 to juuuupi ???

Co do pytania prywatnego - obecnie mam już prawie 2 letnią przerwę. Jestem po wypadku, także na chwilę obecną nie, i szczerze mówiąc nie wiem czy będę mógł wykonywać głębokie nurkowania? W CMAS jestem raczej spalony ? 

Ale to temat o Hance więc...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jeśli ktoś chce mieć pomiar wykonany dokładnie to też powinien się liczyć z tym że będzie musiał poświęcić troszkę czasu .

A nie zastanawiacvsie czy ma wynik 25 a może 12 lub 15 a to ma znaczenie takie samo jak napewno dobrze wiesz ilosc tlenu w np. trymixie niby 1% a może być tragedia ...

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może i tak... choć porównanie dziwne ?

ale osobiście, nie znam żadnego nurkowego przypadku, który zakończył by się tragicznie z powodu wysokiego NO3

?????
 

A zupełnie poważnie, nie demonizowałabym tak bardzo, z tym NO3 w akwarium 

Ale ja to ja?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie ma na celu pokazanie ze różnice mogą doprowadzić do niechcianych skutków. 

A po to jest fotometr żeby pokazywać dokładnie a nie domyślać się czy mam 16 czy 25 .

Nie chcę glonow zakwitow plag nie zależy mi na tym dlatego w miarę możliwości trzymam się tabeli Redfielda .

Moze dlatego ze mam akwarium w dobrej kondycji i jak na razie ze spora obsada koralowcow .

Z mojej strony dyskusja nie ma sensu Tobie zbędne mnie potrzebne ja będę obstawial ze jest OK ale.nie widzę powodów dla którego Ty to negujesz .

Znam takich co robią nitrox na oko też można super i tak do 6m nic się nie stanie więc po co analizator tlenowy jak głębiej nie będzie nurkowanie. 

Zwracając do testu czas trwania wykonania testu z rozcienczeniem zajmuje moze kilkadziesiąt sekund więcej a wynik jest przynajmniej znany .

Salifert pokazywał niby 25 ale więcej niż 10 wynik z Hanki 16.9 .

Uważam że jest to bardzo dobre urządzenie do okresowego badania wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie za dużo "gotowania" w tym całym przygotowaniu testu.

Wynik bardziej pewny i dokładny ale czy to ma znaczenie czy to 16 czy 20,1?

Może i ma.

Dla mnie ważne by mieć dane do 5 ppm.

To kropelkowe wykonują poprawnie.

Na po4 Hanka podstawa ale na no3 poczekam aż usprawnia procedurę :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż założyłem konto, żeby móc odpisać. Szukałem sobie opinii o tym urządzeniu, bo jestem zainteresowany kupnem. Ręce opadają jak czytam co Wy wypisujecie. Chyba większość jest z tych co uważają instrukcję do składania mebli z Ikei za łamigłówkę dla profesorów. Nie ważne, czy Was stać, czy po prostu uważacie coś za zbędne. Macie prawo, ale żeby się wypowiadać z takim ożywieniem na temat, który Was nie dotyczy...i jeszcze argumentacja, że ciężko wykonać pomiar. Straszne. Trzeba wymieszać płyn w odpowiednich proporcjach i pobrać go strzykawką. Nie wiem jak fizycznie mogłoby się ten proces bardziej ułatwić przy równoczesnym zachowaniu precyzji pomiaru. Widać, że niektórym to się nudzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@supermarek93

No "wniosłeś nowy punkt widzenia" w temacie, tym bardziej że będzie już dostępny nowy tester 782 HR Nitrate Checker firmy Hanna to nie tyle podwyższony zakres azotanów, co bardziej normalny zakres dla typowych zbiorników rafowych, zaprojektowany dla poziomów od 0 do 75 części na milion z rozdzielczością 0,1 ppm. 

Ten nowy zestaw testowy firmy Hanna wykorzystuje tylko jeden odczynnik i dwa etapy, z których jeden jest po prostu podstawowym pomiarem nieprzereagowanej próbki wody i jest znacznie łatwiejszy do wykonania (bez filtrowania).

 

Jeśli kiedykolwiek używałeś testerów Hanna Alkalinity, proces pomiaru azotanów o wysokim zakresie jest dość podobny i składa się z dwuetapowego procesu i tylko jednego odczynnika. Po wykonaniu pomiaru linii bazowej za pomocą Hanna HR Nitrate Checker jedno opakowanie proszku odczynnika jest mieszane przez dwie minuty z 10 mililitrową próbką. Po zakończeniu tego etapu rozpuszczania wystarczy umieścić próbkę z powrotem w kontrolerze, nacisnąć i przytrzymać przycisk, aż pojawi się siedmiominutowy zegar, po którym dokładny odczyt azotanu jest wyraźnie wyświetlany, służy nie tylko do upewnienia się, że poziom azotanów nie jest zbyt wysoki, ale także do upewnienia się, że jest  wystarczająco wysoki!

W dniu 31.05.2021 o 13:34, supermarek93 napisał:

Widać, że niektórym to się nudzi. 

no rzuca się w oczy na pewno :biggrin:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×