Skocz do zawartości
kolalysy

kwarantanna ryba, jak i co

Rekomendowane odpowiedzi

Cześc,

mam pytanie jakie macie zbiorniki na kwarantanne. 

Będę miał kilka rybek nowych z likwidowanego akwarium w średnim stanie, ale boje się je wpuścić od razu i chciałbym im zrobić kwarantanne. Zbiornik 70l  będę miał z odpieniaczem ale nurtuje mnie kilka wkestii. 

 

Takie akwarium nie dojrzewa jak rozumiem, bo to sama woda i pompa. 

Chciałbym profilaktycznie wpuścić jakiś lek (na miedzi) co polecacie. 

Jakies inne wskazówki ?

 

Pytanie oczywiście adresuję do doświadczonych akwarystów ;)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli już chcesz ryba coś podać to ja bym dał jakiś lek przeciw pasożyta bo jeśli widocznych objawów nie maja to chyba tylko to zostaje, nic opartego na miedzi nie polecę bo unikam takich 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, zastanawiam się co dają w sklepach, bo raczej coś podają jakiś profilaktycznie lek zapewne.

 

A propo tego na pasożyty to co można podać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co używałem to preis coly mój pteropogon coś złapał  puki co w trakcie leczenia  w głównym akwarium ale chciał bym go złapać i krótkotrwała kąpiel zrobić w większym stężeniu tylko marnie to widzę, tak czy tak preparat bezpieczny dla zwierząt.

Co do sklepów nie wiem, w aquario jak mieli rybki to wiem ze dawali jakiś preparat neutralizujący amoniak ale to na transport ryb, leczyć ryb raczej nie leczyli bo kilka razy mieli pogrom, raczej sklepy co nie maja kwarantanny nie lecza ryb , ale to tylko moje przypuszczenia. Zawsze możesz w jakimś sklepie zapytać myślę ze to nie tajemnica  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywlokłem również rybę ze zbiornika w którym szalała Ichtioftirioza i żeby nie zainfekować zbiornika głównego gdzie mam 6 pokolcy i drobnicę zastosowałem leczenie cuprisolem...

Wszystko trzeba przeprowadzić w osobnym (wysoka toksyczność dla bezkregowców) najlepiej zacienionym (żeby nie stresować ryby) zbiorniku. W zbiorniku kwarantannowym nie ma być podłoża. Uwaga, przy tych srodkach balansuje sie w pobliżu dawek letalnych dlatego ja do stężenia terapeutycznego dochodzilem w 2 krokach (początkowo połowa stężenia terapeutycznego a pozniej docelowe). Stężenie terapeutyczne to 0,15 a 0,20mg/L i co dwa dni podmiana z uzupełnieniem miedzi do stężenia terapeutycznego. Zastosowałem dolną granicę z obawy o rybę (acanthurus striatus)  i trzymałem 10 dni. Metoda ta przy zachowaniu odpowiednich stężeń jest bardzo skuteczna. Pwinno się je uzyskać przy użyciu 3-4ml Cuprisolu na 100L wody. Ze względu na toksyczność tych środków raczej bałbym sie podawać srodek "na oko" nie wspomagając sie testem - okienko terapeutyczne jest stosunkowo wąskie a lepiej trzymać się "dolnej" granicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jaki jest sens leczyć ryby na ospe jak maja mieć kwarantanne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie @azgar masz rację... Leki jak sam artykuł w moim liknu wskazuje przez różne gatunki ryb są różnie tolerowane a i nie są także dla nich obojetne. Niejednokrotnie dla niektórych dawka terapeutyczna może byc toksyczna dlatego też jeżeli ryby nie mają oznak (objawów) infekcji po co je w takim razie dodatkowo narażać. Lepiej przeprowadzić kwarantannę z obserwacją i tyle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to tak zrobię.

 

Akwa mam 60l ale odpieniacz na rurze 200m, lekka przesada ale co tam, to tylko kwarantanna. 3 squimpinisy i apogon cyanosoma oczekują na wpuszczenie do akwa głównego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×