Skocz do zawartości
Gość

10 najważniejszych korzyści z trzymania Molinezji w akwarium morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Kolor ryby o niczym nie świadczy. Jest kilka gatunków. Najlepsze do przestawienia są żaglopłetwe, black molly też podobno da się bez problemu przestawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już ktoś tu napisał, molinezje wpuszcza się pomiędzy zakończeniem cyklu azotowego a dojrzewaniem zbiornika i mam tu na myśli te chyba najbardziej popularne, czyli Poecilia sphenops ale nie koniecznie... Mój zbiornik startowałem właśnie tą metodą. Może wprowadzenie molinezji do zbiornika budzi kontrowersje ale to ma swoje korzyści, zwłaszcza jeśli ma to drugie pozytywne znaczenie a mianowicie karmówka dla ryb drapieżnych jeśli oczywiście ktoś chce morskie ryby karmić słodkowodnymi rybami.. już kiedyś tu o tym pisałem, mam w swoim zbiorniku drapieżne maleństwa które nie pogardzą innymi rybami czy krewetkami więc takie to molinezje służą i jako pożytek dla dojrzewania zniornika a następnie jako "naturalny" pokarm dla innych ryb. Oczywiście uzupełniając obsadę na bieżąco bo nawet gdyby nie wytrzymały w słonej wodzie zbyt długo to i tak zostaną pożarte w krótkim czasie, to samo dotyczy krewetek karmowych czy słodkowodnych... Tak na marginesie to jeśli chcecie trzymać milinezje w słonej wodzie (nie słonawej)! przez dłuższy czas bez naturalnych konsumentów tych ryb, to odpuście sobie bo te ryby i tak nie będą miały szans przeżycia na dłuższą metę i będą się tylko męczyć :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie do końca się zgodzę z ta teorią, Artur Tokajuk w swoim niecodziennym baniaczku, utrzymuje przy życiu i rozmnaża nie tylko Molinezje ?


Zresztą sam zbiornik i sposób prowadzenia - dla mnie osobiście ?

https://nano-reef.pl/forums/topic/104278-nowy-projekt-artur-tokajuk/

bez wodotrysków, cudów wianków 

Zresztą nie tylko Molinezje czy Gupiki, trzymane są w pełnym zasoleniu. Pseudomugile również https://reefbuilders.com/2020/10/09/the-neon-blue-eye-is-a-nano-rainbowfish-for-a-saltwater-tank/?

U siebie przy zasoleniu 1.015 utrzymywałem Mugilogobiusy czy Babki złote, Babka tęczowa do dziś dzieli zbiornik z Monodactylusami

Inna sprawa to, czy Molinezje dostępne dziś w handlu, to wciąż jeszcze jedne i te same ryby euryhaliczne ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Nie do końca się zgodzę z ta teorią, Artur Tokajuk w swoim niecodziennym baniaczku, utrzymuje przy życiu i rozmnaża nie tylko Molinezje ?


Zresztą sam zbiornik i sposób prowadzenia - dla mnie osobiście ?

https://nano-reef.pl/forums/topic/104278-nowy-projekt-artur-tokajuk/

bez wodotrysków, cudów wianków 

Zresztą nie tylko Molinezje czy Gupiki, trzymane są w pełnym zasoleniu. Pseudomugile również https://reefbuilders.com/2020/10/09/the-neon-blue-eye-is-a-nano-rainbowfish-for-a-saltwater-tank/?

U siebie przy zasoleniu 1.015 utrzymywałem Mugilogobiusy czy Babki złote, Babka tęczowa do dziś dzieli zbiornik z Monodactylusami

Inna sprawa to, czy Molinezje dostępne dziś w handlu, to wciąż jeszcze jedne i te same ryby euryhaliczne ?

Widocznie ma swój złoty środek ;) Sam podałeś informację "przy zasoleniu 1.015" a to raczej podlega słonawowodnemu biotopowi a nie słonemu, a to znaczna różnica w samym zasoleniu i dla ryb. I tu się zgodzę przy takim zasoleniu jak 1.015 można trzymać większość ryb typu molinezja, gupik, kolcobrzuch, babka"pszczółka" jak się ją handlowo nazywa i sporo innych ryb zamieszkujących również ujścia rzek do morza gdzie woda się miesza... Czy ktoś jeszcze podzieli się  swoimi doświadczeniami w tego typu sprawach? Hodowla, rozmnażanie, mieszanie biotopów typu słodki, słony i słonawy? 

Edytowane przez mt38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@mt38 i temat się rozwija, a to lubię i miło z kimś podyskutować:thumbsup:

Kolcobrzuch zielony ze mną w pełnym zasoleniu ok. 4 lat, w drugim akwarium o którym wspominałem, na dziś zasolenie ok. 1.020

Ostały się Monodactylusy, Selenotoca multifasciata, i kolcobrzuchy dwuplame wraz z babką tęczową.

A były od początku istnienia tego zbiornika, żółtaczki indyjskie, mugilogobiusy, babki złote

Jeśli chodzi o biotopy brachiczne, no to tutaj już mamy opór stworzeń które w sklepach akwarystycznych na ogół sprzedawane są jako słodkowodne, m.in chyba większość belonokształtnych - czyli półdziobki czy ryżanki japońskie, 

przeźroczki, barwniaki czerwonobrzuche czy strzelczyki indyjskie - które zresztą też z powodzeniem znoszą pełne zasolenie jak i Vespicula depressifrons potocznie nazywana skrzydlicą słodkowodną.

Ponoć pielęgnica Iranocichla hormuzensis spokojnie może żyć w pełnomorskim zasoleniu, lecz tu doświadczenia nie mam

 

Z ciekawostek, ponoć Argusy w akwariach morskich potrafią opędzlować skałę z aiptasi.

To że zeżrą wszystko to wiem na bank, ale do rafowego zbiornika wpuścić te gagatki jeszcze się nie odważyłem

może ma ktoś doświadczenie w tym względzie, i zechce się podzielić

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i tak właśnie ludzie hodują różnorakie ryby nie mając pojęcia w jakich warunkach powinny żyć ? Osmodeusz , wiem że masz spore doświadczenie jeśli chodzi o akwarystykę morską i pewno słodkowodną także , lubię czytać twoje wypowiedzi bo dostarczają innym sporo ciekawych i praktycznych porad. Ale nie o to mi chodzi w tym poście, a mianowicie dla początkującego akwarysty trzeba klarownie opisać jak co się ma do rzeczy, czyli lepiej trzymać ryby przeznaczone do danego biotopu i nie eksperymentować typu może dana ryba przebywać i w słodkiej, i w słonej, i w słonawej wodzie, tylko zagwarantować jej takie warunki jakie jej najbardziej odpowiadają a eksperymentowanie zostawmy do tych bardziej doświadczonych akwarystów żeby na początku swojej przygody z morszczyzną początkujący się nie zniechęcił, bo ktoś napisał " molinezje mogą być "a tu po jakimś czasie lipa ... chyba wiesz o co mi chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ale ja nikogo nie namawiam, aczkolwiek biorę krytykę na klate:wallbash:

ale masz dużo racji w tym co piszesz - bo jakby z góry założyłem, że jeśli ktoś decyduje się na jakiś krok to nie zrobi tego ad hoc, tylko wgryzie się w temat jakby ciut bardziej. Poczyta na ten temat, zgłębi a dopiero potem zacznie działać.

Drugą sprawą jest, że dziś nawet w sklepach akwarystycznych ciężko o fachową poradę niestety.

Jeśli chodzi o moje doświadczenie w akwarystyce, to bawię się tym hobby od ponad 30 lat - i jedno co mogę Ci szczerze powiedzieć, to to że ciągle się uczę  i zaczynam na nowo. A im więcej już wiem, tym głupszy jestem:biggrin: Na moje oko to niema kozaków w tym hobby, i nikt nie wie wszystkiego - dlatego też z miłą chęcią dyskutuje z ludźmi którzy mają własne doświadczenie i chętnie się nim dzielą, bo po to jest forum a ja znów lubię iść krok do przodu od tego co już poznane, aby znów wrócić czasem do podstaw.

I na przyszłość postaram się już nie wychodzić przed szereg, i trzymać się z góry prawideł rządzących tym hobby:yes:

ale ręki sobie obciąć nie dam :whistling::ru:

 

:drinks:zdrowie niepokorni 

 

A wracając do tematu ryb euryhalicznych, to może ma ktoś większe doświadczenie z Babką smoczą w wyższym zasoleniu i chętnie się podzieli swoimi obserwacjami

 

Dla zainteresowanych biotopami brachicznymi 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_brackish_aquarium_fish_species

Pielęgnice słonowodne. Znajomość tolerancji i preferencji na zasolenie może pozwolić na nowe kombinacje gatunków i ulepszona hodowla w akwariach.

Ronald G. Oldfield https://deepblue.lib.umich.edu/bitstream/handle/2027.42/51532/Oldfield_Saltwater_Cichlids_2004.pdf

 

 

Osmoregulacja u ryb Mechanizmy i implikacje kliniczne

https://www.vetexotic.theclinics.com/article/S1094-9194(02)00021-X/pdf

 

 

 

46 minut temu, mt38 napisał:

mianowicie dla początkującego akwarysty trzeba klarownie opisać jak co się ma do rzeczy

I myślisz, że posłucha :biggrin:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości

Jakie akwarium jest najcięższe do utrzymania/postawienia? 

Skoro już mowa o rzekach, słonawych wodach itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Bart1996 napisał:

Jakie akwarium jest najcięższe do utrzymania/postawienia? 

Duże, i do tego zalane :D:D:D

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×