Skocz do zawartości
Gość

Niefotosyntetyczne gatunki koralowców i ich pielęgnacja

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

art. z forum logomasa.png

 

 

 

W tym wątku znajdziesz podstawowe informacje o tym, czym są korale niefotosyntetyczne (NPS) i co musisz wiedzieć o utrzymywaniu, karmieniu i opiece nad tymi wspaniałymi koralowcami.

 

 



Co to jest koral nie fotosyntetyzujący?

Po pierwsze, musimy przyjrzeć się najbardziej oczywistej właściwości tych koralowców;

NIE - fotosyntetyzujące: Oznacza to, że te koralowce nie są obecne w tkance koralowca glonów zooksantelle. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych koralowców, które mogą wykorzystywać te algi do karmienia koralowców, koralowce NPS muszą polować na swój pokarm i fizycznie konsumować zdobycz, aby przeżyć.

Jakie jest ich naturalne środowisko?

To prowadzi nas również do następnego punktu, czyli naturalnego położenia korala NPS. Nie mając potrzeby / czerpania korzyści ze światła, ale mając karmienie się żywym pokarmem, można łatwo stwierdzić, że korale NPS zwykle znajdują się w głębszych, ciemniejszych wodach lub na krawędziach uskoków oraz na dnie jaskiń i nawisów. Istnieje wyjątek od tej reguły, w którym korale NPS znajdują się płytsze w dobrze oświetlonych miejscach, ale ogólna zasada jest taka, że występują one głębiej.

Co jedzą na wolności?

Również powodem głębszych są źródła pożywienia, które spożywają. Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że te korale są zwykle zlokalizowane na obszarach o wysokiej zawartości fitoplanktonu. Wiele osób wierzyło (kiedy po raz pierwszy odkryto NPS), że koralowiec żywi się Phyto. Wydaje się, że teraz jest to mniejszy powód, dla którego tam są ... Mimo że koralowce zjadłyby trochę fito, naprawdę nie odnoszą z tego korzyści, ponieważ większość koralowców NPS ma charakter drapieżny, a nie filtrujące karmniki. Fito to tylko glony, więc koral NPS nie może być utrzymywany poprzez karmienie wyłącznie Phyto.

Nie, głównym powodem, dla którego znajdują się w tych fito zupach, jest zbieranie tego, co je zjada. W ciągu dnia fitoplankton fotosyntetyzuje ze światła słonecznego, a nocą fitoplankton osiada w głębinach. To wtedy zooplankton, rottifier, solanka, krewetka Mysis, i inne małe stworzenia wypływają na otwartą wodę i żywią się fito. Jest to generalnie bezpieczniejsze dla tych stworzeń, ponieważ w tym czasie są mniej aktywne ryby - z wyjątkiem NPS.

Teraz zaczyna się szał karmienia NPS !!! Zużywają miliony bakterii, planktonu i skorupiaków. Słyszałem, że jeden polip suncoral może spożyć do 2000 nauplionów solankowych dziennie. Dosłownie jeść bez końca.

Również w ciągu dnia, kiedy ryby na szczycie rafy są najbardziej aktywne, zajęte żerowaniem, ryby również „kupują”. Ta „kupa” opada następnie w głębiny, gdzie jest konsumowana przez różne bakterie, a także przez większy zooplankton, mysis i solankę itp. Te następnie giną, gdy rybia wnika głębiej, a to pochodzi z rafy śnieżnej. Zatem to również karmi ciężki apetyt NPS ...

To, co powiedziałem powyżej, jest dla nas bardzo ważne, abyśmy mogli pamiętać, kiedy zmierzamy w kierunku utrzymania tych koralowców w akwarium, a zobaczysz, dlaczego ...

NPS W AKWARIUM:

Jaki wpływ ma światło?

Wiele akwarystów ma wrażenie, że korale NPS muszą być trzymane „w ciemności”, albo w jaskiniach, pod półkami lub na ścianach zrzutowych. To absolutna bzdura !!! Dlaczego miałbyś chcieć ukryć oszałamiający koralowiec, taki jak suncoral lub dendronephtya, i jak duża jaskinia powinna być dla gorgonii? Nie wszystkie rafy mogą nawet budować jaskinie, półki lub nawisy.

Myślę, że pojawia się błędne przekonanie, w którym korale NPS (zwłaszcza koralowce słoneczne) cofają głowy w ciągu dnia. Jest to następnie powiązane ze światłami, które się zaświeciły, i zakładają, że światło je wycofuje.

Cały pokój był ciemny, a potem włączyłem latarkę Maglite nad słonecznikiem, nawet nie drgnął. Zrób to na przykład z robakiem rurowym lub małżami, a zobaczysz, że nagłe światło ma na nie wpływ.

Tak więc światło, czy to MH, T5 czy led, nie ma wpływu na to, czy będą otwarte, czy nie (z pewnymi ograniczeniami)

Dlaczego więc twój NPS otwiera się dopiero w nocy po wyłączeniu świateł?

Spokojnie, odwołaj się do początku tego wątku; w nocy małe, małe zwierzątka przychodzą się bawić i zjadać detrytus. Niezależnie od tego, czy chcesz w to uwierzyć, czy nie, w zbiorniku znajdują się miliony małych larw strąków i bakterii. Nie oznacza to, że skoro ich nie widać, nie ma ich. Gdy zgasną światła, te wychodzą, a koral NPS podnosi ich obecność. Następnie wydłużają się i karmią - proste.

Jak sprawić, by NPS otwierał się, gdy faktycznie nie śpisz?

Zauważyłem, że te koralowce można „wytrenować ...” Każdego popołudnia punktualnie o 17:00 widzę, jak korale NPS zaczynają się otwierać, a ja nawet nie „drażnię” ich jakimkolwiek źródłem pożywienia. Dzieje się tak, ponieważ „wiedzą”, że około 18:00 będę je karmić, więc przewidują, że nadejdzie jedzenie. W ciągu pierwszych kilku tygodni od uzyskania NPS to może nie zadziałać, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Ale po przeszkoleniu masz wspaniały widok wieczorem, gdy Twój NPS się otwiera. Nadal pozostaną otwarte przez całą noc, ponieważ nadal będą żerować na innych nocnych stworzeniach.

Gdzie należy umieścić NPS?

Gdziekolwiek lubisz IMO ... Nie ma dowodów na to, że jakikolwiek koral NPS musi być zawieszony do góry nogami, aby żyć. Ponownie, błędna koncepcja ich naturalnego środowiska. Powodem, dla którego „lubią” być do góry nogami, jest wyłącznie fakt, że woda pędzi pod ścianą jaskini lub półką, wpychając w ten sposób jedzenie prosto do nich. Jeśli więc szukasz dobrego miejsca w swoim akwarium, spróbuj znaleźć miejsce, w którym woda wepchnie jedzenie w ich polipy.

W tej notatce NPS tak naprawdę lubi nieco bardziej liniowy przepływ. Pamiętaj, że tam, gdzie występują na wolności, przypływy przychodzą i wypływają w górę zboczy, wystawiając je w ten sposób na dość liniowy przepływ.

Zbyt chaotyczny przepływ spowoduje po prostu zawirowanie jedzenia wokół nich, a nie wpychanie go do - pamiętaj o tym.

Jak silny powinien być przepływ?

Jest to punkt, który był intensywnie badany w Waikiki Aquarium w USA. Nie będę wchodzić we wszystkie szczegóły i zanudzać Cię wykresami przepływu w zależności od szybkości przechwytywania. Więc wszystko, co musisz wiedzieć, to to, że zbyt duży przepływ, a polipy fizycznie nie będą w stanie złapać modlitwy. Spróbuj złapać piłkę do krykieta, która leci do Ciebie z prędkością 500 km / h - nawet Jonty Rhodes nie byłby w stanie tego złapać !!!

Zbyt wolno i za mało pokarmu dociera do polipów, czy po prostu przepycha koralowiec, gdy koralowiec tworzy wir.

Ponownie, lokalizacja jest kluczowa i teraz możesz zobaczyć, że jaskinia, którą zbudowałeś, może nie być najlepszym miejscem, biorąc pod uwagę przepływ ...

Czym karmić koralowiec?

Te koralowce zniosą większość mięsnego jedzenia. Odkryłem, że Cyclop-Eeze uzyskuje najlepszą odpowiedź od koralowców NPS, ale nawet lepiej niż cyklop eeze byłyby świeżo wyklute krewetki solankowe (nauplii solankowe). Koralowce są najbardziej odżywcze z żywej solanki, ponieważ solanka jest bardzo bogata w białko z woreczka z żółtkiem, które nadal niesie. Problem z żywym pokarmem polega jednak na wysiłku, jaki trzeba włożyć, aby je wyhodować. Chociaż myśl o codziennym przygotowywaniu solanki na żywo wydaje się łatwą pracą, zapewniam cię, że trwa to kilka miesięcy, staje się to przykrym obowiązkiem.

Jeśli nie zdecydujesz się na żywą solankę, to inne pokarmy, takie jak mrożona solanka, mrożona miazga, rotifier, zooplankton, śnieg rafowy itp.

Jak najlepiej karmić NPS?

Jedną rzeczą, którą należy jednak wziąć pod uwagę w przypadku każdego karmionego pokarmu, jest to, że ryby mają tę przewagę, że idą do jedzenia, gdzie koralowce muszą czekać, aż dotrze do nich. W rafie mieszanej, NPS żywienia docelowego jest koniecznością. Jeśli nadasz karmienie jednym blokiem mysis, ryby skonsumują go na długo, zanim jakikolwiek koral NPS może skonsumować jedną krewetkę. Jeśli celujesz w karmę, po prostu wytryskujesz jedzenie bezpośrednio na koralowiec za pomocą strzykawki lub blastera do indyka, pozwalając koralowi jako pierwszemu zdobyć pożywienie, a to, co później jest „marnowane”, jest konsumowane przez rybę. Najlepszym sposobem, jeśli pozwala na to miejsce, jest jednak technika butelkowa po koksie. Tutaj otwierasz 2-litrową butelkę coli i umieszczasz butelkę nad koralem na podłożu. Następnie dodajesz jedzenie do butelki i zakręcasz. To pozwala koralowi być w zupie pożywienia, i jedz bez ryb i bez strumienia, który pobiera z niego jedzenie. Po 20 minutach butelka jest wyjmowana, a całe zmarnowane jedzenie zostaje zabrane przez ryby. Ponownie, jest to najlepszy sposób karmienia, jeśli pozwala na to przestrzeń i umiejscowienie.

Jak często musisz karmić swój NPS?

Jest to w pewnym sensie zdeterminowane przez to, o czym mówimy NPS, więc odpowiedź może być nieco szersza niż to, co tutaj opiszę.

Podobnie jak w przypadku własnych dzieci, psów, roślin i ryb, nie tylko chcesz, aby przeżyły, ale także aby dobrze się rozwijały. Szczerze mówiąc, karmienie NPS dwa lub trzy razy w tygodniu pozwoli im przeżyć, ale nie będą się dobrze rozwijać. Karm swoje dziecko tylko trzy razy w tygodniu, a zobaczysz, co mam na myśli. 

Karm tyle, ile możesz, i na ile twoja filtracja pozwoli ci karmić bez powodowania większej szkody pogarszająca się jakość wody.

Pamiętaj tylko, że te koralowce nie mogą fotosyntetyzować do celów żywieniowych, a w naturze mają źródło pożywienia 24/7 - więc sam zdecyduj.

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no niby spoko ale nie do końca. Cały opis odnosi sie do LPS niefoto a są jeszcze różne inne rodziny jak gorgonie miękkie niefoto itp które mają zupełnie inną dietę np miękkie korale niefotosyntezujące żywią sie prawie wyłącznie phyto. Do tego nie wszystkie gorgonie są w stanie chwytać takie pokarmy jak mysis i muszą odżywiać sie inaczej. To bardziej opis skierowany jak mówiłem dla tubek i innych niefoto lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zgadzam się z Tobą @Noform

tak jak istnieją koralowce azoox, które światło stresuje

bądź też Distichopora, która nie jest w stanie odżywiać się większym pokarmem niż prawdopodobnie bakterioplankton - przez wzgląd na jej budowę

Distichopora%20sp_8420%20060114.jpg

Dlatego też powstał ten dział, by dzielić się doświadczeniami dotyczącymi NP - także zapraszam:yes:

bo szczerze mówiąc nie znam korali NP, które odżywiają się jedynie phyto

A krytykę biorę na klatę:biggrin:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O proszę o Distichopora sam nie wiedziałem. :D To znaczy właśnie korale pokroju dendronephtya skupiają sie na phyto. Mój znajomy z usa bada je i próbuje rozgryźć w akwariach morskich co jest naprawdę wielkim wyzwaniem.  Mnie znowu kusi wrócić a jak to zrobię to zastosuje na pewno jego patenty :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli miałeś kiedyś NP?

@Noform koralowce azoox to ogólnie wyzwanie?

Niestety poza @AnT nie znam osobiście nikogo, kto posiada te zwierzaki u siebie (w większej ilości ?)

Wiem, że kilka takich zbiorników  pare lat temu było, niestety dziś...

O hobbystach z USA, to nawet nie dyskutuje bo w tej kwestii, to nie dorastam im do pięt ?☺️
Jeśli posiadasz jakąś wiedzę na temat azoox, to fajnie by było gdybyś mógł się nią podzielić, bo jakoś mało Nas ?

a zwierzaki warte zachodu?

 

pzdr.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Noform napisał:

to zastosuje na pewno jego patenty :D

Tu mnie już zaciekawiłeś bardzo, podziel się ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czy można dzielić te niefoto na jakieś prostsze i trudniejsze. chodzi mi o to, że mam w akwa zwykłą szarą gorgonię i ona sobie żyje (mam głównie miekkie i LPS). Czy skoro tak to mogę się pokusić o inne nie foto ?  Nie chciałbym zmieniać akwa na niefoto, ale jeśli jakieś prostsze niefoto by mi przeżyło to czemu nie. Karmię dość obficie.  Czy niefoto żywi się tylko mrożonkami czy też odchody ryb również (chyba nie ?) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@kolalysy

Prawdopodobnie posiadasz Pseudogorgonie, bo Gorgonie ogólnie są właśnie tymi trudniejszymi do utrzymania

Z łatwiejszych korali nie fotosyntetyzujących, masz do wyboru Tubastrea i Dendrophyllia - ale obie również wymagają karmienia

I nie daj sobie wmówić, że można je karmić 2-3 razy w tygodniu i będą żyły, owszem kota też można karmić 2 razy w tygodniu - inna sprawa jak długo pożyje i w jakiej kondycji pozostanie.

Możesz je karmić praktycznie wszystkimi ogólnodostępnymi mrożonkami typu, solowiec, lasonogi, oczlik czy ikra itp.

W tak dużym zbiorniku jak Twój, będziesz musiał je karmić punktowo pipetą bądź za pomocą butelki

W moich 96l gdzie posiadam tylko parę sztuk, ląduje średnio ok. 3-4 kostek żarcia co dziennie - z czego oczywiście korzystają też ryby. O parametry nawet nie pytaj:no::facepalm:

także sprawa do przemyślenia:whistling:

trochę lektury masz na forum więc...

powodzenia

 

pzdr.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak więc @Noform, jako że w moim zbiorniku gości od pewnego czasu m.in. Dendronepthea, i na co dzień przyglądam się jak się rozwija

jestem skłonny podważyć Twoją tezę 

W dniu 3.10.2020 o 11:41, Noform napisał:

skupiają sie na phyto

z miłą chęcią wymienię się doświadczeniami, w tym temacie :ru:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało odwiedzam fora ale wiesz nie ukrywam że jestem tą samą osobą. Nawet na nano reef mam podpis bo Noform to mój główny nick wszędzie a tak sie jakoś złożyło że tam nie mogłem założyć na ten i nie pamiętam czemu bo to było 10 lat temu. Ogólnie w starym magazynie koral jest przedstawione czym sie żywią jakie korale mogę Ci wysłać screen tego oraz no mam znajomego któremu jako jedynemu sie udało utrzymywać długo Dendronephthya.  

https://www.reef2reef.com/threads/dendronephthya-scleronephthya-aquaculture.481941/

http://oceanana1.com/?fbclid=IwAR3Kj68QEBPMO7TA-_yzsOWFskVPG4MHT60tktYmVH545xSZJtM5z40A5TY

https://www.instagram.com/dr.dendrostein/   

Edytowane przez Noform

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Noform napisał:

mam znajomego któremu jako jedynemu sie udało utrzymywać długo Dendronephthya

znasz Jomama?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×