Skocz do zawartości
Gość

Parametry w zbiornikach niektórych mistrzów

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Parametry w zbiornikach niektórych mistrzów

Do dziś jedno z najczęściej zadawanych pytań, a właściwie wielu „starych hobbystów”, to „Jak pozbyć się glonów ze zbiornika. Moje pierwsze pytanie brzmi zatem „jakie są parametry wody w twoim zbiorniku? Niezmiennie odpowiedź brzmi: parametry mojego zbiornika są „doskonałe”. Chciałbym powiedzieć, że tak nie jest, ale tak naprawdę przez większość czasu ich parametry są naprawdę bliskie „ideału”. Więc to skłoniło mnie do myślenia: „Czym tak naprawdę są idealne warunki wodne? A co ważniejsze, jeśli odtworzymy doskonałe warunki wodne, czy możemy wyeliminować glony i inne problemy, które kiedykolwiek pojawiały się w naszych zbiornikach, i czy nasze koralowce będą zdrowe, kolorowe i szybko rosnące. Ponieważ nie uważam parametrów mojego zbiornika za coś bliskiego ideałowi, zdecydowałem się skorzystać z pomocy kilku hobbystów, których znam, których uważam za „mistrzów”. Niektórzy z tych mistrzów mogliście o nich słyszeć, inni prawdopodobnie nie. Ale wszyscy są przyjaciółmi lub ludźmi, których znam lub podziwiam, którzy mieli udane akwaria przez co najmniej kilka lat i z czasem obserwowałem wiele z tych zbiorników, więc uważam, że ci mistrzowie mają wiedzę, a ich akwaria odnoszą sukcesy w wiele sposobów.

Żaden ze zbiorników nie był konserwowany od mniej niż 3 lat, a niektóre działały przez dekadę lub dłużej. Nie wybrałem wyczerpującej listy osób do tego artykułu, ale raczej grupę 8 osób, które, jak sądziłem, stosowały różne metody na swoich czołgach, były doświadczone i które dostarczyłyby nam odpowiednią próbkę do wypróbowania i naśladowania i którzy mieli długoterminowe stabilne udane akwaria.

Pierwszy „mistrz” w tej grupie jest rzeczywiście mistrzem, ponieważ robi to tak długo, jak ja i byliśmy przyjaciółmi przez cały ten długi proces uczenia się. Julian Sprung z Two Little Fishes jest właściwie pierwszym mistrzem, o którym pomyślałem, kiedy zacząłem tworzyć ten pomysł, i to po tym, jak zobaczyłem jego wspaniały domowy czołg zeszłej jesieni, kiedy rozmawiałem na południowej Florydzie, byłem przekonany, że jego zbiornik będzie doskonały. Zbiornik imponuje nie tylko tym, że wszystkie znajdujące się w nim koralowce są ogromnymi koloniami, które rosły i kwitły w akwarium przez długi czas. Ale chciałem również wkładu Juliana, ponieważ bardziej niż większość z nas podąża za europejskim projektem, ponieważ w przeciwieństwie do większości z nas, a zwłaszcza mnie, utrzymuje tylko kilka gatunków i pozwolił im rozwinąć się w pełni. W rezultacie jego zbiornik nie tylko wygląda na dojrzały, ale także wygląda niesamowicie stabilnie.
 

 
IMG_6628.jpg


Akwarium jednego z oryginalnych mistrzów Julian Sprung
 

 
IMG_6646.jpg


Pokazane tutaj intensywne zabarwienie i szybki wzrost akro Hawkina pokazuje, co może zdziałać posiadanie dobrego, stabilnego chemii zbiornika

W rezultacie zaciekawiło mnie, jak będą wyglądały jego parametry i jak daleko będą od NSW. Jego alk to 8,0, wapń 410, Mg 1257, NO3 10-15, PO4 .015, Sr 7,74 i temperatura 76-82 w zależności od pory roku. Te pomiary pochodzą z testu Tritona, którym był na tyle łaskawy, że podzielił się ze mną. Dozuje 3 części do swojego akwarium pozornie w sposób ciągły z powodu szybkiego wzrostu, a tym samym szybkiego wchłaniania przez jego koralowce. Ma dość duże obciążenie rybami i z przyjemnością donosi, że przez ostatnie kilka lat zbiornik był w większości stabilny i rosnący. W rzeczywistości rośnie tak szybko, że najwyraźniej musi cotygodniowo lub co dwa miesiące przycinać wiele swoich koralowców, aby zapobiec ich zarastaniu. Jedna rzecz, na którą powinienem zwrócić uwagę, w swoim starym podejściu do szkoły nadal używa lamp metalohalogenkowych do oświetlenia swojego zbiornika.

Następnym mistrzem, którego parametry chciałem, były te ze zbiornika Caspera na World Wide Corals. Widziałem ten zbiornik i tę wyjątkową rybę przez ostatnie 5 lat i pomyślałem, że to odpowiedni zbiornik do uwzględnienia parametrów z. Vic, Ryan, Lou i Chris utrzymują ten czołg w doskonałym stanie, ponieważ jest to pierwszy czołg, który widzisz, kiedy wchodzisz do ich sklepu, więc robią wszystko, co w ich mocy, aby utrzymać go w doskonałym stanie. Mieści również szeroką gamę koralowców, w tym sps, lps, korale miękkie i zooanthids. To także czołg, o którym myślę, porównując jak wygląda pod białymi diodami z tym, gdy jest pod niebieskimi diodami. Różnica kolorów jest niesamowita, podobnie jak ogólny stan korali, które wydają się dobrze rozwijać w tym zbiorniku. Parametry to Alk 8,5-8,6, Ca 450-480, Mg 1440, NO3 10-15, PO4 .03-, 08, Sr 8 i temp 77.
 

 
293 FTS 11-11-16 MP.jpg


Przedni zbiornik WWC pod białymi światłami pokazującymi zdrowy wzrost koralowców i wspaniałe kolory
 

 
IMG_6574.jpg


Ten sam czołg WWC tylko pod niebieskimi światłami i świecącymi

Innym sklepem z jednymi z najbardziej kolorowych korali na świecie są sklepy Juliana Hechavarria i Cruz Arias of Elegant Corals w Chicago. Chciałem zawrzeć ich parametry w tym artykule, ponieważ podobnie jak ja często majstrują przy swoich zbiornikach, aby spróbować zmaksymalizować ich potencjał. Są jednym z głównych zwolenników dodawania nanopęcherzyków do swoich zbiorników, więc chciałem sprawdzić, czy któryś z ich parametrów wyróżnia się jako inny w wyniku zastosowania tej technologii. Nie sądziłem, że wpłynie to na którekolwiek z nich, ale miło było móc to sprawdzić. Parametry ich zbiorników to Alk 8.0, Ca 420, Mg 1320, NO3 5, PO4 .05, Sr 10 i temp. 77. Więc w większości nie wygląda to tak naprawdę poza szynami i jak mi powiedzieli, ten czołg był najbardziej stabilny jego istnienia.
 

 
17193912_743189875849400_1001642265_o.jpg


Przegląd niesamowitego zbiornika Juliana i Cruz of Elegant Corals
 

 
17176188_743196515848736_825175768_o.jpg


Zdjęcie z wierzchu przedstawiające wspaniałe kolory ich koralowców

O ile tylko w ciągu ostatnich dwóch lat podziwiałem zbiornik i korale Juliana i Cruz, to czołg Stuarta Bertrama w Anglii doceniam już od dłuższego czasu. Mówię, że, jak wiem, nie tylko utrzymuje swój czołg w doskonały sposób, ale także pomógł w utrzymaniu i planowaniu innych najlepszych czołgów w Anglii. W rezultacie jego wiedza o tym, jak utrzymać udany czołg w czasie, nie ma sobie równych. Muszę też przyznać, że podoba mi się jego czołg, ponieważ jest podobny do mnie i naprawdę pakuje swój zbiornik w ryby i korale, więc jest na co patrzeć praktycznie w każdym zakamarkach jego zbiornika. Jego ryby i koralowce również przebywały w jego zbiorniku od dłuższego czasu, więc jest wypełniony głównie koloniami średnimi i dużymi, dzięki czemu jest również dość stabilny. Z tych powodów, i że jego czołg, mówiąc po prostu, jest oszałamiający, pomyślałem, że parametry jego czołgu również będą interesujące. Jego Alk to 8,1, Ca 400, Mg? nigdy tego nie mierzy, NO3 15-20, PO4 .046, Sr? i temp 78.
 

 
10352907_388444431333894_653758331289620164_n (1) .jpg


Dobrze zaprojektowany i efektowny czołg Stuarta Bertrama
 

16427245_702330506611950_3011887040745695334_n (1) .jpg


Nawet patrząc z góry, obrazy Acropory w głowie Montipory sprawiają, że czujesz się, jakbyś patrzył na prawdziwą rafę

Dzięki internetowi mogłem spotykać się z innymi hobbystami, takimi jak Stuart, na całym świecie i utrzymywać z nimi kontakt, a tym samym poznawać jego czołg i obserwować go z biegiem czasu. W przeciwieństwie do tego, widziałem, jak czołg Jeffa Leunga z AquaWorld w Pittsburghu wyrósł z niewiele więcej niż plątanina żywej skały wypełnionej maleńkimi fragami do jednego z bardziej imponujących zbiorników wystawowych, jakie widziałem. A gdyby tego było mało, jest to również pierwszy zbiornik, w którym faktycznie widziałem, jak koralowce SPS z powodzeniem rosną w czasie, używając tylko świateł LED. Odkąd obserwowałem, jak ten czołg rośnie w ciągu trzech lat, pomyślałem, że ten czołg będzie kolejnym dobrym dodatkiem do parametrów, które należy uwzględnić. Uzyskanie tych parametrów okazało się interesujące, ponieważ kilka z nich znacznie różni się od parametrów każdego innego czołgu w grupie. Są to Alk 7, Ca 455, Mg 1440, NO3 54, PO4 .04, Sr 7.3,
 

 
2m5k6HlkvGUy3sZAuLcCENxTUGQiohEjrm8_4DAA4OIPYg7DrkQkrmhXePxY5ZSZ5sg9gbCpMJCbrXo = w2800-h1458.jpg


Elegancki czołg Jeffa Leunga pokazujący, że nie trzeba mieć zbyt wielu technologii, aby mieć udany czołg
 

 
-CLi1Q5gtQuVRX-S9tsmjBusnVTpJX2TteixRFxXUte925a1cHn9UZ4FYud8eAEW99q9-iAJ = w2880-h1426.jpg


Ujęcie z góry na dół pokazujące, że chociaż zbiornik może nie wyglądać na pełny z boku z góry, jasne jest, że większość miejsca pod diodami LED jest zajęta

Samo zobaczenie, jak czołg rośnie, to jedno, ale nagle widząc czołg po raz pierwszy w sieci i zapierający dech w piersiach, świadczy o tym, jak imponujący był czołg Brada Syphus, gdy pierwszy raz zobaczyłem go online. Dla Brada, na dobre lub na złe, od razu pomyślałem o Bradzie jako o bratniej duszy, ponieważ nie tylko miał swój czołg wypełniony ogromnymi, pięknymi koloniami koralowców, ale miał też kolekcję wargaczy, które sprawiłyby, że wszyscy nas, fani wargaczy, ślinili się. Podziwiałem również to, że jak wielu z nas kusił los, trzymając w akwarium ryby niczym anioł z płatków złota, i że ze względu na jego piękno był skłonny zaryzykować, że zjada koralowce. To prawda, ze względu na to, jak masywne są jego kolonie i jak szybko się rozwijają, jest niewielka szansa, że może wyrządzić duże szkody, ale musisz podziwiać jego odwagę, by spróbować. Alk 7. 8-8, Ca 400, Mg 1300, NO3 20, PO4 .10-.20, Sr? .
 

 
_MG_2633 kopia-1.jpg


Imponujący czołg Brada Syphus swoim światłem i kolorem wypełniającym pomieszczenie
 

 
17017127_10210792579228385_97181153375001468_o.jpg


Ładne pełne kolonie w zbiorniku Brada imponują nie tylko swoimi kolorami, ale także zdrowym wyglądem od góry do dołu

Chociaż możesz nie znać dobrze dwóch ostatnich mistrzów, których wymieniłem, bez wątpienia znasz kolejnego akwarystę, którego parametry zbiornika pytało mnie wielu ludzi. Pytają mnie, ponieważ Jason Fox hoduje jedne z najbardziej kolorowych korali w swoim hobby, jak niektóre inne osoby, o które prosiłem. W rezultacie jestem pewien, że jest często pytany, jaki jest jego sekret i dlaczego jego korale są tak kolorowe. Po kilkukrotnej wizycie w jego domu i obserwowaniu, jak jego 700-galonowy zbiornik wypełnia się w ciągu nocy jednymi z najjaśniejszych koralowców, jakie widziałem, pomyślałem, że jego zbiornik był idealnym kandydatem do zapewnienia parametrów, które wszyscy moglibyśmy wykorzystać do porównania. z parametrami w naszych zbiornikach. Wiem, że zrobiłem to, gdy tylko dowiedziałem się, czym one są. Czyli bez dalszej zwłoki są to: Alk 8-9, C 400, Mg 1400, NO3 5-10, PO4 .08-.10, Sr 9 i temp 77. Z mojego punktu widzenia nie wyglądają one na nic niezwykłego, więc musi być ich więcej. Kilka więcej zostanie ujawnionych poniżej po parametrach ostatniego czołgu.
 

GetFileAttachment-1.jpg


Część 700-galonowego zbiornika Jasona Foxa
 

GetFileAttachment-3.jpg


Mały odcinek rafy Jasona pokazujący imponujące ubarwienie, jakie uzyskuje w swoich koralowcach

Ostatni czołg, którego parametry podaję, to mój dobry przyjaciel Sanjay Joshi. Podobnie jak Julian, znam Sanjaya od ponad 25 lat i widzieliśmy siebie, jak czołgi wznosiły się i opadały, i pozornie od zawsze wymienialiśmy się fragami. Ciekawe jest to, że w wielu przypadkach fragi, którymi wymieniamy się, wyglądają znacząco inaczej w swoich tankach. Zbiornik Sanjaya o pojemności ponad 500 galonów stoi teraz od ponad 10 lat i przez te lata kilkakrotnie prosperował i psuł się, a ja oglądałem go i fotografowałem przez większość tego czasu. Szczerze mówiąc, przeważnie prosperował i podczas gdy inni uważają, że mają szybki wzrost, jestem pewien, że nikt nie rośnie szybciej niż Sanjay, a on robi to przez większość ostatnich 25 lat. I muszę przyznać, że przez lata zabiłem wiele jego fragów z powodu ciągłego majstrowania i eksperymentowania w moich zbiornikach, więc jestem wdzięczny, że może je tak szybko wyhodować. Wiem, że wielu z was zna metodę uprawy korali o niskiej zawartości składników odżywczych. Sanjay jest przeciwieństwem tego, ponieważ jego system wcale nie jest ubogi w składniki odżywcze i energię. Jego parametry to Alk 9-11, Ca 400, Mg 1350-1440, No3 20-40, PO4 .12-.22, Sr 9 i temp 77-81.
 

 
IMG_7179.jpg


Prawa strona wysokoenergetycznej rafy Sanjay pokazuje imponujący wzrost i kolor
 

 
16939577_10155779486800329_1937939679779030604_n.jpg


Z tego ujęcia z góry widać, że chociaż w tym zbiorniku nie ma glonów, mimo że ma on „wysoki poziom składników odżywczych”, każdy zakamarek jest wypełniony koralowcami wszelkiego rodzaju

Kiedy spojrzysz na wszystkie liczby w każdym z tych czołgów, szczerze mówiąc, niewiele się wyróżnia, poza tym, że każdy z tych ludzi prowadzi swój czołg po swojemu i każdy znalazł najlepsze miejsce, w którym ich czołg działa optymalnie. Kiedy uśredniłem wszystkie liczby, wartości były bardzo zbliżone do tych z NSW. Alk wynosił 8,19, Ca 419. Mg 1361, NO3 18,77, PO4 .18, Sr 8,6 i temp. 77. Prawie wszystkie te zbiorniki otrzymują regularne częściowe podmiany wody od 10% tygodniowo do ponad 30%. Występowały niewielkie różnice w idealnej temperaturze dla każdego zbiornika, a zasolenie wahało się tylko od 1,024 w jednym zbiorniku do 1,026 w innym, a reszta przy 1,025, więc nawet zasolenie niewiele się zmieniało. Oświetlenie było w większości LED, a Julian był głównym wyjątkiem, ale Sanjay uruchamia swoje diody LED, aby uzyskać poziomy PAR, które są co najmniej porównywalne z tymi, które można uzyskać z metalohalogenków w dużej części jego zbiornika. Ogólnie rzecz biorąc, większość tych czołgów nie różniła się zbytnio. Jasne, Jeff prowadzi system o niskiej zawartości składników odżywczych, podczas gdy Sanjay ma system o wysokiej zawartości składników odżywczych, ale oba są skuteczne i ogólnie nie było tak dużej zmienności, jak myślałem, w tych parametrach.

Były jednak dwie zmienne, w przypadku których występowało znaczne zróżnicowanie. Pierwszym z nich było to, jakie dodatki, suplementy lub pokarmy dla koralowców były dodawane do zbiorników. Ze względu na to, że niektóre z tych osób nie chcą, aby każdy znał ich „sekretny sos”, nie jestem w stanie zdradzić, kto dodał co konkretnie do ich zbiornika. Jednak mogę ogólnie ujawnić niektóre rzeczy, które są dodawane. W jednym przypadku jedynym dodawanym suplementem był roztwór jodu dodawany co drugi dzień. Dla innych obejmuje aminokwasy, Acropower lub Fuel. Ponadto regularnie dodaje się różne pokarmy dla koralowców, takie jak Reefroids, goniopower, Reef Snow i Rod's Coral Food. Dodanie pierwiastków śladowych wahało się od przypadkowych dodawań tego, co było pod ręką, po codzienne dodawanie kropli kilku z Brightwell, Produkty Red Sea lub Fauna Marin. Różnice w stosowaniu tych produktów były różne w każdym zbiorniku i nie więcej niż dwa lub trzy zbiorniki wykorzystywały ten sam produkt. To jest jeden z głównych obszarów, w którym występowała duża zmienność między czołgami.

Drugim obszarem, w którym występowała zmienność między zbiornikami, był przepływ w zbiornikach. Podczas gdy wszystkie zbiorniki miały w nich co najmniej umiarkowany przepływ, to znaczy objętość zbiornika przewracaną co najmniej 10 razy na godzinę, licząc zarówno przepływ przez studzienkę, jak i przez sam zbiornik, były znaczne różnice. Zbiorniki o najmniejszym przepływie „tylko” obracały objętość wody ponad 12–14 razy na godzinę. Jednak większość zbiorników pracowała z wyższym natężeniem przepływu, a niektóre poruszały się 40, 50, a nawet 60 razy objętość zbiorników na godzinę. Sanjay prowadził zdecydowanie największy przepływ w zbiorniku z jego szybkością przepływu 60 razy na godzinę. Biorąc pod uwagę, że utrzymuje on również najwyższe poziomy składników odżywczych i zasadowości jako bardzo wysokie poziomy światła, zastanawiam się, czy może to być przepis na jak najszybszy wzrost korali i pomaga wyjaśnić fenomenalny wzrost, jaki uzyskuje w swoim zbiorniku. Widząc jego zbiorniki co najmniej raz w roku przez ostatnie 25 lat, mogę zaświadczyć, że jego korale rosną szybciej niż w jakimkolwiek innym zbiorniku, z którym się spotkałem. Mogę również potwierdzić, że przez te wszystkie lata nigdy nie widziałem glonów o jakimkolwiek znaczeniu w żadnym z jego zbiorników. Jest domem dla wielu roślinożerców i roślinożerców, więc bez wątpienia jest to jeden z powodów takiego stanu rzeczy. Ale nawet w zakamarkach, do których te organizmy nie mogą dotrzeć, nigdy nie widziałem żadnych glonów poza jego przednią szybą, którą czyści co 3-4 dni. Odkąd zobaczyłem te wyniki i to, jak dobrze radzą sobie wszystkie te zbiorniki i jak silny jest ich przepływ, zwiększyłem przepływ w moich własnych zbiornikach, tak że jest teraz co najmniej 20 razy większy niż objętość zbiornika w każdym z moich zbiorników. Ciekawie będzie zobaczyć, czy samo dokonanie tej korekty zwiększa wzrost w moich zbiornikach.

Miejmy nadzieję, że po przyjrzeniu się tym zbiornikom i ich parametrom widać wyraźnie, że żaden z tych zbiorników nie jest „idealny”, jeśli porównać ich liczbę z naturalną wodą morską. Niektóre są zbliżone, ale wszystkie mają prawdopodobnie wyższy poziom składników odżywczych i jeden lub dwa inne parametry, więc trudno byłoby nazwać je idealnymi pod tym względem. Więc przedstawiłem zdjęcia ich zbiorników, ponieważ te pokazują, że te zbiorniki są idealne, ponieważ myślę, że każdy oglądający te zbiorniki miałby trudności z powiedzeniem, że koralowce nie były zdrowe, kolorowe i rosły. I to były kryteria, które wybrałem, jeśli pamiętasz początek tego artykułu jako moją definicję tego, co jest doskonałe. Miejmy nadzieję, że ten artykuł dostarczył również wyobrażenia o tym, jak daleko twój czołg może odejść od określonego parametru i nadal się nie rozbić. A jeśli chcesz powtórzyć to, co robi dany mistrz, oto kilka całkiem niezłych planów. Na koniec podałem również średnią z tych pomiarów dla wszystkich tych czołgów. To również może być cel, do którego należy dążyć, aby spróbować doprowadzić do tego, aby twój czołg był również bliski ideału. Jednak ponieważ perfekcja jest w oku patrzącego, nawet jeśli dopasujesz parametry któregokolwiek z tych mistrzów, nie oznacza to, że twój czołg będzie pasował do ich. Nienawidzę tego mówić, ale pomimo wszystkich postępów dokonanych w nauce tego hobby, wciąż jest sporo sztuki w odnoszeniu sukcesów również w tym hobby, dlatego uważam tych mistrzów za mistrzów. . Chciałbym mieć którekolwiek z tych dzieł sztuki w moim domu i mam nadzieję, że się zgodzisz?

 

Mike Paletta

 

 

 

 

O AUTORZE

Właściwa kariera Michaela Paletty to praca w genomice raka piersi i okrężnicy dla Genomic Health. Jest zapalonym hodowcą raf od 1984 roku. Prowadził osobiste akwaria rafowe o wielkości od 20 galonów do 1200 galonów i pomógł ustawić i zbudować inne akwaria rafowe o wielkości do 4000 galonów. Obecnie utrzymuje kilka akwariów rafowych, w tym zbiornik o pojemności 300 galonów z dominacją sps i zbiornik o pojemności 75 lps. Był także konsultantem National Aquarium w Baltimore, a także zoo i akwarium w Pittsburghu.

Michael opublikował ponad 100 artykułów na temat różnych aspektów utrzymania raf w SeaScope, Aquarium Fish Magazine, FAMA, Practical Fishkeeping i Coral Magazine. Opublikował również dwie książki: The New Marine Aquarium i Ultimate Reefs. Michael był zapraszany do przemawiania w różnych miejscach na całym świecie i w całym kraju i wygłosił ponad 200 takich przemówień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×