Skocz do zawartości
Gość

15 kroków do założenia akwarium morskiego : metoda Lasse

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Ten artykuł jest metodą Lasse Forsberga (The Lasse Method) do zakładania akwariów morskich, którą Lasse był na tyle uprzejmy, aby się z nami podzielić. Spodziewam się, że niektórzy czytelnicy będą postrzegać elementy tej metody jako kontrowersyjne.

 Należy jednak pamiętać, że Lasse jest akwarystą rafowym od ponad 40 lat i przez całe życie zawodowe pracował również w rybołówstwie, akwakulturze oraz zajmował się akwariami publicznymi od strony technicznej.
Trudno dyskutować z kimś, kto ma tak duże doświadczenie za pasem.

 

r2rpicture1-png.978412

zdjęcie dzięki uprzejmości Lasse Forsberg. © 2019, Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

WSTĘP

Istnieje wiele sposobów na założenie akwarium morskiego - każdy większy producent akwariów ma swój własny. Jednak większość z nich polega na tym, że koncentrują się na utrzymaniu trudnych i wymagających koralowców - zwłaszcza SPS. Szukasz akwarium SPS specyficznego dla metody? Jeśli tak, to może powinieneś wybrać metodę od jednego z tej grupy producentów. Ale jeśli chcesz po prostu założyć akwarium ze słoną wodą dla ryb, bezkręgowców, miękkich koralowców, większości LPS i wielu mniej wymagających SPS, moja metoda może nie być taka zła. Przynajmniej nie było to dla mnie przez czterdzieści lat utrzymywania raf.

Poniżej metoda, którą wypracowałem przez lata:

OPIS METODY

1) Zdobądź akwarium o odpowiedniej wielkości,  lub większe. W przypadku mniejszych akwariów poszukaj takich, które mają panel wbudowany z tyłu, znaną również jako „All in One” (AIO). To doskonałe akwarium początkowe.

2) Udekoruj akwarium skałą i piaskiem. Użyj suchego lub żywego piasku. Możesz dodać trochę piasku z istniejącego akwarium. Skała może być zarówno żywa, jak i martwa / sucha. Dobrze jest mieć mieszankę 50-50 żywych i suchych. Nigdy nie czyszczę skał, po prostu je spłukuję.

Jeśli używam żywej skały (LR), staram się wybierać z jak największej liczby sklepów, zawsze szukając „świeżej” skały. Chcę jak najwięcej  różnych autostopowiczów. Około 90% autostopowiczów jest korzystnych, a około 10% może być szkodliwych (w zależności od których). Jeśli dostanę „złego autostopowicza”, radzę sobie z tym później.

Jeśli nie masz dostępu do żywego piasku, zużytych mediów filtracyjnych lub starej wody. Dostępny jest całkiem niezły produkt, aby uniknąć na początku wody zbyt „sterylnej”: Tetra Bactozym.

3) Napełnij akwarium wodą i solą i zmieszaj do około 34,6 części na tysiąc (PPT) zasolenia.

4) Włóż i uruchom swój sprzęt (pompy powrotne, głowice zasilające, odpieniacz białek, jeśli jest używany, filtry piankowe - jeśli wybierzesz - i grzałke). Poczekaj z aktywnym węglem, granulowanym tlenkiem żelaza i podobnym sprzętem. Pozwól wodzie krążyć przez jeden lub dwa dni.

5) wprowadź zdrową, dobrze karmioną, żywą rybę, która nie jest nieśmiała.

W dużym akwarium zacznij od 2 - 3 ryb. Powodem wprowadzenia ryb już teraz jest to, że potrzebujesz czegoś, co produkuje amon (NH4), aby rozpocząć niezbędny proces nitryfikacji. W nowo założonym akwarium nie ma produkcji amoniaku związanej z bakteriami, a produkcja amonu z ryb jest kontrolowana przez sposób karmienia ryb. Dzięki tej metodzie będziesz mieć pełną kontrolę nad produkcją NH4 przez pierwsze kilka tygodni.

6) Codziennie dodawaj bakterie nitryfikacyjne przez trzy tygodnie lub codziennie zaszczepiaj detrytusem z już funkcjonującego akwarium. Dostępnych jest wiele specjalnych szczepów bakterii, w tym mieszanka bakterii nitryfikacyjnych i rozkładających - na początku ich unikaj - tylko bakterie nitryfikacyjne są interesujące. Zwykle używam produktu słodkowodnego - Sera NitriVeck - i dozuję 20 ml na 100 litrów / dzień. Czy masz uruchomione stare akwarium? Następnie weź i wyjmij filtr w kilku litrach wody - świeżej lub słonej - nie ma znaczenia. Wstaw do lodówki, a następnie codziennie wlewaj odpowiednią ilość do swojego nowego akwarium. Na początku akwarium dobrym sposobem może być użycie wewnętrznego filtra piankowego, który pomaga w rozpoczęciu nitryfikacji. Jeśli chcesz, możesz go później usunąć.

7) Karm niezwykle oszczędnie na początku. Zwykle używam tylko mrożonych dużych krewetek solankowych przez pierwsze 3 tygodnie i daję tylko trzy do czterech krewetek na rybę. W pierwszym tygodniu karmię co trzeci dzień (taka mała ilość), w drugim co drugi dzień (ta sama mała ilość), a w trzecim tygodniu codziennie (ta sama mała ilość). W 4. tygodniu zaczynam zwiększać kwotę.

Uruchom cały czas oświetlenia od samego początku, jeśli planujesz wykonać krok 9. w przeciwnym razie - zacznij 3-4 dni przed wprowadzeniem ekipy sprzątającej. Jeśli używasz LED, nie używaj zbyt dużej intensywności, ale pełny czas. Przyczyną jest w końcu rozpoczęcie produkcji glonów i innych rzeczy, aby zaczęły produkować. Dostają fosfor, ponieważ skała nie jest dokładnie oczyszczona i z zamarzniętych krewetek solankowych. Azot jest również potrzebny na początku - patrz później.

9) Wprowadź ekipę sprzątającą (CUC) około 3-4 dni i jak najwięcej różnych gatunków ślimaków i pustelników, jakie możesz znaleźć. Najlepiej kilkanaście ślimaków i tyle samo pustelników (małych) na sto litrów i przynajmniej tyle, jeśli w akwarium jest poniżej 50 litrów. Sprawdź, czy możesz znaleźć przynajmniej jednego jeżowca morskiego - zazwyczaj najlepsze są czarne jeżowce . Unikaj bardzo małych. Dobrym uzupełnieniem są również kraby (szmaragdowe i sally lightfoot). Krewetki, zwłaszcza krewetki  , Stenopus hispidus, są dobre na początku, ponieważ powstrzymują wieloszczety - nie eliminują ich, ale zmniejszają populację. Powodem, dla którego CUC należy dodać wcześnie, jest to, że muszą one zapobiegać tworzeniu się przez mikroalgi zbyt dużej biomasy, a tym samym zbyt wysokiej dziennej produkcji mikroalg. Niewystarczające czyszczenie żywej skały daje CUC trochę pożywienia w fazie wstępnej.

10) Dodaj trochę azotanów około 5 dnia - tylko kilka ppm. Zdobądź azotan potasu lub sodu. Dodaj 40 gramów do 460 gramów wody. Rozpuścić 1 ml tego roztworu na 100 litrów wody. Ten roztwór podnosi NO3 o około 0,5 ppm. Cel: około 3 ppm.

11) Wprowadź pierwsze miękkie korale lub grzyby po około tygodniu. Koralowce LPS mogą pojawić się kilka tygodni później. Większość koralowców to konsumenci - a nie producenci - i nie wpływają one na obciążenie biologiczne systemu - jest wręcz przeciwnie. Jednak na razie należy unikać koralowców niefotosyntetycznych. W związku z wprowadzeniem korali czas zacząć zwiększać natężenie światła, jeśli to możliwe.

12) Jeśli uzyskasz mały brązowawy kolor na piasku, spróbuj wymieszać go kilka razy dziennie małym patyczkiem lub chwytakiem

13) Podmień wodę najwcześniej po około 4 tygodniach. Powoli i cierpliwie wprowadzaj nowe ryby. Nie zwiększaj karmienia zbyt szybko, tylko powoli i ostrożnie.

14) Nie badaj parametrów wody. Poczekaj, aż akwarium będzie miało kilka miesięcy lub będziesz mieć dużo twardych korali. Gdy akwarium ustabilizuje się przez kilka miesięcy, możesz rozpocząć testy, jeśli chcesz. Najważniejszą rzeczą do przetestowania jest wapń i zasadowość, jeśli masz twarde korale. Teraz jest również czas, aby rozpocząć - jeśli chcesz - rozpocząć testowanie i zmienić wartości nieorganicznych składników odżywczych, takich jak PO4 i NO3, jedną lub inną metodą.

15) Po około 4-8 tygodniach nadszedł czas, aby rozpocząć inne rzeczy, jeśli chcesz, na przykład refugium. Spójrz też na małą rzecz zwaną ozonator - używam do uzyskania czystej wody bez żółknięcia - ale poczekaj około 2 miesiące.

Oczywiście za moją metodą kryje się przemyślenie: nitryfikacja i inne życie biologiczne powinny rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe, a ryzyko tworzenia się amoniaku (a tym samym wolnego amoniaku) jest usunięte. Ale produkcja mikroalg również powinna rozpocząć się jak najszybciej, dlatego potrzebujesz „kombajnów” - czyli CUC.

Z tymi wytycznymi założyłem na początku setki akwariów bez żadnych problemów z glonami.

Po pierwszych trzech do czterech tygodni zwykle dobrym pomysłem jest wymiana wody co tydzień, od 10 do 20%, jeśli chcesz podążać tą ścieżką.

WAŻNE

Po ustabilizowaniu się akwarium po około 4-8 tygodniach można powoli wprowadzać nowe ryby. Nigdy nie zwiększaj nagle karmienia.

KOMENTARZE

Pomysł, aby nie testować parametrów wody podczas uruchamiania, może wydawać się bardzo prowokacyjny, ale z mojego doświadczenia - ponieważ wokół istnieje wiele mitów na temat wartości docelowych różnych nieorganicznych składników odżywczych - często dochodzi do nadmiernych reakcji, szczególnie u początkujących. Wysoki poziom nieorganicznych składników odżywczych (takich jak PO4 i NO3) w słupie wody nie oznacza, że automatycznie dostaniesz glony (w porównaniu z niskimi i dino / cyjanobakteriami).

Z drugiej strony brak pasących się zwierząt (CUC) powoduje bezpośrednie problemy z glonami niezależnie od poziomu składników odżywczych w nowo powstałym akwarium. W akwarium z dobrze ugruntowanymi koralowcami będą konkurować z algami o pożywienie, a CUC nie będzie tak ważny. Umieść swoje pieniądze w dużym, zróżnicowanym i dobrym CUC na początku zamiast wielu urządzeń pomiarowych - jest to zarówno przyjemniejsze, jak i bardziej wydajne. Kiedy wiesz, co chcesz zrobić ze swoim akwarium - tak - możesz zacząć manipulować różnymi parametrami, ale wcześniej pozwól mu działać przez 2-3 miesiące (przynajmniej).

Mając te 15 kroków w mojej głowie, z powodzeniem założyłem wiele akwariów bez żadnych problemów z glonami i innymi problemami na początku.

Z poważaniem Lasse
 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób ciekawy ale raczej mało wykonalny, przez żywa skałę. Jeśli jest w sklepie to taka z odzysku, ale jak zakładałem akwarium to kupowałem skałę po trochu dokładając jak w jakimś sklepie wypatrzyłem jakiś ładny kawałek :)

I pustelników nie wyobrażam sobie, ze ktoś nawali do akwarium z sps-ami :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 14.09.2020 o 11:43, azgar napisał:

I pustelników nie wyobrażam sobie, ze ktoś nawali do akwarium z sps-ami :D

Czytamy ze zrozumieniem tekstu

W dniu 13.09.2020 o 23:08, Osmodeusz napisał:

jeśli chcesz po prostu założyć akwarium ze słoną wodą dla ryb, bezkręgowców, miękkich koralowców, większości LPS i wielu mniej wymagających SPS, moja metoda może nie być taka zła.

 

W dniu 13.09.2020 o 23:08, Osmodeusz napisał:

Skała może być zarówno żywa, jak i martwa / sucha. Dobrze jest mieć mieszankę 50-50 żywych i suchych. 

Stąd najprawdopodobniej, większość problemów - w braku „rozumowania” 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Czytamy ze zrozumieniem tekstu

Wiesz  jak jest  l czasami .,,,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×