Skocz do zawartości
mkikla

Coś niedobrego się dzieje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zbiornik 200 litrów postawiony 3 miesiące temu.

 

Jeśli chodzi o parametry:

Kh 7.2

Ca 335

Mg 1380

Zasolenie 1025

Temperatura 26°C

Po4 0

NO3 5

 

Świece maxpectem R5 200

 

Stosuje bakterie Seachem Stability

 

Standardowo rozpocząłem ekipą sprzątającą.

Potem zacząłem z łatwymi LPS i miękkimi tj 2 euphyllie, Dunka itd. Przyszły z nimi 2 błazenki i krewetka czyszcząca.

Wszystko pięknie się przyjmowało do akwarium, czy to zoa, czy xenia, czy babka kopiąca...

 

Niestety pewnego dnia coś szlak trafił.

Potem przywiozłem hepatusa, miał się dobrze, jednak standardowo ospa weszła, zgodnie z poradami podkręciłem temperature z 26 do 28-29 °C, chyba za szybko, bo w 3 dni. Potem zmniejszyłem w jeden dzień do 26 bo widziałem, że w ospie to nie pomaga, a korale właśnie wtedy zaczęły szwankować...

Euphyllie się przymknęły, jedne zoa przestały otwierać. Wszystko jednak nadal działało. Sprawdziłem KH i się okazało, że mam 6.2, tutaj chyba popełniłem pierwszy błąd, bo podniosłem do 7.2 w 3 dni...

Byłem w zeszłym tygodniu na krótkich wczasach. Akwarium zajmował się mój kolega, tzn 2x dziennie karmił rybki, stosował jod, czosnek, dolewał RO.

Kolega nie ma pojęcia o akwarystyce wiec robił wszystko wg instrukcji i tyle.

Po powrocie doznałem szoku. Całe skały wraz z koralami pokryte cyjano pomieszanym z piaskiem. Miałem euphyllie z zielonymi fluo końcami polipów, odpadły, zostały same zwiędłe polipki, druga schowana do środka. Xenia całkowicie odeszła, zoa nie otworzyły się ani razu od poniedziałku, briareum nie mogłem nawet znaleźć było tak zarosniete, krewetka zniknęła, wszystkie ślimaki padły (były dwa troantusy czy jakoś tak i z 4 turbo), kraba znalazłem podzielonego na konkretne części ciała. Rybki wydawały się zdrowe, ale cała reszta koszmar. Podpiąłem filtr zewnętrzny, który mi przyszedł jak byłem na urlopie, w środku skarpeta z wkładem biologicznym który był w akwarium, seachem matrix i purigen. Usunąłem cyjano, przewiałem korale i czekam. Coś tam może i się poprawia, ale nie do końca. Jedynie co się otwiera to Dunca, ale jest jakaś wyblakła. Pojechałem wczoraj i kupiłem krewetkę czyszczącą dla hepatusa oraz ślimaka, aby zobaczyć czy nadal coś jest nie tak. Padł. Dziś nie widziałem jeszcze chromiska, który nigdy nie odpuszczał jedzenia, zobaczymy czy wypłynie czy będę musiał go szukać pod skałami martwego... ;(

 

Z suplementów stosuję:

-Czosnek AF co dwa dni na kostkę

-AF Jod - kropla/100l/dziennie

-AF Strontium - kropla/100l/dziennie

-AF Vitality - kropla/100l/co 2 dzień/zgaszone światło

-AF Aminomix - kropla/100l/co 2 dzień/zgaszone światło

-AF Fluorine - kropla/100l/dziennie

-Coral fluid 10kropel przy wyłączonym odpieniaczu.

 

Proszę o pomoc, parametry wydają się być w porządku, ale coś jest nie tak, skoro nawet ślimaki padły...

 

Obsada na dziś:

Rybki:

Babka,

2 błazny,

Dori,

Magnifica,

Chromis (?),

Krewetka czyszcząca,

Pustelnik (nie zabija ślimaków, bo ciała zostają w środku),

Doktorek.

 

926218a53b124fb41d0f0cc3b206422e.jpg87f57dff64047e69cfbb15026741eb44.jpg1183bef1f280104a66b095723032d8bc.jpgefa17046157d193d13890fc27a4cdb14.jpgc7b9e59a67810228c08240ba6c0cc120.jpg

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej

No się narobiło ?

Sprawdzałeś może czy nie masz wykrywalnego amoniaku?

Lejesz bardzo dużo dodatków, po co? 
Opisz dokładnie filtrację jaką masz, i zastanów się na spokojnie co zmieniłeś przed tym „armagedonem” skoro wszystko było OK.

Ja zrobiłbym większą podmianę, jeśli oczywiście jej nie robiłeś, i nie wprowadzaj nowego życia póki nie wyjdziesz na prostą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm sam nie wiem, wydaje mi sie, że pierwsze złe rzeczy zaczęły się dziać, jak około 3 tygodnie temu skoczyłem tym Kh o ponad 1 w 3 dni, wymieniłem lampę z 36w na 200w. Potem przy podwyższeniu temperatury i szybkim spadku.
W filtrze mam 250ml seachem matrix jako wkład biologiczny i jakieś 150ml poprzedniego wkładu który wcześniej miałem w akwarium w skarpecie. Dodatkowo 100 ml purigenu.
Co do dodatków, wszystko, poza jodem, czosnkiem i koral fluid zacząłem stosować teraz w poniedziałek z polecenia takiego gościa z Facebooka z grupy o akwarystyce morskiej, ale daje połowę zalecanej dawki, bo obstawa też nieduża.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

z cudacznymi dodatkami daj sobie spokój, w najbliższym czasie tylko regularne podmiany - to ciągle jeszcze świeży system, i wszystko co potrzebujesz dodajesz wraz z solą przy podmianie.

co to za filtr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianę robiłem wczoraj 20l, kiedy i jak dużą powinienem zrobić kolejną?
Filtr Aquael Multikani 800 zewnętrzny.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

co Cię skłoniło do podłączenie zewnętrznego filtra, przy takim armagedonie?

strasznie dużo nerwowych ruchów naraz, i się wypier....ło ot co

Ja zrobiłbym to tak, co tygodniowe podmianki, zero dziwnych dodatków /prócz bakterii/ i tak jeszcze długooooooo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam go wyłączyć?
Chciałem żeby było więcej złoża dla bakterii a purigen dodałem, żeby woda była czysta.
Jak duże podmianki? 20l wystarczy?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, mkikla napisał:

Hmm sam nie wiem, wydaje mi sie, że pierwsze złe rzeczy zaczęły się dziać, jak około 3 tygodnie temu skoczyłem tym Kh o ponad 1 w 3 dni, wymieniłem lampę z 36w na 200w. Potem przy podwyższeniu temperatury i szybkim spadku.
W filtrze mam 250ml seachem matrix jako wkład biologiczny i jakieś 150ml poprzedniego wkładu który wcześniej miałem w akwarium w skarpecie. Dodatkowo 100 ml purigenu.
Co do dodatków, wszystko, poza jodem, czosnkiem i koral fluid zacząłem stosować teraz w poniedziałek z polecenia takiego gościa z Facebooka z grupy o akwarystyce morskiej, ale daje połowę zalecanej dawki, bo obstawa też nieduża.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

akurat podnieść kH o 1 punkt w 3 dni to nic złego, raczej temp 29C to to był problem, dodaj do tego np źle skalibrowany termometr i mogłeś mieć np 30C

co do hepatusa te ryby często maja parę kropek to nic strasznego, z ciekawości czym go karmisz >??

ślimaki i krewetka raczej padłu przez amoniak - ślimaki przez amoniak robią się takie osowiałe i często leża "do góry nogami" 

Ja bym zrobił podmiankę jutro z 30l i za dwa dni kolejna 30l potem standardowo + bakterie 

Ps. duzo życia wprowadziłeś jak na 3 miesięczne akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki zrobię jutro podmianke, myślałem że jest to jakoś powiązane, że jak nie ma NO3 i po4 to NO2 też nie będzie.
Karmię mrożonkami. Mam jedna paczkę jakichś różnych 5 mrożonek, jedna lasonogów i jeszcze jedną nie pamiętam czego, czasami sypnę im suchego.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o karmienie pytałem bo podejrzewałem, ze brakuje hepatusowi roślinnego pokarmu, stres zła dieta i pewnie parę kropek rybka miała :) o ile nie jest kropek wiele powiedzmy pow. 20 to nie przejmował bym się 

kup dla hepatusa algi nori mogą być te do suszi 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jak Cię nie było to może nie było prądu przez dłuższy czas lub kolega coś przesadził z dodawaniem ?

Nigdy już do tego nie dojdziesz co się stało bo Cię nie było

Większa podmiana wody i ustabilizowanie się baniaka po czymś takim

Nie wprowadzaj nowego życia bo szkoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z tego co się domyślam zbiornik mam ponad trzy miesiące. Podstawowy błąd to tak szybkie wprowadzanie zwierząt w dużych ilościach. Zbiornik na pewno odpalany na suchej skale. Korali parę a suplementów jak na zbiornik mocno obrośnięty. Tak jak kolega Osmodeusz pisał. Pierwsze podmian następnie bakterie i zero dodatkowego życia. Daj się ustabilizować zbiornikowi. Robisz jedno co jeszcze nie zadziałało a zaraz robisz coś innego. Ja bym po miesiącu sprawdził parametry i dodał jeden koral i zostawił zbiornik na dwa trzy tygodnie. Następnie znów pomiar i jeden dwa zwierzaki i znów pałza. Pośpiech wskazany przy łapaniu much. ja załatwiłem sobie tak jeden zbiornik po trzech miesiącach poszło dużo życia i było bum. Plagi glony i długa ,długa walka oraz ogrom nerwów. Spokój i cierpliwość bezcenna i kasa w portfelu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,
Na pewno będę się stosował, bo szczerze mówiąc mam już dość patrzenia, jak zbiornik mi marnieje. Chciałem dobrze, a wyszło jak zwykle. No cóż, niestety jak w większości akwarystów, musiałem nauczyć się na bledach. Dziękuję bardzo za rady. Mam nadzieję, że przeżyje jak najwięcej zwierzątek z obecnej obsady i przez najbliższy miesiąc nic nowego nie wpuszczę. Dziś zrobię podmianke 30l, w niedzielę kolejne 30, to będzie ogólnie od wtorku do niedzieli wymienione 80l wody na nową. Wystarczy, czy koło wtorku wymienić jeszcze z 20, żeby było wymienione 100l?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę, że jeżeli będziesz się trzymał regularnych, co tygodniowych podmian będzie OK

Dołożyłeś do systemu Purigen, więc on też już swoje zdziałał.
Bez nerwowych ruchów, dziwnych dodatków i wyjdziesz na prostą, ale to niestety potrwa.

Przypomnij sobie jak to było na starcie ?

powodzenia

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: Chromis jednak żyje. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony, bo to jednak jedna z ulubionych ryb mojej lepszej połówki. Znalazłem go dziś pod skałką jak się chował.
No ale pojawił się kolejny problem, mianowicie, co może być powodem takiej nagłej zmiany zachowania? On zawsze byl najodważniejszy, najbardziej aktywnie pływał, już nie mówiąc że do posiłku był zawsze pierwszy, a to już drugi dzień jak nie je, jak go znalazłem to pompowalem jedzenie z czosnkiem tam gdzie siedział żeby coś zjadl, ale kompletnie nie był zainteresowany i nie jadł. Jak wypłynął na chwilkę to był bardzo płochliwy i tak jakby bardzo szybko opadał na skały, nie wiem czy celowo, czy coś z nim jest nie tak. Mam wrażenie, że to od ostatniej podmianki 2 dni temu. Mógł się tak wystraszyć? Może jakaś choroba go dopadła? Był najlepszym ziomkiem Dori i widziałem jak się pokazał że bardzo do niego pływała, próbowała go lekko zaczepiać żeby płynął z nia, ale on bardzo zdenerwowany, i jakby wystraszony, mieliście tak kiedyś z jakąś rybką?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Osmodeusz nie mam już testów, jutro z rana pojadę kupić, w razie gdyby się okazało że mam amoniak to kupić od razu coś dodatkowego żeby włożyć do wody i go wyeliminowac? W niedzielę sklepy będą nieczynne, więc nie za wiele mi da wiedza, że jest w wodzie, skoro nie będę mógł z tym nic zrobić, no chyba że wtedy też mam nic nie robić?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trochę Ci rozjaśni ?

https://pl.point.pet/toksycznosc-amoniaku-w-akwarium-morskim/

być może Chromis, zatruł się amoniakiem (przynajmniej objawy się by zgadzały ) stąd też moje podejrzenie.

Po tych cudnych specyfikach, zgonach itp. Biologia „klękła na amen” I trzeba to teraz powolutku wyprostować 

Trzymaj się schematu, podmiany i bakterie.

Możesz też mniejsze dawki bakterii aplikować pomiędzy podmianami.

To karmienie ryb na siłę, i wpychanie żarcia gdzieś pomiędzy skały to też nie najlepszy pomysł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×