Skocz do zawartości
gitarzysta40

Żywa skała przechowywana w wiaderku

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.09.2020 o 19:15, mkikla napisał:

Uważaj z pokrywą, słyszałem, że to nie najlepszy pomysł przy morskim, podobno pojawiają się jakieś problemy z kwasowością, bo akwarium morskie dosyć intensywnie paruje. Ale tak jak mówię, to tylko słyszałem, może niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy,@azgar,@Osmodeusz ?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Witam. Co do parowania to tak zgadza się intensywnie paruje jak i w słodkim( tak mi się wydaje ) , ale jak mam ściągnięty jeden otwór od karmienia to pod pokrywą jest sucho i raczej nie ma co sie skraplac do akwa bo pewnie to jest przyczyną kwasowości. Odnośnie skały i zoa? korala usunąłem z powodu  przedewszyskim dojrzewania akwarium, bo jak już coś robić to z głową a jak wyrośnie gdzie indziej to "trudno" naturalny przebieg przyrody?. Skała za 15zl z ładnymi glonami wapiennymi to wydaje mi się ,że głupi by nie wziął a przez 3 lata gdzie dojrzewała w poprzednim akwarium to raczej ciężko by było nie znaleźć tam jakiegokolwiek życia? narazie są same wieloszczety i ślimaki oraz zauważyłem jedną rozgwiazdę wielkości 4mm? oraz coś takiego rosnącego na skale wielkości około 1cm. 

20200907_195513.jpg

20200907_195508.jpg

Edytowane przez gitarzysta40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bart1996 napisał:

Aiptasia

Dzięki za diagnozę. A jak myślisz czy teraz brać się za tępienie w czasie dojrzewania akwa czy jednak poczekać?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo wygladaja u mnie, ja mam 2 troszke wieksze niz Twoje, walczyłem z nimi wrzątkiem ale nie pomoglo jak narazie i zostawilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Bart1996 napisał:

Tak samo wygladaja u mnie, ja mam 2 troszke wieksze niz Twoje, walczyłem z nimi wrzątkiem ale nie pomoglo jak narazie i zostawilem

Red Sea Aiptasia X     podobno czyni cuda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, gitarzysta40 napisał:

Witam. Co do parowania to tak zgadza się intensywnie paruje jak i w słodkim( tak mi się wydaje ) , ale jak mam ściągnięty jeden otwór od karmienia to pod pokrywą jest sucho i raczej nie ma co sie skraplac do akwa bo pewnie to jest przyczyną kwasowości. Odnośnie skały i zoa? korala usunąłem z powodu  przedewszyskim dojrzewania akwarium, bo jak już coś robić to z głową a jak wyrośnie gdzie indziej to "trudno" naturalny przebieg przyrody?. Skała za 15zl z ładnymi glonami wapiennymi to wydaje mi się ,że głupi by nie wziął a przez 3 lata gdzie dojrzewała w poprzednim akwarium to raczej ciężko by było nie znaleźć tam jakiegokolwiek życia? narazie są same wieloszczety i ślimaki oraz zauważyłem jedną rozgwiazdę wielkości 4mm? oraz coś takiego rosnącego na skale wielkości około 1cm. 

20200907_195513.jpg

20200907_195508.jpg

Weź pod uwagę możliwość łatwiejszej wymiany tlenowej bez pokrywy co za tym idzie, lepsze PH wody.

PS. "różyczka"-ukwiał aiptasia. Zostaw, nie dłub nie ingeruj, albo oddaj komuś całą skałę i wystartuj na suchej i dokładnie wymyj przy restarcie szkło i sump. Najlepiej zostawić jak nie parzy inne korale i nie wpadać w panikę. Prawie każdy je ma, mniej lub więcej ale też nie każdy o tym wie :).

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AniaWol napisał:

Weź pod uwagę możliwość łatwiejszej wymiany tlenowej bez pokrywy co za tym idzie, lepsze PH wody.

PS. "różyczka"-ukwiał aiptasia. Zostaw, nie dłub nie ingeruj, albo oddaj komuś całą skałę i wystartuj na suchej i dokładnie wymyj przy restarcie szkło i sump. Najlepiej zostawić jak nie parzy inne korale i nie wpadać w panikę. Prawie każdy je ma, mniej lub więcej ale też nie każdy o tym wie :).

No zgadza się woda bez pokrywy lepiej natleniona. Nad belką oczywiście myślałem, ale jeszcze się nie dorobiłem? z drugiej strony z pokrywą ryby bezpieczne. Restart po tygodniu to szczerze nie uśmiecha mi się robić hehe i lać kolejne 400litrow w kanał ??? w sumie poczytałem trochę więcej i chcąc nie chcąc prowadząc akwarystykę morską czy inną nie można mieć w akwa to co się chce, bo suma sumarom jednak jest to kawałek "wyjęty z przyrody " i predzej czy później zawsze sie cos przyniesie..... choć by nawet z rybą czy koralowcem a aiptasia podejrzewam ,że w morzu jest tego pełno i spełnia to jakaś rolę w tym ekosystemie cyt. "Prawie każdy je ma, mniej lub więcej ale też nie każdy o tym wie :)." Więc jak będzie tego pełno to wtedy się będę martwił ale teraz jest na to za wcześnie ? Abstrahując? pewnie zaraz zaleje mnie fala komentarzy ale sampa niestety nie mam bo nie mam na to warunków i miejsca choć mam go w piwnicy. Wielu akwarystów prowadzi morskie na kubełku choć by nawet nord aquarium a akwa ma bajeczne. Tyle, że historię o negatywnym skutku kubelka znam miedzy innymi jak brak prądu ale pogodzilem się z tym ryzykiem. 

Edytowane przez gitarzysta40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to teraz ja :wink:

Zbiornik mam przykryty, i faktem jest że ubytki związane z parowaniem są ciut mniejsze, prawda jest że z wymianą gazową mogą być problemy.

Ale osobiście skupiłbym się na problemie przegrzewania się zbiornika, u mnie przy 2x24W T5 - grzeje się to latem niesłychanie :verymad:

Jeśli chodzi o aiptasie, to jesli masz mozliwość pozbycia się jej poza zbiornikiem, to zrobiłbym to już i nie czekał

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Osmodeusz napisał:

to teraz ja :wink:

Zbiornik mam przykryty, i faktem jest że ubytki związane z parowaniem są ciut mniejsze, prawda jest że z wymianą gazową mogą być problemy.

Ale osobiście skupiłbym się na problemie przegrzewania się zbiornika, u mnie przy 2x24W T5 - grzeje się to latem niesłychanie :verymad:

Jeśli chodzi o aiptasie, to jesli masz mozliwość pozbycia się jej poza zbiornikiem, to zrobiłbym to już i nie czekał

 

pozdrawiam

Miałem przez 8 lat w tej pokrywie t8 2 x 18w i faktycznie grzało się niemiłosiernie ale tak jak pisałem znalazłem na to najprostszy sposób czyli uchylone albo całkiem ściągnięte wieczko od karmienia i było ok ? a stosowałem i wiatraczki do wentylacji itp. tyle , że grzałka chodziła o wiele częściej niż wcześniej. A przez ten tydzień mając 2 x 28w t5 to grzałkę którą miałem wcześniej z temperaturą ustrzeloną idealnie na termostacie , to musiałem zwiększyć zakres bo było 25 stopni na termometrze ,a co za tym idzie według mnie t5 o wiele mniej się nagrzewają aż mogłem je dotknąć gołą ręką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×