Skocz do zawartości
zenszen

Pierwsze akwarium jakie kupiłem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym się przywitać i zapoznać Was z moim projektem, jako że nie mam żadnego doświadczenia w akwarystyce słodkiej ani słonej proszę też o Wasze opinie.

Kupiłem akwarium 50x45x35h z panelem 12,5cm. Akwarium jest już wyposażone w grzebień przelewowy oraz loc-line. Zakupiłem też pompę Jebao DC-1200, dołożyłem do niej sterownik aqualink.

Cyrkulację jaką wybrałem to Tunze Nanostream 6040 plus Tunze moonlight.

Grzanie i chłodzenie to kolejno jeager 100W oraz skonstruowany prze zemnie wentylator na bazie noctua NF-A12, wszystko sterowane za pomocą aqua medic T controller twin.

Światło to Kessil A80 i sterownik spectral controller.

W panel pójdzie:

Tunze doc 9001 dc,

Aqua-medic media reactor s,

Aqua-medic refill system easy,

Maxspect bioblock - dwie sztuki.

Zaraz za grzebieniem gąbka, którą zamierzam wymieniać co dwa trzy dni.

Zaopatrzyłem się też w refraktometr, zestaw testów i bakterie od Colombo.

Całość uzupełnia UPS i skonstruowany przeze mnie zestaw do chodowli artemii.

Zastanawiam się nad metodą prowadzenia akwarium, chodzą mi po głowie dwie opcje. Pierwsza to biopellets xl w media reactor, druga to lanie jakiegoś węgla w postaci płynu. Dodam też, że poza bakteriami i biopellets ewentualnie węglem nie zamierzam wkładać żadnej chemii do akwarium.

Nie wybrałem też skały (planuje RRR, dwa głazy po 3kg do akwarium i kilka mniejszych w panel).

Akwarium nie jest duże, nie jest nawet małe. Akwarium jest bardzo małe (po odjęciu szkła, skały, sprzętu, panelu jest około 40l) dlatego w środku zamierzam trzymać dwa błazny może jakieś skorupiaki i lps.

Akwarium będzie bez piachu.

Zalewać zamierzam pod koniec lipca.

Do czasu zalania będę ten temat uzupełniał o postępy w pracach i zdjęcia z realizacji projektu, liczę też na wasze sugestie i podpowiedzi.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam .

Zestaw do artemii narazie nie potrzebny , lampa fajna , ale raczej słaba . Wiem , że kessil robi fajne lampy , ale 15W na 40l to trochę mało . Skały do panelu bym nie dawał ( jeśli to beton ) , tylko prawdziwa się nadaje w panel , lepiej już dodatkowe media typu Maxspect , sera siporax . Ale te dwa bloki powinny wystarczyć . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej

Brzmi profesjonalnie?
 

Nad skałą bym się zastanowił, sam mam u siebie MR, ale dziś poszedł bym w suchą naturalną.

Z gąbki też bym zrezygnował, na rzecz waty bądź włókniny

Kombinacje typu - biopellety, vsv,  vodka, glukoza itp. też na starcie sobie daruj.

Piasek? hmm, dla mnie to dodatkowe złoże dla bakterii i mikro życia. Ponoć zbiera się w nim syf, w panelu także jak go zaniedbasz ?

Także dyskusyjna sprawa, a i dróg do sukcesu wiele 

Przydałby się ktoś do poratowania, wodą ze swojego zbiornika i...

 
powodzenia

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie,

faktycznie może niepotrzebne są narazie dodatkowe wkłady. Jeszcze nie zdecydowałem o metodzie prowadzenia. Dużo dobrego słyszałem o starcie na red sea, tam leje się węgiel od samego początku.
Może słusznie bo to przecież pożywka dla bakterii.
Co do piachu to chyba nie będę miał cierpliwości do dbania o niego.
Panel ma 12,5 cm, specjalnie jest taki duży żeby obsługa była łatwa i nie nastręczała problemów.
Jeśli chodzi o gąbkę to będzie tuż za grzebieniem na specjalnym koszu, któryskonstruowałem.
Mam w nim cztery półki od góry gąbka, jeden pusty i 2x bioblock.
Zobaczę jak z tym światłem będzie.
Mam mały poziom wody, tylko 30cm, może te 15W wystarczy. Zawsze mogę wymienić na A160.ba0ef0737ed30f63b9ea7b276ea18ccf.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzwonię po „kamienie”, wybór padł na RRR od K.Tryca.
Całość zamierzam wrzucić na dwa tygodnie do beczki z solanką. Do beczki pójdzie cyrkulator i napowietrzacz, będę lał też bakterie. Wodę w beczce będę wymieniał na początek dwa razy co dwa dni i po tygodniu. Potem szczoteczka i delikatne czyszczenie i kolejny tydzień w solance.
W między czasie ustawie sprzęt, przepłucze akwa w ro.
Co do lampy zostaje przy Kessil A80, to tylko 15W ale w 10 galonach ludzie trzymają na tym nawet SPS. Wat watowi nie równy, a spektrum i ilość lumenów jakie ta lampa daje pozwala spać spokojnie przy 40l i miękkiej obsadzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, zenszen napisał:

Wat watowi nie równy

???

wat jest jednostką mocy i strumienia energii, to nie guma nie naciąga się 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, jako miara wielkości fizycznej wat jest jeden.
Ale to co producent pisze na opakowaniu juz takie jednoznaczne nie jest.
Widziałeś żarówkę led 5W za 3zł i taką za 30zł.
Ina sprawa, że ilość watów tak naprawdę nic nie mówi.
Ilość strumienia świetlnego ze strumienia energii to już inna sprawa.
Dlatego sadze, że lampa która ma 15W ale wysoką skuteczność może lepiej świecić niż taka, która tych watów ma 30.
Dlatego jeszcze raz napisze - wat watowi nie równy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niby wszystko się zgadza . Wystarczy , że światło się nie podoba i przykręci się trochę biały kolor i z 15 zostaje 8 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Ariel może i 8W

ale to jest 8W z Kessila ?

hmm, ja wysiadam ??

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako takiego doświadczenia nie mam.
Puściłem tą lampę w automacie na próbę.
Faktycznie jest tak, że rano i od popołudnia jest niebiesko w ciągu dnia natomiast świeci „mniej niebiesko”. Mi akurat to nie przeszkadza bo z pracy wracam jak już jest niebiesko
Lampa jest bo jest, jak będzie za słaba to wymienię na a160. Ta jest bez wentylatora i nie buczy co jest bardzo fajne.
Z drugiej strony to czytając anglojęzyczne fora, widziałem a80 w 10 galenowym zbiorniku z SPS i w kilku większych zbiornikach z miękkimi. Nie bez znaczenia ma też poziom wody w akwarium - tylko 30cm. Jak się pytałem sprzedawcy czy wystarczy, czy nie za słaba to chłop najpierw zapytał się jaki poziom wody w akwarium. Chciałem a160 to mi odradził i powiedział za mocna, niepotrzebna i z a80 będę bardziej zadowolony.
A teraz z innej beczki
Dostałem zdjęcia skały
bd2959c76e2996fd661fad16e6c4d3f8.jpg
co myślicie o takim ułożeniu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

[mention=4344]Ariel[/mention] może i 8W
ale to jest 8W z Kessila 
hmm, ja wysiadam

Jakie to ma znaczenie że Kessil.
Mnie interesuje efekt końcowy. Będzie dobrze to będzie, nie to wymienię. Nie wiem co tak kolegę rusza.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Znaczenie ma , bo lampa lampie nie równa . Z Chinki 15W masz 10 , ze swojej masz 15W bo wiesz co robiłeś . Kessil ma bardzo dobre lampy , teraz nawet Chińczycy robią dobre lampy , bo chcą zarobić . Nie mówię ze wszystkie z Chin są idealne , ale można już coś ogarnąć . Co do skały , popatrz na szafkę i skałę . Raczej u ciebie tak się nie da . Masz zbyt mało miejsca . 

3 godziny temu, Osmodeusz napisał:

hmm, ja wysiadam ??

Dlaczego , fajnie jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

Godzinę temu, Ariel napisał:

Dlaczego , fajnie jest ?

Za malutki jestem?
Krzysiek Tryc, akurat zęby na Morskim zjadł.

Więc nie rozumiem, jakiej pomocy na forum kolega szuka?

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się Pan Krzysztof wybrał i ułożył pod moje akwarium. Skały jest 4,5kg.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Aż korci pod skałe piach sypnąć. Trochę się jednak boje, że nie podołam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
Za malutki jestem
Krzysiek Tryc, akurat zęby na Morskim zjadł.
Więc nie rozumiem, jakiej pomocy na forum kolega szuka?
 
 

Nie wiem co ma Pan Krzysztof do mojego akwarium, a żałuje.
Ja o niego tylko RRR biorę.
Widzę że, mój temat schodzi na niebezpiecznie tory.
Szanowni koledzy, jak pisałem we wstępie to jest moje pierwsze akwarium, w najbliższej okolicy nie namierzyłem żadnego innego posolonego.
Wszystko co robię w kwestii akwarium robię po raz pierwszy, na podstawie tego co wyczytałem w internecie.
Myślałem, że zakładając temat pomogę sobie a może w przyszłości innym. Mam nadzieje że tak będzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie denerwuj się . Nie musimy się zgadzać w tym jaki sprzęt masz kupić , lub jak masz prowadzić zbiornik . Zbiorniki pana Krzysztofa kojarzę , bo tematy czytałem . Zrobisz jak chcesz . Jak coś to pytaj , a jeśli wiesz lepiej to zachowaj to dla siebie i potem opisz jak prowadziłeś zbiornik , co zmieniłeś i dlaczego . Ja wiem jedno , lepiej mieć 300W Led na 100 litrów i skręcić , niż dać na 100% i mieć za mało . Pewnie miękkie i ukwiały będą rosły , mi pod w akwarium sery 130 l i 12x2W białe oraz 6x2W niebieskie też miękkie i ukwiały rosły . Mało i światło było jakie było . Teraz mam 2x24W t5 ATI blu plus i 150W Led skręcone niebieski 2x80% , fioletowy 70% , biały 25% , czerwony i zielony na 10% i czegoś mi brakuje . A watów mi nie brakuje . Tylko przy t5 8x54w w 450 l było extra teraz kombinuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie denerwuj się . Nie musimy się zgadzać w tym jaki sprzęt masz kupić , lub jak masz prowadzić zbiornik . Zbiorniki pana Krzysztofa kojarzę , bo tematy czytałem . Zrobisz jak chcesz . Jak coś to pytaj , a jeśli wiesz lepiej to zachowaj to dla siebie i potem opisz jak prowadziłeś zbiornik , co zmieniłeś i dlaczego . Ja wiem jedno , lepiej mieć 300W Led na 100 litrów i skręcić , niż dać na 100% i mieć za mało . Pewnie miękkie i ukwiały będą rosły , mi pod w akwarium sery 130 l i 12x2W białe oraz 6x2W niebieskie też miękkie i ukwiały rosły . Mało i światło było jakie było . Teraz mam 2x24W t5 ATI blu plus i 150W Led skręcone niebieski 2x80% , fioletowy 70% , biały 25% , czerwony i zielony na 10% i czegoś mi brakuje . A watów mi nie brakuje . Tylko przy t5 8x54w w 450 l było extra teraz kombinuje .

Dzięki i tak zrobię. Na dojrzewanie A80 mam nadzieje wystarczy i będzie dobrze. Jak pójdzie życie i nie będzie dobrze to dołożę drugą a80. Kontroler już jest a uchwyt do lampy sam zrobie. Już jeden zrobiłem z uchwytu na tablet.
(Uchwyt Kessil to ze wszystkim jakieś 150zł, a uchwyt na tablet to na ali 25zł)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,
właśnie „uzbrajam akwarium” i pierwszy problem. Magnes od Tunze 6040 (ten ze zdjęcia) wypada mi w panelu.b6b484530901cf360145f62493f61b9d.jpg
c29af248350a880ad36855990a8b344c.jpg
Nie będzie z tego problemu.
Kiedyś czytałem o rdzewiejących magnesach Tunze, stąd moje obawy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem RRR wkładać do kanistra, potem pomyślałem, że w sumie to nie ma sensu. Mój dylemat rozwiązał sąsiad, który miał powódź - pęknięta rura.
W mieszkaniu brak wody i generalnie cyrk.
Ale to już chyba tradycja, jakiś czas temu miałem zakładać akwarium, a tu nagle roczne stypendium.
Skała już jest, tak wiec powrót do kanistra. Tym razem nie dam za wygraną.
a60cce57626a132ff4ce49b4649a5d57.jpg
W kanistrze poza RRR jest jeszcze pompa 800l/h, napowietrzacz i grzałka.
Wlałem bakterie colombo i wsadziłem jeszcze kawałeczek gotowanej krewetki.
Gąbka poszła na godzinę żeby wyłapać resztki po płukaniu w solance.
Przeniosłem zestaw RO do roboty, będą wymieniane piony i coś czuje, że woda z mojego domowego kranu prędko nie będzie się nadawać.
Wody jest 10l zasolonej na 1.024, jak zasolenie wskoczy na 1.026 złapie poziom wody i będę uzupełniał RO.
Nie zamierzam robić żadnych testów, chyba w tej sytuacji nie ma to sensu.
Dwa tygodnie (mam nadzieje że skończą wymieniać piony i zdążę ogarnąć w mieszkaniu) i do akwarium.
Z nowości, poza kulawym startem, to trafiła się lampka w dobrych pieniądzach i już jestem posiadaczem dwóch Kessil a80, czekam na paczkę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×