Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Postanowiłem postawić sobie pierwszy w życiu zbiorniczek (200l)

Jeszcze nie wystartowałem, ponieważ czekam na szafkę, akwarium 100x40x50 OW.

Zdecydowałem się wystartować na razie bez sumpa, ale nie wykluczam tego rozwiązania w przyszłości wraz z rozrostem życia (szafka będzie do tego przygotowana).

Do tej pory kupiłem:

Odpieniacz Tunze 9004,

Grzałkę 200w,

Oświetlenie na start Aquael leddy slim link 36W,

Cyrkulator jvp 132 8000l/h,

20 kg skały Marco rock,

Bakterie Strachem stability (325ml),

Filtr do wody RODI (już zamontowany, woda czysciutka)

Sól aquaforest Sea Salt 7,5kg,

Jakieś podstawowe testy paskowe JBL 7w1 50 pasków.

Chce zacząć bardzo spokojnie na prostych koralach typu miękkie i LPS, z czasem pewnie jakiś błazenek wjedzie.

Moje pytania:

1. Wiem już, że oświetlenie LED 36W zapewne nie wystarczy nawet bez twardych korali, czytałem że przy ledach musi być conajmniej 0,4w/litr wody. Ta belka ma regulowane światło, ma program Marine, ale podejrzewam że za mało niebieskich diód na Actinic, planuje dokupić w najbliższym czasie jeszcze jedna belkę 36w actinic, też z Aquael'a-

Czy takie światło na niezbyt wymagające korale wystarczy?

Czy na samo dojrzewanie zbiornika na suchej skalę z bakteriami obecne oświetlenie bedzie wystarczające?

2. Czy dokupić drugi cyrkulator i je podkręcać, czy skoro jest jeden to na maksymalnej mocy uciagnie cyrkulację takiej ilości wody?

3. Planuje po pierwszym tygodniu dojrzewania dorzucić około 15kg żywego piasku, czy będę potrzebował jakieś dodatkowe siedliska bakterii?

4. Jak sobie radzicie z temperaturą w lato? Pani w sklepie morskim mi powiedziała, że najtańszą opcją na lato jeśli się na akwarium morskie jest założenie w domu klimatyzacji... Nie ukrywam, że jest do dla mnie lekko wygórowany koszt jako dodatek do akwarium.

5. Jakie pierwsze organizmy polecacie na start, tak żeby się nie zniechęcić?

6. Podobno są już jakieś bakterie, które się wlewa do świeżo zalanego zbiornika i po paru godzinach można wpuszczać ryby, ja planuję jednak iść normalnym trybem dojrzewania, bo nie chce żeby po jakimś czasie parametry zaczęły skakać, czy może przy suchej skale iść na skróty?

Proszę o sensowne odpowiedzi i wyrozumiałość, tak jak wspomniałem, jestem świeży i to moja pierwsza przygoda z akwarystyką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

Specem nie jestem, poniewaz dopiero przeszedlem dojrzewanie, ale juz cos moge podpowiedziec. Wg mnie, nie ma drog na skroty o czym przekonalo mnie kilka osob tutaj. Podstawa szybkiego dojrzewania jest woda RODI po zywicy 000ppm,regularne lanie bakterii, cierpliwosc i dobra cyrkulacja. Reszte zdziala natura. Ja osobiscie startowalem na zywej skale, pomimo glonow cieszyl mnie nawet wieloszczet chodzacy w nocy, asteriny przyklejone do szyb i TURBO ktore wsuwaly glony jak opetane :)

Druga sprawa, testy paskowe 7w1 sa malo dokladne. Zakup kropelkowe, na start wystarczy. 

Parametry i tak beda skakac. U mnie no3 bylo 10,potem 25,po 2tyg bylo juz 5 i dojrzewanie generalnie ma sie ku koncowi. Zycie jest, glonow nie ma, ladnie polipuja wszystkie

Zerknij na moj post, jak wygladala kostka 2mies temu, a jak teraz. Expertem nie jestem, ale bylem juz tam gdzie Ty dopiero idziesz :P

Sam bylem zrezygnowany kiedy zobaczylem 4cm nitki glonow pokryte cyjano i padające zycie ktore zniszczylem zlym zasoleniem... Byl moment ze nie widzialem przyszłości zbiornika, ale slowem klucz byla "cierpliwosc" ?

Z pomocą osob tutaj napewno dasz rade, ja dalem ?powodzonka :)

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bart1996 Dzięki za odpowiedź,

co do testów, niestety wiem, że paskowe są dalekie od realnych pomiarów, doczytałem o lepszych testach, niestety dopiero gdy te szły do mnie już w paczce, no nic, dokupie inne, dokładniejsze.

W takim razie nie będe dolewał bakterii które omijają cykl dojrzewania, tylko wleje seachem i poczekam cierpliwie, aż wszystkie negatywy wyjdą z akwa :) 

A co do reszty? Znajdzie się ktoś doświadczony, kto podzieli się wiedzą?

Oczywiście wszelką krytykę przyjmuję na klatę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. szkoda kasy na te lampy nic specjalnego i nadają se do mini akwariów 

2. jeden to za mało

3.opakowanie 9kg wystarczy spokojnie

4. jak nie masz oświetlenia z świetlówek nie powinno być zle wystarczy wentylator dmuchający na tafle wody 

5. korale miekkie krewetki , kraby bym odpuścił i jezowce

6. podobno sa ale jak by były takie super to chyba wszyscy by tego używali i dali by ta stówkę na bakterie byle nie czekać 1-3 miesięcy :D 

 

 

Odpieniacz Tunze 9004, - moze byc

Grzałkę 200w, ok 

Oświetlenie na start Aquael leddy slim link 36W,  ja bym zwrócił do sklepu - jedna bedzie za mało, ta firma ma spoko lampki ale do słodkowodnego  (teraz spojzałem ze ta lampa ma niby sterowanie przez apke ale pisza ze kiepskie moze lepiej z 2 zwykłe takie i bez sterowania ?

Cyrkulator jvp 132 8000l/h,  będzie mało ale na start możne byc

20 kg skały Marco rock, to taki beton trochę filtracja na tej skale słaba wiec jakieś media musisz dać albo panel do akwarium wkleić albo z 2 kaskady i siporaxy lub kulki maxpect 

Bakterie Strachem stability (325ml),

Filtr do wody RODI (już zamontowany, woda czysciutka) wode sprawdza sie miernikiem TDS

Sól aquaforest Sea Salt 7,5kg, - chyba kolorkami sie kierowałeś i cena :D dla mnie najgorsza sol a w dodatku do akwarii "fish only" radził bym zwrócić/ wymienić na inna 

Jakieś podstawowe testy paskowe JBL 7w1 50 pasków .- nieprzydatne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@azgar dziękuję za objaśnienie
Wczoraj zalałem akwarium solanką i bakteriami, ale jest jedna rzecz która mnie jeszcze ciekawi, po uruchomieniu odpieniacza od razu odpieniacz zaczął wydawać tyle piany że co 10 minut kubek jest pełny, czego to jest wina? Myślałem że skoro nie ma życia jeszcze to odpieniacz powinien dawać o wiele mniej piany.

Pzdr.a9a10fa4586c30a47b1f3dc2edb52785.jpg

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mkikla napisał:

@azgar dziękuję za objaśnienie emoji16.png
Wczoraj zalałem akwarium solanką i bakteriami, ale jest jedna rzecz która mnie jeszcze ciekawi, po uruchomieniu odpieniacza od razu odpieniacz zaczął wydawać tyle piany że co 10 minut kubek jest pełny, czego to jest wina? Myślałem że skoro nie ma życia jeszcze to odpieniacz powinien dawać o wiele mniej piany.

Pzdr.a9a10fa4586c30a47b1f3dc2edb52785.jpg

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

Wyreguluj go, mialem podobnie. Po 10m piana lala sie do akwa, powinna byc jakas regulacja

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bart1996 Jakaś jest, ale wolałem tego nie ruszać zanim się nie upewnię, że to przez niewyregulowanie, zaraz spróbuje to ogarnąć, dziękuję

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoj oprozniam mniej wiecej raz na 3-4dni,a mam go na minimum, na maximum kubek co kilkanaście minut ale to bardziej jest woda niż piana, teraz sama piana idzie i trochę zajmuje napelnienie kubka jak pisałem wyżej. U mnie przy dojrzewaniu napewno odpieniacz pomogl

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym na samym starcie wyłączył ten odpieniacz, ew. zdejmij kubek.

Startujesz na suchej skale, dozujesz bakterie a one lądują w kubku odpieniacza.

Ale to ja bym tak zrobił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Osmodeusz napisał:

Ja bym na samym starcie wyłączył ten odpieniacz, ew. zdejmij kubek.

Startujesz na suchej skale, dozujesz bakterie a one lądują w kubku odpieniacza.

Ale to ja bym tak zrobił ?

Ja bym posluchal, na zle mi to nie wyszło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym na samym starcie wyłączył ten odpieniacz, ew. zdejmij kubek.
Startujesz na suchej skale, dozujesz bakterie a one lądują w kubku odpieniacza.
Ale to ja bym tak zrobił 
Okej, a ile ma stać? Wczoraj na noc wystartowałem i do dziś do 13 nie działał, sam cyrkulator i światło chodziło, no ale koło 13 włączyłem bo myślałem że ma być.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie , nie masz życia to dozuj bakterie na start i czekaj. Odpieniacz może być a nie musi. 

Jak amoniak i NO2 będzie niewykrywalne to można pomyśleć o ślimakach i innym życiu

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

system jest zupełnie jałowy, więc albo zaczniesz stosować pożywkę dla bakterii, albo po ok. tygodniu dorzuć im pół kostki mrożonki bądź kawałek

krewetki koktajlowej. Bakterie również muszą się czymś żywić

Odpieniacz dołożyłbym do filtracji, przy widocznych już nadchodzących plagach, które oczywiście i Ciebie nie miną

To jedynie moja wizja, i nie namawiam

 

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie
W akwarium wreszcie zaczęło się coś dziać. Jakiś tydzień temu (po 3 tygodniach) zaczęło się pojawiać NO3 i NO2, zasolenie utrzymuje na około 1025, temp 25°C, bakterie seachen stability, start wg etykiety, teraz raz na ok 10 dni po 12,5 ml . Ciągle rośnie, NO3 - ok 200 a NO2 - 10+, poza skalą. Pod koniec tygodnia pokazały się pierwsze ogniska jakichś glonów, wygląda jakby ktoś po ostrym kebabie pomylił toaletę z moim akwarium Co to za glony?
Odpieniacz nadal nie wyrzuca z siebie nic tylko wodę.
Dziś zauważyłem na dolnej części skały jeszcze jakieś malutkie ognisko zielonego glona (dołączam zdjecie).
Moje pytanie, czy wszystko jest ok? Wszystko idzie tak jak powinno? Trzeba to jakoś wspomóc?
Jesteście w stanie określić kiedy +/- z akwarium znikną szkodliwe związki, złapie jakąś stabilizację i będę mógł wprowadzać pierwsze życie?

Pozdrawiam,
MK.ef4437c9f0b63986096ebb6c76fb3bcc.jpgc61051fa82066c986948e1d9a3385b16.jpge0f94ebf0112e0e456829abec5a6f52c.jpg074d606a43cad8fd811be159596d084c.jpg

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja to mam takie powiedzenie, że każdy akwarysta powinien kupować węgiel. Do akwarium jak do akwarium ale jedna garść do buzi żeby sraczki nie było. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. To nie jest hobby dla niecierpliwych. Moja kostka dojrzewa już 3 miesiąc i jak żona się pyta kiedy wpuszczę jakieś ryby to wyciągam woreczek węgla i jej wręczam. Obserwuj jak nie masz doświadczenia to mierz parametry i czas. Zbiornik zbiornikowi nierówny. Pozdrawiam

Edytowane przez romanxx2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Tylko, że mkikla pisał to w czerwcu ?, a swoją drogą ciekawe jak dziś wygląda jego zbiorniczek i czy ma sumpa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam:)

Tylko, że mkikla pisał to w czerwcu , a swoją drogą ciekawe jak dziś wygląda jego zbiorniczek i czy ma sumpa.

Pozdrawiam

Witam,

Sorry za czas odpowiedzi, ale nie widziałem, ze ktoś dodał nowe odpowiedzi. Po licznych wzlotach i upadkach w końcu odpukać od pół roku akwarium stoi i problemów z nim nie ma. Obstawa dwa chromisy, dwa nemo, pokolec królewski krewetka czyszcząca, krab pustelnik i magnifica. Korale 3 euphylie, Dunka którą kupiłem jak miała dwie glowki dziś ma 11, blastomussa wczoraj zauważyłem ze wypuściła dwie nowe glowki. Zoasy jakoś specjalnie nie chcą rosnąć, mam np rasta i kupiłem jak były dwie malutkie glowki i w moment wypuściły 4 nowe, ale się nie otwierają, albo otwierają niektóre do połowy. Sunny D grymasiły 2 tygodnie ostatnio wcale się nie otwierały, ostatnio zaczęły, galaxea, briareum, reszty nazw nie pamietam. Dołączam fotki. Miejsce na sumpa jest, komin jest przygotowany, muszę tylko zaprojektować sumpa i go uruchomić niebawem.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalkbc67f99fa7dcd7057457ead2414d8357.jpg

e4a3f102146e784fbb725dca5043ad7b.jpg

ba29c35f9c9db63ab73b8c943c9899ac.jpg

6a87d55705e0d6911419a3aa0864237d.jpg

5d9a2a0a956fbfdca1a81da905579825.jpg

754b0331f6bf872973c97d7d74cd67d2.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×