Skocz do zawartości
pio_t

Pierwsze 96l + kaskada + odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam z tej strony Piotrek z Lublina,  w końcu skompletowałem sprzęt i wystartowałem wspólnie z moją drugą lepszą połową pierwzą solankę :)

Za jakiś czas jak dojrzeje baniak będę szukał korali i rybek ( ktoś coś z lbn lub okolic ) ? 

 

Akwarium:

-96l 60x40x40  OptiWhite

Sprzęt:

- kaskada fzn 3 ( 500g matrixa bio, 50g węgla, (+/- 500g kulek maxspecta, wata) wata planowana zmiana co 2dni, kulki i matrix płukanie raz na miesiac co by sie nie zasyfiły, węgiel co 2 miesiace)

- odpieniacz Tunze 9004

- 2x falownik sun jvp 130

- oświetlenie 75W cree led gako ( pierwsze 2 tyg planuje świecić 4h dziennie, póżniej dolelowo )

Skała, piach, woda :

- 18kg NATURES OCEAN sucha ( płukana kilka dni ( strasznie się z niej sypało )

- 9kg NATURES OCEAN piasek żywy około 2cm

- sól instant ocean póki co 1,024

-temp 25C

 

 

 

Na start poleciały bakterie i kostka solowca, wczoraj zalewane dzisiaj woda juz klarowna, aparat niestety nie odzwierciedla kolorów jest dużo jaśniej i przejżyściej.

Mile widziane podpowiedzi i sugestie :) pozdrawiam

 

akwa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te falowniki mają moc 4000l/h? Faktycznie tak mocno wieją? Jest tam jakąś regulacja mocy ? Tak pytam bo tani nawet sprzecior. Jak się sprawuje? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2020 o 19:38, DonSelf8 napisał:

Te falowniki mają moc 4000l/h? Faktycznie tak mocno wieją? Jest tam jakąś regulacja mocy ? Tak pytam bo tani nawet sprzecior. Jak się sprawuje? 

W teorii mają 2000/4000, jak jest tego Ci nie powiem bo nie mam odniesienia do czegoś innego, jak dla mnie dobrze mielą i w zupełności powinny wystarczyć.

Regulacja jakaś jest jednak nie wiele zmienia? Jak dla mnie są dosyć ciche, uchwyty dobrze trzymają, póki co jestem w pełni zadowolony - zobaczymy jeszcze jak z żywotnością ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, pio_t napisał:

W teorii mają 2000/4000, jak jest tego Ci nie powiem bo nie mam odniesienia do czegoś innego, jak dla mnie dobrze mielą i w zupełności powinny wystarczyć.

Regulacja jakaś jest jednak nie wiele zmienia? Jak dla mnie są dosyć ciche, uchwyty dobrze trzymają, póki co jestem w pełni zadowolony - zobaczymy jeszcze jak z żywotnością ;)

Wieją za mocno... Mi w kostce 180l robiły zadymę. Nie widzisz tego jeszcze bo nie masz korali. Po za tym ośki rdzewieją co też może ci się odbić na jakości wody. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Pawku napisał:

Wieją za mocno... Mi w kostce 180l robiły zadymę. Nie widzisz tego jeszcze bo nie masz korali. Po za tym ośki rdzewieją co też może ci się odbić na jakości wody. 

 

Co do rdzewienia to ponoć poprzednia wersja miała ten problem w tej pozwolę sobie zacytować ,,posiada oś z spieku metali nierdzewnych z tytanem, umożliwiając pracę pompy w wodzie morskiej" no chyba że oszukują....? - jeśli tak to będę reklamował.

Co do siły, to fakt nie mam jeszcze korali, ale się nie zgodzę..... nie wiem czy miałeś okazję podziwiać korale w naturze na żywo - jeśli nie to polecam ;) 

A jeśli racja będzie po Twojej stronie to poddam je niewielkiej przeróbce i je zdławię :) wszelkie zmiany będę opisywał na bieżąco .  

Edytowane przez pio_t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witaj @pio_t

masz dokładnie taką kosteczkę jak moja :yes:

jak tam wcisnąłeś tyle skały i piasku?:blink:

u mnie hulają dwa cyrkulatory SICCE 2000l każdy, i nie narzekam - jestem zdania że woda w morskim ma zap.... no jak na rafie

także, teraz spokojnie przez dojrzewanie i cierpliwości

 

taka uwaga :excl:

wsypałeś piasek, a skałę położyłeś na nim? i kolejne tak na sobie?

czy pokleiłeś tą konstrukcję

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, pio_t napisał:

Co do rdzewienia to ponoć poprzednia wersja miała ten problem w tej pozwolę sobie zacytować ,,posiada oś z spieku metali nierdzewnych z tytanem, umożliwiając pracę pompy w wodzie morskiej" no chyba że oszukują....? - jeśli tak to będę reklamował.

Co do siły, to fakt nie mam jeszcze korali, ale się nie zgodzę..... nie wiem czy miałeś okazję podziwiać korale w naturze na żywo - jeśli nie to polecam ;) 

A jeśli racja będzie po Twojej stronie to poddam je niewielkiej przeróbce i je zdławię :) wszelkie zmiany będę opisywał na bieżąco .  

Z ośka sprawdzisz z czasem 

Co do siły cyrkulacji zobaczymy jak życie włożysz. Nie ma co porównywać natury z akwarium i cyrkulatorem. Niestety nie miałem jeszcze okazji widzieć rady na żywo w naturalnym środowisku. Jednak miałem w akwarium różne cyrkulatory i różne korale. Jeśli chcesz spsy to jak najbardziej niech dmucha ile sił. Jeśli lpsy to sorry ale są przynajmniej 2x za mocne. 

 

Zresztą co tu dyskutować. Przekonasz się miejmy nadzieję za nie długo ?

Powodzenia życzę 

7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

@pio_t

u mnie hulają dwa cyrkulatory SICCE 2000l każdy, i nie narzekam - jestem zdania że woda w morskim ma zap.... no jak na rafie

 

 

Te SICCE są mało wydajne. Mam jednego który miesza mi wodę na podmiany najsłabszy jvp 100 czy jakoś tak który ma przepływ coś ok 2tys/l bije na głowę tego. Więc nie am co do końca porównywać tego SICCE do jvp 130.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Osmodeusz napisał:

 

masz dokładnie taką kosteczkę jak moja :yes:

jak tam wcisnąłeś tyle skały i piasku?:blink:

 

taka uwaga :excl:

wsypałeś piasek, a skałę położyłeś na nim? i kolejne tak na sobie?

czy pokleiłeś tą konstrukcję

To nie kosteczka :) 60x40x40

Tak z racji tego że dobrze opłukałem skałę przed wsadzeniem i nie sypało z niej już nic, najpierw poleciał piach potem skała, żeby było stabilniej.

Nic nie kleiłem, bo w przyszłości na pewno będę chciał przenieść zbiornik ( przeprowadzka ) niby wszystko jest w miarę stabilne wiadomo sklejone to sklejone..

 

3 godziny temu, Pawku napisał:

Z ośka sprawdzisz z czasem 

Zresztą co tu dyskutować. Przekonasz się miejmy nadzieję za nie długo ?

 

Dokładnie czas wszystko pokażę tak jak pisałem wcześniej nie upieram się przy swoim ;)

 

 

p.s 5 dzień: oznak dojrzewania brak - testów nie robiłem bo uważam że nie ma po co - za wcześnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To zwierzaki kopiące typu np. babki, sobie daruj bo może być „bach”?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Osmodeusz napisał:

To zwierzaki kopiące typu np. babki, sobie daruj bo może być „bach”?

Babki nie planuję, czytałem że można samemu np przy podmiance zruszyć trochę piach....

Dzisiaj przeżyłem lekki szok mianowicie woda po żywicy pokazała mi 0,06.... myślałem że starczy na dłużej ( około 0,5l żywicy) starczyło jej na jakieś 150l wody, być może żle oczyściłem prefiltry i troche szybciej się zużyła... ciężko powiedzieć.

Kranówka pokazuje 380 po filtrach pokazuje 010 po żywicy niestety  aż 006  :( trzeba zamówić nie ma wyjścia....

Tak na marginesie są ludzie którzy dolewają kranówkę i ich akwaria żyją...czy woda w zakresie do 001 - 010 może narobić kłopotów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, pio_t napisał:

To nie kosteczka :) 60x40x40

przepraszam, rzeczywiście prostopadłościan :blush:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

10 dzień od zalania w w między czasie pojawiło się NH4 dzisiaj zrobiłem test na NO2 które wykazało 0,20.

Także chyba coś się ruszyło, teraz cierpliwie trzeba czekać na No2=0 ciekawe ile to zajmie :) ? no i żeby no3 było jakieś sensowne...

Co do oznak dojrzewania póki co brak, woda nie mętnieje / brak wszelakich plag....  mam nadzieję, że tak pozostanie na wieki :D albo to cisza przed burzą... czas pokażę ;)

Myślę że kolejny test zrobię z ciekawości za 3 dni żeby zobaczyć czy No2 rośnie czy też już spada.

 

Jest dużo szkół na temat tego co wsadzać pierwsze i kiedy napewno cykl musi się zamknąć no właśnie i co wtedy, próbować jakieś korale czy może błazenka..... 

 

14 dzień zrobiłem koronę dla przyszłych skoczków :)  no2 podniosło się do 0,80.

 

Edytowane przez pio_t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 dzień coś się pojawiło czyżby dino ? ( jest też na piasku... pod szczoteczką schodzi - czyścić ogniska czy zostawić naturze ? ;) 

 

glon.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

Tez bylem taki zapalony i czyscilem kazdy shit szczoteczka bo myslalem ze to wyplewie.

Zostaw, niech natura zdziala swoje. Sam sie o tym przekonałem :)

P. S. 

Gdybym mial wszystko szczoteczka czyscic co miałem u siebie to nawet druciak by nie ogarnal ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 dzień od zalania.... okrzemki ustąpiły z glonów zielonych pojawiło się dosłownie tylko kilka kropeczek na skale i nic więcej...

nh4 = 0

nh2 = 0

nh3 = 1

po4 = 0  (niewykrywalne dla saliferta )

ph = 8

 

Jak myślicie można już powoli wsadzać korale? Myślałem żeby na początku zarybić 2 błazenkami żeby trochę ożywić zbiornik i póżniej dać korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po niecałych 4 miesiącach wygląda to tak

No3 = 0

Po4 = 0 (salifert)

Kh = 7,2

Ca = 420

Mg = 1430 

 

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No i pięknie, swoją drogą jak to robicie że macie tak ładnie czyściutko ??

Zer bym unikał, ogólnie bardzo fajne szkiełko 

 

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat po czyszczeniu i podmiance :) 

Zera same wyszły nie używam żadnych zbijaczy.

Nie wiem z czego to wynika ludzie walczą żeby zbić mają po 20 No3 itp, a u mnie samo z siebie tak nisko.

Podejrzewam, że być może jest to spowodowane rzucaną małą ilością pokarmu ? 0,5 kostki solowca/lasonogów oraz 0,5 kostki planktonu dziennie, jedzenie oczywiście wypłukane w RO.

Raz na tydzień sypnę trochę płatków lub granulek (stąd tak niskie Po4) ? 

Odpieniacz mam ustawiony na suchą piankę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×