Skocz do zawartości
IceBreen

Oświetlenie do akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, danielj napisał:

Co do K

Co do Kelvinónów polecam poczytać :   https://reefs.com/magazine/the-best-lamp-is/#h1

 

Gdy będę w domu, a kiedy to nie wiem, zrobię na pewno. Oczywiście, że nie świeci samo HQI, to mieszanka Swiatła HQI z T5 Blue plus. Żarnik Phoenix 6500K 250W + ATI blue plus. Pisałaś o twardych koralowcach? Masz twarde, poszukaj sobie na Reef central tam większość zbiorników przed 2015 rokiem była prowadzona na HQI =T5 i właśnie żarniki 6500-10000K dawały piękne przyrosty, zaś T5 aktyniczne dawało się dla koloru.

 

Jeśli chodzi o favitesa, wtedy męczyły go ślimaki osiadłe, problem już załatwiony dość dawno.

 

Ano właśnie, wszystko się zgadza, tylko mowa jest specyficznie o acroporach i 6500K, o tym dokładnie pisałam. Czytałam już dawno temu większość znanych forów w US, i faktycznie pisali o phenixach ale zauważ, że nikt nie pisał o sukcesach w hodowli acropor przy samym 6500K. Ludzie zawsze pisali o ciepłęj barwie hqi 6500k i "sikowatym" kolorze wody. WIele osób opisywało swoje doświadczenia na podstawie łączenia barw z innych źródeł razem z hqi i to dawało efekt przy acroporach. Oczywiście nie podważam aspektu wzrostu koralowców pod HQI ogółem. Jest to super skoncentrowane mega mocne światło, które daje moje ulubione bliki w wodzie. Zresztą "rzuciłeś" 6500 i napisałeś ogólnie koralowce :). Ja dodałam sps w szczególności acropory i w tym tkwi cała dyskusja:).

 

Fakt, jestem czepialska może to przez obecną sytuację ale nie lubię jak w temacie omija się cel rozmowy i szczegóły a tu chodzi właśnie o  " Hmmm na jakiej podstawie tak uważasz? Czy to jakieś potwierdzone dane, bo moje korale o tym nie wiedzą i rosną od lat :)  wcześniej pod żarnikami 6500K, później 10000K. "

Faktem jest, że spsy wcale nie są u mnie wyjątkiem. Na zdjęciu nie widać całego zbiornika z lpsami i miękasami. Odpowiednia moc i barwa światła robi różnicę.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2020 o 15:39, AniaWol napisał:

Przy 8000k to kolega może co najwyżej glony hodować i to też z marnym rezultatem. 

Nie wiem też o jakich koralowcach marzysz :). Jednak, jeśli chcesz mieć lpsy i spsy to między 14-20000K. Więc albo słodko albo słono, nic pomiędzy.

Oj chyba nie o akroporach pisałaś. Poza tym, nawet w lampach led np. w Radionach używa się diód, jak to oni piszą: biała ciepła, czyli ok 6500K.

Znalazłem coś starego pod samym żarnikiem, to chyba był 2008 rok :)1480733350_007(2).thumb.JPG.1225c1dc196f2ae45bb68ea1f52bc1db.JPG016.thumb.JPG.88bbfaad777fd469920a14479cd323fd.JPG

253.JPG

084.JPG

20 minut temu, AniaWol napisał:

Ano właśnie, wszystko się zgadza, tylko mowa jest specyficznie o acroporach i 6500K, o tym dokładnie pisałam. Czytałam już dawno temu większość znanych forów w US, i faktycznie pisali o phenixach ale zauważ, że nikt nie pisał o sukcesach w hodowli acropor przy samym 6500K. Ludzie zawsze pisali o ciepłęj barwie hqi 6500k i "sikowatym" kolorze wody. WIele osób opisywało swoje doświadczenia na podstawie łączenia barw z innych źródeł razem z hqi i to dawało efekt przy acroporach. Oczywiście nie podważam aspektu wzrostu koralowców pod HQI ogółem. Jest to super skoncentrowane mega mocne światło, które daje moje ulubione bliki w wodzie. Zresztą "rzuciłeś" 6500 i napisałeś ogólnie koralowce :). Ja dodałam sps w szczególności acropory i w tym tkwi cała dyskusja:).

Ja też  koledze radziłem do tego 8000K dołożyć np. ATI blue plus.  Ciepłe światło daje nam przyrosty, niestety kolor dla oka jest delikatnie mówiąc mało atrakcyjny, dlatego dokładamy te aktyniki i wyższe temp. barwowe. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, danielj napisał:

Co do K

Co do Kelvinónów polecam poczytać :   https://reefs.com/magazine/the-best-lamp-is/#h1

 

Gdy będę w domu, a kiedy to nie wiem, zrobię na pewno. Oczywiście, że nie świeci samo HQI, to mieszanka Swiatła HQI z T5 Blue plus. Żarnik Phoenix 6500K 250W + ATI blue plus. Pisałaś o twardych koralowcach? Masz twarde, poszukaj sobie na Reef central tam większość zbiorników przed 2015 rokiem była prowadzona na HQI =T5 i właśnie żarniki 6500-10000K dawały piękne przyrosty, zaś T5 aktyniczne dawało się dla koloru.

 

Jeśli chodzi o favitesa, wtedy męczyły go ślimaki osiadłe, problem już załatwiony dość dawno.

 

"However, we should remember that these results are from experiments with a single species collected from a specific depth and geographical location. This information may, or may not, be applicable to other corals. Clearly, more research is needed, but this does not lessen the importance of these researchers’ results. " Szkoda:)

Ciekawe i raczej oczywiste info o czerwonym świetle "The red light theory" na teamt bleaching coral.

I teraz najlepsze na koniec:). Zwróć proszę uwagę na wynik eksperymentu autora artykułu :), mowa jest o czarcie z wykresem w kelvinach i przyrostach adekwatnych do kalwinów.

 

 

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W końcu się coś dzieje, na forum - trzeba było zarazy jakiejś żeby fajne dyskusje powstały:good2:

miło się czyta, bo ja akurat to z oświetlenia ciemny jestem / zresztą po baniaku widać:woot:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, danielj napisał:

Oj chyba nie o akroporach pisałaś. Poza tym, nawet w lampach led np. w Radionach używa się diód, jak to oni piszą: biała ciepła, czyli ok 6500K.

Znalazłem coś starego pod samym żarnikiem, to chyba był 2008 rok :)

Apropo "Oj chyba nie o akroporach pisałaś" lol, poczytaj naszą dyskusję parę wątków niżej w takim razie :)?

 

Tak zgadzam się z tobą:)? ale mowa była wyłącznie o 6500K więc nie uciekaj się do mieszania kontekstu dyskusji. To że łączenie barwy daje najlepsze efekty jest oczywiste. Ale radionem nie świecisz samą barwą 6500K więc co jak co ale takiej ciemnoty to ja nie przyjmuję lol.

 

 

Cytat

253.JPG

084.JPG

Ja też  koledze radziłem do tego 8000K dołożyć np. ATI blue plus.  Ciepłe światło daje nam przyrosty, niestety kolor dla oka jest delikatnie mówiąc mało atrakcyjny, dlatego dokładamy te aktyniki i wyższe temp. barwowe. 

 

lol, poczytaj naszą dyskusję parę wątków niżej w takim razie :)?

 

IMG_5439.jpg

 

mój ogródek. ☺️

Edytowane przez AniaWol
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

In addition, we should also note that Kelvin ratings are a poor indicator of true spectral quality – that is, it is a mistake to judge the ‘warmness’ or ‘coolness’ of a lamp when Kelvin is based on measurements made of lamps possessing ‘spiky’ line spectra such as mercury vapor or metal halides.

 

Według mnie to jest clou tego artykułu :)

 

A korale masz śliczne, obserwuję zdjęcia które zamieszczasz, choć wolę je oglądać w białym świetle :) Ta lamellosa u mnie inaczej całkiem wygląda, a monti pod żarnikiem i dwoma świetlówkami wyglądają tak 

20191009_170112.jpg

Edytowane przez danielj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, danielj napisał:

In addition, we should also note that Kelvin ratings are a poor indicator of true spectral quality – that is, it is a mistake to judge the ‘warmness’ or ‘coolness’ of a lamp when Kelvin is based on measurements made of lamps possessing ‘spiky’ line spectra such as mercury vapor or metal halides.

 

Według mnie to jest clou tego artykułu :)

 

A korale masz śliczne, obserwuję zdjęcia które zamieszczasz, choć wolę je oglądać w białym świetle :)

Pisze się  "Clue". Po drugie i najważniejsze to że clue artykułu jest przenikalność światła ciepłego i zimnego z uwzględnieniem spektrum przenikalności kelwinów vs HQI która oczywiście jest słupem światła w porównaniu z t5 na przykład.

 

In addition, we should also note that Kelvin ratings are a poor indicator of true spectral quality – that is, it is a mistake to judge the ‘warmness’ or ‘coolness’ of a lamp when Kelvin is based on measurements made of lamps possessing ‘spiky’ line spectra such as mercury vapor or metal halides

 

"However, we should remember that these results are from experiments with a single species collected from a specific depth and geographical location. This information may, or may not, be applicable to other corals. Clearly, more research is needed, but this does not lessen the importance of these researchers’ results. " Super by było zobaczyć więcej badań na ten temat.

 

Dziękuję za uwagę i życzę Wszystkim dobrej nocy.

 

11 minut temu, danielj napisał:

In addition, we should also note that Kelvin ratings are a poor indicator of true spectral quality – that is, it is a mistake to judge the ‘warmness’ or ‘coolness’ of a lamp when Kelvin is based on measurements made of lamps possessing ‘spiky’ line spectra such as mercury vapor or metal halides.

 

Według mnie to jest clou tego artykułu :)

 

A korale masz śliczne, obserwuję zdjęcia które zamieszczasz, choć wolę je oglądać w białym świetle :)

Twoje zwierzaki też są niczego sobie?, Szczególną uwagę zwróciła fotka fioletowo-żółtego zwierzaka. Napisz proszę co to za gatunek.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, AniaWol napisał:

"However, we should remember that these results are from experiments with a single species collected from a specific depth and geographical location. This information may, or may not, be applicable to other corals. Clearly, more research is needed, but this does not lessen the importance of these researchers’ results. " Szkoda:)

Ciekawe i raczej oczywiste info o czerwonym świetle "The red light theory" na teamt bleaching coral.

I teraz najlepsze na koniec:). Zwróć proszę uwagę na wynik eksperymentu autora artykułu :), mowa jest o czarcie z wykresem w kelvinach i przyrostach adekwatnych do kalwinów.

 

 

 

 

Ależ to raczej norma, badania wykonuje się raczej na jednym, maksymalnie kilku gatunkach, na całej populacji danego obszaru cieżko byłoby to zrobić. Zauważ jednak, że: "but this does not lessen the importance of these researchers’ results. "

8 minut temu, AniaWol napisał:

Pisze się  "Clue".

 Szczególną uwagę zwróciła fotka fioletowo-żółtego zwierzaka. Napisz proszę co to za gatunek.

https://sjp.pwn.pl/sjp/clou;2449534.html  Polecam słownik :P  A na zdjęciu jest strzykwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, danielj napisał:

Ależ to raczej norma, badania wykonuje się raczej na jednym, maksymalnie kilku gatunkach, na całej populacji danego obszaru cieżko byłoby to zrobić. Zauważ jednak, że: "but this does not lessen the importance of these researchers’ results. "

https://sjp.pwn.pl/sjp/clou;2449534.html  Polecam słownik :P  A na zdjęciu jest strzykwa.

Clue to ja cały czas tobie dawałam LOL a strzykwa jest śliczna.

LOL a to dobry tekst, bo co miał niby innego napisać hihi "but this does not lessen the importance of these researchers’ results."

W końcu udało się komuś mnie rozruszać.

Dobrej nocy.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie chcę śmiecić w wątku, ani spierać się o oświetlenie ale ...

to były czasy na tym forum, działo się coś hmm

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×