Skocz do zawartości
IceBreen

Oświetlenie do akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Jestem początkującym "akwarystą" i chciałbym założyć akwarium typowo morskie a nie tak jak do tej pory słonawowodne. 

Mam akwarium 100l i chce z niego zrobić solniczke. Wszystko super z niczym nie mam problemu tylko z wyborem oświetlenia a bardziej tak 

Jeżeli są mało wymagające korale pod kontekstem światła to proszę napisać. 

O i jeszcze jedno korale jakiekolwiek mogą żyć w barwie 8000k lub coś około? 

Pewnie po moich głupich pytaniach widać że na temat oświetlenie totalnie nic praktycznie nie wiem. 

Z góry dziękuję za odpowiedź. ???

Edytowane przez IceBreen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, IceBreen napisał:

Dzień dobry

Jestem początkującym "akwarystą" i chciałbym założyć akwarium typowo morskie a nie tak jak do tej pory słonawowodne. 

Mam akwarium 100l i chce z niego zrobić solniczke. Wszystko super z niczym nie mam problemu tylko z wyborem oświetlenia a bardziej tak 

Jeżeli są mało wymagające korale pod kontekstem światła to proszę napisać. 

O i jeszcze jedno korale jakiekolwiek mogą żyć w barwie 8000k lub coś około? 

Pewnie po moich głupich pytaniach widać że na temat oświetlenie totalnie nic praktycznie nie wiem. 

Z góry dziękuję za odpowiedź. ???

Przy 8000k to kolega może co najwyżej glony hodować i to też z marnym rezultatem. 

Nie wiem też o jakich koralowcach marzysz :). Jednak, jeśli chcesz mieć lpsy i spsy to między 14-20000K. Więc albo słodko albo słono, nic pomiędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, AniaWol napisał:

Przy 8000k to kolega może co najwyżej glony hodować i to też z marnym rezultatem. 

Nie wiem też o jakich koralowcach marzysz :). Jednak, jeśli chcesz mieć lpsy i spsy to między 14-20000K. Więc albo słodko albo słono, nic pomiędzy.

Ania nie jestem pewny ale przypadkiem w lampach do morskiego nie montuję się diod o barwie 8000K? Po zmieszaniu z innymi barwami daje nam światło właśnie 14-20000k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta... a u mnie te glony nie rosły przy żarnikach HQI 6500K, za to korale pięknie rosły... 

Napisz co to za źródło światła  ma te 8000K. Belka Led? Czy może świetlówki T5? 

Możesz zastosować jakąś chińską lampę Led, koszt nie duży, a potencjometrami ustawisz sobie odpowiednią barwę. 

Możesz też do tych 8000K dołożyć np 3x24W w T5 np. ATI Blue Plus. Powinno ładie wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie właśnie co kryje się pod tym 8000K :rolleyes:

jeśli masz jakąś belkę pod T5, to jesteś w domu - i nie za wiele kombinowania zostało, oczywiście musisz się określić co byś sobie życzył pod tym światełkiem trzymać

np. dla NP możesz się obyć bez światła:P

Jeśli znów takiej belki nie posiadasz, to koszt zakupu prostej chinki LED - będzie na pewno niższy, niż zakup rur T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Pawku napisał:

Ania nie jestem pewny ale przypadkiem w lampach do morskiego nie montuję się diod o barwie 8000K? Po zmieszaniu z innymi barwami daje nam światło właśnie 14-20000k

W których dokładnie lampach Pawku :)? Jeśli masz na myśli produkty tym bardziej ledowe z alli to powodzenia życzę w przyrostach spsów lol.

Kolega napisał :" O i jeszcze jedno korale jakiekolwiek mogą żyć w barwie 8000k lub coś około?  ". W coś około 8000k na pewno spsa nie utrzymasz. Więc albo dociągniecie do tych 14000k albo nie ma dyskusji o twardych koralowcach. Ja uparłam się na spsy i lpsy ale kolega zdecydowanie w swoim zapytanie nie celuje w twarde koralowce. Słusznie, nie każdy musi lubić i mieć spsy czy lpsy. Czyli cały czas kręcimy się w okolicach 8000k i pojęciach "jakiekolwiek" i "coś około". :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, AniaWol napisał:

W których dokładnie lampach Pawku :)? Jeśli masz na myśli produkty tym bardziej ledowe z alli to powodzenia życzę w przyrostach spsów lol.

Kolega napisał :" O i jeszcze jedno korale jakiekolwiek mogą żyć w barwie 8000k lub coś około?  ". W coś około 8000k na pewno spsa nie utrzymasz. Więc albo dociągniecie do tych 14000k albo nie ma dyskusji o twardych koralowcach. Ja uparłam się na spsy i lpsy ale kolega zdecydowanie w swoim zapytanie nie celuje w twarde koralowce. Słusznie, nie każdy musi lubić i mieć spsy czy lpsy. Czyli cały czas kręcimy się w okolicach 8000k i pojęciach "jakiekolwiek" i "coś około". :)

 

W Zetlight napewno montuja taka barwę ? niby Chińczyk ale już taki Huawei wśród lamp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa a później widać na giełdach jak ludzie sprzedają te Huaweie wsród innych chińczyków lol.

 

Zasadnicze pytanie to jaki efekt końcowy chce autor uzyskać, czyli jakie koralowce chce hodować w akwarium. Rozmowa na zasadzie 8k czy 14 nie ma sensu a tym bardziej dyskusja na temat huaweia lol. Innymi słowy dopóki nie padnie dokładnie doprecyzowany kierunek życia jakie ma być w zbiorniku to rozmowa będzie wyglądała "jakiekolwiek" i "coś około" z przewagą "coś około" ?

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, AniaWol napisał:

Taaa a później widać na giełdach jak ludzie sprzedają te Huaweie wsród innych chińczyków lol

Ja na swojej przed dołożeniem t5 nie miałem przyrostow sps-ów ale lps rosły przyzwoicie. Tak jak wspomniałem wydaje mi się że chodzi o pomieszanie barw. Najlepiej jak by autor wypowiedział się co ma za lampę czy Led czy t5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Pawku napisał:

Ja na swojej przed dołożeniem t5 nie miałem przyrostow sps-ów ale lps rosły przyzwoicie.

Pokaż te przyrosty z pod tej lampy, z przed i po dołożeniu T5

bo to ciekawe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Osmodeusz napisał:

Pokaż te przyrosty z pod tej lampy, z przed i po dołożeniu T5

bo to ciekawe 

Daruj sobie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, AniaWol napisał:

W coś około 8000k na pewno spsa nie utrzymasz. Więc albo dociągniecie do tych 14000k albo nie ma dyskusji o twardych koralowcach.

Hmmm na jakiej podstawie tak uważasz? Czy to jakieś potwierdzone dane, bo moje korale o tym nie wiedzą i rosną od lat :)  wcześniej pod żarnikami 6500K, później 10000K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, danielj napisał:

Hmmm na jakiej podstawie tak uważasz? Czy to jakieś potwierdzone dane, bo moje korale o tym nie wiedzą i rosną od lat :)  wcześniej pod żarnikami 6500K, później 10000K.

hmmm. ciągle piszesz moje korale, bo wiesz korale to są w sklepie z biżuterią a koralowce w morzach, oceanach i naszych akwariach. Przeczytaj dokładnie od początku wszystkie moje posty w tym temacie a następnie napisz jakie twarde koralowce rosną u Ciebie pod 6500k. Najlepiej gdybyś załączył fotkę swojego zbiornika z tymi koralowcami, chętnie nauczę się czegoś nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@AniaWol ja się na SPS nie znam, więc tu z Wami nie po konwersuje? Ale mam wrażenie, że rozmowa rozbija się między dwa źródła światła.

@danielj mówi o HQI, Ty natomiast o T5 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Osmodeusz napisał:

@AniaWol ja się na SPS nie znam, więc tu z Wami nie po konwersuje? Ale mam wrażenie, że rozmowa rozbija się między dwa źródła światła.

@danielj mówi o HQI, Ty natomiast o T5 ?

Temperatura barwowa światła to temperatura barwowa światła, Kelvin jest kelvin. W hqi masz MOC w watach większą jak to w żarniku niżeli w jarzeniówce t5, Kelviny są niezmienne.  Jak chcemy mówić o ledach to warto powiedzieć o lumenach. Przy założeniu żółtawej barwy światła oscylującej w granicach 6500k twierdzę, że nie będziesz miał soczystych lasów acropor czy montipor. Kolega danielj twierdzi inaczej, więc chętnie to zobaczę na własne oczka :). Chyba, że doczytał moje wpisy w tym temacie powyżej i w końcu powie nam wszystkim a najlepiej pokaże zdjęcie rosnących spsów pod temperaturą barwy 6500K. 

PS. Nie jestem i nie uważam się za żadną specjalistkę ani w spsach ani w oświetleniu. Jednak jeśli to jest moje hobby to lubię trochę wiedzieć na jego temat. Człowiek uczy się non stop czegoś nowego ale pewne rzeczy są niezmienne a fizyki i biologii nie oszukasz.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20190827_153503.thumb.jpg.81c0bd2c79fe7eb5d5c15f9a3c68568e.jpg20190806_184828.thumb.jpg.96d89ef5e189dd31316efb2926a47608.jpg20190721_152116.thumb.jpg.ed005623f9d9f01610f8889e3643e507.jpgProszę , takie sobie rosną, więcej nie wchodzi.

 

20190914_112520.jpg

20191109_175203.jpg

2 godziny temu, AniaWol napisał:

hmmm. ciągle piszesz moje korale, bo wiesz korale to są w sklepie z biżuterią a koralowce w morzach, oceanach i naszych akwariach. Przeczytaj dokładnie od początku wszystkie moje posty w tym temacie a następnie napisz jakie twarde koralowce rosną u Ciebie pod 6500k. Najlepiej gdybyś załączył fotkę swojego zbiornika z tymi koralowcami, chętnie nauczę się czegoś nowego.

Usiłujesz zdeprecjonować mojego posta chwytając za słówka, za stary jestem na to by mnie takie słowa ruszały. Jeszcze raz proszę o dowody, że pod żarnikami 6500K twarde koralowce nie rosną. Masz  zdjęcia moich korali pod takimi żarnikami. Gdy zaczynałem z akwarystyką morską używało się właśnie takiego światła i nie trzeba było ledów i filtrów na aparat by korale były kolorowe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz :), to że jestem kobietą nie świadczy, że jestem daltonistką :). Zdjęcia które pokazałeś nijak się mają do 6500k. A nas interesują w tej dyskusji acropory:), które jeśli są z twojego zbiornika na 2 ostatnich zdjęciach to na pewno nie jest to barwa światła 6500K :).

Powiedz tak szczerze, bo na podstawie tych zdjęć ewidentnie widać, że nie rozmawiamy o 6500K i nie koniecznie o samym hqi również. Pokaż mi zdjęcie całego zbiornika z wiszącą nad nim lampą HQI only z żarnikami 6500K only.

 

Swoją drogą śliczne zwierzaki na fotkach. Chyba favites na pierwszym zdjęciu trochę choruje, w każdym razie coś mu dolega. Postaram się załączyć mojego favitesa.

PS. Na szybko, wybacz za jakość zdjęcia z favitesem ale jest skitrany w samym koncie za euphylliami.

 

 

IMG_5435.jpg

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do K

2 godziny temu, AniaWol napisał:

Temperatura barwowa światła to temperatura barwowa światła, Kelvin jest kelvin. W hqi masz MOC w watach większą jak to w żarniku niżeli w jarzeniówce t5, Kelviny są niezmienne.  Jak chcemy mówić o ledach to warto powiedzieć o lumenach. Przy założeniu żółtawej barwy światła oscylującej w granicach 6500k twierdzę, że nie będziesz miał soczystych lasów acropor czy montipor. Kolega danielj twierdzi inaczej, więc chętnie to zobaczę na własne oczka :). Chyba, że doczytał moje wpisy w tym temacie powyżej i w końcu powie nam wszystkim a najlepiej pokaże zdjęcie rosnących spsów pod temperaturą barwy 6500K. 

PS. Nie jestem i nie uważam się za żadną specjalistkę ani w spsach ani w oświetleniu. Jednak jeśli to jest moje hobby to lubię trochę wiedzieć na jego temat. Człowiek uczy się non stop czegoś nowego ale pewne rzeczy są niezmienne a fizyki i biologii nie oszukasz.

Co do Kelvinónów polecam poczytać :   https://reefs.com/magazine/the-best-lamp-is/#h1

 

Gdy będę w domu, a kiedy to nie wiem, zrobię na pewno. Oczywiście, że nie świeci samo HQI, to mieszanka Swiatła HQI z T5 Blue plus. Żarnik Phoenix 6500K 250W + ATI blue plus. Pisałaś o twardych koralowcach? Masz twarde, poszukaj sobie na Reef central tam większość zbiorników przed 2015 rokiem była prowadzona na HQI =T5 i właśnie żarniki 6500-10000K dawały piękne przyrosty, zaś T5 aktyniczne dawało się dla koloru.

 

Jeśli chodzi o favitesa, wtedy męczyły go ślimaki osiadłe, problem już załatwiony dość dawno.

 

Edytowane przez danielj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×