Skocz do zawartości
Bart1996

Aquael kostka 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
6 minut temu, Bart1996 napisał:

Gdzieś tam ktoś kiedyś walczył z cyjano i pisane było że bakterie lane podczas cyjano pobudzają je jeszcze. 

Z tą teorią szczerze mówiąc spotykam się po raz pierwszy.
Ale teorie coraz ciekawsze na forach się pojawiają więc...

no ciekawa 😁
zawsze mi się wydawało, że bakterie również stanowią konkurencje „pokarmową” dla np. takich plag ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O i by się zgadzało 😁

cyt. Dlatego w optymalnych warunkach, kiedy w akwarium mamy silną mikrofaunę i florę bakteryjną nie staje się gatunkiem dominującym. Wystarczy jednak, gdy na skutek zaburzeń w stabilnym rytmie akwarium, następuje regresja bakterii czy mikrofauny, aby cyjano wykorzystało nadarzającą się okazję…

Co może spowodować takie zaburzenie? Właściwie wszystko: przerwa zasilaniu, skok temperatury, nadmiar DOC i  DOM (dissolved organic carbon, dead organic matter) – przedawkowanie wódki, przedawkowanie suplementów, zmiana piasku, choroba ryb,  zmiana światła, przelanie odpieniacza… Jeśli pozostałe warunki środowiskowe są optymalne, to następuje wtedy mniej lub bardziej dynamiczna ekspansja cyjano...

 

a teraz czas by się zastanowić, co się zmieniło, nim pojawiło się cyjano 😁

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pomysły jak pozbyć się tego intruza? 

 

IMG_20210425_152319.jpg

Edit: Naruszyłem szczypcami, po czym złapałem penseta i odeszlo ładnie z korala 😉

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Bart1996 napisał:

Naruszyłem szczypcami, po czym złapałem penseta i odeszlo ładnie z korala 😉

Ja bym się nie cieszył , bo pewnie jest tych ślimaków więcej 😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Traktuje to jako sukces pojedynczej sztuki 😁

Jest więcej, ale narazie nikomu innemu nie przeszkadza 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dodaje 

Cyjano 0 : 1 Bart 😁

Zero podmian, bakterie prodibio ok 0.2ml co 2-3 dni i sroga cyrkulacja 

Akwarium na dzień dzisiejszy wygląda tak 

Jakieś małe plamki są, ale to tylko 1% w porównaniu tego co było 

 

IMG_20210426_213853.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tego lasu grzybów , to już niezły garnek zupy można ugotować . Tym cyjano na piasku sobie poradzisz , może być też wina cyrkulacji a nie biologii . Też często miałem trochę na piasku , ale zazwyczaj przez cyrkulację .

Ps : ładny zbiorniczek .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ariel napisał:

Z tego lasu grzybów , to już niezły garnek zupy można ugotować . Tym cyjano na piasku sobie poradzisz , może być też wina cyrkulacji a nie biologii . Też często miałem trochę na piasku , ale zazwyczaj przez cyrkulację .

Ps : ładny zbiorniczek .

Nie stawiał bym na cyrkulację, bo jeszcze kilka miesięcy temu cyrkulację robił sam filtr, teraz wieje jeszcze Cyrkulator. 

Cyjano wybiło przez przekarmienie.. 🤦‍♂️ 

Mixowalem różne specyfiki lejac do akwarium bo myślałem że zaczną pokój oświetlać i wyjdą z akwarium 🤦‍♂️ niestety przy tym litrazu,tej obsadzie - tym sposobem uświadomiłem sobie, że wystarcza same podmiany, ewentualnie pierwiastki śladowe które podawalem mam wrażenie że źle nie działały i będę dozowal dalej. 

Zostaje przy karmieniu mrozonkami, podmianach i pierwiastkach Red Sea. 

Kostka zakończy swój żywot z momentem unormowania się większego, przekładka kilku Euphylli i kostka z wyposażeniem pod mlotek. 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj pierwsza podmiana po walce z cyjano

Woda jak by bardziej czystsza się zrobiła 

Jak narazie to na tyle, rośnie sobie a ja pomau kompletuje sprzęt do wiekszego

Ogólnie akwarium zmieniło lokalizację. Napewno mniej będzie docierało światła słonecznego, zobaczymy jak to wpłynie 

IMG_20210504_095758.jpg

IMG_20210504_095415.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.04.2021 o 16:29, Osmodeusz napisał:

no ciekawa 😁
zawsze mi się wydawało, że bakterie również stanowią konkurencje „pokarmową” dla np. takich plag ?

W temacie sinic i bakterii dobrze by było rozwiać wątpliwości. Wstawię fragment artykułu z magazynu KORAL dotyczący tego zagadnienia.

 

Bakterie i sinice..jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Jurek48

Nie chcę śmiecić w temacie Bartka,  zaznaczyłem jedynie że co niektóre "teorie forumowe" mnie dziwią.

Chociażby teoria, o stosowaniu bakterii przeznaczonych jedynie do zbiorników słonowodnych, bo inne w tym środowisku zginą.

Tu polecam zapoznanie się z bakteriami  Pseudomonas stutzerii (glebowe) stosowane powszechnie, m.in w produktach Prodibio ?

(chwalone zresztą na forach)

Temat bakterii z art. czyli m.in Rhodospirillum rubrum (fioletowa bakteria bezsiarkowa) poruszaliśmy już z @AnTna forum 

występujące w próbkach błota, wody stawowej i ścieków
- stosowane do:
- procesów oczyszczania ścieków
- produkcji biomasy
- karmy dla zwierząt (ryby i kurczaki), nawozów rolniczych
- produkcji wodoru molekularnego (ewolucja z azotu)
- przeprowadza fotosyntezę i tworzenie ATP
- produkuje witaminy i inne cząsteczki organiczne

 

ale jakoś bez odzewu :huh:

(a pogadać można)

Bartek sorry za OFF

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
53 minuty temu, Osmodeusz napisał:

jedynie do zbiorników słonowodnych

Można by znaleść inne żeczy tylko do morszczyzny , przede wszystkim ceny  . Mam ładne zdjęcia prostego zbiornika , około 400 l . Bez zbędnych wynalazków , facet ma ten sam ukwiał 25 lat i ani razu nie dał bakterii , słaby odpieniacz i filtr Tunze z watą , a na ledy przeszedł 8 miesięcy temu ( i to tylko bo hqi padło i do t5 dodał Led ) . Na miękko , ale ciekawy baniak . 
Ładnie kosteczka wygląda i fajnie , że próbujesz bez chemii . Bo to się odwdzięczy na przyszłość .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe slowo

Kosteczka się nie odwdzieczy bo na 90% ja usunę jak odpale większe. 

Odnośnie tego że próbuje bez chemii. Nie próbuje, bo wiem ze się da. Tylko potrzeba wiedzy,ktorej nie miałem a po części ja nabyłem radząc sobie z tym problemem i wiedząc co się do tego przyczyniło.Mogło by mi się mało chcieć jak większości i chemiclean czy inny wybielacz poszedł by w ruch. Wydaje mi się że zaważył tu trochę spokój, lecz na początku go nie było. Postawiłem na naturę (bakterie) i wygrałem, w międzyczasie nie zaobserwowalem nic złego. 😁

Aczkolwiek jest druga strona medalu, trochę ryzykowalem 🤦‍♂️

Dostałem w gratisie próbkę bakterii PRODIBIO BIODIGEST- ampułka na 1000l . Zaryzykowalem i wziąłem strzykawke insulinowa, odmierzyłem bodajze 0.2ml i dozowalem co 3-4dni - efekt widać. 

Co prawda nie Po 2 dniach jak chemiclean, ale naturalnie i bez stresu dla zwierząt 😁

Kolejny Baniak będzie prowadzony równie w "naturalny" Sposób jak kostkę.. A przynajmniej będę się starał 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Bart1996 napisał:

Kosteczka się nie odwdzieczy bo na 90% ja usunę jak odpale większe. 

Ale w przyszłości to zaowocuje , w prowadzeniu baniaka . 

 

11 minut temu, Bart1996 napisał:

Kolejny Baniak będzie prowadzony równie w "naturalny" Sposób jak kostkę.. A przynajmniej będę się starał 😉

Pewnie po czasie będzie stabilny i jak czegoś sam ... to dużo wytrzyma .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, Bart1996 napisał:

Postawiłem na naturę (bakterie) i wygrałem

No co Ty :o

 

 

 

:biggrin::biggrin::biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to macie dobrze. Zycie jak w Madrycie. Szczepów bakterii na pęczki, co jedne to lepsze. Ja jak zaczynałem przygodę z akwarystyką, to dostać jakiekolwiek szczepy bakterii było niemożliwością. Jechało się wtedy nad niezarybiony stawik czy zamulony zbiornik Ppoż i nabierało trochę mułu z dna i tez działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×