Skocz do zawartości
DonSelf8

Pytania swieżaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. W najbliższym czasie mam zamiar wystartować mój pierwszy baniak 90l z panelem filtracyjnym. W 1 komorze chce zrobić taki media rack z miejscem na 3 półki. W pierwszej byłaby wata filtracyjna, w drugiej Siporax A w 3 węgiel, będzie to ok ? Co ile trzeba zmieniać wate A co ile siporax i carbon? I czy od samego początku startu baniaka podmieniac wodę 10% co tydzień? W trakcie dojrzewania zbiornika nic się nie zmienia w tej kwestii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata najlepiej codziennie czyli najdłuższa metę jest zbędna.

Siporasxu się nie wymienia co najwyżej płucze. W wodzie z akwarium

Węgiel ja nie używam według mnie zbędny . Potrzebny tylko doraźnie

Wody w trakcie dojrzewania nie podmieniany. 

Robimy co tydzień testy NO2, no3 po4 nh4

Dodajemy bakterie na start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co byś więc proponowal zamiast waty i węgla? Czyli z tego co rozumiem jak zaleje zbiornik narazie nie podmieniac wgl wody zanim cykl się nie zakończy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 500 l w obiegu zamiast siporaxu mam 5,kg matrixa. I Ok 150 ml gfo na po4 . Watę kiedyś kupiłem ale żadnej różnicy nie zauważyłem węgla nie używałem .

Żeby coś zaproponować trzeba wiedzi3c jaki jest problem. 

Za duże po4 - rowa lub gfo 

Za duże no3 -bakterie

Na razie spokojnie zalej porób testy a nie kupuj na siłę czegoś bo w sklepie doradzili żeby sprzedać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.03.2020 o 14:18, DonSelf8 napisał:

Witam wszystkich. W najbliższym czasie mam zamiar wystartować mój pierwszy baniak 90l z panelem filtracyjnym. W 1 komorze chce zrobić taki media rack z miejscem na 3 półki. W pierwszej byłaby wata filtracyjna, w drugiej Siporax A w 3 węgiel, będzie to ok ? Co ile trzeba zmieniać wate A co ile siporax i carbon? I czy od samego początku startu baniaka podmieniac wodę 10% co tydzień? W trakcie dojrzewania zbiornika nic się nie zmienia w tej kwestii ?

Wata filtruje wodę z drobinek pływających w wodzie. Węgiel to złoże biologiczne, które też klaruje wodę jednak bardziej z partykułów biologicznego zmętnienia. Węgiel jest też bardzo dobrym medium biologicznym po pewnym czasie, jednak istnieje duże ryzyko, że może oddawać do wody to co pochłonął, wiec wymieniamy węgiel najlepiej co parę dni, jeśli chcemy aby pełnił funkcje klarowania wody. Teraz, przy świeżym zbiorniku z węgla raczej zrezygnuj. Nie masz jeszcze rozwiniętych bakterii nitryfikacyjnych i nie chcesz wyjaławiać środowiska, które i tak jest jeszcze na dobrą sprawę surowe (zakładając, że węgiel po jakimś czasie wywalisz lub wymienisz znowu na świeży wsad). Niech bakterie które lejesz do wody regularnie zasiedlają ceramikę i skałę w której mają docelowo zostać. 

 Wata, może być jeśli pojawi się mleko w trakcie dojrzewania. Wtedy watę wymieniasz bardzo często aby pozbyć się zmętnienia. Nie świeć dużo i nie za mocno nad zbiornikiem w trakcie dojrzewania. Postaraj się o bardzo dobre natleniania wody, dobrą cyrkulacją. 

Siporax jak najbardziej stosować od początku. Im więcej materiału do zasiedlenia bakterii nitryfikacyjnych tym stabilniej na dłuższą metę.

Parametrami przez pierwsze tygodni za bardzo się nie przejmuj bo i tak będą wysokie a nawet nie mające ze sobą logicznej spójności. Poczytaj w wolnej chwili o zależnościach Kh z Ca i Mg.

Wody na samym początku nie podmieniaj. To co dojrzeje zamienisz z surową, więc na logikę jaki jest sens. Daj zbiornikowi dojrzeć choć trochę:), sam zauważysz różnice z biegiem czasu. Mogą pojawiać się w międzyczasie różne wykwity/plagi tak zwane. Nie martw się, przejdzie i powoli zaczniesz dodawać życie. Miej na uwadze dobro koralowców, które są właśnie zwierzętami. Nie narażaj ich na śmierć pakując do niedojrzałego ekossystemu koralowce z myślą że może przetrwa i się przyjmie. Czekaj cierpliwie, obserwuj przebieg dojrzewania i małymi porcjami dodawaj życie jak parametry po paru miesiącach zaczną się stabilizować. 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Polecam lekturę http://mojarafa.pl/wegiel-aktywny-w-akwarium-czym-jest-do-czego-sluzy-i-jakie-jest-dzialanie-wegla-aktywnego/

i dopiero później, podejmij decyzje co do węgla i jego zastosowania 

pozdr. ?

Bardzo ciekawa lektura. Poniższy fragment pochodzi z załączonego linku do artykułu na temat stosowania węglą w akwarystyce.


„Węgiel stosujemy w filtrach głównie po to, aby pozbyć się zanieczyszczeń natury organicznej. Niekiedy, paradoksalnie, może być to również poważną wadą węgla. Chodzi o akwaria, w których zastosowano biologiczną metodę usuwania azotanów – denitryfikację. Proces ten realizowany jest przez mikroorganizmy żyjące w warunkach niedotlenionych. W wyniku tego do prawidłowego funkcjonowania potrzebują łatwoprzyswajalnych związków organicznych jako pokarmu (np. cukry czy alkohole). Zastosowanie węgla aktywnego może spowodować pozbawienie bakterii tych substancji i w efekcie denitryfikator przestanie działać.„

Przypomnę tylko, że temat dotyczy „startu świeżego/nowego zbiornika morskiego”. ?

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×