Skocz do zawartości
Alcoholik

Alcoholik 460l

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w nocy, uzbroiłem się w cierpliwość, zaopatrzyłem się w browarka i siatkę.
Zaplanowałem eksmisję dla brzydala.
Brzydal po całkowitym zadomowieniu się, zaczął obgryzać briareum i jeszcze jednego miękasa którego nazwy nie znam.
A wyglądało to tak, jak patrzyłem na akwarium to brzydalek pływał sobie i niby nic nie robił, a jak tylko odeszłem od akwarium, patrząc z boku aby mnie nie widział, podpływał do briareum i obgryzał zielone wypustki.
Udało się, poczekałem jak straci czujność, i brzydalek ma swoje miejsce w sumpie.

2.Problem.
Mam jeszcze jedno pytanko:
Przerabiałem rolmat i musiałem go obrócić, na skutek czego musiałem przełożyć odpieniacz do środkowej komory.
I pojawił się problem z malutkimi bąbelkami z odpieniacza.
Najgorzej jest przy karmieniu jak wyłączam cyrkulacje, w akwarium robi się tak dużo malutkich bąbelków że akropory zaczynają się slinić.
Kolega podpowiedział mi abym dołożył przegrodę, więc dołożyłem ale nic to nie pomogło, próbowałem też z gąbką między komorami też z mizernym skutkiem.
Może ktoś z was miał podobny problem lub ma jakieś konkretne rozwiązanie takiego zjawiska.
91ac0f077c7e9ce90bf92869c9a42dcd.jpg06363f5735e5274041a9447add46555d.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie swobodne pitu pitu.
Od włożenia twardzieli, które dostały w tyłek , a były przewożone wszystkie razem pomieszane.
Znajomy poprosił mnie o przechowanie dwóch korali na skałkach, wiedząc że u mnie biologia zachwiana i że akwarium dochodzi po błędach niedoświadczonego akwarysty.
Wrzuciłem 2 skałki do akwarium i po tygodniu zdziwienie Po4=0.32, nie zdając sobie sprawy, obwiniłem nie płukanie pokarmu.
Obniżyłem Po4=0.25 i znów po tygodniu Po4=0.41.
Zmieniłem mrożonki obniżyłem Po4=0.25, a tu po tygodniu znów skok Po4=0.42.
Cóż pora sprawdzić, co jest nie tak:
-odlałem 20l wody z akwa sprawdziłem Po4=0.42 i skałkę z koralem do wiadra, podłączyłem pompę na noc i niech się kręci.
Rano mierzę Po4=0.52, mam znalazł się winowajca.
Dzwonię do znajomego( on zajmuje się akwarystyką 5lat +-tak mi mówił) i mu mówię co jest, a on na to że na takie skoki Po4 używa Microbe-Lift Phos-Out 4
i wlewa codziennie.
Dzięki jego skale rozwaliłem akwarium wszystko twarde, ktore i tak przyszły do mnie poparzone,poszło tam gdzie już nikt im nie będzie przeszkadzał.
Z jednego bagna w drugie, ledwo co wyszło na prostą a tu rady 5letniego doświadczonego akwarysty i chęć pomocy z mojej strony przechowanie korali.
Poradziłem sobie z Po4=0.1 i przy okazji No3=10 zeszło, nic trzeba się opiekować tym co jest i dalej zdobywać doświadczenie.



Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun , lać tyle chemii do akwa by zbić po4 i nic z tym nie robić , fajny kolega i do tego takiego babola zapodał .

p.s

Oj chyba cie nie lubi :D  (żarcik) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam cierpliwie, aż mu ta bomba wybuchnie, korale wezmę na przechowanie, tym razem już bez żadnej skały

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@AnT chwała, że sam nie zaczął lać Lantanu, bo przymiarki były...

A na marginesie, wyobrażacie sobie... wielką radość i głowę podniesioną - jaką to zajebistą żywą skałę kupiłem, i to za ułamek ceny rynkowej. Bo jak startować to tylko na żywej.

a tu ZOOONK

P.S a na forach by ludziska „zazdraszczali”

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to raz nalałem aby zbić Po4.
Nie miałem pod ręką żadnego absorbera, teraz to tylko bakterie 3 krople co 2 dni i Nopox 6ml dawki po 0,4ml na dobę.
I już tak zostanie, jak się biologia konkretnie rozwinie i akwarium ustabilizuje to będę się starał zmniejszać tzw. vsv


Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To teraz zrobimy tak, żeby parametry się trzymały bez specjalnych udziwniaczy - spokojnie

już wiesz, że jak raz zaczniesz, to będziesz już musiał tak jechać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dawno mnie nie było.
Ponad rok czasu z problemami, ale jakoś to chula, zdecydowałem że, zbiornik będzie na samych mało wymagających, bardzo mi się spodobały ukwiały.
Było ich 5 zostało 3 niestety z tygodnie temu 1 biały Heteractis wydostał się ze szklanki i wciągła go pompa i zmieliła.
O dziwo nic się złego nie stało, wszystko działa korale jak były napompowane tak są.
Zakupiłem go w jednym sklepie, ale jakiś taki był dziwny nie chciał się nigdzie przykleić, czy to szczelina w skale, czy przykrycie piasku zawsze wyłaził i leżał dogóry d*p...ą mimo odwracania zawsze ta sama pozycja.
2 natomiast zielony Quadri wlazł gdzieś w skałę i od 1,5 miecha go nie widać.
Akurat jestem po podmianie więc szczeliłem fotkę bf82135d5ce6ad24838952e4a28d4c68.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, Alcoholik napisał:

1 biały Heteractis wydostał się ze szklanki i wciągła go pompa i zmieliłaemoji24.png.
O dziwo nic się złego nie stało, wszystko działa korale jak były napompowane tak są.
Zakupiłem go w jednym sklepie, ale jakiś taki był dziwny nie chciał się nigdzie przykleić, czy to szczelina w skale, czy przykrycie piasku zawsze wyłaził i leżał dogóry d*p...ą mimo odwracania zawsze ta sama pozycja.

Ten typ tak ma , jak szukałem wcześniej informacji o tym ukwiale , to dużo ludzi pisało o tym . Często coś im nie pasuje i obracają się do góry nogami , pływają po zbiorniku i jak nie masz zabezpieczonej pompy , to zostanie zmielony . 

 

10 godzin temu, Alcoholik napisał:

2 natomiast zielony Quadri wlazł gdzieś w skałę i od 1,5 miecha go nie widać.

Może jeszcze żyć , jak kiedyś swojego 4 miechy nie widziałem . W tym czasie nie był karmiony i jakoś przeżył . Wtedy miałem dużo skały i ciężko było coś dostrzec z tyłu zbiornika . 

 

10 godzin temu, Alcoholik napisał:

O dziwo nic się złego nie stało, wszystko działa korale jak były napompowane tak są.

Też kiedyś padł mi mały ukwiał , problemów z baniakiem nie miałem . Chociaż sporo ludzi pisało  , że korale im potem padły , lub ryby . Ale jak widać , biologia swoje zrobiła . Pewnie jak zbiornik był by młody to mogło by się inaczej skończyć . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie po długim czasie udało mi się ustawić docelowe KH 7,7.
Mimo Po4=20 zeszłem do 12 i tak chciałbym zostawić, lecz Dino i Cyjano opanowało piasek za skałą i nieźle zaczęło buszować jak szpak na czereśni.
Cóż zrobić, zacząłem kombinować z bakteriami na przemian jakieś tam, zrezygnowałem zupełnie z Pro Bio S- są do niczego według mnie, ale bordowa maź powoli chyba odpuszcza.
Ostatnio zupełnie przypadkiem wybrałem się do CrazyCoral jazda po 10 masakra, lecz po przybyciu na miejsce, zostałem bardzo miło zaskoczony.
Zakupiłem trochę zwierzaków.
Akwarium na razie wygląda tak:
Cóż od jutra znowu akwarium pozostawione same sobie, bez mojego czujnego oka
Zobaczymy, rozpisałem jak i co dozować mam nadzieję że będzie dobrze.81f0724feb2a6cd023a5d23f1b37c652.jpg64a3a456898439be4ce1af4885de9ec5.jpga2d21b66caa4a98dfa282d5d42d0f823.jpg7392bccea21d3a5a105f32f27c62d077.jpga2e5dccc2c55175070950ac1cfef8186.jpge35d7070173f94e23588c6bb54818d52.jpge84bb11173b2bef5f228afb4e1efc805.jpgb6da18390518cf0caede69938ba11da1.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, miała być walka z bordowym glonem, ale brak czasu-pozostawiłem wszystko samemu sobie.
Zostałem miło zaskoczony, po tym jak- zadzwonił syn i mówi że bąbelki z odpieniacza dostają się do akwarium.
Po przyjeździe, rzeczywiście w akwarium malutkie bąbelki i miłe zaskoczenie bordowy glon odszedł.
Udało się też zejść z Po4= 00,4.
Zaginął też jeden czarny błazenek
Albo ukwiał go zjadł, albo sam padł a resztę zrobiły krewetki

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, udało się ustabilizować parametry. Niby noe ma zbyt dużych wahań.
Niby wszystko ok ale jednak, co bym zmienił to piasek, dał bym grys koralowy. Mimo pozostawienia mojej rafy pod opieką syna i teściowej wydaje się że wyszło na dobre.
Parę małych fotek.
Lecz niestety akwarium będzie przenoszone do DE.
Powstanie projekt z ukwiałami, w których się zakochałem.
Rybki odsprzedam,wrzucę w dział targowisko78f32f41d91c62fe560ce158fc68dfb7.jpg85a731982a3e4ea8e6bbd37890672486.jpg730e0e17beaa49f01220787c98b0180d.jpge0c157ff9ef6deb8c8e1bd39b223a1f9.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie siedzę i odpoczywam przy moim małym słonym bajorku.
Lampy powoli się wygaszają, a tu podpływa borsuk i kładzie się na briareum i leży gapiąc się w telewizor.
Taka ciekawa sytuacja, syn mówi że robi tak już ponad miesiąc08159b358b1cd2296239997238b21b68.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
50 minut temu, Alcoholik napisał:

Lampy powoli się wygaszają, a tu podpływa borsuk i kładzie się na briareum i leży gapiąc się w telewizor.

Pewnie jakąś telenowele puściłeś 😂 . Ciekawy świata . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj usunołem jedną ze skał, znalazłem chwilę na oględziny, okazało się że bajorko zostało opanowane przez ślimaki osiadłe.
Na dodatek wszystkie korale zainfekowane brownyelly (euphylie, dunka, caulastrey)
Jedno co mogę powiedzieć, nie żałować kasy na porządną lampę ja mam samorubkę ale to nie to, niby rośnie ale....
Niedługo akwarium przenoszę do De, tam powstanie nowy projekt z ukwiałami.
Warto słuchać doświadczonych akwarystów. pozdrawiam Irka2a2ed74f90b191884575ec79df81d9e4.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Alcoholik napisał:

Wczoraj usunołem jedną ze skał, znalazłem chwilę na oględziny, okazało się że bajorko zostało opanowane przez ślimaki osiadłe.
Na dodatek wszystkie korale zainfekowane brownyelly (euphylie, dunka, caulastrey)
Jedno co mogę powiedzieć, nie żałować kasy na porządną lampę ja mam samorubkę ale to nie to, niby rośnie ale....
Niedługo akwarium przenoszę do De, tam powstanie nowy projekt z ukwiałami.
Warto słuchać doświadczonych akwarystów. pozdrawiam Irka2a2ed74f90b191884575ec79df81d9e4.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
 

Moge powiedzieć to samo odnośnie lampy. 

Miałem samorobke, teraz sklepowa

O niebo lepiej, koszta do mojego litrazu porównywalne więc nie ma nawet co się zastanawiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na forach dużo się mówi, o cud lampach LED własnej produkcji.

Osobiście jakoś nie widziałem zbiorników, pod takimi lampami którymi bym się zachwycił. Ponoć są, i na forach rodzimych nawet chwalą się majsterkowicze, że takowe posiadają, tylko jakoś tych zbiorników nie pokazują.

Ponoć, są tacy którzy potrafią pominąć z powodzeniem (i bez strat) dojrzewanie zbiornika.

Są też tacy, którzy nie zaliczyli ponoć żadnej wpadki, i od początku wszystko im się układa, może i są - na forach😜

Oczywiście nie widziałem i niewiem ciągle wszystkiego, o akwarystyce - czy to morskiej, czy jakiejkolwiek (choć tych zbiorników, w życiu kilka miałem i mam) Ale jedno wiem na pewno, nie wyważaj za wszelką cenę otwartych drzwi Krzychu.

Fundamentalne podstawy, światło, cyrkulacja i odpieniacz, to recepta na „pierwszy udany zbiornik”

Dopiero potem kombinuj, nie zaczynajcie od d… strony - bo polegniecie.

To że są zbiorniki bez odpieniacza, bez filtra RO, bez podmian czy rozbudowanej filtracji, itd. to nie tajemnica. Kwestia ile takich jest, i jak długo. Akwarystyka ma cieszyć, nie frustrować - i wiem co mówię, bo sam nie jeden raz zaliczałem wpadki (i nie jedną zaliczę)

A na internetowe zajawki, z Facebook, YouTube czy z forum nawet, patrzcie trochę bardziej przez palce. 
Powodzenia, i bardziej „na spokojnie” Krzysiu 😜

5 godzin temu, Alcoholik napisał:

Warto słuchać doświadczonych akwarystów.

Ja słucham zawsze, choćby dlatego że byli już dawno tam, dokąd ja właśnie zmierzam.

 😜🤗😂
Problem tkwi w tym, że niewielu już ma ochotę, dzielić się wiedzą z „mądrzejszymi” od siebie samych

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×