Skocz do zawartości
Gość

Sztuczna skała

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Natrafiłem dziś na ciekawy artykuł na temat sztucznej skały, podam link do oryginalnej wersji oraz tłumaczenie przez translator. 

Miłego czytania 

https://www.mongabay.co.id/2020/01/04/artificial-live-rock-alternatif-bagi-para-hobies-akuarium-agar-habitat-karang-alam-terjaga/

 

Sztuczna skała na żywo, alternatywa dla akwariów dla zachowania naturalnego siedliska koralowców

autor: Ofri Johan w dniu 4 stycznia 2020 r

Żywa skała to substrat koralowy lub część rafy, która stanowi podstawę akwarium jako miejsce do umieszczenia koralowca.

Przegubowe żywe skały mogą upiększyć układ akwarium, zanim zostanie ono wypełnione koralowcami, rybami i innymi gatunkami fauny i flory.

Do tej pory żywa skała nadal pochodzi z natury, biorąc ją bezpośrednio, dlatego obawia się, że może uszkodzić siedlisko, mimo że ograniczono ją do kwot. Alternatywą jest wytwarzanie żywej skały ze sztucznego lub sztucznego materiału.

Tworzenie sztucznej skały na żywo jest dość proste, przy użyciu wapienia zmieszanego z cementem, a następnie wymaga specjalistycznej wiedzy w tworzeniu kreacji, dzięki czemu kształt przypomina naturalne podłoże

 

Upiększyć wygląd akwarium lub wodnego scaping dla hobies akwarium stało się koniecznością. Artystyczna aranżacja akwarium z podłożem koralowym może upiększyć układ akwarium, zanim zostanie ono wypełnione koralowcami, rybami i innymi gatunkami fauny i flory. W rzeczywistości często był kwestionowany, tak jak ma to miejsce w przypadku wydarzeń takich jak Nusantara Aquatic (Nusatic), które odbywają się co roku w Indonezji.

Problem polega na tym, że do tej pory żywa skała nadal pochodzi z materiału podłoża poprzez bezpośrednie zabranie natury. Mimo że istnieje limit kwot, który sięga 25 ton rocznie, obawia się, że w przyszłości zniszczy to siedlisko. Larwy koralowe i kryjówki dla życia morskiego zostaną naruszone, jeśli ta żywa skała będzie stale pobierana z natury.

Opracowaną alternatywą było stworzenie sztucznego rocka na żywo. Samo wykonanie tego materiału jest dość proste, przy użyciu wapienia zmieszanego z cementem o wielkości około 10-20 cm każdy uformowanym tak, aby przypominał naturalne podłoże. Resztę, na tydzień, potencjalną sztuczną żywą skałę suszy się na lądzie, a następnie umieszcza w wodzie morskiej na 3 miesiące.

 

Nowo wykonana skała na żywo jest gotowa i będzie przechowywana pod wodą przez około 3 miesiące. Zdjęcie: Ofri Johan

 

Po namoczeniu w tym czasie sztuczna żywa skała   będzie przypominać naturalne podłoże koralowe, które zostało pokryte glonami koralowymi , gąbkami i algami . Takie warunki są gotowe do zbioru i czekają na zamówienia od konsumentów.

Cena za 1 sztukę (owoc) sztucznej żywej skały wynosi   około 1,5-2,0 USD. W oparciu o zdolność produkcji na dzień, szacowany kapitał produkcji, w tym płace siły roboczej, może osiągnąć 600 tysięcy Rp za 300 sztuk żywych skał na żywo lub 2000 Rp za sztukę . Chociaż cena jest niższa niż żywej skały , ma to jednak pozytywny wpływ na ochronę wybrzeża.

W Indonezji produkcja sztucznej skały na żywo rozpoczęła się od ostatnich 5 lat, a jej pionierem była firma PT. Dinar Darum Lestari i Bali Aquarium. Uczestniczyło w nim kilka firm w Banyuwangi. Pewnego razu pisarz miał okazję zapoznać się z lokalizacją uprawy koralowców ozdobnych w Ketapang w Banyuwangi podczas prowadzenia działań weryfikacyjnych w terenie.

 

Algi koralowe, które rosną w żywej skale w akwariach. Zdjęcie: Wikipedia cc 2.0 / Nat Tarbox

 

W tym miejscu koralowce ozdobne można hodować poprzez fragmentację i mocować na sztucznych podłożach oraz starannie układać na półkach zgodnie z ich typami pod głębokością wody 3–20 metrów. Przez jednego z miejscowych rybaków autorowi pokazano stos sztucznej żywej skały pokrytej czerwonawymi algami koralowymi .

Z pewnością należy docenić zaangażowanie przedsiębiorców w wysiłki związane z hodowlą koralowców ozdobnych. Wysiłki te pokazują, że miejsca docelowe eksportu i zaspokojenie popytu krajowego i zagranicznego mogą zostać zaspokojone przez podmioty gospodarcze, a także uświadomić konsumentom, jak zachować wartość ochrony i wykorzystania zasobów przybrzeżnych.

 

Zdjęcie główne: Sztuczna żywa skała, porośnięta algami koralowymi, dzięki czemu przypomina naturalne podłoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No spoko temat dla degradacji rafy. Jednak ta skała nadal jest sztuczną ze wszystkimi jej wadami. Jedyna zaleta że jest zasiedlona bakteriami i możesz przynieść z nią chciane lub niechciane życie. 

Pytanie jaka byłaby cena. Bo coś czuję że cena za kg oscylowałaby w okolicy prawdziwej żywej skały z frachtu. Biorąc pod uwagę jej wagę może być mało opłacalnym zakupem (niestety).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, Pawku napisał:

Biorąc pod uwagę jej wagę może być mało opłacalnym zakupem (niestety).

Bycie Eco niestety kosztuje, ale pieniądze to nie wszystko bynajmniej ja do tego tak podchodzę,o przyrodę trzeba dbać bo jak nie my to kto? Wg mnie fajny pomysł z tą skałą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, MorskiMen napisał:

Bycie Eco niestety kosztuje, ale pieniądze to nie wszystko bynajmniej ja do tego tak podchodzę,o przyrodę trzeba dbać bo jak nie my to kto? Wg mnie fajny pomysł z tą skałą. 

Nie twierdze że to złe. Po prostu pod względem ekonomicznym wydaje Mi się że lepszym rozwiązaniem jest wsadzenie suchej lub sztucznej skały i jej ożywienie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Pawku napisał:

Mi się że lepszym rozwiązaniem jest wsadzenie suchej lub sztucznej skały i jej ożywienie. 

No właśnie oni tak robią, piszą o tym w artykule. 

Godzinę temu, MorskiMen napisał:

Opracowaną alternatywą było stworzenie sztucznego rocka na żywo. Samo wykonanie tego materiału jest dość proste, przy użyciu wapienia zmieszanego z cementem o wielkości około 10-20 cm każdy uformowanym tak, aby przypominał naturalne podłoże. Resztę, na tydzień, potencjalną sztuczną żywą skałę suszy się na lądzie, a następnie umieszcza w wodzie morskiej na 3 miesiące.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, MorskiMen napisał:

No właśnie oni tak robią, piszą o tym w artykule. 

 

 

Ok ale mi chodziło do akwarium :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie się to nie podoba

Za chwilę będziemy wsadzać plastikowe korale i rybki z włóczki

DSC08344napis.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Speedo1544 napisał:

Za chwilę będziemy wsadzać plastikowe korale i rybki z włóczki

Hehe bynajmniej nie będzie wpisów w dziale choroby xd

Godzinę temu, Speedo1544 napisał:

A mnie się to nie podoba

Inaczej mówiąc dbanie o środowisko Ci się nie podoba? Dobrze rozumiem xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MorskiMen napisał:

Opracowaną alternatywą było stworzenie sztucznego rocka na żywo. Samo wykonanie tego materiału jest dość proste, przy użyciu wapienia zmieszanego z cementem o wielkości około 10-20 cm każdy uformowanym tak, aby przypominał naturalne podłoże. Resztę, na tydzień, potencjalną sztuczną żywą skałę suszy się na lądzie, a następnie umieszcza w wodzie morskiej na 3 miesiące.

 

dla mnie to dalej wapno z cementem tyle ze jakieś żyjątka na tym będą i dalej nie umywa sie do żywej skały.

Jak wspomniałeś wyżej sa limity 25 ton rocznie to chyba niewiele, według mnie mogli by sprzedawać martwe koralowce(skoro rafa umiera ) w końcu tak skałą powstaje, i przy okazji sadzić szczepki korali tam gdzie wymarły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MorskiMen napisał:

Inaczej mówiąc dbanie o środowisko Ci się nie podoba? Dobrze rozumiem xd

Dobrze rozumiesz 

Nie jestem eko i nigdy nim nie będę i mówię o tym szczerze czy się komuś to podoba czy też nie 

Jak ktoś jest eko to niech nie zakłada akwarium morskiego tylko słodkie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, Speedo1544 napisał:

Jak ktoś jest eko to niech nie zakłada akwarium morskiego tylko słodkie

Jeśli można pozyskiwać coś w sposób sztuczny,nie szkodząc naturze w tak dużym stopniu to Ja się pod tym podpisuje wszystkim czym potrafię :)

Nie wiem czy wiesz,ale praktycznie już nie ma żywej skały czyt.rafy koralowej dostępnej w naszych sklepach stacjonarnych ponieważ jest pod ochroną ,ostatnio nawet był jeden taki co próbował sobie przywieść trochę takowej skały i jak to się skończyło to wszyscy wiemy :)

W pewnym stopniu My wszyscy przyczyniamy się do wyniszczania rafy poprzez kupno ryb z odłowu oraz koralowców,dlatego między innymi był ban na transport z Indonezji ,ale tak jak wspomniałem wcześniej jeśli coś może być odpowiednią alternatywą i nie szkodzić przyrodzie to ja jestem za takimi rozwiązaniami, a Tobie  Speedo1544   życzę byś zrozumiał jak bardzo w dzisiejszych czasach wyniszczamy środowisko i je zanieczyszczamy i że warto być w miarę możliwości ekologiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MorskiMen wiem że nie ma żywej skały w sprzedaży

Sorry wiem że nie wszystkim się to podoba ale taki już jestem, nie będę nikomu mydlił oczu i pisał to co chce przeczytać 

Zawsze o wszystkim mówiłem szczerze więc i tu napisałem że mi się to nie podoba 

Kazdy z nas przyczynia się do wyginięcia rafy koralowej kupując z niej korale 

Fajnie że są alternatywy i ktoś kto chce to sobie je kupuje

Ja tylko napisałem co ja myślę o tym chociaż Wam się to nie podoba 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Speedo1544 napisał:

@MorskiMen wiem że nie ma żywej skały w sprzedaży

Sorry wiem że nie wszystkim się to podoba ale taki już jestem, nie będę nikomu mydlił oczu i pisał to co chce przeczytać 

Zawsze o wszystkim mówiłem szczerze więc i tu napisałem że mi się to nie podoba 

Kazdy z nas przyczynia się do wyginięcia rafy koralowej kupując z niej korale 

Fajnie że są alternatywy i ktoś kto chce to sobie je kupuje

Ja tylko napisałem co ja myślę o tym chociaż Wam się to nie podoba 

Przyznam że jestem zaskoczony twoją reakcją. Mimo krytyki i wiedzy że "robisz" źle to przystajesz przy tym samym. Podziwiam mimo że nie podzielam opinii ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawku to jest temat rzeka i każdy robi jak sam uważa

Nie byłem,nie jestem i nie będę eko i mówię o tym szczerze i postępuję w/g tego co mówię

Każdy z nas przyczynia się do degradacji w tym wypadku rafy koralowej i nagle pojawia się coś sztucznego i każdy robi ochy i achy a sam w baniaku trzyma korale i ryby z rafy

Powtórzę to jeszcze raz

Jak ktoś chce być taki eko jak niby pisze to niech zmieni swoje hobby na inne bo tutaj zawsze nie będzie eko

No chyba że w swoim baniaku będzie miał plastikowe korale i ryby z włóczki

Na tym zakończyłem ten temat ze świadomością że jestem szczery co do Was a nie ekscytuje się jaki jestem pseudo eko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ejjjj @Speedo1544 wyluzuj.

Na pocieszenie powiem że w większości korale w Naszych zbiornikach, to są wyhodowane w akwakulturach

bądź pochodzą np. od innego zakręconego na tym punkcie akwarysty

 

no dasz za koral parę bądź paręnaście setek ?;)

Wiec chcąc, nie chcąc jesteś EKO?

lepiej się pospierać o co innego:ru:

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Speedo1544 napisał:

Jak ktoś chce być taki eko jak niby pisze to niech zmieni swoje hobby na inne bo tutaj zawsze nie będzie eko

W tym jednym się z tobą zgodzę tzn że nie zawsze nasze hobby będzie eko,ale ważna jest nasza świadomość co robimy i jeśli mamy wybór i alternatywy to wybieramy te mniej degradujące naszą planetę,to się tyczy również naszego codziennego życia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×