Skocz do zawartości
raiders

Pierwsze morskie 96l jak to ugryźć ?!

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam na imię Tomek z akwarystyką słodką  zajmuje się od 15lat   zawsze nie śmiało spoglądałem na akwaria morskie   jednak nigdy nie miałem odwagi aby takowe założyć .

Ale   chcę w końcu spróbować   założyć coś prostego dla tego  szukam  wsparcia na tym forum  ( na innych  nie znalazłem )  ,na chwile obecną dysponuję :

 

Zbiornik 96l

kaskada fzn 2

Grzałka aquale slim 100W

Oświetlenie -brak

Filtr RO3

 

Chciał bym zbiornik prosty  na kaskadzie  (mogę kupic fzn3 jesli to konieczność ) ,skała sucha , bardzo podobają mi  się zoanthusy , z obsady zwierzęcej  to koniecznie błazenki (dzieciaki w domu ) jakiś slimak ,krewetka . z tego co czytałem to na taki litraż  4-6  rybek  da radę ?

Kompletnie nie wiem jakie oświetlenie czyt. lampa/model   myślałem o najprostrzym rozwiązaniu  aquael led slim marine   36w x2 .

Testy  posiadam ze słodkiego zbiornika .

 

Obecnie jestem  na etapie planowania  także rozważam wszystkie za i przeciw liczeniu kosztów   także proszę się nie sugerować tym ze piszę już o obsadzie itp itd :) do tego daleka droga ,na chwilę obecną chciał bym się skupić na sprawach tech.

 

Co możecie poradzić /doradzić . Jak poprawnie zacząć z solniczką aby nie pochłonęło to dużej kasy  i nie zaliczyć wtopy .

Edytowane przez raiders

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego posolonego

Godzinę temu, raiders napisał:

kaskada fzn 2

Moim zdaniem za słaby wsadź fzn3 lub tidal 110

Godzinę temu, raiders napisał:

Filtr RO3

Dokup jeszcze żywicę do tego

Godzinę temu, raiders napisał:

Testy  posiadam ze słodkiego zbiornika .

Możesz wyrzucić do kosza bo tu się nie nadają

Do tego kupiłbym ożywioną skałę + żywą wodę

Temat piasku czy żwiru koralowego zostawiam Tobie chociaż mnie bez piasku się nie widzi

Przyda się też jakiś cyrkulator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witamy na forum  : )  

Tak jak kolega wcześniej wspomniał fzn3 i to zdecydowanie,a do niego polecam watę filtracyjną ,siporax i węgiel wg mnie w zupełności wystarczy,co do węgla to są 2 szkoły za i przeciw ja należę do tej 1 :) a jak zamierzasz trzymać miękkie oraz zoa to zdecydowanie polecam przyłączyć się również do tej pierwszej grupy :) poczytaj w wolnej chwili o wojnach chemicznych korali oraz toksynach przez nie wydzielanych.

Następną rzeczą która Ci się przyda to refraktometr ew.spławik dobrej firmy-do mierzenia zasolenia,waga do odmierzania soli(do podmian),do filtra ro dołóż na sam koniec wkład z żywicą DI,przydatny jest też miernik tds do filtra ro/di,przemyśl też dolewkę do uzupełniania odparowanej wody może być grawitacyjna ale osobiście polecam automatyczną.

Falownik też będzie potrzebny,skała sucha ok ale dobrej jakości,nie jakiś beton itp,zobacz po ogłoszeniach bo dobrym pomysłem byłaby żywa z likwidowanego zbiornika.

Co do testów to zakup odpowiednie do akwarium morskiego osobiście polecam sliferta na pewno No3,po4,kh, w pózniejszym czasie mg oraz ca ,przy dojrzewaniu dobrze jest mieć tez nh4 oraz no2 ale nie jest to konieczne swoje i tak trzeba odczekać a po samym no3 tez można zaobserwować czy cykl azotowy się zamknął.

Co do lampy to wszystko zależy od tego jaki masz budżet ja osobiście poszedłbym w belkę t5  ewentualnie jakieś fajne ledy ale na pewno nie były by to belki aquaela 

Podłoże może być ale nie jest konieczne-twój wybór 

Pamiętaj o bakteriach ale nie tylko na start :) poelcam microbe lift specjal blend .

Przemyśl też temat odpieniacza w twoim przypadku byłby to jakiś wewnętrzny,celowałbym w buble magus qq3 ewentualnie tunze doc skimmer.

Na początek myślę że starczy ,w razie czego pytaj ,na pewno znajdziesz pomoc na tym forum

ps. solniczki niestety są o wiele droższe przy starcie  oraz prowadzeniu od zwykłych słodkowodnych dlatego trochę kasy niestety musisz w to włożyć,nie da się po taniemu.

Powodzenia

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć Tomek

To Twoje pierwsze akwarium morskie więc powiem Ci, na początek poczytaj dużo ale nie bazuj na forach, bo z tym różnie niestety bywa

Szkiełko masz rozumiem 60x40x40 i tu raczej  w kaskadę bym się nie pchał, bo dobrze by było żebyś jakiś odpieniacz miał, rozejrzyj się za Reefpackiem Tunze niestety zajmie Ci trochę miejsca w zbiorniku

Z lampą na początek jakąś wypaśną bym nie szalał, przejżyj Aliexpress pełno tego do bodajże 300 zł kupisz Chinkę LED, która do prostych LPS i miękich wystarczy

Zresztą chłopaki na forum mają, to Ci doradzą @Speedo1544 chyba nawet ostatnio zakupił jakąś

 

Niestety w morskim, oszczędności na początku mszczą się bardzo szybko, więc licz się z wydatkiem i nie spiesz się

 

powodzenia

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i porady . Zanim ruszę na zakupy   poczytam i  poszperam  jeszcze .Na pewno zadam nast. pytania co do sprzętu z konkretnymi linkami .

Na start  powiedzmy ze mam na już 1k .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×