Skocz do zawartości
Karolina

Jak zacząć - 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

Zacznę od tego, że nazywam się Karolina i chciałabym w końcu posiadać swój kawałek oceanu. Na początek pragnę uruchomić swoje 30l akwarium (40x25x30), do którego posiadam filtr kaskadowy Aquael Versamax FZN 3 i lampę tego typu: https://rafashop.pl/strona-glowna/22-lampa-led-6-w-zjl-40.html

Chciałabym wiedzieć czy muszę coś zmienić, co dokupić aby wystartować i jak ogólnie zacząć? Nie chciałabym wprowadzać do tego akwarium odpieniacza, a jedynie postawić na regularne podmiany wody, ze względu na małą ilość miejsca. Drodzy forumowicze, co polecacie/doradzacie? Czy kupić skałę żywą, czy ceramiczną? Czy kupować jakieś podłoże na start? Jaka sól byłaby najlepsza? Ile czasu woda ma dojrzewać bez podmian i kiedy wprowadzić podmiany? Jestem we wszystkim zielona, a szukanie informacji w internecie tak naprawdę nie za wiele mi pomaga, bo każdy ma inne zdanie i zataczam jedno wielkie koło, wciąż nie wiedząc co robić i od czego zacząć, aby za jakiś czas cieszyć się ładnymi koralowcami. 

 

Będę wdzięczna za jakiekolwiek rady z Waszej strony i będzie mi miło, jeśli nie zostanę na początek hejtowana za wielkość zbiornika. Chcę ogarnąć wszystko na małym, by w przyszłości zainwestować większe pieniądze w coś dużego. Pozdrawiam Was serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Po 1 6w na 30l to moim zdaniem troszkę za mało

Po 2 do filtra możesz dać siporax/matrix

Po 3 kup od kogoś używaną ożywioną skałę (nie jest to też wymagane bo może być sucha tylko wtedy ciut dłużej to trwa)

Po 4 dla mnie akwarium bez piasku średnio wygląda (ale to kwestia gustu)

Po 5 na start żywa woda chociaż troszkę żeby wszystko szybciej ruszyło

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radził bym kupić coś większego troszkę to nie jest jakiś koszt duzy tak 40-50l nawet, przy 30l odjąć skale i ze akwarium nie jest pełne z 25 litrów wody max będzie 

go przyda Ci sie dolewka do małęgo akwarium polecam Aqua-Trend Levelautomatic EYE

jeśli weźmiesz większe akwarium to cyrkulator np koralia najsłabsza, do kaskady możesz dac siporax lub MAXSPECT BioSpheres

lampa jakaś mocniejsza musi byc np. https://rafashop.pl/oswietlenie/20-lampa-led-30w-pico-nano.html

do pomiaru zasolenia refraktometr (tylko taki do pomiaru zasolenia bo sa rozne) i płyn kalibracyjny

testy na początek KH podstawa i przyda sie no3 i po4

sól w zasadzie każda byle nie sea salt bo to sa sole do fish only a osobiście odradzam aqaforesta - bardzo się bryli problemy z kH, i nalot na piasku ktory ustał przy innej soli ale to sa moje osobiste spostrzeżenia :)

dodatkowo filtr RO jesli nie masz 

Co do skały polecam żywa ale ze sklepu od kogoś nie wiadomo co kupujesz a jesteś "zielona"  co do ceramiki to tak naprawdę nie wiadomo co sie kupuje można kupić dobra można zła nie wiadomo jak to robią i z czego. Wrócę do żywej skały kupując żywą niema się co bac ze nie wiadomo co z niej wydzie  a obserwowanie skały i jakichś żyjątek tez wciąga na początku oczywiście jeśli ktos nie miał styczności z morskim.

Co do pierwszych podmian niema reguły ja bym zaczął jeśli jakieś życie wprowadzisz do akwarium to tak po 1- 2tyg  tylko nie mam tu na myśli życia 1-2 piko korale czy ślimaki :) 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witaj Karolina?

a ja powiem Ci tak, niestety podetnę skrzydła ?

Utrzymanie parametrów w takiej szklance, to niezłe wyzwanie dla starych wyjadaczy. Albo pomyśl o czymś większym, albo sobie daruj bo się zniechęcisz już na starcie.

Jak sama mówisz jesteś zielona, nie ogarniesz tak małego zbiorniczka.

Druga sprawa, co chcesz trzymać w takiej kropelce?

I polecam na początek poczytać coś więcej niż fora np. „Akwarystyka morska” Werner Baumeister,

The Reef Aquarium Charles Delbeek  Julian Sprung  czy inne. 

i wracaj z większym zbiornikiem

powodzenia

pozdrawiam

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy pisali spróbuj z czymś większym. Chyba że już masz kupiony zbiornik 30l. Na początek może być sól instant ocean. 

Testy lepiej robić na początku w sklepie jeśli jest taka możliwość.Ważne testy na początek to NO2 i nh4 do zrobienia w sklepie 

Do filtra matrix i bakterie ja start.

Może jest ktoś w okolicy kto odda ci wodę z podmianki . 

Tylko napisz skąd jesteś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Osmodeusz napisał:

Witaj Karolina?

a ja powiem Ci tak, niestety podetnę skrzydła ?

Utrzymanie parametrów w takiej szklance, to niezłe wyzwanie dla starych wyjadaczy. Albo pomyśl o czymś większym, albo sobie daruj bo się zniechęcisz już na starcie.

Jak sama mówisz jesteś zielona, nie ogarniesz tak małego zbiorniczka.

Druga sprawa, co chcesz trzymać w takiej kropelce?

I polecam na początek poczytać coś więcej niż fora np. „Akwarystyka morska” Werner Baumeister,

The Reef Aquarium Charles Delbeek  Julian Sprung  czy inne. 

i wracaj z większym zbiornikiem

powodzenia

pozdrawiam

 

Myślę o większym zbiorniku cały czas i chyba na niego postawię. Jeśli chodzi o książki, szukałam czegoś co mogę zamówić do domu i czytać ciekawostki w ręce ale nic takiego nie znalazłam. Tak jakby cała literatura o akwarystyka morskiej nie była możliwa do kupienia online. A może trafiłam na jakiś taki, słabszy okres, że nic nie było dostępne. Szczerze mówiąc, jeśli zaś chodzi o literaturę obcojęzyczną to mogę mieć problem ze zrozumieniem bardziej "zawodowych" sformułowań, przez co mogę coś źle pojąć i trochę się tego obawiam...

15 godzin temu, Speedo1544 napisał:

Hej

Po 1 6w na 30l to moim zdaniem troszkę za mało

Po 2 do filtra możesz dać siporax/matrix

Po 3 kup od kogoś używaną ożywioną skałę (nie jest to też wymagane bo może być sucha tylko wtedy ciut dłużej to trwa)

Po 4 dla mnie akwarium bez piasku średnio wygląda (ale to kwestia gustu)

Po 5 na start żywa woda chociaż troszkę żeby wszystko szybciej ruszyło

 

Dziękuję za podpowiedzi. Myślałam o żywej wodzie na start tylko też się zastanawiałam czy lepiej kupić coś firmowego z baniaka, czy np. z dojżałego zbiornika prowadzonego w sklepie? 

14 godzin temu, azgar napisał:

Radził bym kupić coś większego troszkę to nie jest jakiś koszt duzy tak 40-50l nawet, przy 30l odjąć skale i ze akwarium nie jest pełne z 25 litrów wody max będzie 

go przyda Ci sie dolewka do małęgo akwarium polecam Aqua-Trend Levelautomatic EYE

jeśli weźmiesz większe akwarium to cyrkulator np koralia najsłabsza, do kaskady możesz dac siporax lub MAXSPECT BioSpheres

lampa jakaś mocniejsza musi byc np. https://rafashop.pl/oswietlenie/20-lampa-led-30w-pico-nano.html

do pomiaru zasolenia refraktometr (tylko taki do pomiaru zasolenia bo sa rozne) i płyn kalibracyjny

testy na początek KH podstawa i przyda sie no3 i po4

sól w zasadzie każda byle nie sea salt bo to sa sole do fish only a osobiście odradzam aqaforesta - bardzo się bryli problemy z kH, i nalot na piasku ktory ustał przy innej soli ale to sa moje osobiste spostrzeżenia :)

dodatkowo filtr RO jesli nie masz 

Co do skały polecam żywa ale ze sklepu od kogoś nie wiadomo co kupujesz a jesteś "zielona"  co do ceramiki to tak naprawdę nie wiadomo co sie kupuje można kupić dobra można zła nie wiadomo jak to robią i z czego. Wrócę do żywej skały kupując żywą niema się co bac ze nie wiadomo co z niej wydzie  a obserwowanie skały i jakichś żyjątek tez wciąga na początku oczywiście jeśli ktos nie miał styczności z morskim.

Co do pierwszych podmian niema reguły ja bym zaczął jeśli jakieś życie wprowadzisz do akwarium to tak po 1- 2tyg  tylko nie mam tu na myśli życia 1-2 piko korale czy ślimaki :) 

 

 

 

Dziękuję za cenne uwagi i rady. Czyli uzupełnienie sprzętu, żywa skała że sklepu i filtr RO!

A pytanie moje jeszcze takie: jeśli brałabym większą kostkę, tak jak tutaj większość osób poleca, to na jaką lampę wtedy patrzeć, aby była dobra? :)

11 godzin temu, karol86 napisał:

Tak jak koledzy pisali spróbuj z czymś większym. Chyba że już masz kupiony zbiornik 30l. Na początek może być sól instant ocean. 

Testy lepiej robić na początku w sklepie jeśli jest taka możliwość.Ważne testy na początek to NO2 i nh4 do zrobienia w sklepie 

Do filtra matrix i bakterie ja start.

Może jest ktoś w okolicy kto odda ci wodę z podmianki . 

Tylko napisz skąd jesteś

Jakie bakterie dodawać najlepiej? Czy od początku miałabym uzupełniać wodę o inne składniki mineralne, czy dopiero po czasie o czymś myśleć? 

Edytowane przez Karolina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Karolina zacznijmy od tego co chcesz mieć w akwarium? Wszystkie rady są dobre ale też wszystko zależy od tego co będziesz miała w zbiorniku.

Dla przykładu:

Wszyscy mają rację co do faktu nim większy zbiornik tym łatwiej utrzymać parametry. Jednak weźmy na warsztat kostkę 30x30x35. Jeśli zdecydowała byś się na same korale w takim szkle to tak naprawdę jedynym skaczącym parametrem w wodzie będzie zasolenie przy odparowaniu wody. Ale ta zmiana zasolenia będzie identyczna jak w zbiorniku 60x30x30. Więc nie do końca litraż ma takie znaczenie.  Tak samo sprawa tyczy się oświetlenia. Jeśli zdecydujesz się na zbiornik Fish Only lub z Koralami NP lampa nie będzie potrzebna zbyt "zaawansowana" Natomiast jeśli w zbiorniku będą korale bardziej wymagające no to trzeba zainwestować w lampę. Takich zależności jest cała masa. Wszystkie rady są dobre jednak w konkretnym zbiorniku mogą nie mieć znaczenia.

 

Proponuję najpierw przemyśleć co będzie w zbiorniku, Ustalić budżet i ilość miejsca oraz podać miejscowość gdzie mieszkasz. Może będziesz w okolicy jakiegoś forumowicza który pomoże Ci ze startem ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Pawku napisał:

Karolina zacznijmy od tego co chcesz mieć w akwarium? Wszystkie rady są dobre ale też wszystko zależy od tego co będziesz miała w zbiorniku.

Dla przykładu:

Wszyscy mają rację co do faktu nim większy zbiornik tym łatwiej utrzymać parametry. Jednak weźmy na warsztat kostkę 30x30x35. Jeśli zdecydowała byś się na same korale w takim szkle to tak naprawdę jedynym skaczącym parametrem w wodzie będzie zasolenie przy odparowaniu wody. Ale ta zmiana zasolenia będzie identyczna jak w zbiorniku 60x30x30. Więc nie do końca litraż ma takie znaczenie.  Tak samo sprawa tyczy się oświetlenia. Jeśli zdecydujesz się na zbiornik Fish Only lub z Koralami NP lampa nie będzie potrzebna zbyt "zaawansowana" Natomiast jeśli w zbiorniku będą korale bardziej wymagające no to trzeba zainwestować w lampę. Takich zależności jest cała masa. Wszystkie rady są dobre jednak w konkretnym zbiorniku mogą nie mieć znaczenia.

 

Proponuję najpierw przemyśleć co będzie w zbiorniku, Ustalić budżet i ilość miejsca oraz podać miejscowość gdzie mieszkasz. Może będziesz w okolicy jakiegoś forumowicza który pomoże Ci ze startem ;)

 

 

Powiem tak, w planach mam kilka miękasów i pewnie w późniejszym czasie kilka LPSów. Jeśli myślimy o zwierzętach to pewnie z czasem przyda się "ekipa sprzątająca". Ryb w tak małym zbiorniku bym nie trzymała. Miejscowość to Słupsk. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Pawku napisał:

Wszystkie rady są dobre jednak w konkretnym zbiorniku mogą nie mieć znaczenia.

?? ja bym prosił o rozwinięcie myśli, bo ciekaw jestem

@Karolina PW, i miłej lektury ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 minut temu, Osmodeusz napisał:

?? ja bym prosił o rozwinięcie myśli, bo ciekaw jestem

 

Podałem przykład z wielkością akwarium. Kolejny przykład odpieniacz nie będzie potrzebny przy zbiorniku w którym będą tylko miękasy bez ryb itp. Lampa 6W starczy przy zbiorniku z miękasami ale będzie  za mała przy koralach które wymagają więcej światła. Przykładów może być sporo. Wszyscy coś doradzali dobrze ale problem w tym że nie wiedząc co będzie w akwarium dlatego naszła mnie taka myśl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Karolina napisał:

Ryb w tak małym zbiorniku bym nie trzymała.

Teraz tam mówisz a za chwilę będziesz pisała co możesz wsadzić do kostki

W 30 litrach ludzie trzymają parkę błazenków jak są małe

@Karolina może faktycznie zrób coś większego bo i tak za chwilę będziesz zmieniała

Zacznij może chociaż od 60l ?

Czym większy zbiornik tym łatwiej jest go ustabilizować

33 minuty temu, Osmodeusz napisał:

PW, i miłej lektury ?

Wiedziałem że na Ciebie zawsze można liczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Karolina i może skontaktuj się z @AniaWol to sobie pogadacie jak dziewczyny?

I może też Ci podeśle coś do poczytania, łatwiej Ci będzie wówczas nawet zadawać pytania o konkrety 

i nie spiesz się ?

pozdr.

3 godziny temu, Pawku napisał:

jedynym skaczącym parametrem w wodzie będzie zasolenie przy odparowaniu wody. Ale ta zmiana zasolenia będzie identyczna jak w zbiorniku 60x30x30. Więc nie do końca litraż ma takie znaczenie. 

Możesz rozwinąć myśl @Pawku?

bo to też ciekawe 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
41 minut temu, Osmodeusz napisał:

 

Możesz rozwinąć myśl @Pawku?

bo to też ciekawe 

Woda w akwarium paruję poprzez taflę wody. Jeśli 60x30x30 jest dwa razy większe ma również dwa razy większą taflę wody co za tym idzie dwa razy większe parowanie wody. Zakładam że przy zbiorniku 30x30x35 zmiana zasolenia przez odparowanie wody będzie identyczna jak przy kostce. Chyba tu nic ciekawego nie ma i żadnej filozofii w tym.... Raczej nie potrzebowałeś tłumaczenia tego więc nie wiem czemu to pytanie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
49 minut temu, Osmodeusz napisał:

jedynym skaczącym parametrem w wodzie będzie zasolenie przy odparowaniu wody.

Przepraszam może źle zaznaczyłem problem? 
już poprawnie mi się wycięło, o ten fragment mi chodzi najbardziej no nurtuje mnie twoje zagadnienie....

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Osmodeusz napisał:

Przepraszam może źle zaznaczyłem problem? 
już poprawnie mi się wycięło, o ten fragment mi chodzi najbardziej 

To był odnośnik do odpowiedzi jak by w akwarium były same korale i nie było by żadnych odpadów z pokarmu czy odchodów zwierząt. Pierwsze moje akwarium było takie i nonstop fosforany i azotany na 0. Jedyny parametr jaki się zmieniał to zasolenie poprzez odparowanie wody. Oczywiście jeszcze mikro i makro ale to było uzupełniane przez podmiany. Ale to chyba oczywiste.

 

3 godziny temu, Pawku napisał:

Jeśli zdecydowała byś się na same korale w takim szkle to tak naprawdę jedynym skaczącym parametrem w wodzie będzie zasolenie przy odparowaniu wody.

 

 

Tak dla pewności żeby ktoś nie przeczytał tylko cytowanego przez Ciebie  fragmentu i źle nie zrozumiał mojej wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No teza ciekawa, dzięki @Pawku za wyjaśnienie

czasami się gubię jeszcze stąd dociekliwość. Czyli wahania zasolenia nie mają wpływu na inne parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Osmodeusz napisał:

No teza ciekawa, dzięki @Pawku za wyjaśnienie

czasami się gubię jeszcze stąd dociekliwość. Czyli wahania zasolenia nie mają wpływu na inne parametry.

Przecież wiesz że mają po co ta dyskusja?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Pawku napisał:

jedynym skaczącym parametrem w wodzie będzie zasolenie przy odparowaniu wody.

no właśnie po to, piszesz jedno potem drugie?

Godzinę temu, Pawku napisał:

Czyli wahania zasolenia nie mają wpływu na inne parametry.

 

Godzinę temu, Pawku napisał:

Przecież wiesz że mają po co ta dyskusja?  

Ty jesteś doświadczonym akwarystą, ja tylko jestem dociekliwy. 
No nic doczytam w domu jak to jest właściwie 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×