Skocz do zawartości
Groszek

Pierwsze akwarium 300l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Przymierzam się do założenia pierwszej w życiu solniczki, brak doświadczenia w temacie czytam fora wasze problemy i rozwiązania jestem na etapie kompletowania sprzętu. To co posiadam:

Akwarium 100x60x50h full opti z kominem zewnętrznym

Sump trzykomorowy 100x40x40

Dodatkowy zbiornik 30l na dolewkę 

Odpieniacz aqua Excel AE 601

Cyrkulatory 2szt jebao rw8

Pompa obiegowa jebao dcp 5000

Lampa DIY 4x39w + LED Cree 18szt blue 18szt royal blue 18 szt cool white 5 szt UV wszystko na sterowniku aqma ściemnialne  świetlówki i LED

Grzałka 300w

Automatyczna dolewka aqua trend levelautomatic eye

Skała do jakiej się przymierzam to gotowa konstrukcja seafrags 

Filtr rodi 

Piasek chce dać żywy około 18kg

Sól jaka zamierzam używać Aquaforest Sea salt

Media filtracyjne zamierzam np. siporax, neo media, maxspect biosphere

koralowce jakie zamierzam trzymać to na początek coś prostego tak samo z rybkami.

Chciałbym abyście mi doradzili co jeszcze potrzebuję i czy na tym co wymieniłem ma to prawo funkcjonować

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć,

 

Wszystko wygląda na przemyślane więc trzeba działać :) Z tego co napisałeś sump-a już masz? Ja osobiście dałbym troszkę krótszego lub zintegrowałbym pojemnik na dolewkę razem z sump-em. Nie wiem jaki masz stelaż czy to wszystko pomieścisz (sump, zbiornik na dolewkę, sprzęt)?

Dodatkowo sól o której piszesz ma różne opinie. Sam miałem na nią przejść jednak zdecydowałem się na pewniejszą od Red Sea. Ale to tylko moja opinia.

Grzałka polecałbym coś markowego i sprawdzonego. Nie napisałeś jakiego producenta więc domniemam że jeszcze jej nie masz.

A i jeszcze cyrkulatory. Seria RW z tego co pamiętam lubiły padać po 1-2 latach. Jeśli jeszcze możesz zmienić to polecałbym serię SW lub SOW.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaża jeszcze nie mam, będzie to własna konstrukcja więc myśle że uda się to wszystko pomieścić.

Grzałka to Aquael Platinum 300w

A cyrkulatory pomyliłem się jest to seria sow8.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, powiem ci szczerze że cyrkulatory sow 8, Akurat mam z nim doświadczenie jest przyklejony w beczce na nierównej powierzchni, i wogule go nie słychać kręci bajera także polecam

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała z seafrags to cement i gruz koralowy. Jeśli się zdecydujesz na to to kup sporo siporaxu lub innego medium. 

 Soli AF nie polecam, w dodatku to sea salt do akwari z rybami z tańszych soli bardo dobra BT. 

Piasku prawdopodobnie z 9 kilo ci wystarczy więc kup jedno opakowanie a potem dolozysz jak coś. 

16 godzin temu, Alcoholik napisał:

Witaj, powiem ci szczerze że cyrkulatory sow 8, Akurat mam z nim doświadczenie jest przyklejony w beczce na nierównej powierzchni, i wogule go nie słychać kręci bajera także polecam

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

doświadczenie równe 0, napisał by po roku czy dwuch  jak działa a po takim czasie już z nimi różnie bywa.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


doświadczenie równe 0, napisał by po roku czy dwuch  jak działa a po takim czasie już z nimi różnie bywa.  
 


Dokładnie mam 3 miesięczne doświadczenie z sow8, ale chociaż jak piszesz że różnie z nimi bywa, to umnie jak narazie kręci bezproblemowo, jak minie rok to wypowiem się coś więcej. Chyba że ty masz większy staż z tym cyrkulatorem, to możesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2020 o 23:50, Groszek napisał:

Witam wszystkich forumowiczów.

Przymierzam się do założenia pierwszej w życiu solniczki, brak doświadczenia w temacie czytam fora wasze problemy i rozwiązania jestem na etapie kompletowania sprzętu. To co posiadam:

Akwarium 100x60x50h full opti z kominem zewnętrznym

Sump trzykomorowy 100x40x40

Dodatkowy zbiornik 30l na dolewkę 

Odpieniacz aqua Excel AE 601

Cyrkulatory 2szt jebao rw8

Pompa obiegowa jebao dcp 5000

Lampa DIY 4x39w + LED Cree 18szt blue 18szt royal blue 18 szt cool white 5 szt UV wszystko na sterowniku aqma ściemnialne  świetlówki i LED

Grzałka 300w

Automatyczna dolewka aqua trend levelautomatic eye

Skała do jakiej się przymierzam to gotowa konstrukcja seafrags 

Filtr rodi 

Piasek chce dać żywy około 18kg

Sól jaka zamierzam używać Aquaforest Sea salt

Media filtracyjne zamierzam np. siporax, neo media, maxspect biosphere

koralowce jakie zamierzam trzymać to na początek coś prostego tak samo z rybkami.

Chciałbym abyście mi doradzili co jeszcze potrzebuję i czy na tym co wymieniłem ma to prawo funkcjonować

Pozdrawiam

 

Cześć ?, witaj na naszym forum.

Faktycznie, temat masz już całkiem nieźle przemyślany, szczególnie oświetlenie, z hybrydową wersją lampy. Sump wielki i bardzo dobrze, będzie dużo miejsca na media a i kto wie może i szczepkarium sobie w nim zrobisz. Z kolei zbiornik główny robisz stosunkowo płytki, powiedziałabym o te 10 centów:) na 50cm. Troszkę tak w kierunku docelowo spsów chyba będziesz szedł.

Ile komór planujesz w sumpie i jak je rozmieścisz?

W kwestii soli to AF jest ok, ale nie zawracaj sobie głowy sea salt chyba że na dojrzewanie to fakt, przecież to świeżynka. Staraj się w miarę szybko przejść na Reef Salt, jest bardzo przyzwoitą solą low budget. Na pewno nie brała bym BT który ma fatalne parametry, których to całkowicie nie trzyma z kolei od partii do partii. Starałam się korzystać z tej soli przez rok i ciągle miałam problemy z parametrami i zachowaniem zwierzaków. To były stare dzieje, może coś się zmieniło w temacie tej soli ale śmiem wątpić. To już jest totalny "low cost:. Zresztą musiałam nadrabiać większą ilością balinga przy bt. Co w rezultacie mijało się z celem.

Odpieniacz wybrałeś mało znanej firmy. Ciekawa opcja. Czekam na start zbiornika i Twoje spostrzeżenia co do odpieniacza. W razie czego pytaj nas na forum, zawsze postaramy się pomóc.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitoruj tylko cały sprzęt Jebao/Jecod. Coś kosztem czegoś. Szczególnie wrażliwe ruchome części. U mnie naderwał się wewnętrzny uchwyt pompy, przy magnesie, dostała się woda i zaczęło rdzewieć. A nie wiemy co małe rączki tam umieściły i co może się dostawać do wody... Także monitoring i jakby co, szybkie działanie. Ja wymieniłem cyrkulatory na Tunze i na razie mam spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci szczeże że przy dcp 5000 będziesz miał za mały przepływ w sumpie, zmień na coś większego, ja mam dcp 8000 i jest na maxa podkręcona i już rozglądam się za czymś mocniejszym

 

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×