Skocz do zawartości
kristofer0001

Zmniejszenie zasolenia wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jako, że jest to mój pierwszy post.

Tak więc mój pierwszy post niestety będzie opisany z problemem jaki wydarzył mi się 3 dni temu. 

Moje akwarium ma prawie 7 tygodni tak więc jest w trakcie dojrzewania, dodałem już parę korali miękkich i pompowały się one bez większego problemu ( briareum, zoa, rodactis itp ) 

Z racji tego, że chciałem mieć trochę komfortu i zaoszczędzenia czasu postanowiłem założyć sobie automatyczną dolewkę, pierwsze kontrolne dolanie odbyło się bez problemu niestety drugie już nie, a mianowicie dolało więcej ok 3 litrów wody RO na 100 litrów w obiedgu, co spowodowało zmniejszeniem zasolenia z 35,5 ppm na 34,3 ppm. Po tym zdarzeniu korale zaczęły grymasić czyli nie otwierają się do dnia dzisiejszego. Woda odparowała, zasolenie wróciło do 35 ppm. Na powierzchni wody pojawiła się piana tak jak w okresie wcześniejszego dojrzewania. Nie chcę wykonywać pochopnych kroków aby nie pogorszyć sytuacji, ale chciałbym wiedzieć, czy coś można zrobić w takiej sytuacji?

Dopiszę, że moje akwarium to 100 l w obiegu, dzisiaj robiłem testy wszystko jest ok bez testu na PH ponieważ nie posiadam.

No3 - 7

po4 - 0,75

KH - 8

Mg - 400

Ca - 1520

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej braku pompowania się korali nie szukałbym w zmianie zasolenie. Nie było aż tak duże by mogło wpłynąć na korale. Natomiast masz dosyć wysokie PO4  zbiornik ma dopiero 7 tygodni. Nie napisałeś również na czym był start (skała sucha czy żywa? piasek żywy czy suchy?) Byc może dopiero dojrzewanie w pełni? Podeślij fotkę całego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik miał start na 12 kg suchej skały i 4 kg żywej, suchy aragonit 2 cm, bakterie Auaforest Bio S, woda RO. Zdjęcie podeślę później.

Teraz zauważyłem, że wysypało taki brązowy glon na ścianach akwarium.

Edytowane przez kristofer0001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taki strzał w zasoleniu to zawsze stres dla obsady, ważne czym mierzysz to zasolenie i czy napewno jest prawidłowe.

Sprawdź czy przypadkiem nie masz wykrywalnego amoniaku, bo coś mi tu źle pachnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Osmodeusz napisał:

Taki strzał w zasoleniu to zawsze stres dla obsady

Nie na tyle by przez kilka dni miekasy się nie otwierały. Miałem dwa razy przypadek gdy dolewka się zawiesiła i wlała całą zawartość zbiornika z dolewki. (ok 8l) nie było problemów. Do tego każdy z nas przywozi korale ze sklepu gdzie praktycznie zawsze jest inne zasolenie niż w naszych zbiornikach. 

Zgadzam się co do amoniaku świeży zbiornik może to być powód.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
36 minut temu, Pawku napisał:

Do tego każdy z nas przywozi korale ze sklepu gdzie praktycznie zawsze jest inne zasolenie niż w naszych zbiornikach. 

I po to właśnie jest tak zwana aklimatyzacja chyba, czy też masz inną teorie? 
jedynie słuszną

Baniak na starcie, nie dojrzały do tego już z życiem. Tu każdy taki strzał parametrów to wstrząs dla obsady
Pomyśl trochę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Osmodeusz napisał:

I po to właśnie jest tak zwana aklimatyzacja chyba, czy też masz inną teorie? 
jedynie słuszną

Baniak na starcie, nie dojrzały do tego już z życiem. Tu każdy taki strzał parametrów to wstrząs dla obsady
Pomyśl trochę 

Ech podałem ci przykłady z własnego doświadczenia. A klimatyzacja trwa ok 1h więc to również szok. Zresztą wielu akwarystow nie aklimatyzuje korali i nic się nie dzieje. Więc nie szukał bym problemu w skoku zasolenia a w parametrach wody. 

 

Po za tym potrzebne zdjęcia i szczegóły parametrów żeby można było oceniać w czym jest problem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wysokim po4 korale muszą grymasić . Miękkie zaraz zaczną się cofać. Kup rowę lub gfo o seachema i wrzuć do sumpa przy dużym przepływie wody . Bo pewnie filtra przepływowego nie masz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
32 minuty temu, Pawku napisał:

wielu akwarystow nie aklimatyzuje korali i nic się nie dzieje. 

Super rada dla początkujących 

powodzenia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw wrzucił fotki 

Bo jakoś nasza szklana kula nie umie sobie wyobrazić jak to wygląda 

Też nie sądzę że problem leży po stronie zasolenie chyba że wrzuciłeś tam sól ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Super rada dla początkujących 

powodzenia

 

To nie rada tylko przykład. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wynik zasolenia na refraktometrze czy gęstościomierzu wyraża całkowitą ilość rozpuszczonych soli a nie jedynie wartość NaCl !!!

innymi słowy nagły spadek czy też wzrost zasolenia, ma wpływ na wszystkie parametry akwariowej solanki czyli Mg, Ca, KH zależnie od użytej soli, czyli proporcji składników użytych w danej marce soli

To nie jest jedynie wartość NaCl

 

 

10 godzin temu, kristofer0001 napisał:

może węgiel puszcza mi fosforany do baniaka. 

Jest taka możliwość, zależy jaki to węgiel i jak został przygotowany nim trafił do baniaka

12 godzin temu, Pawku napisał:

Miałem dwa razy przypadek gdy dolewka się zawiesiła i wlała całą zawartość zbiornika z dolewki. (ok 8l) nie było problew

I tu masz odpowiedź na twoje problemy z akwarium i zgony korali, a nie np. rdzewiejącą ośka cyrkulatora czy co tam się jeszcze przytrafiało ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
39 minut temu, Osmodeusz napisał:

 

I tu masz odpowiedź na twoje problemy z akwarium i zgony korali, a nie np. rdzewiejącą ośka cyrkulatora czy co tam się jeszcze przytrafiało ?

Dziękuję za opinie na temat mojego akwarium. Jednak temat nie dotyczy mojego akwarium a ty nie znasz szczegółów dotyczących problemów w nim więc prosiłbym żebyś nie przytacza tego gdyż wrożysz z fusów. 

Co do zmian wszystkich parametrów zgadzam się ze skok zasolenia powodują takowe. Jednak pamiętaj że przy podmiane również występuje skok wszystkich parametrów i również wtedy nic się nie dzieje. Przy dozowania ballinga podobna sytuacja. Może zamiast sprzeczac się w sprawie zasolenia poczekajmy na autora z kpl. Wynikami parametrów wody i zdjęciami zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie nie ma co się sprzeczać tylko połączyć siły i rozwiązać problem. Tak więc chyba wiem co jest przyczyną, a mianowicie zmierzyłem wodę z akwarium dolewki i wyszło 0,50 tak więc dostał się jakiś syf. Na wylocie RO mam 000. Czym można wyczyścić baniak bez użycia chemii? Dodatkowo w akwarium pojawił się nalot zielony na skałach, szybach itp. Tak więc mam fajne glonowisko, oczywiście stan korali bez zmian. Zrobiłem parę fotek.

IMG_4854.JPG

IMG_4852.JPG

IMG_4851.JPG

IMG_4849.JPG

IMG_4850.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale świeże akwarium. Wstrzymaj się z zakupem jakiegoś życia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×