Skocz do zawartości
Jurek48

Pytanie o dozowanie wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Data

zasolenie  Magnez Wapń Azotany Fosforany KH Ph
04.01.2020 1,024 1260 400 25,00 0,25 8,70 8,00
09.01.2020 1,025 1200 430 10,00 0,25 8,60 8,00
18.01.2020 1,025 1200 420 4,00 0,10 8,60 8,00
07.02.2020 1,025 x x 1,00 0,03 8,90 8,00
14.02.2020 1,026 1260 380 0,50 0,02 8,90 8,00

Witam. to mój pierwszy post. Jak dotąd dzięki informacjom z forum udało mi się przetrwać bez większych problemów 9 miesięcy. Wszystko do czasu kiedy korale ruszyły i same podmiany wody nie wystarczają. 

Powyżej wkleiłem dane z kilku ostatnich pomiarów wody. Jak widać od stycznia systematycznie spada mi jedynie wapń. Balig zaleca dozowanie wszystkich trzech płynów, a jak widać mam problem jedynie z niedoborem wapnia. Moje pytanie brzmi. Czy można bez szkody dla systemu dozować jedynie sam wapń? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie będzie problemu z dozowaniem samego wapnia. Ale nie zmniejszając dozowania Kh i sbs względem wapnia. 

W jakich proporcjach(g/l) mieszasz Mg, Ca, Kh, sbs ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Orginal Balling Tropic Marin to gotowe odważone przez producenta ilości wystarczy rozpuścić w 5 litrach RO. Piszą o dozowaniu w równych ilościach według zaleceń.

W czym problem. Akwarium jest jeszcze w miarę młode wrażliwe na nieprzemyślane posunięcia. Raz że w części "C" oprócz MG jest cały zastaw mikroelementów niekoniecznie potrzebnych to jeszcze magnezu mam wystarczająca ilość. W instrukcji piszą że żaby zachować równowagę jonową należy dozować wszystkie trzy płyny. Pomyślałem sobie - ale akwaryści stosują przecież reaktory wapnia i jakoś to działa, przecież można to samo zrobić chlorkiem wapnia. Ale bezpieczniej będzie się spytać.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Jurek48 napisał:

Posiadam Orginal Balling Tropic Marin to gotowe odważone przez producenta ilości wystarczy rozpuścić w 5 litrach RO. Piszą o dozowaniu w równych ilościach według zaleceń.

W czym problem. Akwarium jest jeszcze w miarę młode wrażliwe na nieprzemyślane posunięcia. Raz że w części "C" oprócz MG jest cały zastaw mikroelementów niekoniecznie potrzebnych to jeszcze magnezu mam wystarczająca ilość. W instrukcji piszą że żaby zachować równowagę jonową należy dozować wszystkie trzy płyny. Pomyślałem sobie - ale akwaryści stosują przecież reaktory wapnia i jakoś to działa, przecież można to samo zrobić chlorkiem wapnia. Ale bezpieczniej będzie się spytać.   

Dlatego zmień na Fauna Marin balling. Mikro i makro są dodawane w KH i Ca. Magnez jest czysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zależało mi żeby mikro minerałów nie było w wapniu. Dlatego wybrałem Tropic Marin. Jestem pewien, że w moim akwarium mikro minerałów jest optymalna ilość.  Obserwując akwarium widzę, że każde dodanie części „C” zastawu powoduje kilkudniowy wysyp jakiś ciemnych glonów, jak na moją mikroskopijną wiedzę to mogą być zalążki Dino. Głównie chodzi mi o to, czy mogę dozować wapń (oraz ewentualnie KH) pomijając część trzecią zastawu to znaczy magnez i mikroskładniki.   

PS. Poza tym dziękuje Wam za zainteresowanie tematem. Może dla Was wydaje się śmieszny , ale jak to mówią "Kto pyta nie błądzi".

Edytowane przez Jurek48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic w tym śmiesznego nie ma. Ciężko CI doradzić w ballingu, którego skład jest tak dobrany przez AF, że faktycznie może zaburzyć stosunek konsumpcji podstawowych pierwiastków jak i mikro/makro w całym zbiorniku, czyli jak to fachowo piszą "zaburzenie równowagi jonowej". Gdybym to była ja :), to pewnie bym spróbowała przez parę dni nie korzystać dodatku i na podstawie obserwacji wybarwienia i polipowania zwierzaków i testów, zdecydowała czy dodawać czy jeszcze poczekać. Z tego co piszą to komponent C zawiera'

"

Aquaforest COMPONENT C 200ml

Aquaforest Component C przeznaczony jest do uzupełniania niewielkich niedoborów jodu i fluoru w akwarium morskim. W zamkniętym systemie akwariowym odpieniacz i media filtracyjne usuwają z wody pokłady tych pierwiastków, dlatego konieczna jest ich suplementacja. W akwarium morskim jod odpowiada za ogólne funkcjonowanie komórek i transfer składników odżywczych pomiędzy nimi, fluor natomiast uczestniczy w procesie kalcyfikacji oraz wspomaga budowę tkanki szkieletowej. Stosowanie Component C pozwala na utrzymanie zawartości jodu i fluoru w wodzie na poziomie identycznym jak w naturalnej wodzie morskiej. Ze względu na doskonałą równowagę pomiędzy zawartością jodu i fluoru Component C wzmacnia wybarwienie koralowców twardych. Znacząco wpływa na intensywność barw niebieskich i fioletowych, a także podkreśla białe wybarwienie u koralowców SPS. Bezpieczne stężenie preparatu minimalizuje szanse na przedawkowanie mikroelementów, dzięki czemu Component C mogą stosować również początkujący akwaryści.

Dozowanie: w akwariach z obsadą mieszaną 5 ml na 100 l wody raz w tygodniu. Wielkość dawki można również dostosować do konsumpcji wapnia w akwarium – 1 ml na każde 20 ppm/100 l wody. W przypadku prowadzenia akwarium metodą Ballinga – 20 ml/1 l roztworu KH Buffer.

"

Może się zdarzyć, że któryś z pierwiastków jest przedawkowany i masz wysyp glonów po dozowaniu powyższego. Jeśli chodzi o chemię af to mam złe doświadczenie z dozowaniem kropelkowym strontu i jodu. U mnie po dozowaniu kropelkowym pojawiało się również dino. Odkąd zaczęłam stosować fauna marine balinga, kłopot z pzedawkowaniem składników zniknął.

Nie twierdzę żebyś zrobił jak piszę, ponieważ jest to obarczone pewnym ryzykiem. Więc wybór należy do Ciebie.

PS. Ważne! :) Twój zbiornik jest nadal stosunkowo świeży. Ile masz skały w całym systemie? Czy to jest 250L? Czym świecisz i jaką masz cyrkulację. Ile masz ryb, czym i ile razy je karmisz....ogólnie rzecz ujmując, napisz podstawowe informacje o zbiorniku i nie skupiaj się wyłącznie na balingu.

 

22 godziny temu, Jurek48 napisał:

Data

zasolenie  Magnez Wapń Azotany Fosforany KH Ph
04.01.2020 1,024 1260 400 25,00 0,25 8,70 8,00
09.01.2020 1,025 1200 430 10,00 0,25 8,60 8,00
18.01.2020 1,025 1200 420 4,00 0,10 8,60 8,00
07.02.2020 1,025 x x 1,00 0,03 8,90 8,00
14.02.2020 1,026 1260 380 0,50 0,02 8,90 8,00

Witam. to mój pierwszy post. Jak dotąd dzięki informacjom z forum udało mi się przetrwać bez większych problemów 9 miesięcy. Wszystko do czasu kiedy korale ruszyły i same podmiany wody nie wystarczają. 

Powyżej wkleiłem dane z kilku ostatnich pomiarów wody. Jak widać od stycznia systematycznie spada mi jedynie wapń. Balig zaleca dozowanie wszystkich trzech płynów, a jak widać mam problem jedynie z niedoborem wapnia. Moje pytanie brzmi. Czy można bez szkody dla systemu dozować jedynie sam wapń? 

Jeśli zwierzaki mają konsumować wapń, to bezwzględnie do utrzymania parametrów potrzebujesz magnezu i kh. Magnez jest potrzebny do procesu kalcyfikacji. Więc jeśli uznasz, że chcesz dozować tylko wapń to może dobrym pomysłem jest codzienne badanie poziomu magnezu....o kh już nie wspomnę.

 

Reasumując odpowiedz na Twoje pytanie odnośnie dozowania samego Wapnia. Nie ma takiej opcji :), przynajmniej w przyrodzie.

Spróbuj podnieść trochę poziom Mg. Prawidłowe wartość magnezu powinny być w przedziale 1180-1460 mg/l (ppm). Masz zatem jeszcze spory zapas do podbicia. Jeśli w mg masz dodane jakieś mikro lub makroelementy i powoduje to wykwit dino (jeśli to jest dino), to może warto zastanowić się nad zmianą ballinga.

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, AniaWol napisał:

Reasumując odpowiedz na Twoje pytanie odnośnie dozowania samego Wapnia. Nie ma takiej opcji :), przynajmniej w przyrodzie.

Spróbuj podnieść trochę poziom Mg. Prawidłowe wartość magnezu powinny być w przedziale 1180-1460 mg/l (ppm). Masz zatem jeszcze spory zapas do podbicia. Jeśli w mg masz dodane jakieś mikro lub makroelementy i powoduje to wykwit dino (jeśli to jest dino), to może warto zastanowić się nad zmianą ballinga.

Serdeczne dzięki, sporo mi pomogłaś w zrozumieniu problemu. Ja głupi myślałem sobie, że proste podmiany wody załatwią sprawę. Początkowo nawet nie mierzyłem wapnia ani magnezu dopiero, kiedy zaczęły zanikać mi glony wapienne zrozumiałem, że coś jest nie tak. Na początku podałem wapń i KH czyli część A i B, ale zauważyłem minimalne zmętnienie wody i stąd moje pytanie. Przemyślę jeszcze raz całą sprawę kierując się Twoimi wskazówkami. Serdeczne dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×