Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam nowy temat z nowym zbiornikiem :) Na razie traktuję go jako dziennik ze zmianami jakie zachodzą i będą zachodzić przez najbliższe tygodnie :)

Więc zaczynamy od sprzętu aktualnego i docelowego jaki planuję być może pojawią się sugestie co do zmiany ;)

Zbiornik główny 120x70x60 dwie szyby opti. dwie lacobel. Komin wewnętrzny 2x32mm, 1x25mm

Sump 80x50x40. 3 przegrody: spływ (odpieniacz/gruz/siporax), refugium, powrót + dolewka.

Stelaż stalowy profil 40mm, Oddzielna elektryka na część "mokrą" 8 gniazdek hermetycznych ze skrzynką i własnymi bezpiecznikami na każde gniazdo.

Część sucha: 10 gniazd w listwach zabezpieczających. 

Pompa obiegowa:  Jebao DCP-8000

Falowniki: 2x Jebao SOW-8, ewentualnie +1 jak by zabrakło

Odpieniacz RSK 300

Oświetlenie: 2x Hydra 32HD lub Giesemann Matrixx II 8x54 Wyjdzie w praniu przy końcowym dojrzewaniu jak zdecyduję się na obsadę.

Oświetlenie Refugium: To co u @MorskiMen weź podpowiedz co to za lampa 🤣

Pompa dozująca Jebao DP-4

Ogrzewanie: 2x Newa NTT 200 W

Dolewka: Aqua Trend Levelautomatic Eye

Awaryjne zasilanie: Przetwornica 500E + Aku max jaki wejdzie do szafki

Tyle ze sprzętu chyba wszystko wymieniłem :)

Co do reszty to:

Sucha skała 40kg + skała Fiji Shelfs 5-10kg 

Piasek: Nature's Ocean Live Natural White 9 kg x2

Sól: Aquaforest Probiotic Reef Salt 22 kg

Co do obsady jeszcze nie wiem Prawdopodobnie zrezygnuję z bardziej wymagających korali na rzecz LPS i prostszych SPS. Ale czas zweryfikuję. :)

Na chwilę obecną stelaż jest skończony w 70%. Została elektryka do podłączenia. Pewnie w tym tygodniu zakończę temat stelaża.

Do odbioru mam już akwarium wraz z sumpem. Jak tylko skończy się remont w salonie od razu lecę po zbiorniki :)

przy kolejnych zmianach będę aktualizował wątek. :)

IMG_20200203_093020.thumb.jpg.44cd44ad2b9eea0c8312906d927434cd.jpgIMG_20200203_093023.thumb.jpg.04405183f2b7d26d6b99eafee88cf3e4.jpgIMG_20200203_104007.thumb.jpg.259a7fc91acdf308b63dec048ef08545.jpgIMG_20200203_110044.thumb.jpg.4d299b604393275429dfe50044234096.jpg

IMG_20200131_102135.thumb.jpg.95b66c9b23d0df5ef71f9de70b50f1b4.jpg

IMG_20200131_102144.thumb.jpg.2860585f8a31df2d996eb3f9267f0fae.jpg

IMG_20200131_102213.thumb.jpg.4a073ff534f45655d9a1e5ada6199dcf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to czekam na kolejne aktualizację i zaczynam obserwować temat 👍

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też czekam na kolejne zdjęcia, ps stelaż masywny, aby podłoga wytrzymała pozdro

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, Speedo1544 napisał:

No to czekam na kolejne aktualizację i zaczynam obserwować temat 👍

26 minut temu, Alcoholik napisał:

Ja też czekam na kolejne zdjęcia, ps stelaż masywny, aby podłoga wytrzymała pozdro

Będą zdjęcia na bieżąco. CO do podłogi mam obawy tylko o panele czy się nie odkształcą. Z drugiej strony Teraz kostka stoi na 4 nogach węższych niż te w nowym stelażu i nie ma problemów więc raczej powinno być wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Pawku napisał:

Będą zdjęcia na bieżąco. CO do podłogi mam obawy tylko o panele czy się nie odkształcą. Z drugiej strony Teraz kostka stoi na 4 nogach węższych niż te w nowym stelażu i nie ma problemów więc raczej powinno być wszystko ok.

wytnij panele tam gdzie ma być akwarium i połoz gres, listwami progowymi połączysz gres z panelami i będzie  :)

Dziwi mnie, ze taki mały sumpe zamówiłeś do takiego akwarium, ta komora na dsb i glony strasznie wąska. Dodatkowo przegroda druga od lewej  jak do dsb powinna mieć z 12cm wysokości bo inaczej ile ty tego piachu tam chcesz jak dsb powinno miec  z 10 cm piasku ? no i glony będą się przedostawać do komory z pompa ;/ ale chyba można temu zaradzić wklejając grzebień.

Poza tym będę kibicował:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, azgar napisał:

wytnij panele tam gdzie ma być akwarium i połoz gres, listwami progowymi połączysz gres z panelami i będzie  :)

Dziwi mnie, ze taki mały sumpe zamówiłeś do takiego akwarium, ta komora na dsb i glony strasznie wąska. Dodatkowo przegroda druga od lewej  jak do dsb powinna mieć z 12cm wysokości bo inaczej ile ty tego piachu tam chcesz jak dsb powinno miec  z 10 cm piasku ? no i glony będą się przedostawać do komory z pompa ;/ ale chyba można temu zaradzić wklejając grzebień.

Poza tym będę kibicował:)

Wiesz co nie wiem czemu napisałem dsb... Zawsze pisałem że chce mieć deab i refugium i tak mi zostało 😂 w sumpie będzie samo refugium. Masz rację grzebień jeszcze dojdzie i będzie ok. Sump czy mały? Wymiar bez dolewki będzie miał 60x50x40. To ok 120l. Więc wydaje mi się że starczy a jednak zostaje sporo miejsca w szafce na graty 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Pawku napisał:

Wiesz co nie wiem czemu napisałem dsb... Zawsze pisałem że chce mieć deab i refugium i tak mi zostało 😂 w sumpie będzie samo refugium. Masz rację grzebień jeszcze dojdzie i będzie ok. Sump czy mały? Wymiar bez dolewki będzie miał 60x50x40. To ok 120l. Więc wydaje mi się że starczy a jednak zostaje sporo miejsca w szafce na graty 😉

ale to i tak mało bo 120l to jak zalejesz do pełna  a poziom wody będzie 20-25 cm wiec 60-75 litrów wody a co do miejsca to więcej = lepiej :D ja np chciałem dsb + glony a komora ta robi mi obecnie za szczepkarium 

a mam taka małą sugestie jak cos to możesz zamówić sobie szybe i dokleić nad zbiornikiem na dolewkę tak by częściowo go zasłonić będziesz miał polkę np. na pompę dozująca i parę gratów :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, azgar napisał:

ale to i tak mało bo 120l to jak zalejesz do pełna  a poziom wody będzie 20-25 cm wiec 60-75 litrów wody a co do miejsca to więcej = lepiej :D ja np chciałem dsb + glony a komora ta robi mi obecnie za szczepkarium 

a mam taka małą sugestie jak cos to możesz zamówić sobie szybe i dokleić nad zbiornikiem na dolewkę tak by częściowo go zasłonić będziesz miał polkę np. na pompę dozująca i parę gratów :D

Masz racje że mało ale nie chce popełnić błędu z poprzedniego akwarium gdzie dałem sumpa na cały wymiar pod akwarium. Nie mam gdzie teraz upychać pompy dozującej już nie wspomnę o pojemnikach na ballinga. Jeśli się okaże że nie ma wystarczającej pojemności wtedy będę posiłkował się filtrami zewnętrznymi...

Co do tej szyby masz rację na pewno dorobię bo jednak zaoszczędzone miejsce dodatkowe :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to zabawa zaczyna się na całego :)Fajny czas przed tobą i parę dobrych wieczorów wraz z rudą na rozkminaniu żeby wszystko dobrze zagospodarować :) 

Zapowiada się fajne szkiełko :)

Co do pompy dozującej to twój ostateczny wybór?

Sam jestem na etapie wyboru i się zastanawiam na trzema modelami.

Myślałeś nad wentylacją szafki? 

10 godzin temu, Pawku napisał:

weź podpowiedz co to za lampa

Tutaj moje pierwsze wypociny z mojego wątku po zamontowaniu lampy

Pierwsze wrażenie naprawdę dobre, oświetlenie bardzo dobrze wykonane, nie ma się do czego doczepić, w zestawie dołączone linki do zawieszenia, bardzo duży plus za wyłącznik czasowy oraz możliwość ściemniania lampy dzięki kontrolerowi, zakres  regulacji od 10%-100%mocy, taimer ma trzy tryby pracy 3/9/12 h, wybrany program jest podświetlany diodą która informuje nas o aktywności. 

Światło full spectrum bardzo fajnie oświetla przegrodę sumpa.

Zobaczymy jak z wytrzymałością ale na tą chwilę jestem bardzo zadowolony z produktu

a tutaj link do lampy

https://pl.aliexpress.com/item/4000164310265.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.672e5c0fbPuyDq

Po paru dniach świecenia zauważyłem przyrosty spaghetti ,więc lampa daje radę a świeci na pół gwizdka :) 

Pozdr

Edytowane przez MorskiMen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, MorskiMen napisał:

No to zabawa zaczyna się na całego :)Fajny czas przed tobą i parę dobrych wieczorów wraz z rudą na rozkminaniu żeby wszystko dobrze zagospodarować :) 

Zapowiada się fajne szkiełko :)

Co do pompy dozującej to twój ostateczny wybór?

Sam jestem na etapie wyboru i się zastanawiam na trzema modelami.

Myślałeś nad wentylacją szafki? 

Pompę już mam. Kupiłem ją na Black friday za śmieszne pieniądze. Działa prawidłowo. Docelowo pewnie wyląduje aqua trend. Ale to już na koniec. 

Co do wentylacji tylna płyta ma ok 20 cm przestrzeni między krawędzią a blatem. Dodatkowo zastanawiam się czy montować po lewej stronie płytę wyjdzie w praniu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dawno nic nie wrzucałem bo pracy było aż za dużo ale dzisiaj udało się przewieźć stelaż i czas zacząć realizować dalej projekt :)

na chwilę obecną wygląda to tak :P

IMG_20200226_172555.thumb.jpg.11007e28e4370385ff0121758c79078c.jpg

IMG_20200226_172608.thumb.jpg.3ddcaaffcbe1194013d779a0b6f6aba5.jpg

Jutro zjeżdża mi sprzęt i hydraulika. Mam nadzieję że w sobotę uda mi się wybrać po akwarium i ruszymy z kopyta :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siemka Pawku czym malowałeś blaty, czy są one poprostu oklejone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Alcoholik napisał:

Siemka Pawku czym malowałeś blaty, czy są one poprostu oklejone

Siema, To nawet nie jest blat tylko płyta meblowa oklejona :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja cały czas czekam na zalanie ale wiem że to jeszcze troszkę zajmie 

Życzę miłej zabawy w weekend i trzymam kciuki 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.02.2020 o 07:58, Speedo1544 napisał:

Ja cały czas czekam na zalanie ale wiem że to jeszcze troszkę zajmie 

Życzę miłej zabawy w weekend i trzymam kciuki 

Uwierz mi ja też czekam i nie mogę się doczekać ale tym razem na spokojnie wszystko po kolei ;) Na razie zjechał sprzęt więc już zaczynamy zabawę :D

IMG_20200228_163339.thumb.jpg.70d3813f6415f1cbd3259963217c0bb9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powodzonka z rurami i klejeniem, ps. Nie utytraj sie klejem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, Alcoholik napisał:

Powodzonka z rurami i klejeniem, ps. Nie utytraj sie klejememoji2957.pngemoji2957.pngemoji2957.pngemoji2957.png

Heh spoko będę pamiętał :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Pawku napisał:

Na razie zjechał sprzęt więc już zaczynamy zabawę :D

No to zaczyna się zabawa 

Życzę miłego weekendu i zabawy 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi