Skocz do zawartości
Wojcik9

Plaga glonów - help

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

od jakiegoś miesiąca walczę z plagą glonów.

walczyłem już wieloma metodami:

 - chemiclean

- woda utleniona

- odsysanie tego syfu 

niestety ciagle to odrasta. Ze skał regularnie ściągam szczotką i jest zadowalająco ale po dwóch dniach znowu wraca. Tydzień temu zbadałem Sio2 i okazało się ze mam maksa (!!) szybko zmieniłem żywice w rodi i wrzuciłem do sumpa absorber krzemianów. Poziom trochę spadł ale chyba daleko do zadowalającego. Wyniki pomiarów wody poniżej.

proszę Wasz o radę czy to są okrzemki i wiąże się to z wysokim poziomem SiO2? Czy może to jednak coś innego?

Jak z tym walczyć ??

NO3 - 0

PO4 - 0

NH3 <0,15

NO2 - 0

Ca - 380

SiO2 - 2,0

Mg - 1140

KH - 5,4

 

 

415DB5F6-DD30-46E7-B5F9-3FD9FDDEFB2D.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda na dino, chemiclean nic tu nie da, woda utleniona ponoć działa ale u mnie sie nie sprawdzała 

zaciemnij sobie dzisiaj akwarium jak światło zgaśnie to nakryj czymś górę ( np. deski i na to ręczniki) czymkolwiek żeby nie dochodziło nic światła i w środę rano normalnie akwarium odkrywasz 

jeśli coś powróci po tyg lub dwóch robisz powtórkę ale kolejny raz nie powinno już dino być no i adsorber krzemianów wskazany 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, azgar napisał:

wygląda na dino, chemiclean nic tu nie da, woda utleniona ponoć działa ale u mnie sie nie sprawdzała 

zaciemnij sobie dzisiaj akwarium jak światło zgaśnie to nakryj czymś górę ( np. deski i na to ręczniki) czymkolwiek żeby nie dochodziło nic światła i w środę rano normalnie akwarium odkrywasz 

jeśli coś powróci po tyg lub dwóch robisz powtórkę ale kolejny raz nie powinno już dino być no i adsorber krzemianów wskazany 

Dziękuję za odpowiedź.

A co z karmieniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Wojcik9 napisał:

Dziękuję za odpowiedź.

A co z karmieniem?

nie kram, podobno dzień w tygodniu powinno sie nie karmić dwa dni to dla ryby jest nic :)

a i wrzuć fotkę po 2 dniach, miekasy fajnie się wyciągną a akwarium nie poznasz, ja miałem dino w każdym akwarium i najlepiej własnie zaciemnienie się sprawdza 

 

PS. na parametry nie patrzyłem, ale tak jak kolega pisał coś niskie kh i mg ,ca mogło by być ale ten amoniak niepokojący, moze masz za niskie zasolenie ale to tez by nie do końca to wyjaśniało, jakiej soli używasz? a po zaciemnieniu podmień sobie z 20% wody 

i KH podnieś do 8 tak ale stopniowo możesz użyć sody spożywczej  

Edytowane przez azgar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino, Dino...Paradoksalnie, zwiększ NO3 i Po4 do wartości wykrywalnych....nie podmieniaj wody przez pewien czas, uruchom uvke, i sprawdź czy czasem nie masz w sumpie ceramiki pokrytej dino i glonami, ogranicz świecenie-fotosyntezę i zwiększ Ph do min 8,4 a nawet więcej jak się uda.

Odsysaj mechanicznie z dna kożuch glonów. Rozważnie z wszelkiego rodzaju chemią...pamiętaj, że cały zbiornik cierpi na tym a skała wchłonie wszelką chemie jak gąbka.

Daj znać za parę dni jak sobie radzisz.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, AniaWol napisał:

Dino, Dino...Paradoksalnie, zwiększ NO3 i Po4 do wartości wykrywalnych....nie podmieniaj wody przez pewien czas, uruchom uvke, i sprawdź czy czasem nie masz w sumpie ceramiki pokrytej dino i glonami, ogranicz świecenie-fotosyntezę i zwiększ Ph do min 8,4 a nawet więcej jak się uda.

Odsysaj mechanicznie z dna kożuch glonów. Rozważnie z wszelkiego rodzaju chemią...pamiętaj, że cały zbiornik cierpi na tym a skała wchłonie wszelką chemie jak gąbka.

Daj znać za parę dni jak sobie radzisz.

Koleżanko jak radzisz zupełnie coś innego niz ja to dobrze było by to uzasadnić, ja wszechwiedzący nie jestem i jak każdy mogę sie mylić, ale co znaczy ogranicz świecenie - świecić tylko białym czy tylko niebieskim a może 2h dziennie albo 4 h ?  Według mnie to nie pomorze przynajmniej w czasie krótszym niz miesiąc, i kiedyś słuchałem takich rad typu samo niebieskie światło i odsysałem dino jak głupi dzień w dzień a ono wracało ciągle  :)

Wody każesz nie podmieniać a chłopak ma amoniak w , a co jeśli zacznie mu poziom amoniaku rosnąc ? podmianka chociaż poziom amoniaku  obniży i podbije przy okazji kH. Według mnie to przyczynę tego amoniaku by trzeba znaleźć.

I kolejne pytanie jak powinien zwiększyć sobie NO3 i Po4 i pH 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłam wszystkich parametrów :). Amoniak faktycznie jest kiepski. w takim razie pozwolę tobie kolego prowadzić pomoc w tym temacie bo widać, wiedzą zupełnie tobie nie dorównuję. ?
powodzenia. 

O resztę zapytaj Osmodeusza...obawiam się, że może mi zbraknąć cierpliwości do twojego nerwowego zachowania.

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, AniaWol napisał:

Nie zauważyłam wszystkich parametrów :). Amoniak faktycznie jest kiepski. w takim razie pozwolę tobie kolego prowadzić pomoc w tym temacie bo widać, wiedzą zupełnie tobie nie dorównuję. ?
powodzenia. 

O resztę zapytaj Osmodeusza...obawiam się, że może mi zbraknąć cierpliwości do twojego nerwowego zachowania.

 

 

Dla czego nerwowego ? pisz ja chętnie się dowiem czegoś nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jestem :devil:

@azgar bez obrazy, ale rady jak u felczera w wojsku, wiadomo że boli - nie wiadomo gdzie i dlaczego?

no to kolego Biseptol i zapobiegawczo trampki :good2:

A na poważnie, to wiadomo ile to to ma? co tam wodę filtruje, co tam żyje?

wiadomo to, ot co

2 godziny temu, Wojcik9 napisał:

NO3 - 0

PO4 - 0

NH3 <0,15

NO2 - 0

Ca - 380

SiO2 - 2,0

Mg - 1140

KH - 5,4

i że lane już było wszystko, no chyba....

A skaczecie sobie do oczu:starwars:

A na marginesie, stabilne KH to stabilne PH?  czy nie :ru:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osmodeusz a o co mam się obrażać ?? ja miałem podobnie jak przeprowadzkę akwarium maiłem nieudana, korale padły wszystkie i amoniak i dino było a tu tez ten amoniak z znikąd sie nie wziął :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a wziął się skąd?

jak nic o baniaku, wróżenie z fusów i po co?

chyba że wiesz coś o tym zbiorniku, to sorry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Osmodeusz napisał:

a wziął się skąd?

jak nic o baniaku, wróżenie z fusów i po co?

chyba że wiesz coś o tym zbiorniku, to sorry

Bo ja dałem odpowiedz na pytanie :) jak pozbyć się glona, a o amoniak i przyczynę jaka możne być to pytałem na pw niestety nie dostałem odpowiedzi to i nie pomogę z tym, a dnio wróci albo i nie bo w tym wypadku to wróżenie z fusów jak napisałeś :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MorskiMen napisał:

Parametry masz niepokojące,zbyt niskie kh,mg też do podbicia,i ten amoniak :( jak długo dojrzewa Ci akwarium ?Masz jakieś życie? Jaką masz filtrację i cyrkulację ?

 

uzupełniając informacje :

Zbiornik 360L wraz z pojemnością Sump.

filtracja  Deltec skimmer 600i + wegiel + uv + kamienie 

cyrkulacja maxspect gyre MGF4K Ustawiona na 20%

zbiornik okolo 4mc

 obsada jak na zdjęciu

9F61AF0D-39D4-41F8-BD2E-E76C44220E11.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kolego mam obawy chociaż mogę się mylić. Ale na ten baniak to te zwierzęta się nie nadają. Chodzi mi o to że baniak masz 4 miesiące zalany jeszcze dojrzewa a masz rozgwiazdę która ciężka utrzymać nawet PRO akwarystom. Czy nic ci w ostatnim czasie nie znikło że zwierząt? Może przez to amoniak jest wykrywalne? 

 

Jak przebiegało Ci wcześniej dojrzewanie? Na czym startowales? Such skala, suchy piasek? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pawku napisał:

Jak przebiegało Ci wcześniej dojrzewanie? Na czym startowales? Such skala, suchy piasek? 

macro rocks widać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moja diagnoza. Zaczyna się dojrzewanie... Wcześniej stosowales chemię która zabijała wszystkie bakterie w zbiorniku. To sprawiło że ubijales przez cały czas bakterie nitryfikacyjne. 

Nh3 wykrywalne, pozostałe parametry zerowe. Mi to wygląda ewidentnie na paczatek dojrzewania. Które zostało wydłużone przez stosowanie chemii. 

Ja bym (to tylko moja opinia co sam bym zrobił) oddał na przechowanie życie do kogoś w pobliżu i poczekal spokojnie aż zbiornik dojrzeje. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×