Skocz do zawartości
Bart1996

Uda sie? Diversa 40

Rekomendowane odpowiedzi

Nie to żebym Cię zniechęcał ale przemyśl sobie na spokojnie czy naprawdę chcesz zaczynać od takiego litrażu? I nie chodzi o fakt że się nie da bo się da jednak

jest to wyzwanie któremu podołanie będzie problemem nawet dla bardziej doświadczonych . Czy naprawdę nie znajdzIesz troszkę więcej miejsca na przykładowo taką setkę?

Pomijając kwestię dużo ławiejszego utrzymania podstawowych parametrów wody( temperatura, parowanie, zasolenie itp) będziesz miał możliwość na wększe zróżnicowanie zwierzaków., będziesz miał możliwość wpuszczenia dwóch trzech rybek gdzie w 40-stce jest to raczej niewskazane. No chyba że celujesz wyłącznie w obsadę koralową

ale zapewniam Cię że w dłuższej perspektywie taki zbiorniczek Ci się znudzi. Zrobisz oczywiście jak uważasz jednak rozważ to co Ci koledzy wcześniej próbowali 

delikatnie?  zasugerować. Z mojej strony to tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miala byc przerobiona ta diversa ale kobieta nagle znalazla sentyment do swoich rybek i bede musial zrobic sobie wlasne, osobne ? dlatego też ide po nowe. A wiec jaki wymiar mi polecisz na start, ze by wszystko gralo tak jak powinno. Szklarz mi ulepi jakie tylko mi się wymarzy. 

Koledzy zasugerowali no i przekonali, nie bede oszczedzal na pieniazkach gdzie roboty mi przybędzie i nie bedzie to pewne. 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Bart1996 napisał:

Miala byc przerobiona ta diversa ale kobieta nagle znalazla sentyment do swoich rybek i bede musial zrobic sobie wlasne, osobne ? dlatego też ide po nowe. A wiec jaki wymiar mi polecisz na start, ze by wszystko gralo tak jak powinno. Szklarz mi ulepi jakie tylko mi się wymarzy. 

Koledzy zasugerowali no i przekonali, nie bede oszczedzal na pieniazkach gdzie roboty mi przybędzie i nie bedzie to pewne. 

1t litrów ? a tak poważnie to co Miski mówi. Budżet i dodatkowo ile masz miejsca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz Ze podjąłeś słuszną decyzję:good2: - co do wymiarów to sam sobie odpowiedz co bardziej Ci odpowiada  - możesz iść w klasyczny kształt czyli prostokąt

jak również w kostkę typu reefmax( np 50x50x50, gdzie tylną 10 cm część można wykorzystać na panel). Możliwości masz naprawdę wiele. Poszukaj trochę w sieci, na innych

forach a na pewno coś Ci przypasuje:thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojdzmy w ten prostokąt :D

Bez rybek i innych zwierzatek, czyli majac na mysli wszystko co bedzie potrzebne do wystartowania, obliczylem ze wydam lekko ponad 500zl, jesli juz to ruszy z kamieniem w srodku i jakims malym zwierzatkiem, bede stopniowo dokupywal ze by pomalu czerpac wiedze i doswiadczenie. Nie sztuka jest wy***ac 4000zl,odjebac na szybko tak jak "powinno" byc nie majac o tym pojecia. Siedze w pajakach tez, takze wiem co to znaczy dbac, i pielegnowac cos czemu nie wystarczy nasz klimat :)

A co do miejsca to mam ladna komode ok 1-1.5m dl i na niej myslalem postawic akwa. Nie ma mnie w domu bo jestem w pracy takze wymiarow dokladnych teraz nie jestem w stanie napisac

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bart1996 napisał:

nie majac o tym pojecia

I dlatego powinieneś jak najwięcej czytać, czytać ze zrozumieniem a nie jak w szkole ,,na pamięć". Jeśli obcujesz już ze zwierzakami ( pająki) to już jest dużo jak na początek.

Reszta przy odrobinie samozaparcia przyjdzie sama☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samozaparcie jestt, jak mowisz wiedzy napewno brak, ale czytam, ogladam jednak to i tak nie to samo co poznawac to majac to w domu, jednak jakas wiedze trzeba miec ze by wystartowac :) z taka pomoca jaka mam tu z tego co widze to zbuduje cos dobrego, tylko w miare mozliwosci, pomalutku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, MorskiMen napisał:

Kolego bez obrazy ale w tym hobby nie da się wystartować na raty :) Jeśli chodzi o podstawowy sprzęt który musisz mieć na start by zaoszczędzić sobie w przyszłości problemów wg mnie to :

akwarium wiadomo :) cyrkulator,oświetlenie,grzałka,odpieniacz,skała,podłoże(możesz bez)ale warto to przemyśleć bo dodawanie w pózniejszym czasie może być uciążliwe,refraktrometr,sól,automatyczna dolewka( może być grawitacyjna),filtr ro/di,filtr zewnętrzny np fzn3 ,media fltracyjne,bakterie.

Kwota 500 zł co podałeś niestety chyba nie starczy .

Powiedz może co chciałeś dokładnie za tą kwotę kupić :)  

Nie bralem pod uwage filtra Ro di, cyrkulatora bo gdzies mam w domu, soli i feraktometra. Wiem jak jest dlatego tez pisze tutaj. Akwarium bede mial po kosztach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MorskiMen podał Ci na tacy minimum bez którego start zbiornika nie ma sensu. Można na początku zrezygnować z refraktometru i kupić dobrej jakości spławik

a także z z FZN3 jeśli celujesz w panel ale również się obawiam że ta kwota będzie jednak za mała...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwote podałem po obliczeniu mniej wiecej wg mnie jak ja to widzialem, 100zl w jedna, czy w drugą stronę nie robi roznicy, a poczekac tydzien na wyplate tez nic nie zaszkodzi a za tydz bede mogl sb pozwolic na kolejne kilka stowek, bardziej takie rozwiazanie mialem na mysli, gdyz w drodze mam jeszcze dziecko, takze pieniazki potrzebne ale tez nie jest tak, ze ich nie mam. Tak jak mowie, 100-200 wiecej nie zaszkodzi. Doskonale wiem, ze taka operacja wiaze sie z kosztami :)

Edit: po obliczeniu wszystkiego wyszlo ~700zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety przykre, to nie tajemnica ale jednak to hobby do tanich nie należy?  chociaż przy odrobinie własnego zaangażowania można ,,troszkę" z tego urwać -

mam na myśli DIY oraz sprzęt używany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko tak na 40l to musisz tak z 6 kilo skały w sklepach po około 50 zł żywa w e-zoa w Katowicach całkiem fajna jest skała 

to masz 300

dolewka 150-300

lampka z 400+

kaskada około 100 

piasek pomińmy na początku

testy no3 po4 około 80 zł potem kh ca i mg około 100zł nh4 i no2 można pominąć 

grzałkę pewnie masz 

i przydało by się coś do filtra dać np siporax pewnie napiszą bakterie, jakiś spławik do pomiaru zasolenia

realnie 1000-1500 zł w ciągu 2-3 miesięcy do wydania  

PS. ale martw się chyba becikowe jest 1000 no i 500+ :D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mialem na mysli mowiac "na raty", zlozyc je w 2 3 mies, posiadajac na ta chwile budzet ok 500zl i od czego zaczac :)

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo mi pomogliscie, w sumie mam czarno na bialym co i jak wiec tylko pozostaje dzialac. 

Po kosztach mogl bym kupic aquareef 30l czy tam 40l i bylo by napewno o duzo taniej niz to w co chce wejsc, to nie musi dzialac za tydzien. Moge to skladac pol roku jesli bedzie taka potrzeba, od poczatku liczylem sie z kosztami,same koszta zwierząt ktore maja tam zyc nie sa male 

Edytowane przez Bart1996

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Bart1996 napisał:

Duzo mi pomogliscie, w sumie mam czarno na bialym co i jak wiec tylko pozostaje dzialac. 

Po kosztach mogl bym kupic aquareef 30l czy tam 40l i bylo by napewno o duzo taniej niz to w co chce wejsc, to nie musi dzialac za tydzien. Moge to skladac pol roku jesli bedzie taka potrzeba, od poczatku liczylem sie z kosztami,same koszta zwierząt ktore maja tam zyc nie sa male 

to nie będzie po kosztach lampka sie nie nadaje i będziesz musiał nowa kupic potem 

na początek poza akwarium

skalę, kaskadę + coś do kaskady  + miernik zasolenia i sol o której wcześniej zapomniałem 

i kup żywa skałę, sporo frajdy jak ktoś zaczyna z akwarium morskim z  oglądania tego co tam wylezie 

 

potem lampa jak będzie kasa, a dolewka wtedy co korale dolewając "z reki" nie wytrzymasz długo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka tylko przy koralach tak? Czyli przy odpowiedniej wodzie, kaskadzie moge wprowadzic, podloze, skale i na tym etapie bysmy narazie skończyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak o ile codziennie wodę będziesz dolewał to nie musisz mieć na początku dolewki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×