Skocz do zawartości
Pawku

Projekt Sump-a

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że przyszedł czas na zaprojektowanie Sump-a piszę temat z prośbą o pomoc :) Niestety nie mam doświadczenia w projektowaniu więc proszę o poradę czy projekt z załącznika ma rację bytu.

sump 2020.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja bym zmniejszył komorę na odpieniacz no chyba ze taki wielki masz zamiar mieć :)

i przegroda przed pompa obiegowa jest za wysoko tak 23,5-24 cm powinna mieć 

Edytowane przez azgar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, azgar napisał:

ja bym zmniejszył komorę na odpieniacz no chyba ze taki wielki masz zamiar mieć :)

i przegroda przed pompa obiegowa jest za wysoko tak 23,5-24 cm powinna mieć 

Komora odpieniacza jest tak na prawdę na zapas. Chce wystartować bez. Załadować w tę komorę kilka litrów siporax-u i zobaczyć czy będzie potrzebny odpieniacz.

Co do tej przegrody. Jeśli będzie DSB ok 10-11cm to wystarczy na refugium 12,5-13 cm?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To duzo zależy co chcesz w akwarium mieć, jak chcesz glony do zbijania azotanów to ja bym sobie darowali dał lepiej więcej siporaxu

A może zamiast odpieniacza rollermat ? jak zastanawiasz się czy będzie potrzebny tylko odpieniacz warto mieć w razie czego tak po prostu w domu.

Ps. cichego podpytaj on tam już to testował i zna się tylko pisać nie lubi :D ja np miałem podobny plan jak ty wystartowało to ale dsb i refugium oberwało prawdopodobnie niesłusznie (coś się działo złego po przeprowadzce w akwarium w skrócie) i zlikwidowałem to a w tym miejscu mam szczepkarium.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, azgar napisał:

To duzo zależy co chcesz w akwarium mieć, jak chcesz glony do zbijania azotanów to ja bym sobie darowali dał lepiej więcej siporaxu

A może zamiast odpieniacza rollermat ? jak zastanawiasz się czy będzie potrzebny tylko odpieniacz warto mieć w razie czego tak po prostu w domu.

Ps. cichego podpytaj on tam już to testował i zna się tylko pisać nie lubi :D ja np miałem podobny plan jak ty wystartowało to ale dsb i refugium oberwało prawdopodobnie niesłusznie (coś się działo złego po przeprowadzce w akwarium w skrócie) i zlikwidowałem to a w tym miejscu mam szczepkarium.

@cichy przywołują cię do wypowiedzi. 😋 Podpowiesz coś ciekawego? 🙄

@azgar odpieniacz będzie ale zostawiam sobie komorę większą w razie jak by nie byl potrzebny albo chciałbym rollermat, siporax, czy inne "ciaciarajstwo"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panie Moderator - chyba się nie rozdwoimy?😁

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, cichy napisał:

Panie Moderator - chyba się nie rozdwoimy?😁

Haha zawsze można skleic dwa tematy 😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok, jako wywołany do tablicy przez Michała już Ci piszę jak ja to bym zrobił u siebie następnym razem:

Pierwsza komora zrzut - rollermat lub odpieniacz ale chyba rolka,

Druga komora - media typu siporax, maxpect, live bio fil itp ( oczywiście wg mnie najlepszy gruz koralowy naturalny)+ ewentualnie 

coś na fosfor (jakiś fluidyzacyjny z rową i podobnymi),

Trzecia komora - powrót.

I to wszystko.

Żadnych refugium które w dalszej perspektywie jest jak dla mnie nie do opanowania.

Zrobisz jak uważasz ja jednak następne będę stawiał wg tych założeń😊

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ok czyli powiedzmy że sam projekt jest ok. Tylko co w samym sumpie będzie warto jeszcze rozważyć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
56 minut temu, Pawku napisał:

No ok czyli powiedzmy że sam projekt jest ok. Tylko co w samym sumpie będzie warto jeszcze rozważyć. 

Przecież Ci napisałem - druga komora media wspomagające cykl azotowy - ostatnio modny live bio fil Aquaforestu a tak naprawdę pumeks akwarystyczny  zasiedlony

bakteriami ( polecam microbakter 7 - u mnie azotany max.2mg/l po dwóch miesiącach + VSV 15 ml na mój  zbiornik) . 

Złoże najlepiej by było gdyby się znajdowało w jakimś koszyku (ja tak mam) i przed podmianą nim wstrząsam

Jest to moje zdanie i moj system prowadzenia akwa i nie chciałbym w przyszłości mieć wyrzutów że komuś ,,nie wyszło".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, cichy napisał:

Przecież Ci napisałem - druga komora media wspomagające cykl azotowy - ostatnio modny live bio fil Aquaforestu a tak naprawdę pumeks akwarystyczny  zasiedlony

bakteriami ( polecam microbakter 7 - u mnie azotany max.2mg/l po dwóch miesiącach + VSV 15 ml na mój  zbiornik) . 

Złoże najlepiej by było gdyby się znajdowało w jakimś koszyku (ja tak mam) i przed podmianą nim wstrząsam

Jest to moje zdanie i moj system prowadzenia akwa i nie chciałbym w przyszłości mieć wyrzutów że komuś ,,nie wyszło".

I tak zwale na Ciebie w razie czego 😂

Oczywiście żartuję. Problem mam raczej nie w tym co ma być w sumpie tylko czy sam sump jest dobrze zaprojektowany. Nigdy nie tego nie robiłem i nie chciałbym się w walic na minę bo coś źle przemyślałem... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz zauważyłem, szyba grodziowa pompy powrotnej powinna być niższa 1-2cm. (23=24cm) Poza tym wywaliłbym drugą szybę od lewej no chyba że chcesz koniecznie mieć w drugiej  komorze DSB to niech zostanie😊 A tak to eg mnie jest oki:thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, cichy napisał:

Teraz zauważyłem, szyba grodziowa pompy powrotnej powinna być niższa 1-2cm. (23=24cm) Poza tym wywaliłbym drugą szybę od lewej no chyba że chcesz koniecznie mieć w drugiej  komorze DSB to niech zostanie😊 A tak to eg mnie jest oki:thumbsup:

O widzisz. Potwierdzają się słowa @azgar żeby zniżyć o 1-2 cm ostatnią przegrodę. Dzięki Panowie za pomoc. Wprowadzam poprawki i daję do realizacji :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi