Skocz do zawartości
Benet1980

Solniczka 49l by Benet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów. 5 dni temu wystartował em wymarzoną kostkę 49l (35x35x40) aquael nano reef Duo. Kaskada FZN3 (na razie tylko gąbka w szafce czeka Matrix, phosguard i purigen). Oświetlenie to standardowe 10 watowe slim marine Duo. 50w grzałka, cyrkulator jvp110. Bakterie stabiliti, 5kg suchej skały Marco rocs, 4.5kg żywego piasku i żywa woda z akwarystycznego. Co do obsady planuje 2 błazenki, krewetke czyszcząca, jakiś krab i ze dwa ślimaki. Do tego jakieś korale miękkie. Jest to moja pierwsza przygoda z morszczyzna więc cenne rady mile widziane ?. I tu pojawia się kilka pytań. Czy absorbenty wkładać już do kaskady oraz czy robić już podmiany? Aha sprzedawca z akwarystycznego mówił aby nie świecić przez 2 tyg a później sukcesywnie wydłużać o godzinę oświetlenie czy tak robić? Będę wdzięczny za podpowiedzi ?

IMG_20200104_195836.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

od siebie mogę powiedzieć, że Matrixa to bym wrzucił już niech sobie dojrzewa razem z systemem

podmian na starcie nie rób, z całą resztą ilu akwarystów tyle opinii ?

 

powodzenia i cierpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również witam,
Do kaskady włożyłbym ceramikę, gąbkę najlepiej wyrzuć. Purigen i Phosguard też moim zdaniem narazie niepotrzebne. Podmian wody nie ma sensu robić póki nie ma życia. Jeśli chodzi o światło, są 2 szkoły jedno świecą od razu światłem docelowym inni stopniowo. Moim zdaniem na początku nie ma większego znaczenia która opcje wybierzesz.
Powodzenia

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 dniowy zbiornik

No2 - 0

No3 - 0 

Po4 - 0 

Rozumiem że jesze nic nie wystartowało ? stąd takie dobre parametry? ?

IMG_20200113_183537.jpg

Edytowane przez Benet1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, Benet1980 napisał:

Jutro zakupie ?

Ja myślę że szkoda kasy. Startowałeś na suchej skale i piasku. Tutaj jak cykl zaskoczy to zacznie pojawiać się brązowy nalot na wszystkim. Do tego czasu nie ma co mierzyć parametrów bo i tak nie przyśpieszą dojrzewania. ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pawku napisał:

Ja myślę że szkoda kasy. Startowałeś na suchej skale i piasku. Tutaj jak cykl zaskoczy to zacznie pojawiać się brązowy nalot na wszystkim. Do tego czasu nie ma co mierzyć parametrów bo i tak nie przyśpieszą dojrzewania. ;)

 

Piasek żywy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Benet1980 napisał:

Piasek żywy ??

A to przepraszam nie doczytałem. Tak jak @MorskiMen napisał masz wolne parę groszy możesz kupić ten test może kiedyś się przyda jeszcze. Jeśli brak wolnej gotówki nie jest to aż tak potrzebne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa ok 4 tyg. PH 8,15 NO2 - 0,1 No3- 10 po4- 0, zasolenie - 35ppm, widać początek Dino i Cyjano czy już czas na absorbery?  2xnazarius 1x Turbo, capnella, sarko pyton, xenia, briareum oraz pavona.  Dodatkowo tydzień temu zamiana sahem stability na special blend AF. 

IMG_20200220_175102.jpg

IMG_20200220_175003.jpg

IMG_20200220_175120.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium świeże dodawaj bakterie i nie kombinuj nic. Jakie masz na myśli absorbery ? Na co konkretnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, karol86 napisał:

Akwarium świeże dodawaj bakterie i nie kombinuj nic. Jakie masz na myśli absorbery ? Na co konkretnie?

Phosqard i purigen do kaskady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phosguard zbędny ,sam piszesz że masz po4 na poziomie 0. To po co chcesz go dać? Purigen też na razie nie potrzebny. Jeśli przy podawaniu bakterii NO2 u no3 będą spadać to na razie wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zbiornik jeszcze nie dojrzał, nie kombinuj na starcie, bo później tego nie ogarniesz. Daj biologii czas, powoli parametry same się ustabilizują 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie kombinuj, siądź na rękach bo Cię świerzbią widać ??

nie będziesz żałował, no chyba że Ci się nudzi i chcesz mieć potem dużo do roboty

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×