Skocz do zawartości
Anonek

[7 l] Najmniejsza rafa na forum? Eksperyment czas zacząć!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
Ci co czytali już moje posty mogą wiedzieć, że lubię dość "niestandardowe" rozwiązania - zainspirowana innym forum i osobami z "mikro rafami" postanowiłam spróbować założyć takiego mikrusa u siebie w domu, wyłącznie w ramach eksperymentu; a posłużyć ma temu... mini szkiełko 7l... Z góry mówię, że oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom będzie trochę "zabawy" (w negatywnym tego słowa znaczeniu) z utrzymaniem parametrów, podmiankami, dolewaniem wody RO, a i wcale utrzymanie tego może nie wyjść taniej niż mój wymarzony baniaczek 112 l (którego zakładam równolegle z tymże mikruskiem), do tego dochodzi możliwość przegrzania się wody... I tak, zwierzaki wpuszczę tylko, gdy parametry będą zadowalające, a w razie problemów od razu przekładam je do innego akwarium - nie będę ryzykować życia i zdrowia tych stworzeń dla własnego "widzi mi się" (zarówno mikrus jak i 112l będą mieć solankę z działającego baniaka z podmianki - oczywiście życie znajdzie się w nich tylko, gdy oba baniaki dojrzeją [szczególnie będę zwracać uwagę na to duże akwarium, żeby mieć pod ręką jakieś schronienie dla żyjątek z nano]). Czy faktycznie żadne nano nie pociągnie dłużej niż te pół roku (max rok)? Spróbujemy się przekonać. 
PS: oczywiście wiem, że z racji, że to tylko eksperyment a nie docelowe akwarium to strata pieniędzy, ale... Do odważnych (niby) świat należy?

Dane techniczne/inne:
Wymiary szkła: 24x17x17 cm (pojemność: prawie 7 l)
Filtracja (planowana): kaskada Aquael Versamax Mini 
Cyrkulacja/obieg: tu raczej wykorzystam powyższą kaskadę (falownik uznałam za zbędny z racji zbyt małego litrażu, mógłby narobić sporo zamieszania...)
Oświetlenie (planowane): Aquael Leddy Slim 10W Duo Marine & Actinic
Grzałka: z termostatem, 25W
Piasek: koralowy ("żywy") - planowana warstwa 2-3 cm
Skała: "żywa" (planowany kawałek : +/- 700 g)
Obsada: planowane 3/4 polipy Zoa 

Wszystkie rzeczy zamówione, część już mam - w sobotę (prawdopodobnie) startuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 31.12.2019 o 16:10, Anonek napisał:

Witam, 
Ci co czytali już moje posty mogą wiedzieć, że lubię dość "niestandardowe" rozwiązania - zainspirowana innym forum i osobami z "mikro rafami" postanowiłam spróbować założyć takiego mikrusa u siebie w domu, wyłącznie w ramach eksperymentu; a posłużyć ma temu... mini szkiełko 7l... Z góry mówię, że oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom będzie trochę "zabawy" (w negatywnym tego słowa znaczeniu) z utrzymaniem parametrów, podmiankami, dolewaniem wody RO, a i wcale utrzymanie tego może nie wyjść taniej niż mój wymarzony baniaczek 112 l (którego zakładam równolegle z tymże mikruskiem), do tego dochodzi możliwość przegrzania się wody... I tak, zwierzaki wpuszczę tylko, gdy parametry będą zadowalające, a w razie problemów od razu przekładam je do innego akwarium - nie będę ryzykować życia i zdrowia tych stworzeń dla własnego "widzi mi się" (zarówno mikrus jak i 112l będą mieć solankę z działającego baniaka z podmianki - oczywiście życie znajdzie się w nich tylko, gdy oba baniaki dojrzeją [szczególnie będę zwracać uwagę na to duże akwarium, żeby mieć pod ręką jakieś schronienie dla żyjątek z nano]). Czy faktycznie żadne nano nie pociągnie dłużej niż te pół roku (max rok)? Spróbujemy się przekonać. 
PS: oczywiście wiem, że z racji, że to tylko eksperyment a nie docelowe akwarium to strata pieniędzy, ale... Do odważnych (niby) świat należy?

Dane techniczne/inne:
Wymiary szkła: 24x17x17 cm (pojemność: prawie 7 l)
Filtracja (planowana): kaskada Aquael Versamax Mini 
Cyrkulacja/obieg: tu raczej wykorzystam powyższą kaskadę (falownik uznałam za zbędny z racji zbyt małego litrażu, mógłby narobić sporo zamieszania...)
Oświetlenie (planowane): Aquael Leddy Slim 10W Duo Marine & Actinic
Grzałka: z termostatem, 25W
Piasek: koralowy ("żywy") - planowana warstwa 2-3 cm
Skała: "żywa" (planowany kawałek : +/- 700 g)
Obsada: planowane 3/4 polipy Zoa 

Wszystkie rzeczy zamówione, część już mam - w sobotę (prawdopodobnie) startuję. 

No nie powiem ci że mało ambitny plan. Sam kiedyś rozważałem takowe akwarium w okolicy 10l ale zrezygnowałem z powodu własnie parametrów (zasolenia) Będzie wyjątkowo ciężko. Zastanawiam się czy to akwarium będzie stało obok dużego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam najmniejsza rafka

Zalana czy olana ?

Jestem ciekaw jak będzie z odparowywaniem wody w takim zbiorniku i utrzymaniem przez to zasolenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×