Skocz do zawartości
Gość

Rollermat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat tego urządzenia, kto z was ma, użytkuje

jakie doświadczenia, sugestie, opinie

może konkretne modele (chyba że to kryptoreklama)

piszcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja minusów nie widzę raz na 2 miesiące wymiana rolki, zastanawiam się nad wywaleniem odpieniacza bo kubek robi 3 tygodnie więc zakładam że tylko natlenia wodę co do modelu mam projekt diy kolegi z innego forum, z drukarki 3d  na plus to jak coś się uszkodzi mechaniczne to napawa zależy tylko od czasu wydruku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@kubasikor wiem jakiego kolegi?,

a zapachy? coś tam zajeżdża, czy nie bardzo?

pytam, bo wiem jak u mnie wata nie wymieniona po 4 dniach (bo nie było komu wymienić) daje.

No to powiem szczerze sieci rybackie mały pikuś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że zapach się nie zmienił przed czy po rollerze włóknina zużyta jest praktycznie sucha więc i nie śmierdzi gorzej jest z w głębszych warstwach przy odwijaniu starej, ale to można zrobić na zewnątrz i w rękawiczkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, kubasikor napisał:

w głębszych warstwach przy odwijaniu starej, ale to można zrobić na zewnątrz i w rękawiczkach

???

a jak z mikro życiem, zauważyłeś coś?

też wyłapie, czy to kwestia umiejscowienia rollermata (pytam bo laikiem jestem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz mieć refu to trzeba zrobić obejście filtra bo raczej dokładnie filtruje, ktoś pisał, że po założeniu filtra refugium zdechło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kubasikor napisał:

jeśli chcesz mieć refu to trzeba zrobić obejście filtra bo raczej dokładnie filtruje, ktoś pisał, że po założeniu filtra refugium zdechło

Ja nie mam żadnego obejścia ,cały obieg przechodzi przez mojego rollera DIY( około 9-10 tyś. litrów/godz.) i powiem ,że włóknina wszystkiego nie wyłapie .Używam włókniny 20g/m2  110qm  z niemiec  oceniam jej sprawność oczyszczania na jakieś 93-95%,coś tam przepuszcza ,bo po tygodniu użytkowania trochę detytrusu w sumpie się zbiera,ale z tym nie ma problemu przy podmianie wody wszystko sprzątam.Co do zapachu ,to tak jak napisałeś trochę śmierdzi ,ale tylko podczas odwijania starej włókniny z wałka .  Aktualnie testuje trzy inne włókniny z innego sklepu (niemcy) o innej gramaturze i fakturze ,zobaczymy jak wyjdą w teście .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, KrzysiekK napisał:

trochę śmierdzi ,ale tylko podczas odwijania starej włókniny z wałka

użyjcie skalpela - nie potrzeba odwijać robisz cięcie i zdejmujesz kilkanaście warstw na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki Panowie, 

rozumiem że już nikt, nic więcej

Teraz kolejna zagwozdka, jako że częściej przeglądam anglojęzyczne fora i jakby stamtąd czerpie inspiracje, natknąłem się na takie rozwiązanie sumpa z rollermatem

210984-trigger-theiling-roller-mat-sump-title-tex-1.jpg.55ba6fe86b3bed5efa1858be51c94605.jpg

 

gdzie rollermat jest zawieszony na bocznej ściance, i teraz pytanko czy jest taka techniczna możliwość ogarnąć takie rozwiązanie na ścianie akwarium?

Taki Hang On Rollermat?

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, mam clarsea sk5000, jest to rolermat z włókniną szerokości 15 cm. Moje akwa ma 900 w obiegu, 20 ryb. Jak szacujecie na ile mi wystarczyu taka rolna 25 metrów. Pytam bo zmiana rolki w tym urządzeniu jest straznie upierdliwa.  Leży to urzadzenie u mnie od roku i jeszcze go nie odpaliłem. 

 

Kolejna kwestia, gdzie mozńa kupić jakieś tańsze zamienniki tej rolki bo oryginał troche za drogi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka, osobiście używam rolermat thelling 2000l/h w akwarium 360l obieg zawieszony na bocznej ściance w sumpie.
Po roku użytkowania, mogę podzielić się doświadczeniem z tym sprzętem.
Przy zakupie tego akurat modelu trzeba wziąść pod uwagę jego przepływ, moim zdaniem nadaje się do akwarii max 150l, w których woda przez sump ma zapierdzielać.
W moim przypadku, oryginalna rolka starczała na max 2tygodnie, więc postanowiłem wyciąć całe dno spływu, na skutek czego oryginalna rolka starczała na ok tydzień.
Przeszukałem forum i zakupiłem włókninę z De. 20g, lecz po zmianie pompy na większą nie spełniała moich oczekiwań.
Postanowiłem zmienić na 50g też z De .
Zakupuje włókninę 50g 300mm/1000mm odcinam nożem do wełny mineralnej .
Po zastosowaniu tej włókniny zauważyłem że nie zbiera się detytrus w sumpie, woda zrobiła się klarowniejsza i rolka starcza na ok 2miesiące.
Mały minusik to zapach po otworzeniu szafki, ale to tylko dlatego że szafka jest nie wentylowana.
Nawiązując do twojego pytania, to można by było zrobić taki rolermat zawieszany na szybie akwarium, coś na podobieństwo kaskady, zasysa wodę jak kaskada i przepycha w górę przez włókninę, taki projekt diy dla akwarii bez sumpa.

dd477507ce2fd5d3467fbf05b9892b6b.jpg40dbfd6c6cb7d9afa2569acee6627f84.jpg

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Się Krzychu w czas obudziłeś 😁
Ale dzięki 😁

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×