Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem świerzakiem w dziedzinie, Jak wiadomo powinno się czytać więc to robię, czytam czytam i odnośnie tego mam pytanko na temat skały. Jestem zwolennikiem powolnego dojrzewania więc postanowiłem zakupić skałę. Akwarium 110dł.55szer.55wys z kominem zewnętrznym, ale to nie o tym miałem pisać.

Skałe zakupiłem w Sklep zoologiczny w Leinefelde-Worbis, Niemcy, dwa rodzaje nazw nie znam, ponieważ były w kartonie nie podpisane,sprzedawca mówił żeby je wypłukać oczyścić karcherem, jedna 15kg druga 11kg, daj mi to 26kg z moich wyliczeń potrzebuję jeszcze 6kg.

Moje pytanie, czy to prawda że po ożywieniu suchej skały, na skale może wyrosnąć niepożądane życie?, na mojej skale są jakieś poprzyklejane muszelki,jedna jest z jednej strony biała z drugiej ciemnożółtawa, co z nimi robić odrywać i czyścić tak jak zalecił sprzedawca?

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zawsze byłem przekonany że sucha skała jest w 100% martwa. Póki nie wystartowałem ostatniego akwarium na takiej skale i następnego dnia pojawiła się aiptasia na środku skały. 

Raczej bym się nie przejmował niepożądanymi gośćmi. Tak czy siak będziesz ich miał z czasem przyjdą ze szczepkami na podstawkach.

 

Masz zdjęcia tej skały?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Niech mnie ktoś poprawi jak się mylę ale ta pierwsza wygląda na wapień filipiński. Jeśli tak jest to zwróć tą skałę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, Alcoholik napisał:

Dlaczego można wiedzieć

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Są dwa zasadnicze problemy z tym rodzajem "skały"

Po pierwsze praktycznie brak porowatości. Filtracja biologiczna w zbiornikach morskich w dużej mierze opiera się o skałę. Gdzie nim skała bardziej porowata tym więcej bakterii osiedla się na niej i możesz utrzymać bardziej stabilny zbiornik. Najłatwiej to sprawdzić biorąc do ręki lub na wagę dwa podobne kawałki skał (wapień i prawdziwą suchą skałę) NIm niższa waga tym skała bardziej porowata gdyż przestrzeń w środku skały wypełnia powietrze nie materiał.

 

Po drugie. Wapień występuję w różnych formach. Może być czysty wapień który nie będzie stwarzał problemów z wodą. Ale możesz również trafić na wapień który jest zasyfiony jakimiś metalem który nie występuje w wodzie morskiej a które twoje akwarium będzie przyjmowało z tej że skały. W tym przypadku możesz sobie narobić szkody.

 Poczekaj żeby ktoś się też wypowiedział o tej skale być może się mylę i nie jest to wapień. 

 

Kupowałeś to w jednym sklepie? jak cenowo wychodziło w porównaniu do tej drugiej skały która na 100% jest prawdziwą skałą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna i druga po 3 euro za kilo, a i ma zbiorniki postawione na jednej i drugiej skale

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Alcoholik napisał:

Skałę wymieniłem na inna, jutro dam fotki

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Nie będziesz żałował ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc skała wygląda tak jak na fotkach, tylko musze potraktować ją karcherema73d2535c53844cec67a0be16e6bccda.jpg442cd16718811f7f510bde3ea1f80ee9.jpga046e6956bf7c2890225edc58eee7f3b.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

W sumie 29kilo,wydaje się że będzie okae12904f1dec41dc562645507eb4a80c.jpg42018b98efa49f8f98b3ce4b7d839e5d.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Alcoholik napisał:

A więc skała wygląda tak jak na fotkach, tylko musze potraktować ją karcherema73d2535c53844cec67a0be16e6bccda.jpg442cd16718811f7f510bde3ea1f80ee9.jpga046e6956bf7c2890225edc58eee7f3b.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

W sumie 29kilo,wydaje się że będzie okae12904f1dec41dc562645507eb4a80c.jpg42018b98efa49f8f98b3ce4b7d839e5d.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Nie żebym się czepiał bo chce pomóc ale czy ona wygląda tak:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/skala-koralowa-koral-kamienie-do-akwarium-warszawa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Alcoholik napisał:

Podobnie

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Jest to naturalna skała koralowa ale wydobywana ze złóż gliny. 

Jak startowałem pierwsze akwarium to chciałem zastosować tą skałę. Nie mam wiedzy praktycznej ale z teorii którą mam jest to podobny problem jak z wapieniem. Może oddawać pierwiastki które mogą zaszkodzić w akwarium. Dodatkowo koniecznie do dokładnego wypłukania bo ten kolor to zasuszona glina. Zdania są podzielone więc nie odradzam i nie zachęcam ale poczytaj o tej skale bo z tego co pamiętam masz czas do marca z wystartowaniem. Szkoda żebyś na start się wtopił ze skałą...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, i tak mam zamiar akwa wystartować w marcu, i czekać z 3 miechy zanim coś tam konkretnego wrzucę, chyba że długo będzie dojrzewać, właśnie kończę lampę do tego akwarium, więc będe testował jak zbiornik będzie zalany, ale jak mówię mam czas. Mam słodkowodne roślinne więc nauczyłem się pokory, i nic w pośpiechu, pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie, syn zrobił akwa z kartonu, powiem szczeże nie wiedziałem że taki gabaryt, skałę żonka układała, ale myślę żeby dokupić z 10kg, po świętach karcher 4069e07276e69406a55ae2f2d24187e2.jpgfa6fb57ec81a13ac715f57ded89dbf51.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 19.12.2019 o 10:54, Alcoholik napisał:

Jedna i druga po 3 euro za kilo, a i ma zbiorniki postawione na jednej i drugiej skale

Kupiłeś tą skałę w sklepie z akwarystyką morską ??

skoro w Niemczech stawiają na tym zbiorniki ?

 

to czerwone jest wydobywane z pokładów ilastych, gliny po prostu nie filozofując? .

Ale cena kusząca https://www.olx.pl/oferta/koralowiec-wapien-czerwony-skala-malawi-CID103-IDzv4Ry.html

na składach kamienia z własnym transportem jeszcze taniej

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie ta sama skała, jutro będe ja przygotowywał, będzie robić jako podstawka

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×