Skocz do zawartości
Speedo1544

Aiptazja co lepiej zwalczy krewetki czy ślimatki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat co lepsze na aiptazje

Mam w baniaku 1 sporą i zauważyłem ostatnio że pojawiło się parę małych

Teraz pytanie co będzie lepsze krewetka czy ślimak i jaka ilość

Gdzieś czytałem że ślimaki na aiptazje nie żyją zbyt długo (nie wiem ile w tym jest prawdy)

I następne pytanie jak już nie będzie aiptazji to czym żywią się ślimaki lub krewetki

Muszę coś wymyślić więc H E L P  M E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdanie jak zwykle będą podzielone...A więc tak..co do ślimaków, jedzą tylko i wyłącznie różyczki, zabraknie ich to zdychają, ale z racji tego że tylko je jedzą, na pewno je szybko wyeliminują.Żyją 6-7 miesięcy,są delikatne, to jedyna w sumie ich wada.Jedzą a właściwie to czyszczą miejsce gdzie rośnie ukwiał do czysta i raczej nie rozniosą go po baniaku.Krewetki jak to krewetki, jedzą aiptasie jak nie mają nic innego do zjedzenia,a przy tym sposób jedzenia- rozszarpują różyczki,tak że przy okazji je rozsiewają..tyle na szybko pozdrawiam

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 2lata temu ślimaki na aptazje. ( Od tej pory ich nie widziałem) aptazja dalej była.

Później kupiłem krewetki to zauważyłem że nie tykają się dużych sztuk pewnie zajmowały się mniejszymi okazami. Ale było już lepiej. 

Następnie kupiłem brzydala które nie interesował się aiptazją . Dopiero musiałem go przegłodzić i nauczyć jeść aiptazje. ( 2 tyg w kominie z aiptazją) jak wyczyścił komin to wpuściłem go do akwarium i w ciągu 2 dni wyczyścił zbiornik.

Musiałem go dać dalej bo interesował się koralami.

Teraz mam krewetki i chelmona i narazie spokój z aiptazją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alenqer dzięki

Nie miałem do czynienia nigdy ani z tymi ślimakami ani z krewetkami

Poczekam jeszcze na innych ale chyba bardziej skłaniam się przy kreweciach bo będzie mi żal ślimaków które zaczną padać po jakimś czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzw.Specjaliści pokarmowi tak  niestety mają..cokolwiek wybierzesz, powodzenia w walce z różyczkami..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może inaczej, nie masz możliwości wyjęcia skały i rozprawienia się z różyczkami mechanicznie ? ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, karol86 napisał:

Następnie kupiłem brzydala

Myślałem już o nim ale mi odradzono bo nie zawsze chce wcinać to do czego jest a lubi inne korale

Niestety nie mam komina żeby zrobić tak jak Ty

A miał ktoś do czynienia z tym cudem ?

https://erybka.pl/product-pol-5386-Red-Sea-Aiptasia-X-60-ml.html

@Osmodeusz niby mogę to zrobić ale nie chcę

Po 4 miesiącach po przeprowadzce widzę od grudnia mega ustabilizowanie się baniaka i nie chce tam łap wsadzać i wyciągać skałę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 3 ślimaki  i tyle je widziałem a róże jak rosły tak rosły    kupiłem  5 krewetek  i róże   poszły dwa lata minęły  z 5  została jedna  i róży nie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja 3 krewetki i jadły wszystko tylko nie  różyczki..a ślimaki wyjadły wszystkie i są ze mną do dziś...Ale  każdy  zbiornik inny ( I krewetki)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oj tam?

przy podmianie wyciągasz skałkę i tu już jak wolisz, wydłubać, odłupać, wypalić 

Ja jestem zwolennikiem tej ostatniej metody?

takim oto narzędziem 

B6C9814E-2444-4F4F-91A0-AC6659835083.jpeg.75999ae318cca281f23aecb7b81ae010.jpeg

pozbyłem się na początku różyczek, i do dziś spokój ?

tyle że ja ogólnie mam trochę dziwne (niestandardowe) metody więc nie namawiam ?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Speedo1544 napisał:

A miał ktoś do czynienia z tym cudem ? 

Aiptasia x działa dobrze, ale jeśli masz dużo różyczek to będziesz miał bardzo dużo pracy, ja największe załatwiłem tym środkiem z mniejszymi rozprawiły się krewetki, na 500l akwarium kupiłem 8 krewetek i różyczki zniknęły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zarówno ślimaki jak i różne krewetki. Moim zdaniem Berghia to niezłe wyjadacze - u mnie wcięły wszystko, niestety później nie miały co jeść i pewnie padły. Testowałem je wcześniej w pojemniku do którego włożyłem czyścik z aiptasia - wyjadły bardzo szybko.

Z krewetek najlepsze są lysmata kuekenthali - rosną duże i wyjedzą wszystkie aiptasie - niestety rzadko się je spotyka w handlu. Mniejsze krewetki np. bogessi też dają radę ale idzie im wolniej. Moim zdaniem krewetki są lepsze bo jak wyjedzą róże to można je karmić i wyjadają wszystkie śmieci. Ślimaki niestety jedzą tylko róże. Krewetki dobrze jest trzymać w stadku np. 5 sztuk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pare lat temu z sukcesem uporał się chaetodon Auriga. Podobno niw wszystkie mogą zasmakować w aiptazjach, jednak ten osobnik na moich oczach skubał aż wyskubał. 
Ryba przepiękna. Są też i „ale”. Niestety lubi rurówki i to nie tylko te dzikie. Potrafi podskubać spsy i czasem gustuje w zoanthusach. Coś za coś. 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast celowo hoduję różyczki w sumpie a właściwie w zbiorniku retencyjnym z szczepkami i takimi tam tylko i wyłącznie dla Chelmona.  Co dwa ,trzy tygodnie wyciągam skałkę z auptasią i dosłownie w przeciągu dwóch,trzech minut nie ma po niej śladu.Tak jak Ania pisze ,,motylki" są naturalnym wrogiem tych jakże znienawidzonych przez nas

lokatorów w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mój litraż nie pozwala na użycie ryb

Chyba jednak zdecyduje się na ślimaki bo mi się cholernie podobają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Speedo1544 napisał:

W baniaku aktualnie 3 Ślimaki 

Zobaczymy czy dadzą radę 

Masz jakieś krewetki na aiptazje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, karol86 napisał:

krewetki na aiptazje?

Tylko Ślimaki od wczoraj 

Dam im z tydzień żeby coś stwierdzić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×