Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może ma doświadczenie z gonioporami? Dziś jak wróciłem z pracy to zauważyłem że goniopora jest w kiepskim stanie. Czy powodem może być brak podawania sbs ( wypadł wężyk)

Czy spadek KH - mam dziwne wachania KH , 2 tyg temu było 11.3 a dziś 8.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Goniopory to z zasady trudne korale w hodowli, i z tego co wiem są wrażliwe na wahania parametrów głównie KH

Jod dozujesz z tego co wiem, coś jeszcze? karmisz czymś?

ciężko tak na oko stwierdzić, daj zdjęcie inne parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko zrobić zdjęcie

Karmię fitoplanktonem, reef roids, i drobnymi mrożonkami

IMG_20191211_194139.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, karol86 napisał:

Ciężko zrobić zdjęcie

Karmię fitoplanktonem, reef roids, i drobnymi mrożonkami

IMG_20191211_194139.jpg

Wczoraj jeszcze było z nią ok? Z innymi koralami  nie zauważyłeś by coś się działo?

Też bym obstawiał Kh ale nie z dnia na dzień... Prędzej by ci Acry pokazały że coś się dzieje.

jeszcze opcja że coś ją podgryza i chowa polipy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rano było wszystko ok. Myślę też o ukwiale . Bo dziś dziwnie był mocno napompowany. Może to on się do niej przytulił 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Pawku napisał:

Prędzej by ci Acry pokazały że coś się dzieje.

No nie założył bym się @Pawku

Goniopora niestety raczej RIP?

ile czasu ją masz?

Goniopory lubią raczej brudniejszą wodę, podobno mangan i żelazo pomaga też w dłuższym utrzymaniu jej przy życiu

No tak to z nimi jest, potrafią polecieć wciągu nocy, przykro mi,

a ukwiał chyba po prostu trupa czuje

Julian Sprung gdzieś opisywał swoje spostrzeżenia odnośnie hodowli Goniopor właśnie, ale nie mogę znaleźć i też wspominał o dozowaniu żelaza i manganu właśnie

tu odnośnik do innego „magika” od Goniopor

 

https://www.bluezooaquatics.com/resources.asp?show=353

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Osmodeusz napisał:

No nie założył bym się @Pawku

Goniopora niestety raczej RIP?

ile czasu ją masz?

Goniopory lubią raczej brudniejszą wodę, podobno mangan i żelazo pomaga też w dłuższym utrzymaniu jej przy życiu

No tak to z nimi jest, potrafią polecieć wciągu nocy, przykro mi,

a ukwiał chyba po prostu trupa czuje

Julian Sprung gdzieś opisywał swoje spostrzeżenia odnośnie hodowli Goniopor właśnie, ale nie mogę znaleźć i też wspominał o dozowaniu żelaza i manganu właśnie

tu odnośnik do innego „magika” od Goniopor

 

https://www.bluezooaquatics.com/resources.asp?show=353

 

@Osmodeusz masz rację że Goniopory to wredny koral i ciężko w utrzymaniu ale @karol86 ma sporo acropor i wydaje mi się że jeśli siedzą u niego x czasu w stałych parametrach to przy zmianie parametrów zwłaszcza odstawieniu sbs prędzej by zareagowały.

 

Wszystkie korale wymagają stałych parametrów. Czy to będzie brudna czy czysta woda ważna jest stałość.  Zerknij na inne korale cy coś się nie dzieje przy sps nie będzie to tak widoczne jak lps. Po za tym czemu odstawiles sbs? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pawku napisał:

@Osmodeusz masz rację że Goniopory to wredny koral i ciężko w utrzymaniu ale @karol86 ma sporo acropor i wydaje mi się że jeśli siedzą u niego x czasu w stałych parametrach to przy zmianie parametrów zwłaszcza odstawieniu sbs prędzej by zareagowały.

 

Wszystkie korale wymagają stałych parametrów. Czy to będzie brudna czy czysta woda ważna jest stałość.  Zerknij na inne korale cy coś się nie dzieje przy sps nie będzie to tak widoczne jak lps. Po za tym czemu odstawiles sbs? 

 

Wężyk wypadł z pojemnika. Pewnie jak w niedzielę dłubałem przy sumpie.  Zobaczymy dziś jak będę w domu. 

Parametry mam stałe ,ale od 2 tyg KH mi skacze. Nie wiem czy to wina pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 godzin temu, Pawku napisał:

@Osmodeusz masz rację że Goniopory to wredny koral i ciężko w utrzymaniu ale @karol86 ma sporo acropor i wydaje mi się że jeśli siedzą u niego x czasu w stałych parametrach to przy zmianie parametrów zwłaszcza odstawieniu sbs prędzej by zareagowały.

 

Wszystkie korale wymagają stałych parametrów. Czy to będzie brudna czy czysta woda ważna jest stałość.  Zerknij na inne korale cy coś się nie dzieje przy sps nie będzie to tak widoczne jak lps. Po za tym czemu odstawiles sbs? 

 

dokładnie wydaje, ci się...

Jak sytuacja z Gonioporą?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, karol86 napisał:

Czy ktoś może ma doświadczenie z gonioporami? Dziś jak wróciłem z pracy to zauważyłem że goniopora jest w kiepskim stanie. Czy powodem może być brak podawania sbs ( wypadł wężyk)

Czy spadek KH - mam dziwne wachania KH , 2 tyg temu było 11.3 a dziś 8.3

Wahania KH też są przyczyną. Jeśli masz balinga sprawdź czy czasem nie wężyk się nie zapchał osadem KH. W kwestii samej goniopory to u mnie jest wielka skała wielkości 1/2 piłki do siatkówki, umiejscowiona na piasku i minimalnie schowana pod resztą skał. Chodzi o to żeby nie była bezpośrednio pod promieniami światła a jednocześnie w miejscu o w miarę dużym nurcie. Dzięki temu będzie wyciągać polipy do światła a jednocześnie wyłapywać z wody partykule, drobnego pożywienia. Nie są to łatwe zwierzęta ale można je z powodzeniem trzymać. :)

U mnie jest 8,3 - 8,6 KH. Co parę dni zerkam na wężyk od kh czy się nie przypchał od osadu. Reszta to systematyczne parametry i tak samo systematyczne podmiany.

Jeśli chodzi o karmienie, to sporo na bogato karmisz. Nie wydaje mi się, że źle albo za mało. Prędzej za dużo :). Osmodeusz dobrze sugeruje, że gdyby coś było nie tak z wodą to byś to najszybciej zobaczył na acrach. Jednak jak to z lpsami bywa, lubią trochę brudniejszą wodę. Trzeba trochę z wyczuciem dojść do wprawy z utrzymaniem parametrów, które to też nie są jedynym wyznacznikiem zachowania koralowców, ale jednym z kluczowych. Daj jej szanse, one lubią mieć miejsce.

PS. Proponuje zabrać ją z dala od ukwiału, który już się na nią szykuje. Będzie dobrze tylko wiedz, że jest to "księżniczka w zbiorniku", więc byle gdzie a tym bardziej przy ukwiale nie pobędzie za długo.

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Z goniopora jest coraz gorzej. 

Wszystko złożyło się do jej stanu, KH ukwiał i sbs.

Do sbs dodaje strongi z AF ,z czterech płynów do sbs przychodzi strong z potasem może niedobór potasu też spowodował taki stan goniopory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×