Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie tak jak wszyscy, ja będe miał dolewkę bezpośrednio do sumpa, dla zrozumienia( automatyczna dolewka z filtra RO wpływająca bezpośrednio do sumpa, nie do jakiegoś zbiornika na dolewkę, będzie sterowana zaworem elektromagnetycznym zamkniętym). Dziękuję za pomoc

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Alcoholik napisał:

Nie tak jak wszyscy, ja będe miał dolewkę bezpośrednio do sumpa, dla zrozumienia( automatyczna dolewka z filtra RO wpływająca bezpośrednio do sumpa, nie do jakiegoś zbiornika na dolewkę, będzie sterowana zaworem elektromagnetycznym zamkniętym). Dziękuję za pomoc

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Dasz radę opisać to technicznie jak chcesz zrobić? Nie mam filtra RODI wodę kupuję. Nie chce w związku z tym strzelić gapy ale z tego co kojarzę to woda z filtra idzie cały czas jak jest podłączony? Po za tym wodę z filtra trzeba sprawdzać miernikiem TDS. Mam wrażenie że komplikujesz sobie sprawę. Ale tak jak mówię nie mam do czynienia z filtrami RO i nie wiem do końca jak to działa.

Z tego co opisałeś już nie robisz zbiornika na dolewkę tylko bezpośrednio do akwarium (sumpa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie, woda z filtra będzie lecieć do sumpa, a technicznie elektrozawór przed filtrem RO, elektrozawór podłączony do czujnika poziomu cieczy w sumpie, umieszczony w komoże pomy zasilającej, ubędzie wody, obniży się poziom czujnik załańcza elektrozawór ten się otwiera i puszcza kranówke do filtra RO, a już z filtra do sumpa, wode mogę sobie zmierzyć czujnikiem tds napuszczając do szklanki

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Alcoholik napisał:

Nie tak jak wszyscy, ja będe miał dolewkę bezpośrednio do sumpa, dla zrozumienia( automatyczna dolewka z filtra RO wpływająca bezpośrednio do sumpa, nie do jakiegoś zbiornika na dolewkę, będzie sterowana zaworem elektromagnetycznym zamkniętym). Dziękuję za pomoc

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Czyli Inaczej  z elektrozaworem. Tunze rownież ma takie rozwiązanie. Proponuje miko wszystko pozostać przy dolewce z zbiornika. Weź pod uwagę że jednak woda z sieci jest otwarta...niech cos stanie sie z elektrozaworem a nikogo nie ma w domu. Wracasz do basenu bo troche za dużo się przelało. W opcji z czujnikiem na podczerwień Tunze, w zestawie jest jeszcze drugi awaryjny /rezerwowy czujnik mechaniczny, który pełni role asekuracyjną w razie gdyby pierwszy poziom z czujnikiem podczerwieni zawiódł. Bezpieczeństwo i wygoda to ciężka kombinacja ale w tym przypadku jest to sprawdzone rozwiązanie o wielu lat i bardzo je sobie chwalę. 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić wersje z 2 czujnikami, Jeden czujnik poziomu nazwę go elektryczny podłączony do elektrozaworu, a drugi czujnik tzw.spłuczkowy założę go na wąż od dolewki nazwijmy go mechaniczny, w razie awarii elektrozaworu, zawór mechaniczny odcina zasilanie na wężu, i problem rozwiązany. W ten sposób nie dając zbiornika na dolewkę zaoszczędze miejsce w szafce o dodatkowe 20cm.Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

 

Witam, to jest finalna wersja mojego sumpa, i maly opis co i jak.
Po tygodniowych przemyśleniach i konsultacjach postanowiłem zrobić tak, rysunek poniżej.
Zasilanie kranówka, na zasilaniu elektrozawór zamknięty 12v podłączony do sterownika Aqma i czujnika poziomu cieczy za zaworem filtr RO, woda z osmozy RO wlatuje wężykiem do sumpa, na końcu wężyka umieszczony zawór spłuczkowy, w razie jakby elektrozawór się nie zamknął. W razie gdyby 2 czujniki nie zadziałały jest otwór do kanalizy, który ma zapobiegać przelaniu się sumpa. Zrezygnowałem z naczynia na dolewkę ponieważ szkoda miejsca w szafce. Pozdrawiam4967eebc567a03ca68c06edc5eb8f688.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Alcoholik napisał:

Witam, to jest finalna wersja mojego sumpa, i maly opis co i jak.
Po tygodniowych przemyśleniach i konsultacjach postanowiłem zrobić tak, rysunek poniżej.
Zasilanie kranówka, na zasilaniu elektrozawór zamknięty 12v podłączony do sterownika Aqma i czujnika poziomu cieczy za zaworem filtr RO, woda z osmozy RO wlatuje wężykiem do sumpa, na końcu wężyka umieszczony zawór spłuczkowy, w razie jakby elektrozawór się nie zamknął. W razie gdyby 2 czujniki nie zadziałały jest otwór do kanalizy, który ma zapobiegać przelaniu się sumpa. Zrezygnowałem z naczynia na dolewkę ponieważ szkoda miejsca w szafce. Pozdrawiam4967eebc567a03ca68c06edc5eb8f688.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

A ta szyba poprzeczna na górze w jakim celu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Alcoholik napisał:

Tak sobie, żeby leżała

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

To spytam inaczej czysto hipotetycznie i proszę o wyjaśnienie (jeśli możesz bardziej szczegółowo niż "tak o")

Automatyczną dolewkę podłączasz bezpośrednio pod RO. Jako zabezpieczenie masz dwa 2 czujniki. 3 zabezpieczeniem jest spływ do kanalizacji w razie awarii dwóch czujników.

I teraz moje hipotetyczne pytanie. Jesteś na urlopie. Masz awarię właśnie tych dwóch czujników. Czyli woda RO leje się nonstop. W sumpie przybywa wody jest trzecie zabezpieczenie w postaci odpływu kanalizacji. Czy wziąłeś pod uwagę że do tego spływu wpada woda zasolona? Czyli Zasolenie w akwarium cały czas się zmniejsza. może parę godzin może pare dni i cała obsada akwarium pada...

Nie rozumiem twojego toku myślenia. Rozumiem że chcesz sobie ułatwić i zautomatyzować jak najwięcej ale woda RO nie powinna wpadać bezpośrednio z filtra. Jest to zbyt ryzykowne. Według mnie lepiej postawić oddzielny zbiornik do którego sam raz w tygodniu będziesz dolewał wodę na dolewki. Masz bezpieczeństwo przez małą awarię nie padnie ci życie za kilkaset jak nie kilka tysięcy.

 

Szyba na wierzchu ma leżeć czy  ją wklejasz?  Według mnie kolejna zbędna rzecz. Ograniczona dostępność (jeśli wkleisz) i Zminimalizowana wymiana gazów. 

W trzeciej komorze Gąbka odpada a wata będzie zbierała syf od dołu. Przy wymianie waty co 3 dni będzie cały syf spadał na dno wąskiej komory. Lepiej w drugiej przegrodzie dołożyć jedną szybę tak żeby woda wpadał od góry i w tym miejscu watę która zbiera syf od góry.227639707_Beztytuu.png.6ddeaf5e7067cb1ed190159a7dd8a1a0.png

 

To są tylko moje sugestie.

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zmniejszenie zasolenia to masz rację. Ale nie wydaje mi się żeby 2 czujniki na raz przestały działać. Więc nie robię problemu z tego powodu, a w tej komorze na watę będzie kratka z uszczelką gumową na zewnątrz więc nie powinna wypływać, a co do szyby to będzie wklejona tylko 5mm po bokach na to mam zamiar dać plekse żeby móc ją podnosić, dziwne jak mogłeś pomyśleć że będzie wklejona szyba na stałe jak bym umieścił pompe, wate, skałe.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
42 minuty temu, Alcoholik napisał:

Jeśli chodzi o zmniejszenie zasolenia to masz rację. Ale nie wydaje mi się żeby 2 czujniki na raz przestały działać. Więc nie robię problemu z tego powodu, a w tej komorze na watę będzie kratka z uszczelką gumową na zewnątrz więc nie powinna wypływać, a co do szyby to będzie wklejona tylko 5mm po bokach na to mam zamiar dać plekse żeby móc ją podnosić, dziwne jak mogłeś pomyśleć że będzie wklejona szyba na stałe jak bym umieścił pompe, wate, skałe.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Nie chodzi mi o wypływanie waty tylko w momencie gdy wyjmujesz brudną watę to cały syf opada na dno.... 

O wklejeniu szyby pomyślałem bo wrzuciłeś ją w projekt więc mogło się wydać że chcesz umieścić ją na stałe. A to  w projekcie ma za zadanie być jak wzmocnienie poprzeczne.

Kiedy startujesz? Czekamy na temat w dziale nasze akwaria :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Alcoholik napisał:

Wlaśnie jadę zamówic akwarium i sumpa

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Spoko więc czekamy na odbiór i temat z opisem akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o pompę i cyrkulator ,chciałem zastosować firmę jebało ale w każdym sklepie morskim polecają mi tunze z tego co zauważyłem to maja z nimi umowy podpisane na sprzedaż akcesoriów ,czy rzeczywiście ta firma jest taka dobra czy poprostu ma wyrobioną markę a w rzeczywistości płacimy tylko za markę jest jest jeszcze jedna firma chodzi mi po glowie aqua medic ale musze o niej wiecej poczytać

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Alcoholik napisał:

Mam pytanie o pompę i cyrkulator ,chciałem zastosować firmę jebało ale w każdym sklepie morskim polecają mi tunze z tego co zauważyłem to maja z nimi umowy podpisane na sprzedaż akcesoriów ,czy rzeczywiście ta firma jest taka dobra czy poprostu ma wyrobioną markę a w rzeczywistości płacimy tylko za markę jest jest jeszcze jedna firma chodzi mi po glowie aqua medic ale musze o niej wiecej poczytać

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Ja mam cały sprzęt na jebao. Obawiałem się tylko pompy dozującej ale też śmiga ładnie. Tunze przereklamowane wcale takiej super jakości nie ma. Aqua medic mam jeden cyrkulator i żałuję że go kupiłem. Kosztuje prawie dwa razy więcej (wersja 4.1 albo 4.2 nie pamiętam) niż odpowiednik jebao. Jakościowo porażka. Jak sam cyrkulator jeszcze ok to sterownik mam wrażenie że rozpadnie się w rękach. 

 

Tunze mam reef pack 250 i po tym wyciągam wnioski że jakościowo jest nie idealnie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Alcoholik napisał:

Ok dzieki za rade i tak zrobie wszytko po swojemu

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Ale popytaj jeszcze innych może ktoś ma inne doświadczenia ze sprzętem albo doradzi ci coś innego. Ja proponuję ci założyć temat z doborem sprzętu pod konkretne akwarium wtedy może dostaniesz jakieś inne propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok dzieki za rade i tak zrobie wszytko po swojemu

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka


Po co pytasz o cokolwiek w takim razie?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sprzęt, przecież jak mi powiesz że mam kupić tunze, to przecież nie kupię bo ty mi powiedziałeś, tylko wybiorę inną firmę, czyli zrobię po swojemu wybiorę najbardziej optymalny dla mnie sprzęt

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×