Skocz do zawartości
Pawku

Jak założyc pierwsze słone akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nie znalazłem podobnego AKTUALNEGO tematu postaram się opisać jak założyć pierwszy budżetowy zbiornik:

Za cel weźmiemy zbiornik 54l z miękasami, prostymi LPS i parką błaznów. Czyli wymarzony zbiornik nowicjusza.

Od razu uprzedzam że można to zrobić na milion innych sposobów. Opisuję tylko swoje doświadczenia i proszę traktować to jako punkt zaczepienia do dalszej przygody z morszczyzną.

Zbiornik:

60x30x30

Filtracja:

Kaskada: Z mojej strony polecam na start kaskadę. Dobrze sprawdzi się: Aquael FZN3 Dosyć pojemny koszyk, łatwy dostęp do koszyków, przystępna cena, ogólnodostępny.

Filtry wewnętrzne: NIE!!! Brak możliwości ingerencji w media bez wkładania rąk do akwarium, dużo mniejsza pojemność niż kaskady

Kubełek: NIE!!! Są osoby które prowadzą na tym akwaria. Problemem jest brak zasilania. Czyli w momencie braku prądu wszystko co w takim kubełku znajduje się zaczyna umierać. Po jakimś czasie gdy prąd wróci zaczyna uwalniac się do zbiornika. I mamy załatwione parametry po za skale.

Sump i Panel filtracyjny: jak najbardziej jednak rozmawiamy o pierwszym zbiorniku więc myślę że te rozwiązanie będą brane pod uwagę przez 10% osób.

Oświetlenie:

Gotowe Led. Lamki pokroju aquaela lub zetlighta 2431. Spokojnie nadadzą się do takiego baniaka z prostszymi koralami.

Świetlówki T5 Droższe w dłuższym utrzymaniu ale pozwalające na więcej jeśli chodzi o życie. Min  1x24w max 2x24w. Oczywiście świetlówki z barwą min 10t K

Lampa Diy ledy min 10t K nie opisze jak dobierać diody i jak stworzyć takową lampę. Może ktoś się wypowie doświadczony w tym temacie.

Lampy od słodkiego NIE!!!! Barwa zbyt krótka. Korale nie będą wybarwione a do tego zarosną je glony.

Zwykłe żarówki NIE !!! jw. zła barwa.

Cyrkulacja:

Dwa falowniki z mocą 1-2t l/h Lepiej kupić dwa. Łatwiej ustawić odpowiednią cyrkulację.

Grzałka:

Minimalna moc grzałki powinna oscylować w okolicy 50W. Ze swojej strony polecam dołożyć pare zł i kupić grzałkę ze stałą temperaturą 25 stopni. Z doświadczenia wiem że termostaty regulowane lubią się psuć. Sam miałem w pierwszym awarię i przez 3 dni temp. oscylowała w okolicach 22 stopni. Na szczęście nie miałem strat w obsadzie.

Skała:

Żywa: najlepszy wybór na start. Od pierwszego dnia widać życie które wychodzi ze skały. Zasiedlone dużą ilością życia i bakterii.

Wady nieproszeni goście typu aiptasia, Cena...

Sucha: Dobra cena,  Duża porowatość, Brak plag,

Wady dłuuugie dojrzewanie w moim przypadku ok 3-4 miesięcy

Skała syntetyczna: Kwestia wyboru. Ja ze swojej strony odradzam. Nie jest to skała naturalna i porowatość jej jest znikomo  w porównaniu z naturalną. Do tego nienaturalnie wygląd.

Nie nadaje się:

Wapień filipiński

Kamienie z ogródka

Skała wulkaniczna

Skała Spaghetti

itp itd

Piasek:

Brak. Na pierwszy baniak polecałbym wystartować bez. Zero problemów z nim. nie potrzebne zwierzęta do przekopywania, krótsze dojrzewanie.

Piasek żywy z mojej strony najbardziej polecam jak ktoś się uprze na piasek. Pełen życia które przyśpieszy dojrzewanie.

Suchy piasek/aragonit. Długie dojrzewanie ale brak plag i nieproszonych gości.

Sól:

Tylko dedykowana do akwarystyki morskiej.  Osobiście prowadzę zbiorniki od początku na Instant Ocean. Polecam od razu wystartowac na bogatej soli. Dojrzewanie będzie bardziej "bujne" ale nie będzie problemu z przesiadką na bogatą sól.

Nie nadaje się:

Sól kuchenna

Sól drogowa

Woda:

Ja startowałem na wodzie demineralizowanej  z marketu. Nie jest to idealna woda ale wydaje mi się że na początek do korali miękkich wystarczy.

Najlepsza własna woda z filtra RODI mierzona miernikiem TDS.

Nie nadaje się:

Woda z kranu

woda mineralna

woda z deszczówki

itp.

Taki zestaw wystarczy na początek. Kwotowo można spokojnie zamknąć się w 1tyś zł. Jak ktoś dobrze poszuka wystarczy 500 zł. kwoty oczywiście bez życia w tym zbiorniku.

Zaznaczam ponownie że jest to moja subiektywna opinia. Opis stanowi moje doświadczanie  z pierwszym zbiornikiem.

Załączam kpl. listę zakupów którą ja startując akwarium wrzuciłbym do koszyka. Nie sugerowałbym się ceną bo większość tych produktów można kupić taniej lub np. tańsze zamienniki. Lista ma służyć poglądowo co jest potrzebne do wystartowania baniaczka oraz by łatwiej dobrać odpowiedni sprzęt.W liście zakupów nie ma wliczonego akwarium i wody. Koszt ok 100 zł Przy akwarium Float i wodzie demineralizowanej

erybka1.thumb.png.6b2cfac5d0523bd7c64c38880849562f.png

Dodatkowe produkty które nie są potrzebne na start ale w dłuższej mierze mogą się przydać są testy Kh, Mg, Ca. Kpl. takowych testów kosztuje ok 110 zł. Jednak przy prowadzeniu zbiornika tylko z koralami miękkimi i niewielką ilością LPS oraz z regularnymi podmianami na takiej lub podobnej bogatej soli jak w liście zakupów raczej będą zbędne.

Testy NO2 i NH3 umyślnie ominąłem gdyż według mnie sa zbędne. Chyba że świeżo upieczony akwarysta morski nie ma cierpliwości i węgiel nie pomaga. To wtedy warto je dokupić by nie uśmiercić życia.

Mam nadzieję że opis przyda się w rozpoczęciu pierwszej przygody z morskim światem.

PS. Zapomniałem do listy zakupów dodać bakterię na start. Koszt 40-60 zł.

Edytowane przez Pawku
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, jak dla mnie świetny temat, sam kompletuje elementy i sprzęt pod zbiornik280l + sump 140l. Jestem na etapie ukończenia lampy 306w ale to wam pokaże jak ja zkończę

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat może i świetny ale autor trochę nie zbyt ogarnięty niestety. Bo w swoim opisie pisze żeby kombinować i oszczędzać a w innych za pytanie o inne metody niż najdroższe marki wyzywa od żebrakow i kombinatorow. Ale do meritum. Jestem ciekaw twoich wyliczeń cenowych. Bo jak na moją matematykę to żeby zalać 54l na nowym sprzęcie to i 3k by było mało??? Sama skała to min 350 zł. Za 150 zł co chcesz kombinować???? Coś mi się tu nie zgadza. Poza tym mamy szkło i kamień w wodzie. Ale chyba nie o to w tym chodzi??? Przydałoby się jakiś przykładowy zestaw życia z kosztorysem. Oczywiście kupionym w sklepie bo nie wolno zebrać. No i cały czas nie mogę się dowiedzieć ile właściwie realnie kosztuje utrzymanie takiej nano? Miesięczne koszty były by mile widziane. Domyślam się że w przeliczeniu na litr wody nano jest 2,3 x droższa niż duże. Ale jakaś kwota miesięczna by była mile widziana 😀

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Sawiksaw napisał:

Temat może i świetny ale autor trochę nie zbyt ogarnięty niestety. Bo w swoim opisie pisze żeby kombinować i oszczędzać a w innych za pytanie o inne metody niż najdroższe marki wyzywa od żebrakow i kombinatorow. Ale do meritum. Jestem ciekaw twoich wyliczeń cenowych. Bo jak na moją matematykę to żeby zalać 54l na nowym sprzęcie to i 3k by było mało??? Sama skała to min 350 zł. Za 150 zł co chcesz kombinować???? Coś mi się tu nie zgadza. Poza tym mamy szkło i kamień w wodzie. Ale chyba nie o to w tym chodzi??? Przydałoby się jakiś przykładowy zestaw życia z kosztorysem. Oczywiście kupionym w sklepie bo nie wolno zebrać. No i cały czas nie mogę się dowiedzieć ile właściwie realnie kosztuje utrzymanie takiej nano? Miesięczne koszty były by mile widziane. Domyślam się że w przeliczeniu na litr wody nano jest 2,3 x droższa niż duże. Ale jakaś kwota miesięczna by była mile widziana 😀

No patrz jaki ogarnięty się znalazł... Chłopcze weź ty się ogarnij bo chyba jeszcze z podstawówki nie wyszedłeś. Na prawdę chcesz trollować czy nie znasz podstaw matematyki?

Już ci wyliczam na nowym sprzęcie:

Akwarium:

https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/akwaria-float/60cm-dlugosci/akwarium-float-premium-prostokatne-60x30x30-4mm-5299?gclid=CjwKCAiA8qLvBRAbEiwAE_ZzPami27_Zf-KJ9mkbXpNqcbn-vLl1A72ScqWLLO4Wi9QOwJboju5geRoCAG0QAvD_BwE

76,50 zł

Kaskada:

https://allegro.pl/oferta/versamax-fzn-3-filtr-zewnetrzny-kaskadowy-afi059-7616900396?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_supermarket_artykuły_dla_zwierząt&ev_adgr=Artykuły+dla+zwierząt&gclid=CjwKCAiA8qLvBRAbEiwAE_ZzPe3Cs9dpzaim_6J0OcX_hBCIVrQR84BECaqVjVYjR7x_w5_c2zEBqhoCja0QAvD_BwE

121 zł

Cyrkulacja:

https://allegro.pl/oferta/falownik-jvp-110-cyrkulator-do-akwarium-2000l-h-7623394764?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_supermarket_artykuły_dla_zwierząt&ev_adgr=Artykuły+dla+zwierząt&gclid=CjwKCAiA8qLvBRAbEiwAE_ZzPZc-A3c5oo4532g_tPFFoywuC7CWF2huruyKVhl6OwVW5uIb0NT5_hoCJrQQAvD_BwE

2x27 zł

Lampa:

https://aqua-light.pl/mocowane-na-akwarium/1184-leddy-slim-duo-marine-actinic-10w-aquael.html

2x170 zł

Skała:

https://www.coralhouse.pl/nature-s-ocean-base-rock-1-kg~p190327

5(6)x19 zł

Sól:

https://allegro.pl/oferta/instant-ocean-120l-4kg-aquarium-systems-sol-7604985702?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_supermarket_artykuły_dla_zwierząt&ev_adgr=Artykuły+dla+zwierząt&gclid=CjwKCAiA8qLvBRAbEiwAE_ZzPd5xBH9JlIQzGpe86BatOtq8iHuGW2_22k6vrZAIoUNhvoxgT5w84xoC9pUQAvD_BwE

45 zł

Woda

Jakikolwiek auchan czy inny podobny sklep:

12x 3 zł(5l)

Sumując wszystko:

76,50+121+54+340+114+45+36=683,50 zł

Do tego Siporax oryginalny 25 zł za 1l. Nie ten z Chin

Testy NO3 PO4 74 zł

Areometr 19 zł

Daje nam to kwotę: 801,50 zł.

Po odjęciu z budżetu 1000 zł. Zostaje nam 198,50 zł.

Parka błazenków 100 zł

Korale miękkie od 0 do 100 zł.

Jeszcze potrzebujesz dokładniejsze wyliczenia czy już jakoś na podstawie swojego wykształcenia ogarniesz?

Jeszcze ci odpowiem koszt utrzymania zbiornika przez pierwsze 6 miesięcy wiąże się tylko z zakupem korali pokarmu i wody. Ewentualnie jak chcesz coś więcej trzymać w zbiorniku niż sztuczne korale to możesz pokusić się o testy KH, Ca, Mg. Tylko to już wyższa szkoła jazdy i przy soli drogowej mogą pokazywać ciekawe wyniki.

Jeśli masz jakiś problem ze mną to zapraszam na priv. Nikogo nie wyzwałem od żebraków. A ten temat założyłem po impulsowej wypowiedzi skierowanej do Ciebie w innym temacie. Widzę że wniosków nie wyciągasz z chęci pomocy z mojej strony. Więc zatrzymaj swoje uwagi i jeśli koniecznie chcesz mi je przekazać. Ponownie zapraszam na Priv.

Edit. Zapomniałem dodać grzałki. Koszt od 20 do 100 zł. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
51 minut temu, Sawiksaw napisał:

O Jezu 😳😱

Jest tu przepraszam jakiś moderator?

bo tu się bany aż proszą 🤨 

Edytowane przez Osmodeusz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Sawiksaw napisał:

1 kg skały na 60 l wody? 

Zostawię to bez komentarza🤣😄

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przejrzałem jeden i drugi temat. @Sawiksaw nikt, nigdzie nie utykał Ci od żebraków czy kombinatorów tylko dopowiedziałeś to sobie po tym, jak użytkownicy odradzili Ci uruchamianie akwarium na bazie zdobyczy z Aliexpress.
Podstawowy problem leży w czytaniu ze zrozumieniem. Powyżej @Pawku też napisał o 5 albo 6 kg skały, a nagle jest rozmowa o kilogramie na 60 litrów.

Wracając do głównego wątku. Dobry pomysł @Pawku, można zrobić tutaj swego rodzaju burzę mózgów (nie piany :icon_mrgreen:), usystematyzować nieco i podpiąć u góry temat w dziale dla początkujących.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Admin napisał:

Przejrzałem jeden i drugi temat. @Sawiksaw nikt, nigdzie nie utykał Ci od żebraków czy kombinatorów tylko dopowiedziałeś to sobie po tym, jak użytkownicy odradzili Ci uruchamianie akwarium na bazie zdobyczy z Aliexpress.
Podstawowy problem leży w czytaniu ze zrozumieniem. Powyżej @Pawku też napisał o 5 albo 6 kg skały, a nagle jest rozmowa o kilogramie na 60 litrów.

Wracając do głównego wątku. Dobry pomysł @Pawku, można zrobić tutaj swego rodzaju burzę mózgów (nie piany :icon_mrgreen:), usystematyzować nieco i podpiąć u góry temat w dziale dla początkujących.

Skoro pomysł ma aprobatę. Proponuję usunąć niepotrzebne komentarze. Wieczorem przysiade to opisu i dodam wyliczenia dokładne w pierwszym poście. Tak żeby było w jednym opisie wszystko dla potomnych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, Sawiksaw napisał:

Bez złośliwości 😀daj listę koniecznych i opcjonalnych testów wody, taki zestaw startowy 

Zaktualizowałem opis więc wydaje mi się że znajdziesz na swoje pytanie odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi