Skocz do zawartości
paraglidingdiver

Które lepsze 500 czy 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
11 godzin temu, ensso napisał:

Ja bym się nie bawił w dzisiejszych czasach w żywa skalę bo taka "żywa" to ty sama w beczce z cyrkulatorem i bakteriami stworzysz sobie ;) piasek żywy? Jeśli już piasek to suchy aragonit 3kg chyba 18-20pln kosztuje 2-3mm. Skalę też bym brał sucha i sam ożywiał niż przepłacał za leżakowana w sumpie. Prawdziwa żywa skala od lat nie jest dostępna w handlu. Poza tym "żywa" skala i podawanie szczepów bakterii = walka i przetrwanie najsilniejszych szczepów -> czyt twoja "żywa" skala i tak przegra z regularnie podawanymi szczepami które kupisz :)

Zależy co rozumiesz przez prawdziwą żywą skałe. Rozmawiamy o Skale z frachtu która rzeczywiście nie jest dostępna. Skała żywa z sumpa czy likwidowanego baniaka to również żywa skała. 

Co do wypowiedzi o walce ze szczepami bakterii. Wchodzimy na biologie mikroskopijną z której wiedzę mam tylko to co przeczytałem w celach że tak powiem hobbystycznych domyślam się że ty @enssorównież nie jesteś biologiem z wykształcenia :) Więc Jeśli kolega nie ma takiego wsparcia jak ty na starcie od doświadczonego akwarysty może jednak warto polecić mu żywą skałę. 

1. Łagodniejsze dojrzewanie

2. życie które przyniesie z tą skałą będzie dawało mu frajdę na początku

3. Ceny nie są z kosmosu. Nawet wczoraj gdzieś widziałem ogłoszenie o żywą skałę po 30 zł kg. Sam sprzedawałem ok 15 kg skały za 250 zł.

Co do piasku moja subiektywna opinia. Przy drugim baniaku kupiłem żywy piasek. Dojrzewanie bezproblemowe. Troche dino i cyjano w pierwszych 3 tyg. Później problem z głowy. Przy 3 baniaku posłuchałem się tych wspaniałych opinii o aragonicie. Do tej pory bujam się z brudem i syfem na nim (mija 4 m-ce). Z tego co pamiętam gdzieś pisałeś że piasek to zło. Przy aragonicie zaszczepienie bakterii potrwa dłuuugo. 

Taka moja subiektywna opinia bez ataku na kogokolwiek :D

10 godzin temu, Speedo1544 napisał:

Moim zdaniem najpierw pomyśl o budżecie jaki jesteś w stanie przeznaczyć na baniak i całą resztę potrzebnego sprzętu

Pamiętaj tylko jedno co nie kupisz to i tak będziesz chciał więcej i więcej

Do tego czym więcej tym większe rachunki za wszystko

Ja bym chciał mieć 1000l a mam 85l bo na ten moment nie stać mnie na więcej

1 to budżet

2 to późniejsze rachunki

Trzeba wszystko rozważyć za i przeciw i podjąć decyzję

Wiadomo że czym większe tym ładniejsze i dużo bardziej wybacza błędy

Nie sztuką jest postawić,sztuką jest utrzymać i żeby było ładnie

Dlatego na początku zacząłem o kosztach lampy dla przykładu. @Speedo1544 Ma rację i może warto by było żeby kolega autor @paraglidingdiver napisał co już ma ze sprzętu?

Jaki orientacyjny budżet chce przeznaczyć na sprzęt.

Co chciałby mieć w akwarium

Ile miejsca ma na sam zbiornik ze stelażem. 

 

Spróbujemy podpowiedzieć, doradzić, skierować na właściwe tory :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie macie rację nic nie mówiłem o moich planach, więc tak:

-akwarium jak wcześniej pisałem ok. 500l długie ale wąskie (mam fantastyczną zaciemnioną wnękę w salonie gdzie będzie w tych wymiarach pasowało idealnie) w przyszłym tygodniu będę zamawiał. Dwa odpływy grawitacyjne przez przeloty w szybie na bocznej ścianie o średnicy 32 mm.

-szafki robione pod zamówienie specjalnie wzmacniane na takie obciążenie (w szafce miejsce na sumpy - docelowo mam plan na dwa)

-sumpy 3 komorowe (odpieniacz adekwatny do litrażu z lekkim naddatkiem - nie wiem jeszcze jaki wybrać ale jest tego mnóstwo na rynku, biologia +, pompa jebao dc 5000- już kupiona)

-oświetlenie mieszane na bazie świetlówek t5 i  led o barwie świetlnej 10000K na całej długości zbiornika.

-skała jak wcześniej pisałem połączenie żywej i suchej w proporcjach 50/50 i do tego podobnie z piaskiem żywy/suchy 50/50

-co do życia to wszelakie ukwiały miękkie (ku uciesze żony) i jakieś niewymagające ryby (najlepiej błazenki bo dzieciaki je uwielbiają) i bezkręgowce. Wszystko w biotopie morza czerwonego które znurkowałem na wskroś i nigdy chyba nie przestanie mnie zadziwiać. (od 25 lat jestem pasjonatem nurkowania i podróżujemy po świecie po wszelakich morzach i jeziorach nurkując i podziwiając florę i faunę podwodną. Swoją drogą zdobyłem kilka lat wstecz II miejsce w konkursie fotografii podwodnej w jednym z profesjonalnych czasopism dla płetwonurków) stąd miłość do morza czerwonego. Na razie jestem trochę przestraszony bo wchodzę na nieznany mi grunt i nie wiem co mnie czeka. W akwarystyce słodkowodnej nie ma dla mnie tajemnic, no ale to jednak solniczka. Kasa wiadomo zawsze jej brakuje ale myślę że małymi kroczkami skompletuję cały sprzęt z średniej półki. może nie mercedesy wśród sprzętu ale taki z średniej na początek mi wystarczy. Właśnie się zastanawiam skoro robię to etapami w jakiej kolejności to wszystko skompletować: szafka - jest, akwarium - zamawiam za tydzień, akwarium pod sumpa kupuję dzisiaj - będę go oczywiście musiał zmodyfikować, odpieniacz - chmmm, co polecacie? pompa jebao dc5000 - już kupiona, oświetlenie na bazie 3 paneli - tutaj również pytanie jakie świetlówki t5 polecacie. potem skała i piasek. Do wody Ro najwyższej jakości mam w pracy nieograniczony dostęp (ze stacji uzdatniania wód - profesjonalne filtry). Polećcie mi jeszcze sól i bakterie no i oczywiście niezawodną aparaturę pomiarową.

Myślę że bez pośpiechu w styczniu wszystko skompletuję i będę mógł spokojnie zalewać akwarium.

Jeżeli w któryś z moich przemyśleń widzicie błąd lub niebezpieczeństwo niepowodzenia dajcie znać plany są po to aby je korygować. Jestem otwarty na wszelkie sugestie bo chcę to zrobić porządnie i wystartować z powodzeniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, paraglidingdiver napisał:

W zasadzie macie rację nic nie mówiłem o moich planach, więc tak:

-akwarium jak wcześniej pisałem ok. 500l długie ale wąskie (mam fantastyczną zaciemnioną wnękę w salonie gdzie będzie w tych wymiarach pasowało idealnie) w przyszłym tygodniu będę zamawiał. Dwa odpływy grawitacyjne przez przeloty w szybie na bocznej ścianie o średnicy 32 mm.

-szafki robione pod zamówienie specjalnie wzmacniane na takie obciążenie (w szafce miejsce na sumpy - docelowo mam plan na dwa)

-sumpy 3 komorowe (odpieniacz adekwatny do litrażu z lekkim naddatkiem - nie wiem jeszcze jaki wybrać ale jest tego mnóstwo na rynku, biologia +, pompa jebao dc 5000- już kupiona)

-oświetlenie mieszane na bazie świetlówek t5 i  led o barwie świetlnej 10000K na całej długości zbiornika.

-skała jak wcześniej pisałem połączenie żywej i suchej w proporcjach 50/50 i do tego podobnie z piaskiem żywy/suchy 50/50

-co do życia to wszelakie ukwiały miękkie (ku uciesze żony) i jakieś niewymagające ryby (najlepiej błazenki bo dzieciaki je uwielbiają) i bezkręgowce. Wszystko w biotopie morza czerwonego które znurkowałem na wskroś i nigdy chyba nie przestanie mnie zadziwiać. (od 25 lat jestem pasjonatem nurkowania i podróżujemy po świecie po wszelakich morzach i jeziorach nurkując i podziwiając florę i faunę podwodną. Swoją drogą zdobyłem kilka lat wstecz II miejsce w konkursie fotografii podwodnej w jednym z profesjonalnych czasopism dla płetwonurków) stąd miłość do morza czerwonego. Na razie jestem trochę przestraszony bo wchodzę na nieznany mi grunt i nie wiem co mnie czeka. W akwarystyce słodkowodnej nie ma dla mnie tajemnic, no ale to jednak solniczka. Kasa wiadomo zawsze jej brakuje ale myślę że małymi kroczkami skompletuję cały sprzęt z średniej półki. może nie mercedesy wśród sprzętu ale taki z średniej na początek mi wystarczy. Właśnie się zastanawiam skoro robię to etapami w jakiej kolejności to wszystko skompletować: szafka - jest, akwarium - zamawiam za tydzień, akwarium pod sumpa kupuję dzisiaj - będę go oczywiście musiał zmodyfikować, odpieniacz - chmmm, co polecacie? pompa jebao dc5000 - już kupiona, oświetlenie na bazie 3 paneli - tutaj również pytanie jakie świetlówki t5 polecacie. potem skała i piasek. Do wody Ro najwyższej jakości mam w pracy nieograniczony dostęp (ze stacji uzdatniania wód - profesjonalne filtry). Polećcie mi jeszcze sól i bakterie no i oczywiście niezawodną aparaturę pomiarową.

Myślę że bez pośpiechu w styczniu wszystko skompletuję i będę mógł spokojnie zalewać akwarium.

Jeżeli w któryś z moich przemyśleń widzicie błąd lub niebezpieczeństwo niepowodzenia dajcie znać plany są po to aby je korygować. Jestem otwarty na wszelkie sugestie bo chcę to zrobić porządnie i wystartować z powodzeniem.

 

Pomyśl by wysunąć chociaż o 10 cm akwarium na głębokości. te 40 cm będzie mało i nie powalczysz z ułożeniem skały.

Oświetlenie dodatkowo daj diody niebieskie. Wyciągną ci fluo w koralach. Tak prawdemówiąc jak robisz hybrydę. to w ogóle bym odpuścił białe diody i dał tylko niebieskie.

Sól zależy co będziesz robił. Ja jadę na Reef crystals. Dobra sól jak nie stosujesz ballinga. Bardzo bogata.

Teraz jak przechodzę na ballinga pewnie przejdę na Red Sea która jest uboższa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, paraglidingdiver napisał:

6 świetlówek 18W nie będzie za mało?

Ledy zrobi się mieszane białe i niebieskie.

Świetlówki 18W? Montujesz LEdy świetlówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

18W to chyba T8 ?

 

 

Jeśli to t8 to kiepsko to widzę. Czekamy na info autora. Może literówka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Pawku napisał:

Jeśli to t8 to kiepsko to widzę. Czekamy na info autora. Może literówka ?

Po to kolega się pyta właśnie chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

T8 to zupełnie inna era, i wybór słaby bądź wcale

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, paraglidingdiver napisał:

Ledy czy inne lampy?

Jeśli masz możliwość to daj świetlówki T5 + ledy do tego

Tak jak @Osmodeusz napisał wcześniej w T5 wybór jest przeogromny T8 chyba powoli wymiera

Do oświetlenie takiego baniaka troszkę prądu będzie Ci potrzebne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, paraglidingdiver napisał:

No to w takim razie co sugerujecie? Całkowite odstąpienie od świetlówek? Ledy czy inne lampy?

Masz jakiś projekt ledow które chcesz zastosować? Ile wat, jakie diody, ile diod? 

7 godzin temu, Speedo1544 napisał:

Jeśli masz możliwość to daj świetlówki T5 + ledy do tego

Tak jak @Osmodeusz napisał wcześniej w T5 wybór jest przeogromny T8 chyba powoli wymiera

Do oświetlenie takiego baniaka troszkę prądu będzie Ci potrzebne

Najlepiej by było zrobić hybryde z t5. 

Już chyba nie ma osoby która oświetla t8. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie, ale w życiu zawodowym trochę się działo i nie było czasu się odezwać.

Wracając do tematu litrażu to przez Waszą namowę po ciężkich bojach z żoną zamówiłem akwarium 200x60x65 (gotowe będzie przed świętami). Przekonaliście mnie że akwarium zbyt wąskie nie jest najlepszym pomysłem. W związku z tym stworzyłem sobie również regał pod akwarium (poprzednia szafka pójdzie do garażu). Jeszcze nie jest w pełni skończona - to dopiero stelaż, ale słonia na nim postawię i nawet nie drgnie.

Prócz tego zakupiłem pierwsze 26 kg suchej skały w e-rybce w Zabrzu (strasznie fajni i życzliwi ludzie tam pracują). Poruszając temat skały czy można niewielkie ilości skał typowych dla malawi wsadzić do baniaka? Chciałbym takie pułki skalne a nie mogę znaleźć takich typowo do morskiego akwa. Jest to kwestia porowatości czy chemicznie będą też coś oddawały do wody?

Wracając do tematu sprzed kilku tygodni dotyczącego oświetlenia to chyba zrobię hybrydę z lamp jarzeniowych t5 i led. mam tylko dylemat jakich diod led użyć bo jest ich sporo na rynku. to że będą to diody power led to wiadomo natomiast chodzi mi o to w jakich kolorach je zmontować?

Mamy np. do dyspozycji: 12000k, 660nm, 520 nm, 460nm, 400nm. Które z nich są najbardziej pożądane? A może jakieś których tutaj nie ma? Jeśli macie jakieś sugestie dajcie znać.

IMG_20191201_224247_resized_20191202_102058611.jpg

IMG_20191130_203449_resized_20191202_104132419.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak jesteś sympatyczny to i ludzie są sympatyczni, to mam nadzieje tyczy się wszystkich ludzi, nie tylko w erybce?

ale do rzeczy, jeśli myślisz o wapieniu filipińskim czy innym tufie z Malawi to daj sobie spokój, bo się potem przez rok będziesz wkur.... ze nie zrobiłeś od początku jak należy.

takie półki tną z MarcoRocks napewno, ale musisz poszukać bo nie pamietam w którym sklepie widziałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.12.2019 o 11:32, Osmodeusz napisał:

takie półki tną z MarcoRocks napewno, ale musisz poszukać bo nie pamietam w którym sklepie widziałem 

Wycofana z PL dystrybucji także pozostaje jedynie cięcie we własnym zakresie.

@paraglidingdiver jeśli chodzi o ledy - to zabiorę głos jako osoba która przerabaiała rury t5 jak i ledy. W nowym będę miał hybrydę 234w t5 + 50w led. Lampa ATI sunpower 6x39w + 2x25w ledy diy. Barwy na Twoim miejscu brałbym głównie niebieskie i uv do ledów - a całą resztę dostarczał przez rury. Dużo lepiej oddają spektrum niż ledy, a z drugiej strony niebieskie rury przy ledach to mało zabawny żarcik ;) jak raz zobaczysz fluo z ledów to potem z rur... no... trzeba to przeżyć samemu żeby zrozumieć :) Dlatego ja bym na Twoim miejscu szedł rurami w biel i pełne pasma, a ledami w niebieskie barwy. 

Edytowane przez ensso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×