Skocz do zawartości
paraglidingdiver

Które lepsze 500 czy 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chcę zapytać na jakie akwarium mam się zdecydować. Jak pisałem wcześniej na nowo kompletuję sprzęt i pada pytanie czy lepiej kupić akwarium o poj. ok. 500 L (230x40x55) czy coś mniejszego (80x50x55). Pod to większe w zasadzie kupiłem już szafki i miałem zamawiać szkło ale pierwotny plan był słodkowodny. Teraz się zastanawiam czy po prostu nie zamówić czegoś mniejszego pod solniczkę, tak na początek.

Jaka jest Wasza opinia w tym temacie? Brnąć dalej w większe, bo w zasadzie od tej decyzji będą zależeć dalsze działania i zakupy sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
27 minut temu, paraglidingdiver napisał:

Cześć.

Chcę zapytać na jakie akwarium mam się zdecydować. Jak pisałem wcześniej na nowo kompletuję sprzęt i pada pytanie czy lepiej kupić akwarium o poj. ok. 500 L (230x40x55) czy coś mniejszego (80x50x55). Pod to większe w zasadzie kupiłem już szafki i miałem zamawiać szkło ale pierwotny plan był słodkowodny. Teraz się zastanawiam czy po prostu nie zamówić czegoś mniejszego pod solniczkę, tak na początek.

Jaka jest Wasza opinia w tym temacie? Brnąć dalej w większe, bo w zasadzie od tej decyzji będą zależeć dalsze działania i zakupy sprzętu.

Wszystko zależy od budżetu jaki posiadasz. 

Przykład: 230x40x55 lampa typu kessil 360X koszt 3 szt. 6000 zł

80x50x55 Kessil 360x 1 szt 2000 zł

Od razu uprzedzę odpowiedzi że można tańszą lampę, dyi itp. Chodzi mi o porównanie kosztów. 

Można powiedzieć że przy tych różnicach litrarzu trzeba liczyć od razu koszta x3. 

 

Po drugie głębokość 40 cm zdecydowanie za mało. Miałem akwarium 80x40x45. Nic sensownego nie można w nim ustawić. Min. 50cm głębokości.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm :) większe akwarium pod wieloma względami jest lepsze.

1. Efektywniejszy wygląd, więcej zachwytów och i ach :)

2. łatwiej utrzymać równowagę biologiczną

3. więcej możliwości aquascapingu/ustawienia skał i rozmieszczenia koralowców

Lepiej ustawić zbiornik 500L na stelażu z alu, drewna czy nawet grubego profila ocynkowanego dobrze zabezpieczonego przed korozją, niżeli na samej szafce bez solidnych wzmocnień. W końcu będzie ponad pół tony stało na blacie :). A gdzie miejsce na sump ?

Więc jeśli masz miejsce na 2,5 m długi zbiornik (zaokrąglam wymiary:) ) ale kupiłeś lichą szafkę i nie masz jeszcze stelaża to masz dobry moment na decyzję, bo tak na prawdę, jeśli nie masz solidnego stelaża to w zasadzie jeszcze nic na dobrą sprawę nie masz.

12 minut temu, Pawku napisał:

Wszystko zależy od budżetu jaki posiadasz. 

Przykład: 230x40x55 lampa typu kessil 360X koszt 3 szt. 6000 zł

80x50x55 Kessil 360x 1 szt 2000 zł

Od razu uprzedzę odpowiedzi że można tańszą lampę, dyi itp. Chodzi mi o porównanie kosztów. 

Można powiedzieć że przy tych różnicach litrarzu trzeba liczyć od razu koszta x3. 

 

Po drugie głębokość 40 cm zdecydowanie za mało. Miałem akwarium 80x40x45. Nic sensownego nie można w nim ustawić. Min. 50cm głębokości.

 

 

 

12 minut temu, Pawku napisał:

Wszystko zależy od budżetu jaki posiadasz. 

Przykład: 230x40x55 lampa typu kessil 360X koszt 3 szt. 6000 zł

80x50x55 Kessil 360x 1 szt 2000 zł

Od razu uprzedzę odpowiedzi że można tańszą lampę, dyi itp. Chodzi mi o porównanie kosztów. 

Można powiedzieć że przy tych różnicach litrarzu trzeba liczyć od razu koszta x3. 

 

Po drugie głębokość 40 cm zdecydowanie za mało. Miałem akwarium 80x40x45. Nic sensownego nie można w nim ustawić. Min. 50cm głębokości.

 

Witaj Pawku:), nie strasz kolegi jakimiś mega kosztami lamp premium na początek. Wiemy, że może to samo zrobić za połowę ceny przy markowych T5 54w i 39w. Czasem można trafić dobre używane lampy na forach czy olx. Także możliwości zminimalizowania kosztów są różne.

Zgodzę się co do słusznej uwagi odnośnie szerokości zbiornika 40 cm. Trochę mało miejsca między szybami. Będzie problem z ustawieniem skały i przyrostami koralowców, które będziesz zawadzał i łamał przy każdorazowym czyszczeniu szyb :). Pawku dobrze zasugerował minimum 50cm a w zasadzie szerokość jest ważniejsza niż głębokość. Czym szerszy zbiornik tym lepiej. Natomiast do 70cm gł jest optymalnie, wszystko zależy jak długie masz ręce :).

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, AniaWol napisał:

hmmm :) większe akwarium pod wieloma względami jest lepsze.

1. Efektywniejszy wygląd, więcej zachwytów och i ach :)

2. łatwiej utrzymać równowagę biologiczną

3. więcej możliwości aquascapingu/ustawienia skał i rozmieszczenia koralowców

Lepiej ustawić zbiornik 500L na stelażu z alu, drewna czy nawet grubego profila ocynkowanego dobrze zabezpieczonego przed korozją, niżeli na samej szafce bez solidnych wzmocnień. W końcu będzie ponad pół tony stało na blacie :). A gdzie miejsce na sump ?

Więc jeśli masz miejsce na 2,5 m długi zbiornik (zaokrąglam wymiary:) ) ale kupiłeś lichą szafkę i nie masz jeszcze stelaża to masz dobry moment na decyzję, bo tak na prawdę, jeśli nie masz solidnego stelaża to w zasadzie jeszcze nic na dobrą sprawę nie masz.

Witaj Pawku:), nie strasz kolegi jakimiś mega kosztami lamp premium na początek. Wiemy, że może to samo zrobić za połowę ceny przy markowych T5 54w i 39w. Czasem można trafić dobre używane lampy na forach czy olx. Także możliwości zminimalizowania kosztów są różne.

 

Aniu, Oczywiście że tak dlatego dodałem info że można to zminimalizować. Jednak przy wielkości trzeba pamietać że koszta rosną odpowiednio. 

Trzeba mieć tego świadomość tym bardziej że jest to pierwsze akwarium morskie kolegi. Najlepiej o niższych kosztach wypowie się @Kmil. Fajny baniak, do tego duży i jak dobrze pamiętam po min. kosztach.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 18.11.2019 o 13:54, paraglidingdiver napisał:

pada pytanie czy lepiej kupić akwarium o poj. ok. 500 L (230x40x55) czy coś mniejszego (80x50x55).

Pada odpowiedź?

oczywiście że większe ? co by sobie potem w brodę nie pluć, ze mogłem większe postawić

 

powodzenia?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Z Waszych podpowiedzi wynika że lepiej wykonać akwarium szersze kosztem długości.

A co z wysokością? Z boku akwarium chcę otwory na spływ do sumpa. 55 cm wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, paraglidingdiver napisał:

Dzięki za sugestie. Z Waszych podpowiedzi wynika że lepiej wykonać akwarium szersze kosztem długości.

A co z wysokością? Z boku akwarium chcę otwory na spływ do sumpa. 55 cm wystarczy?

Jeśli cię stać to im szersze i dłuższe tym lepiej :) Wysokość podobnie im wyższe tym lepiej, ale gorzej z "serwisem" Jak długi ręce masz? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@paraglidingdiver to jest bardzo subiektywne jeśli chodzi o długość / szerokość / wysokość. Każdy lubi co innego. Ja np. jestem zakochany w wysokich ścianach wody (60cm + ) ale obsługa i oświetlenie tego nie należy do najtańszych i najprzyjemniejszych rzeczy... Ta sławetna szerokość... Tutaj moim zdaniem szeroki zbiornik musi iść w parze z wysokością bo niskie i szerokie "szczepkarium"... No co kto lubi. Dla mnie długi zbiornik to fajny zbiornik. Możliwe, że naleciałości ze słodkiej wody. Idealna proporcja? 200x60x60. Sam stoję teraz przed decyzją jakie szkło mam wybrać na nowy baniak docelowy. Dla mnie dużo lepszym zbiornikiem będzie 120x60x50 od np 100x70x50. Sam musisz się zdecydować jaki wymiar wybrać bo w sieci każdy Ci powie, że robisz to źle ;) Oczywiście szerokość ułatwia aquascaping ale wysokość idąc w parze z szerokością jeszcze bardziej to ułatwia - z drugiej strony węższe i niższe ale długie pozwala również na ciekawe aranżacje.

Tak szczerze mówiąc w przedziale 350-375L masz np cztery wymiary:
1) 150x50x50h 375L
2) 120x60x50h 360L 
3) 100x60x60h 360L
4) 100x70x50h 350L

Wiesz który jest najlepszy? Ten który Ci pasuje :) 
Ja z takich dwóch wybrałbym zapewne 1 lub 2 opcje. Kto inny 3 lub 4 i powie Ci, że to będzie ogień.

Choć każdy zapewni Ci spore pole do popisu jeśli chodzi o aranżację - jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia w tej kwestii :) 

Musisz sobie sam odpowiedzieć na czym Ci najbardziej zależy i jaką obsadę w zbiorniku planujesz :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, ensso napisał:

@paraglidingdiver Sam musisz się zdecydować jaki wymiar wybrać bo w sieci każdy Ci powie, że robisz to źle ;)

OOO przepraszam Na tym forum nikt nie mówi że źle robisz? @ensso Sam tego doświadczasz w brew innym internetom ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawku wiesz o co mi chodzi w kontekście internetów ;) 

ps - moim zdaniem 50cm szerokość jest ok - 60 super, 70? to już musi być porządny basen aby taka szerokość miała sens w mojej subiektywnej ocenie ;)

 

Edytowane przez ensso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Jeszcze jedno pytanie wiążące się z wielkością zbiornika. Wiadomo że żywa skała droga jest, aby duży zbiornik nią fajnie wypełnić trochę kg trzeba ale czy można zastosować żywą i suchą skałę w proporcji 50/50? To samo dotyczy piasku koralowe go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, paraglidingdiver napisał:

OK. Jeszcze jedno pytanie wiążące się z wielkością zbiornika. Wiadomo że żywa skała droga jest, aby duży zbiornik nią fajnie wypełnić trochę kg trzeba ale czy można zastosować żywą i suchą skałę w proporcji 50/50? To samo dotyczy piasku koralowe go.

Jasne że możesz. Możesz stosować jak chcesz w jakich chcesz proporcjach. Piasek że swojej strony polecam żywy. Cena podobna a dojrzewanie łagodniejsze i szybsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja zaoszczędziłbym na piasku i brał suchy ? za to nie oszczędzałbym na skale i dobrych bakteriach na start

i bądź tu mądry co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie bawił w dzisiejszych czasach w żywa skalę bo taka "żywa" to ty sama w beczce z cyrkulatorem i bakteriami stworzysz sobie ;) piasek żywy? Jeśli już piasek to suchy aragonit 3kg chyba 18-20pln kosztuje 2-3mm. Skalę też bym brał sucha i sam ożywiał niż przepłacał za leżakowana w sumpie. Prawdziwa żywa skala od lat nie jest dostępna w handlu. Poza tym "żywa" skala i podawanie szczepów bakterii = walka i przetrwanie najsilniejszych szczepów -> czyt twoja "żywa" skala i tak przegra z regularnie podawanymi szczepami które kupisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Osmodeusz napisał:

A ja zaoszczędziłbym na piasku i brał suchy ? za to nie oszczędzałbym na skale i dobrych bakteriach na start

i bądź tu mądry co?

Ale w cenie różnicy dużej nie ma raptem 2-5 zł na kilogramie. Skala ciężki temat. Można kupić żywa Skałę w dobrej cenie albo sucha drogo. Trzeba szukać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najpierw pomyśl o budżecie jaki jesteś w stanie przeznaczyć na baniak i całą resztę potrzebnego sprzętu

Pamiętaj tylko jedno co nie kupisz to i tak będziesz chciał więcej i więcej

Do tego czym więcej tym większe rachunki za wszystko

Ja bym chciał mieć 1000l a mam 85l bo na ten moment nie stać mnie na więcej

1 to budżet

2 to późniejsze rachunki

Trzeba wszystko rozważyć za i przeciw i podjąć decyzję

Wiadomo że czym większe tym ładniejsze i dużo bardziej wybacza błędy

Nie sztuką jest postawić,sztuką jest utrzymać i żeby było ładnie

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Speedo1544 napisał:

Nie sztuką jest postawić,sztuką jest utrzymać i żeby było ładnie

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×