Skocz do zawartości
Gość

Refugium w komorze odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Cześć,

 Uporawszy się z hydrauliką zaczynamy działać z sumpem. Jako że jestem zielony w akwariach z sumpem zdałem się na sklep w projekcie mojego. Dostałem Sumpa z 3 przegrodami gdzie pierwsza jest na spad i odpieniacz. Ma ona 20 cm szerokości. Praktycznie polowe sumpa. Zastanawiam się czy są przeciwwskazania by w tej komorze umieścić proste refugium nawet z glonów spaghetti w jakimś koszyku. nawet zrobionym z kratki rastrowej? Czy może zrobić przegrodę z takowej kratki i umieścić inne glony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
36 minut temu, ensso napisał:

Pytanie po co Ci refugium? :)

Dla zbicia no3 i po4. Zooplankton. Pozbycie się odpieniacza. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz się pozbyć odpieniacza to nie widzę przeszkód, myślę że nawet bez kratki będzie ok. Jak masz zrobioną przegrodę, górą czy dołem przepływ? Jeśli chcesz zostawić odpieniacz to będziesz musiał często czyścić wirnik z chaetomorphy i może zarastać glonami wapiennymi od światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Lurthel napisał:

Jeżeli chcesz się pozbyć odpieniacza to nie widzę przeszkód, myślę że nawet bez kratki będzie ok. Jak masz zrobioną przegrodę, górą czy dołem przepływ? Jeśli chcesz zostawić odpieniacz to będziesz musiał często czyścić wirnik z chaetomorphy i może zarastać glonami wapiennymi od światła.

Zastanawiam się raczej czy glonom nie przeszkadza tak silny przepływ i powietrze ze spływu. Przegroda górą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie może biopellets all in one xl? Ale przy nich zalecany jednak jest odpieniacz.

Edytowane przez ensso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Pawku napisał:

Dla zbicia no3 i po4. Zooplankton. Pozbycie się odpieniacza. 

@Pawku no ja akurat to oto nie powinienem pytać ?

ale dlaczego chcesz się pozbywać odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, ensso napisał:

W takim razie może biopellets all in one xl? Ale przy nich zalecany jednak jest odpieniacz.

Pellet tak naprawdę jest tylko do zbicia no3 po4. 

 

7 godzin temu, Osmodeusz napisał:

@Pawku no ja akurat to oto nie powinienem pytać ?

ale dlaczego chcesz się pozbywać odpieniacza?

Bo dąże do jak najbardziej naturalnego systemu z jak najmniejsza ilością sprzętu. 

A po drugie mam odpieniacz tunze 9004 przy mocno obciążony systemie może nie dawać sam rady. A gdyby był zbędny to miałbym go awaryjnie w razie czego jako wsparcie dla refugium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Pawku napisał:

Pellet tak naprawdę jest tylko do zbicia no3 po4. 

Tak, ale jest to złoże/pożywka bakteryjna także też opiera się na naturze.
Dozujesz u siebie bakterie? Medium bez bakterii dużo nie zdziała ;) a warto odświeżać florę bakteryjną świeżymi szczepami bo w naturze zawsze finalnie zostaje najsilniejszy i to samo dotyczy bakterii. 

Co do glonów - pamiętaj, że one bardzo mocno wyjaławiają wodę z mikroelementów i są konkurencja dla koralowców które ich potrzebują. 
Ja nowy duży projekt będę opierał tylko na odpieniacz + złoże bakteryjne (co tydzień podawane szczepy bakterii) - to są pewniaki.
Dodatkowo możliwe, że zastosuję jeszcze biopellets AiO xl choć to jeszcze nie jest pewne :) a odnośnie zoo to pamiętaj, że bakterie są wyłapywane przez korale i to też jest naturalny pokarm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, ensso napisał:

Tak, ale jest to złoże/pożywka bakteryjna także też opiera się na naturze.
Dozujesz u siebie bakterie? Medium bez bakterii dużo nie zdziała ;) a warto odświeżać florę bakteryjną świeżymi szczepami bo w naturze zawsze finalnie zostaje najsilniejszy i to samo dotyczy bakterii. 

Co do glonów - pamiętaj, że one bardzo mocno wyjaławiają wodę z mikroelementów i są konkurencja dla koralowców które ich potrzebują. 
Ja nowy duży projekt będę opierał tylko na odpieniacz + złoże bakteryjne (co tydzień podawane szczepy bakterii) - to są pewniaki.
Dodatkowo możliwe, że zastosuję jeszcze biopellets AiO xl choć to jeszcze nie jest pewne :) a odnośnie zoo to pamiętaj, że bakterie są wyłapywane przez korale i to też jest naturalny pokarm :)

Oczywiście że dozuję. Dokładając w sobotę sumpa wlałem uderzeniową dawkę tak jak przy starcie zbiornika. Teraz według zelaceń producenta. Co do wyjaławiania wody zgadzam się jednak po to stosujemy ballinga żeby uzupełnić ubytki.

Wydaje mi się że Refugium będzie najbardziej odpowiednie. Pytanie dalej się tyczy czy można je zastosować tak jak napisałem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling uzupełnia główni makro, nie mikroelementy :) z glonami trzeba uważać bo mogą mocno zachwiać popyt na mikro gdy dozujesz oddzielnie. Są konkurencja dla korali to raz, a dwa wyciągasz spagetti z sumpa i od razu konsumpcja mikro się mocno zmienia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, ensso napisał:

Balling uzupełnia główni makro, nie mikroelementy :) z glonami trzeba uważać bo mogą mocno zachwiać popyt na mikro gdy dozujesz oddzielnie. Są konkurencja dla korali to raz, a dwa wyciągasz spagetti z sumpa i od razu konsumpcja mikro się mocno zmienia :)

No głównie Makro Ca i Mg no ale zapominasz o trzecim  lub czwartym zależy jakie płyny i prochy weźmiesz o SBS :) 

 

ensso wiesz jak jest każdy ma swoje że tak powiem upodobania. W moim mniemaniu najlepiej zastosować Ballinga, Refugium i DSB. Na DSB nie mogę sobie pozwolić bo nie mam takiego sumpa. Refugium może w końcu ktoś podpowie czy i jak to zrobić w moim przypadku. Balling no to jak sam wiesz niezbędny w pewnym momencie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko tak domykając temat - sbs nie załatwi tematu mikro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×