Skocz do zawartości
AniaWol

Trochę o sprzęcie

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, tak mi przez ostatnie parę tygodni remont w domu narobił kipiszu :), że zdecydowałam się już za jednym podejściem na przejście na większy zbiornik. Zakładam ten temat nie dlatego, że chcę się pochwalić, tylko dla samej potrzeby Waszych opinii sprzętu i doświadczeń na podstawie waszych zbiorników i waszych odpieniaczy, pomp, lamp i całej elektryki. Wasze spostrzeżenia odnośnie porządku z kablami , jak okiełznać podłączenia wszystkich kabli na 3m długości w szafce i w jakiej kolejności trzymacie sprzęt w sumpie. Jak jest u Was a jak byście chcieli żeby było. Czy korzystacie z rewizji pod akwarium, jakie macie spostrzeżenia odnośnie zaworów kulowych, bramowych i średnic rur w stosunku do litrażu. Technicznie muszę ogarnąć ten bajzelek:).

Zapraszam Was serdecznie...

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaki baniak/sump wstawiasz i co chcesz mieć w sumpie? 

Ze swojego doświadczenia wiem że trzeba wszystko 15 razy przemyśleć. Zaczął bym od przygotowania kompletnej elektryki w sumpie. Policzył ile potrzebujesz gniazdek dodał bym 5 na zapas. Zakupiłbym gniazda bryzgoszczelne i dołożył bezpieczniki. Zamontował wszystko schludnie i potem zaczął zastanawiać się na sprzętem :)

Zapomniałem dodać oświetlenie sumpa do prac w nim.

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz racje, tak też zrobiłam. Zaplanowałam że potrzebuję 20 gniazdek z zapasem. Elektryk radził aby. Spać umieścić w rozdzielni z dala od sumpa. Czy ktos z was stosował takie rozwiązanie? 

Druga opcja to standardowo na jakiejś desce pakiet 20 gniazdek i przykręcić do ściany. Hmmm niby takie to proste a biorąc pod uwagę dostępna przestrzeń w szafce zastanawiam sie czy nie lepiej wszystko wyciągnąć do skrzynki obok szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, AniaWol napisał:

Tak, masz racje, tak też zrobiłam. Zaplanowałam że potrzebuję 20 gniazdek z zapasem. Elektryk radził aby. Spać umieścić w rozdzielni z dala od sumpa. Czy ktos z was stosował takie rozwiązanie? 

Druga opcja to standardowo na jakiejś desce pakiet 20 gniazdek i przykręcić do ściany. Hmmm niby takie to proste a biorąc pod uwagę dostępna przestrzeń w szafce zastanawiam sie czy nie lepiej wszystko wyciągnąć do skrzynki obok szafki.

Gdzieś widziałem na tylnej ściance w stelażu ładnie przymocowane gniazda bryzgoszczelne i obok krzybka z bezpieczniki bryzgoszczelna. Ładnie, schludnie i pod ręką wszystko było. Drugie rozwiązanie też jest dobre bo masz pewność że nie dostanie się wilgoć. Problem w tym że jednak nie jest tak pod ręką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być też w szafce obok . Ja mam szafke podzieloną na 2 części . Jedna to sump i podmiana a druga to elektryka i chemia

IMG_20191109_120736.jpg

A tak cała szafka

IMG_20191109_121158.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, karol86 napisał:

Może być też w szafce obok . Ja mam szafke podzieloną na 2 części . Jedna to sump i podmiana a druga to elektryka i chemia

IMG_20191109_120736.jpg

A tak cała szafka

IMG_20191109_121158.jpg

Ale pamsz pierd... W szafce? ale za to akwarium świetne ? koleżance chodzi chyba o to żeby był porządek bez plataniny kabli itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, karol86 napisał:

Może być też w szafce obok . Ja mam szafke podzieloną na 2 części . Jedna to sump i podmiana a druga to elektryka i chemia

IMG_20191109_120736.jpg

A tak cała szafka

IMG_20191109_121158.jpg

LOL dokładnie tak teraz u mnie wygląda w starej szafce. Niby bajzelek ale wiadomo co gdzie jest :). Właśnie dlatego chcę zrobić z tym porządek i pochować kable może za listwami a gniazda poprzenosić na jedną stronę. Gdzieś kiedyś wyczytałam o suchej i mokrej strefie szafki:)...ciekawe jak to możliwe żeby była sucha strefa w wilgotnej szafce? Chyba wiem o co Tobie chodzi Karol. Przedzieliłeś szafkę płytą i masz dwie strefy...dobry pomysł. Muszę uważniej czytać wszystkie wiadomości lol.

PS. Niezły las masz tam w zbiorniku:). Podoba mi się ta aranżacja..

 

Jakiej grubości blat użyliście pod zbiornik i z jakiego materiału?

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o hydraulikę to z doświadczenia powiem że fajnie sprawdza się spad oraz rewizja 32 mm a powrót 25 mm,jeśli chodzi o zawory to mam zwykły kulkowy na powrocie i bez problemu nim wyregulowałem poziom w kominie( jest bezgłośny a woda przelewa się delikatnie rewizją )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja jak najbardziej potrzebna, u mnie ostatnio wpadł krab w spust, nie zamontowałem jeszcze sitka i gdyby nie rewizja to był by problem. Rewizja musi być takiej samej średnicy jak spust. 32mm przepuści max 10tyś l. Na taki zbiornik to trochę mało, jeżeli dobrze odczytałem że będzie 3 m. Najlepiej zrobić dwa kominy zewnętrzne, zostaje więcej miejsca w środku. Zawory bramowe fajna sprawa, łatwiej się reguluje spływ, mam zwykły i też da radę. 

Lampy montować na elektrycznym mechanizmie do rolet, można łatwo podnosić do grzebania. Kilka osób montowało i chwalą .

Odpieniacz.. hmm.. zależy od metody prowadzenia zbiornika, ja wolę bez. Zamiast niego więcej skały i też jest dobrze.

Warto pomyśleć nad filtracją mechaniczną. Rollermat, i jak są dwa kominy to pod jeden spust go podłączyć i niech filtrują chociaż połowę wody.

Porządek w szafce to jest inna bajka. Ciężko to ogarnąć, trzeba mieć od początku rozplanowane wszystko. Gniazdka rozłożyć po całej szafce, tak żeby z każdego miejsca można było coś podłączyć. 

Do maskowania kabli i trzymania ich w ryzach polecam to, podam link do alledrogo.

https://allegro.pl/oferta/oslona-organizator-maskownica-kabli-hdmi-dl-2m-7334304081?fromVariant=6951084565

Zamiast bawić się w mokrą/suchą cześć szafki to lepiej zrobić wentylację w niej. Dwa wiatraczki i jest spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylacje już ogarnęłam, kupując wiatraki komputerowe z zasilaczem i regulatorem obrotów. Nasz elektryk przerobił długości kabli pomiędzy obydwoma wiatrakami, dzięki czemu mogę umieścić każdy po przeciwległej stronie. 
kolejny etap to rozplanowanie gniazdek elektrycznych jak tylko sump dojedzie.

Myslalam o 3xfi32. W aktualnym zbiorniku mam 2x32 i rewizje 25...fakt jest cicho ale granica I prawdopodobieństwo zapchania jest spore. 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, AniaWol napisał:

dzięki czemu mogę umieścić każdy po przeciwległej stronie. 

Najlepiej aby jeden wdmuchiwał a drugi wydmuchiwał.

9 godzin temu, AniaWol napisał:

Myslalam o 3xfi32.

Podaj litraż zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak ale jakbym robił jeszcze raz to zrobiłbym jednak podział szafki na elektryczną i wodną

345b6734d50702aa.jpg

40f90c51a34a85e2.jpg

Edytowane przez kubasikor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kubasikor napisał:

Ja zrobiłem tak ale jakbym robił jeszcze raz to zrobiłbym jednak podział szafki na elektryczną i wodną

Uzasadnij, ja nie widzę negatywów w tym aby wszystko było razem. A po drugie to jak to zrobić? Tak czy siak muszą być otwory aby puścić kable. Jeżeli nie będzie wentylacji to i tak będzie wilgoć w "części suchej". A jak się robi wentylację to nie trzeba robić części suchej. Jest to bez sensowny wymysł..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, MorskiMen napisał:

zainwestuj w takie sitko .......i po problemie
https://allegro.pl/oferta/sitko-splywu-aqua-medic-32-mm-6630809683

Zgadza się, masz rację...przecież można zrobić tak samo jak w przypadku spływu. hmmm ale ja gapa lol.

2 godziny temu, kubasikor napisał:

Ja zrobiłem tak ale jakbym robił jeszcze raz to zrobiłbym jednak podział szafki na elektryczną i wodną

345b6734d50702aa.jpg

40f90c51a34a85e2.jpg

Bardzo ładnie i schludnie to wygląda. Pytałam elektryków jak zabezpieczyć gniazdka przed przepięciem...powiedzieli że hermetyczne wystarczą ip54 i że nie ma potrzeby robienie dodatkowych zabezpieczeń, z tego względu, że główny bezpiecznik przepięciowy i tak jest w skrzynce na wejściu do domu. Widzę u Ciebie kubasikor, że masz dodatkowo podłączone jakieś bezpieczniki. Co dobrego to wprowadza do całej elektryki w szafce? Może jednak warto zainwestować w taką rozdzielnie.

 Z czego zrobiłeś blat na szafkę i czym malowałeś/zabezpieczałeś stelaż?

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, elespero napisał:

Uzasadnij, ja nie widzę negatywów w tym aby wszystko było razem

Mam wentylację w szafce, ale sól osadza się i na gniazdkach i na zewnątrz korytek parowanie zawsze jakieś będzie a wiadomo sól to zmora dla elektroniki co do uszczelnienia części suchej od mokrej są takie elastyczne gumowe przejścia pozacinane w formie gwiazdy zdaje się, że ip 47 więc wystarczające można przekładać całe wiązki przewodów nie trzeba pojedynczo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam wentylację w szafce, ale sól osadza się i na gniazdkach i na zewnątrz korytek parowanie zawsze jakieś będzie a wiadomo sól to zmora dla elektroniki co do uszczelnienia części suchej od mokrej są takie elastyczne gumowe przejścia pozacinane w formie gwiazdy zdaje się, że ip 47 więc wystarczające można przekładać całe wiązki przewodów nie trzeba pojedynczo
U mnie dwa lata i żadnej soli nie widać, jedyne jakieś oznaki wilgoci to zawiasy. Delikatnie ruda pokryła, ale już zabezpieczone.
Nie wiem skąd się u ciebie sól bierze, nie chlapię gdzieś ci mocno woda?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×