Skocz do zawartości
ensso

[64L] patyczaki w kostce

Rekomendowane odpowiedzi

74634385-551132025645793-443200201144506

Tak mniej więcej wygląda koci raj ;) 
Hexa na pokładzie... karton... 
Pełna radość kotki bo coś więcej się dzieje niż tylko ślimaki ;)
Dzienny ubytek KH aktualnie to 0.34* dziennie ?

Edytowane przez ensso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, ensso napisał:

Jestem ciekaw Twojego punktu widzenia takiej decyzji.

Jeden doświadczony morszczak mi mówił że detrytus lubi się tam zbierać

więc to nie decyzja a sugestia jeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak z ciekawości. Woda świeża solanka? Akwarium w całości świeże zalewałeś?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Pawku napisał:

Tak z ciekawości. Woda świeża solanka? Akwarium w całości świeże zalewałeś?

 

80% solanka z wieloletniego systemu 3000L. 20% świeżej. Skala sucha. Media suche. Od razu podane bakterie.

Godzinę temu, Osmodeusz napisał:

Jeden doświadczony morszczak mi mówił że detrytus lubi się tam zbierać

więc to nie decyzja a sugestia jeno

Jak w każdym medium przez które przepływa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, ensso napisał:

80% solanka z wieloletniego systemu 3000L. 20% świeżej. Skala sucha. Media suche. Od razu podane bakterie.

 

Testy NO2,NO3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Pawku napisał:

Testy NO2,NO3?

Nope.
Tylko po4 hanna 736 (aktualnie na poziomie 0.06).
Jedyne co mierzę i będę mierzyć to KH (hanka 755), Po4 (hanka 736), zasolenie (refraktometr) i temperatura ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, ensso napisał:

Nope.
Tylko po4 hanna 736 (aktualnie na poziomie 0.06).
Jedyne co mierzę i będę mierzyć to KH (hanka 755), Po4 (hanka 736), zasolenie (refraktometr) i temperatura ;) 

To grubo jedziesz. Czekam z niecierpliwością na aktualizacje po dojrzewaniu.

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawku napisał:

To grubo jedziesz. Czekam z niecierpliwością na aktualizacje po dojrzewaniu.

Z głową Panie Pawku, z głową ;) dojrzewanie to tu raczej dobiega końca ?
To jedyne co pozostało, a jest w odwrocie... Także wrzucam póki jeszcze jest ;) 
Czekam na zielenice, okrzemki, cyjano, dino... no i na wyrok w sprawie samych brązów w patykach...
Ale się coś doczekać nie mogę, a konsumpcja w zbiorniku wzrasta ?

IMG-20191102-202554.jpg


IMG-20191102-202436.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, ensso napisał:

Z głową Panie Pawku, z głową ;) dojrzewanie to tu raczej dobiega końca ?
To jedyne co pozostało, a jest w odwrocie... Także wrzucam póki jeszcze jest ;) 
Czekam na zielenice, okrzemki, cyjano, dino... no i na wyrok w sprawie samych brązów w patykach...
Ale się coś doczekać nie mogę, a konsumpcja w zbiorniku wzrasta ?

IMG-20191102-202554.jpg


IMG-20191102-202436.jpg

 

Nie mam aż takiego doświadczenia by móc powiedzieć że robisz źle. Obrales inna drogę niż 95% akwarystow przy starcie. Wielu Cię ostrzegało i na pewno zdajesz sobie sprawę z tego. Czekam na apdejt by zobaczyć że cała reszta się mylila lub miała rację. 

 

Oby się mylila... ?

PS. Jeszcze nurtuje mnie jedna kwestia. Jak chcesz dozowac ballinga przy mierzenia tylko KH? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pawku napisał:

PS. Jeszcze nurtuje mnie jedna kwestia. Jak chcesz dozowac ballinga przy mierzenia tylko KH? 

Klasycznie czyli po równo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, ensso napisał:

Klasycznie czyli po równo.

 

Nie martwisz się że może być wieksza konsumpcja jedngo składnika?  Ja w swoim poprzednim baniaku dozowałem tylko KH gdyż Mg i Ca znacznie wolniej ubywało.

Domniemam że to twój pierwszy baniak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Pawku napisał:

Domniemam że to twój pierwszy baniak?

Drugi.

 

14 minut temu, Pawku napisał:

Nie martwisz się że może być wieksza konsumpcja jedngo składnika?  Ja w swoim poprzednim baniaku dozowałem tylko KH gdyż Mg i Ca znacznie wolniej ubywało

Raczej nie. Teoretycznie korale potrzebują wszystkiego w odpowiednich proporcjach (reaktor ?). Balling nie był głupim człowiekiem i ja mu zaufam, a nie będę starał się być mądrzejszy :) poza tym KH jest najważniejsze. Mg i Ca mają widełki poziomu który trzeba trzymać w akwarium. Poza tym nie ufam kropelkowym bo to tylko poglądowe rozwiązanie. Wolę sprawdzona i dokładną Hannę i na jej podstawie dozować płyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, ensso napisał:

 

 

Raczej nie. Teoretycznie korale potrzebują wszystkiego w odpowiednich proporcjach (reaktor ?). Balling nie był głupim człowiekiem i ja mu zaufam, a nie będę starał się być mądrzejszy :) poza tym KH jest najważniejsze. Mg i Ca mają widełki poziomu który trzeba trzymać w akwarium. Poza tym nie ufam kropelkowym bo to tylko poglądowe rozwiązanie. Wolę sprawdzona i dokładną Hannę i na jej podstawie dozować płyny.

Masz swoje argumenty. Poczekamy zobaczymy jak to wyjdzie miejmy nadzieję że masz rację i przetrzesz nowe szlaki w morszczyźnie.

Co do testów masz rację sam ostatnio naciąłem sie z kropelkami Mg.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas pokaze :)

Ps - to nie są nowe szlaki... Tylko odkurzone stare metody które w dobie mecenasów akwarystyki zostały stłamszone przez Hur Dur jestem specjalistą bo tak powinno się robić ;)

Edytowane przez ensso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, ensso napisał:

Czas pokaze :)

Ps - to nie są nowe szlaki... Tylko odkurzone stare metody które w dobie mecenasów akwarystyki zostały stłamszone przez Hur Dur jestem specjalistą bo tak powinno się robić ;)

Wsadzenie SPS do świeżego baniaka to nie są stare metody ;) I nie wypowiadam się za innych jak to nazwałeś mecenasów? a za siebie gdzie startowałem ok 3 miesięcy wstecz. Musiałem przenieść sporo życia w ciągu 4 tygodni i połowa mi padła przez dojrzewanie. Dlatego tak jak wspomniałem mam nadzieję że się mylę i mam inne doświadczenia niż ciebie spotkają.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o biomasę. Duża biomasa koralowa = dobro. Zbiornik nie do końca świeży... 80% z działającego wieloletniego systemu na starcie. Bakterie dozowane zgodnie z zaleceniem producenta. Brak ryb (do wczoraj) i spokojne wprowadzanie zwierząt aby system miał czas się dostosować. Nie przekarmianie. Brak piasku. Świecenie od razu docelową mocą i czasem. Brak podmian w pierwszym okresie. Dozowanie elementów jeśli ich ubywa. Stosowanie dobrej soli o powtarzalnych parametrach. Dobra cyrkulacja. Aha... Zapomniałem o najważniejszym. Spokojne długie ruchy :) zobacz, że większość problemów w akwariach wynika z nie stosowania w/w zaleceń ;) największym wrogiem akwarium jest sam akwarysta. Dążenie do doskonałości czy ufanie ślepo "zasada". Ja całe życie jestem w akwarystyce (słodkiej) i od zawsze praktykuje zasadę, że im mniej łap w akwarium i samej ingerencji w zbiornik tym lepiej dla niego. Nie jestem na tyle mocny by sam dojść do tego wszystkiego i się odważyć. Mam dobre wsparcie "starej szkoły" i własne doswiadczenia. Dodatkowo myślę i ślepo nie ufam marketingowi. Lubię życie sobie upraszczać, a nie komplikować. Pamiętajmy, że najważniejsza sprawa to STABILNE parametry. Życie sobie poradzi i będzie kwitło jeśli ma do tego warunki. Korale nie lubią zmian. Kochają stabilność.

Ps - zapomniałem dodać, że stosuje wodę RO (bez DI) z hurtowni akwarystycznej ;)

PS2 - gdybym swoją wiedzę odnośnie zbiorników sps czerpał tylko z PL for to w zycium bym się na nie nie zdecydował uważając, że są to skomplikowane sprawy niczym wysłanie łazika na Marsa... prawda jednak okazuje się dużo przyjemniejsza niż to przedstawiają. Zauważyłem, że ludzie po pierwsze lubią sobie utrudniać życie, a drugie przedstawiać wszystko w bardzo skomplikowany sposób - może dzięki temu są dowartościowani? :)

Serdecznie pozdrawiam was morszczaki przy niedzielnej kawce i trzymam kciuki aby każdemu z was zbiornik sprawiał dużo radości! :)

Edytowane przez ensso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to się ceni. Widzę że będą miał kogo pytać i gdzie szukać pomocy tylko szkoda że daleko mieszkasz.;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ensso napisał:

 

PS2 - gdybym swoją wiedzę odnośnie zbiorników sps czerpał tylko z PL for to w zycium bym się na nie nie zdecydował uważając, że są to skomplikowane sprawy niczym wysłanie łazika na Marsa... prawda jednak okazuje się dużo przyjemniejsza niż to przedstawiają. Zauważyłem, że ludzie po pierwsze lubią sobie utrudniać życie, a drugie przedstawiać wszystko w bardzo skomplikowany sposób - może dzięki temu są dowartościowani? :)

Serdecznie pozdrawiam was morszczaki przy niedzielnej kawce i trzymam kciuki aby każdemu z was zbiornik sprawiał dużo radości! :)

Popieram te słowa i bacznie  będę obserwował tema i kibicował  ładnym patykom ... Miłej i smacznej kawy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×