Skocz do zawartości
  • 0
djdexx_pl

biale korzenie na żywej skale

Pytanie

Witam, W związku iz jest to moj pierwszy post na tym forum prosze o wyrozumualosc :)

Nie bede ukrywał ze zaczynam dopiero moja przygodę z morskim akwarium. Zakupilem w sklepie akwarystycznym żywa skale. Gosc ze sklepu mowil ze mam jej niczym nie czyścic tylko odrazu wlozyc do akwarium. Wiec tak zrobiłem. Jednak po pewnym czasie zauważyłem iz dolna cześć skaly posiada jakby biale korzenie? lub cos na wyglad jakis larw, jest to dlugie a na końcówkach niektórych z nich widać jakby takie cieniutkie lekko przezroczyste nitki. Czy to jest cos niebezpiecznego ? Co z tym zrobic?

Bede wdzięczny za pomoc.

Przemek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Rurówki :). Dla pewności wstaw fotkę.

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1

Są to „dzikie” rurówki. Może nie najpiękniejsze ale nieszkodliwe, powiem raczej pożyteczne. Stanowią naturalną filtrację wody. Sama mam ich trochę na paru skałach. Rosną raczej w zaciemnionych miejscach. 
 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1
9 godzin temu, fresz33 napisał:

I to był błąd :P teraz na spokojnie odpal i zobaczysz że zmienisz zdanie.

Nie był błąd:). To są rurówki. W zależności od nurtu, niektóre wyglądają jak cienkie glisty. Natomiast w wolniejszych partiach nurtu otwierają małe macki jak pióropusz. 
Wychodzi na to, że to Ty jesteś w błędzie sugerując się jedynie filmem.

ps. Nadal nawet nie zerknęłam na ten film:). 

8 godzin temu, djdexx_pl napisał:

OK, co proponujecie zrobic? Zostawić czy pozbyć sie tego? Nie chce aby cala moja praca jaka wlozylem w to akwa poszła na marne jak sie okaże ze to sa jakies larwy, wije czy inne pasożyty ?

Zostaw. U mnie są na dwóch skałach od 5 lat i nie mam żadnych plag a krzaki wyłażą ze zbiornika. 
 

Nie chce żeby tu wybuchła jakaś śmieszna kłótnia, więc zapewniam wszystkich, że z doświadczenia wiem, że nie jest to nic co może zagrażać zbiornikowi. 
jakiekolwiek próby usunięcia tego ze zbiornika skończą się kiepsko. Nie próbuj nic szorować bo tylko narobisz „bigosu”. I wtedy będzie gadanie przez niektórych, że a nie mówiłem że były złe. Nie są złe, bedą sobie spokojnie żyć jak inne życie w zbiorniku. 
chyba, że chcesz mieć nad wszystkim totalną kontrolę co i tak Ci się nie uda, i będziesz „szorował szczoteczką do zębów”, wszystko co tylko uznasz za złe lub brzydkie w zbiorniku. Trochę słabo ale możesz spróbować.  
 

koniec w temacie:).

Edytowane przez AniaWol
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1

Dzień dobry, to mój pierwszy post na forum i widzę znajome twarze ;)

@AniaWol ma rację, to są, a raczej były rurowki. Nie wszystkie rurowki maja wapienne tubki, wręcz wydaje mi się, że większość ma miękkie, zbudowane z jakiejś wydzieliny i detrytusu. Sama mam pełno takich w sumpie, więc to nie tak, że nie wiem, ale się wypowiem. Tam jest spokojny przepływ wody i pokazują swoje piękne pioropusze otwarte na maxa. Może u autora siedziały schowane w rurkach, bo był za mocny prąd wody, a może potrzebowały też czasu na przyzwyczajenie się do świeżego zbiornika. Na filmie widać na zbliżeniu z tyłu skały kawałek pioropusza, prawdopodobnie był tam mniejszy prąd wody i dlatego zdecydowała się wyjsc. Mogła to być bispira viola. Polecam wpisać w google te frazę, znajdziecie tam masę zdjęć rurowek w miękkich rurkach :)

Szkoda, że dałeś się ponieść panice i wyczysciles skalę. Wiele osób chętnie by taką skałę przyjęło. To pożyteczne stworzenia, fajnie filtrują wodę z zawiesiny detrytusu, są zupełnie nieszkodliwe dla koralowców czy ryb i bardzo wzbogacają bioroznorodnosc w zbiorniku. Nie każde stworzenie przyniesione "na gapę" to szkodnik. Nie usuwaj już nigdy niczego, czego nie potrafisz jednoznacznie zidentyfikować. Podejście "nie wiem, co to jest, ale na wszelki wypadek usunę" jest błędne, bo możesz zabić całkiem fajne gratisy, jak właśnie te rurowki. 

Edytowane przez Nika1
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
16 minut temu, AniaWol napisał:

Rurówki :). Dla pewności wstaw fotkę.

Hej,

Dzieci za odpowiedz. Rozumiem ze jest odmiana koralowca? Sorki jesli zle to nazywam :) Akwarium jest swierze, ma zaledwie dwa dni. Jak o to dbac?

Podsylam nagranie, jak to wyglada dokladnie

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Będą to pozostałości na żywej skale po jakims glonie, lub czym innym, a wije się dlatego, że jest cytkulacja w tamtym miejscu, to jest moje zdanie. Jak ci bardzo przeszkadza i masz możliwość wyciągnięcia, to gąbeczką taką do mycia naczyń powinno dać się tego pozbyć, choć ja bym zostawił, zwłaszcza że w morskim nigdy nie wiadomo do końca co to jest.

Edytowane przez marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
19 minut temu, fresz33 napisał:

Odpalałaś na pewno ten sam filmik?:P

Przecież rurówka to twarda rurka i wystający z niej piuropusz, a nie wijący się robak. No chyba że rurówki masowo z jakiegoś powodu opuściły swoje domki.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Żadnego filmiku nie musiałam odpalać :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Fresz rurówki też to mogą być, ale nie widze nawet jednego pióropusza, u mnie np. lubiły dzikusy być w takim nurcie i też się majtały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

OK, co proponujecie zrobic? Zostawić czy pozbyć sie tego? Nie chce aby cala moja praca jaka wlozylem w to akwa poszła na marne jak sie okaże ze to sa jakies larwy, wije czy inne pasożyty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
1 godzinę temu, djdexx_pl napisał:

OK, co proponujecie zrobic?

Ja bym to wszystko wywalił w cholerę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
22 minuty temu, Speedo1544 napisał:

Ja bym to wszystko wywalił w cholerę

A powiedz mi w jaki sposób to najlepiej zrobic ? Przecież nie wsadza tego pod bieżąca woda i nie bede ścierał gąbka kuchenna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
59 minut temu, djdexx_pl napisał:

nie bede ścierał gąbka kuchenna :)

A jak inaczej chcesz się tego pozbyć 

Woda ro do miski i jedziesz z koksem lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość

Zawsze myślałem że są to rurówki albo ślimaki osiadłe. mam to w 3 akwarium już i nigdy nie miałem przez to problemów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
9 godzin temu, fresz33 napisał:

Aniu bardzo Cię lubię mimo wszystko ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Fresh, dla Ciebie specjalnie obejrzałam filmik:). Na szczęście się nie myliłam. 
 

 

12 godzin temu, elespero napisał:

Aniu, z całym szacunkiem. Jesteś w wielkim błędzie.
Rurówka ma twardy pancerz, ta rurkę. A tu są jakieś nitki. 100% to nie rurowka, nawet dzika.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Nie wprowadzam nikogo w błąd bo sama to mam w akwarium od wielu lat i obserwowałam tego zachowanie. Ja swoją wersję podtrzymuje.

Kolega djdexx i tak zrobi jak będzie chciał. 
 

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Gość
37 minut temu, AniaWol napisał:

Fresh, dla Ciebie specjalnie obejrzałam filmik:). Na szczęście się nie myliłam. 
 

 

Nie wprowadzam nikogo w błąd bo sama to mam w akwarium od wielu lat i obserwowałam tego zachowanie. Ja swoją wersję podtrzymuje.

Kolega djdexx i tak zrobi jak będzie chciał. 
 

 

 

Potwierdzam słowa Anii. też mam to w akwarium i wygląda to na rurówki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Akurat nie każda rurówka ma do końca twardy ,,domek''np. pierwsza z brzegu - magnifica -  elastyczny..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×