Skocz do zawartości
cichy

Niskobudżetowa 600 -tka FOWLR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posolonych!

Przyszedł czas że wypada się w końcu ujawnić.

Zbiorniczek jak w tytule  naprawdę po kosztach : szkło 200x60x50(wys.),sump 80x40x40 plus 90 l przelotowe szczepkarium/refugium.

Oświetlenie led DIY około 210W mocy rzeczywistej netto (brutto 330W} opartej na multiczipach 10W RB i 50W 10 000 K.

Filtracja  to odpienek DIY, przeróbka Aqua Medica 1000 na dyszy mazzei oraz filtr fluidyzacyjny z 1kg piasku aragonitowego.

Suplementacja to ATI PRO od roku dozowane pompką Aqua Nowa ,wcześniej przez trzy lata ATI esentiale.

Sól BT , podmiana raz w miesiącu 50l.

Obsada nastawiona przede wszystkim na ryby a więc trzy pokolce, trzy centropygi, dwa chetoniki, dendrochirus brahypterus, sześć garbikOw w tym

13- to letnia para ocelarisów, midas, wargacz chloropterus, mandaryn ocellatus - chyba wszystkie.

Korale to najprostsze miękkasy i ukwiały quadri, crassa oraz 10-letni h. malu.

Niedawno odeszły po kolei cztery krewecie ambionensis które były w tym zbiorniku od początku czyli 5 lat( minęło w lipcu).

Jest to moje trzecie akwarium , pierwsza była setka , następnie  390 delta zaadoptowana z malawi i obena 600-tka.

Zgóry przepraszam za zdjęcia(telefon i fotograf ze mnie żaden)

 

 

Obsada nastawi

20190815_201640.jpg

20190815_201623.jpg

20190815_201645.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelka. Podoba mi się. A najbardziej chelmona i lori.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie?

Każdy kiedyś zaczynał - po drodze są wzloty i upadki ale zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek( wiem że nie zawsze można się powstrzymać).

Co do krewetek to wszystko zależy od obsady , mogą być upierdliwe gdy chodzi o pokarm i wtedy może dochodzić do podrażnień zwłaszcza delikatnych LPS-ów.

A tak poza tym są wręcz niezbędne gdy posiadamy pokolce.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się centropyga loricula. Jaka jest w utrzymaniu tzn czy jest agresywna? Podgryza korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lori była dopuszczona do dwóch już zadomowionych centropyg bicolora i bispinosy więc miałem oczywiście obawy czy zostanie zaakceptowana.

Nie myliłem się , o ile bicolor nie zwracał na nią uwagi to bispinosa jej nie odpuszczała. Na szczęście mam dwa metry ,,gruzu" więc miała gdzie się ukrywać.

Sytuacja się unormowała po mniej więcej miesiącu i jak do tej pory zachowują się zgodnie.Na pozostałą obsadę praktycznie nie zwracają uwagi.

Co do podskubywania korali nie zauważyłem u siebie takiego przypadku - pewnie nie małe znaczenie ma tu fakt iż są to miękkie i ukwiały.

Jedzą wszystko to co inne ryby czyli wszelkie mrożonki, nori z pokolcami i raz w tygodniu granulki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie do czterech, ale ja bym w 300l nie trzymał pokolcy no chyba że przejściowo nie większe niż 5-6cm.

Wiem że temat pokolcy był wałkowany niejednokrotnie jednak są to ryby żywiołowe, potrzebujące przestrzeni

osiągające znaczne rozmiary jak na przeciętne warunki akwariowe. Ale jest to moje zdanie i każdy zrobi jak uważa.

Mimo moich dwóch metrów długości akwa też mam świadomość że w niedługim czasie będę musiał się z nimi rozstać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaśmiecaj wątku. Miałeś swój w którym udzielono ci info o pokolcach.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miała być niskobudżetowa a jakoś tego nie widać

Bardzo mi się podoba

Panowie nie kłócimy się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie wg Ciebie są kryteria przynależności do nisko/wysokobudżetowych? Bo jeśli chodzi o mnie to nadal jest niskobudżetowe:yes:

Chyba znasz to powiedzenie iż ,,punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia" ?:biggrin: 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam to powiedzenie aż za dobrze

Dla jednego wydanie na pompę 1000 zł to jak dla innego 100 zł

Patrząc na same wymiary baniaka to już nie każdego stać na coś takiego

Wiem że na mały baniak można wydać fortunę ale ..........

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz ale naprawdę jest lowtech, gdyby nie fakt że jestem diy- owcem i poza szkłem głównym i najtańszymi chńskimi pompami większość ogarniam sam to mnie też

nie było by stać na taki zbiornik. Podmiany rzadkie  raz w miesiącu 50l na w sumie najtańszej soli Blue Treasure, chemia też z niższej półki nie wspominając o obsadzie

koralowej.Ryby? rodzina i znajomi wiedzą jaki mnie prezent zadowoli:thumbsup: tak więc sam widzisz że w moim przypadku nie przesadzam, poza tym jestem uparty?

Pozdrawiam Ziomka? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładny kawałek solniczki :).

Przychodzę tutaj też z taką małą techniczną uwagą. Jeżeli odpowiadacie na ostatni post w temacie to nie musicie go cytować, ta sama treść jest kilka linijek wyżej i bez trudu da się wywnioskować czego dotyczy odpowiedź.
Inaczej jest w przypadku gdy odpowiedź dotyczy małego fragmentu ostatniego postu albo treści zamieszczonej kilka postów wcześniej, ew. na poprzedniej stronie, wtedy cytowanie jest o wiele bardziej przydatne.
Poprawiłem ostatnie posty w temacie. O off-topie to już nie będę mówił :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przyjąłem do wiadomości:thumbsup:

To tak na szybko zdjecia z dzisiaj:

20191003_194653[1].jpg

20191003_194607.jpg

20191003_194509[1].jpg

20191003_194342.jpg

20191003_194311~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fresz33, tutaj się zgadzam, że jest to wygodne i powiadomienie przypomina o aktywności w wątku :wink:. Cytat to jeden ze sposobów na jego wysłanie, ale można też inaczej, wystarczy podczas pisania odpowiedzi wpisać login użytkownika, któremu odpowiadamy poprzedzając go znakiem @.
Nie przeszkadza to w niczym, gdy kilka zdań z ostatniego postu zostaje powtórzonych w cytacie, trochę bardziej problematyczne jest gdy ktoś zacytuje post z 20 zdjęciami, dlatego staram się propagować dobre nawyki. (Przecież nie powiem, że mnie palec boli od scrollowania :icon_mrgreen:)


@cichy przepraszam za offtop w temacie.
Baniak masz ładny i za te jego zasługi powinien doczekać się fotek zrobionych lepszym sprzętem niż telefon :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Admin

Jak tylko uporają się (wspaniały orange) z moim dostępem do sieci to

się coś wymyśli?

Dzięki za miłe słowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa widzie z tu Cię mam...;) nawet nie zauważyłem że to jest Twoje.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×